Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#739067
mousatos έγραψε:πρόλαβα, αν και με λήστεψαν 2 βδομάδες στο Γ1 με ρήτρα προσαρμογής μέχρι να πάμε στο home.
Scotch έγραψε:Κι εγώ πρόλαβα, αν και οι πληγές από το καυτό sex που υπέστην από την ΗΡΩΝ, δύσκολα θα επουλωθούν.
Μη χαλαρώνετε...

Η ΡΑΕ δίνει δικαίωμα στους παρόχους να αλλάξουν τιμοκατάλογο μετα από 6 μήνες ακόμα και αν υπάρχει συμβόλαιο. Φυσικά δεν υπάρχει ποινή πρόωρης αποχώρησης σε αυτή την περίπτωση αλλά μου φαίνεται πάλι θα ψαχνομαστε στο 6μηνο.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#739071
Scotch έγραψε:Κι εγώ πρόλαβα, αν και οι πληγές από το καυτό sex που υπέστην από την ΗΡΩΝ, δύσκολα θα επουλωθούν.
Εμένα με καθυστερούν, δυστυχώς... Εδώ και δέκα μέρες έχει δρομολογηθεί προς υλοποίηση...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#739073
saxon_747 έγραψε:Μη χαλαρώνετε...
Η ΡΑΕ δίνει δικαίωμα στους παρόχους να αλλάξουν τιμοκατάλογο μετα από 6 μήνες ακόμα και αν υπάρχει συμβόλαιο. Φυσικά δεν υπάρχει ποινή πρόωρης αποχώρησης σε αυτή την περίπτωση αλλά μου φαίνεται πάλι θα ψαχνομαστε στο 6μηνο.

Υπάρχουν και χειρότερα:
https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spit ... ome-fixed/

Εμένα ευτυχώς μέχρι που έφυγα από elpedison δε με έπιασε αυτή η τιμολόγηση. πλήρωνα περίπου τα μισά σε kW και πάγιο στο ίδιο πρόγραμμα το τελευταίο τρίμηνο ( και λιγότερα πιο πριν) . Αλλά μόλις το είδα έτρεξα αμέσως στη ΔΕΗ γιατί κάποια στιγμή θα μου το φορτώνανε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#739111
axel12p έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Αυτός που λέει αυτές τις φίφες ευτυχώς δεν είναι ο Μητσοτάκης, αλλά ο περιφερειάρχης. Προφανώς googlισε για να βρει μια @@ να πει να ηρεμήσει τα πλήθη σαν σωστός σφουγγοκωλάριος, αλλά βιάστηκε. Γιατί το πράσινο υδρογόνο δεν παράγεται από ΦΑ, είναι το μπλε αυτό. Το πράσινο είναι κι αυτό προϊόν υδρόλυσης, αλλά παράγεται από 100% ανανεώσιμες. Είναι ουσιαστικά ο τρόπος να εκμεταλεύεσαι το υπερβάλον των ανεμογεννητριών, αντί να το καις με demand response ή να κάνεις αντλησιοταμίευση. Αυτό που δεν λέει στον κόσμο, είναι πως ακόμη και αυτό να γίνει, πάρα πολλοί θα μείνουν άνεργοι, γιατί οι ΑΠΕ γενικώς χρειάζονται ελάχιστο προσωπικό μετά την εγκατάσταση, καμία σχέση με τα εργοστάσια.

Μιας και δεν έχω χαμπάρι από μπλε και πράσινο υδρογόνο, έριξα μια ματιά και νομίζω πως το υδρογόνο που θέλουν να παράξουν στην Κοζάνη με το πρόγραμμα "Λευκός Δράκος" :dizzy: είναι πράγματι πράσινο.

Ο «Λευκός Δράκος» θα περιλαμβάνει μια μονάδα παραγωγής ανανεώσιμου υδρογόνου συνολικής ισχύος ηλεκτρολυτών 5 GW (γιγαβάτ) σταδιακά εγκατεστημένων από το 2022 έως το 2029. Επιπλέον 500 MW (μεγαβάτ) φωτοβολταϊκού πάρκου θα συνδεθούν απευθείας με τους ηλεκτρολύτες και η υπόλοιπη ενέργεια που θα απαιτείται, θα λαμβάνεται μέσω διμερών συμβολαίων (PPAs) που θα προέρχεται κυρίως από περίσσεια φωτοβολταϊκών και αιολικών πάρκων, αλλά και από υδροηλεκτρικά έργα.

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/energeia/o-lefkos-drakos-tis-ditikis-makedonias-sti-lista-me-ta-erga-ipcei/

Μακάρι ο "Λευκός Δράκος" να μην αποδειχθεί "Πράσινο Άλογο"...

Διάβασε τι είπε και θα καταλάβεις πως τα έχει κάνει σαλάτα στο κεφάλι του. Αυτός νομίζει πως θα το το παράγουν από ΦΑ. Προφανώς και από αυτό που έγραψα είναι φανερό νομίζω πως συμφωνώ πως το "πράσινο υδρογόνο" είναι μια πολύ καλή ιδέα, αν έχεις πολλές ΑΠΕ και δεν μπορείς να αποθηκεύσεις όλη την υπερβάλλουσα ενέργεια.
Πολύ καλή και η αντλησιοταμίευση, αλλά δεν εφαρμόζεται παντού και είναι και κατασκευαστικά δύσκολη.
Για αποθήκευση σε μπαταρίες δεν θέλω ν'ακούω, ενώ εννοείται και το demand response κάθε άλλο παρά οικολογικό είναι (πληρώνεις μεγάλους καταναλωτές να καίνε την παραπάνω ενέργεια που παράγεις).
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#739121 Η παραγωγή υδρογόνου εχει αρκετές θέσεις πάντως να έχετε υπόψιν. Δεν εχω ακομα συγκεκριμένα νούμερα, αλλά αν μιλάμε για εγκαταστάσεις τάξης γιγαβάτ (5 γιγαβάτ ειναι τεράστιο νούμερο, και ο χρονικός ορίζοντας που λένε ειναι απλα για γέλια) να ειστε σίγουροι οτι ειναι σε τάξεις μεγέθους μάλλον εφάμιλλη των ατμοηλεκτρικών, κατασκευαστικά δε, ειναι φαραωνικά έργα.

Τώρα βέβαια το πόσο αυτο ειναι εφικτό στην ελλάδα όταν παγκοσμίως αυτή τη στιγμή το μεγαλύτερο πρότζεκτ με electrolizers ειναι στο Jazan, δενέχω ιδεα.

Για να έχετε μια εικόνα για του τί συζητάμε,

https://www.spglobal.com/platts/en/mark ... er-project

Παραγωγή αμωνίας εξολοκλήρου απο ανανεώσιμες ( γύρω στα 4 γιγαβάτ ισχύς) και μεταφορά της στην Ευρώπη και αλλού για παραγωγή υδρογόνου
Άβαταρ μέλους
By 224v
#739138 ένα κράτος με δυνατότητες οικονομικές όπως η Σαουδική Αραβία, πρέπει να πρωτοπορεί σε τέτοιες μέγα επενδύσεις. Το Jizan, που είναι κοντά στην Υεμένη στην Ερυθρά θάλασσα το 76 μια ελληνική τότε εταιρία έφτιαχνε τον δρόμο που θα τους συνέδεε με τον έξω κόσμο!!! 45 χρόνια μετά πλέον βιομηχανικη περιοχή με πρωτοπορία..... το καλοκαίρι φτάνει τους 50 βαθμούς με μουσώνες...
θα ήθελα να ξαναπάω να δω, αν και τα Εμιράτα κάπως έτσι εξελίχθηκαν σε άλλους τομείς.!! το jazan είναι η βιομηχανική περιοχή συνήθως, με απέραντη έκταση για τέτοιες βιομηχανίες.
περιμένω να δω στο grand prix της Jeddah πως διαμόρφωσαν την έρημη τότε περιοχή σε μεγαλουπολη.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#739140 Πάρε το αεροπλάνο και πανε, ο τουρισμός επιτρέπεται πλεον. Αν και όπως σίγουρα ξέρεις υπάρχουν πολύ καλύτερα μέρη να παει κανεις στην Σαουδική Αραβία

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#739152 ναι το έχω στα σχέδια!!! αλλά θέλει πολλές μέρες γιατί είναι απέραντη χώρα. πιο μεγάλη από την Ευρώπη... ιζωςυ μετά την πανδημία να τολμήσω αν βρω παρέα από τους παλιούς εκεί...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#739156 Πέτυχα αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τους πυρηνικούς αντιδραστήρες υγρού "καυσίμου". Δεν είχα ιδέα ότι υπαρχει κατι τέτοιο.
Σε βάζει σε σκέψεις για το πώς θα ήταν τα πράγματα και στην ενέργεια αν δεν εξαρτώνταν τα πάντα από την αγορά και τα κέρδη.. το άρθρο αναφέρεται κυρίως στις ΗΠΑ και άρα στα δικά τους οικονομικά πρότυπα.

https://www.iflscience.com/technology/a ... l/amp.html
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#739157 Τελικά το Γ1 επαγγελματικό που είναι της πολυκατοικίας μπαίνει σε πρόγραμμα; Και πώς; Μόνο από γραφεία ΔΕΗ ;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#739161
Anonymous Founder έγραψε:
axel12p έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Αυτός που λέει αυτές τις φίφες ευτυχώς δεν είναι ο Μητσοτάκης, αλλά ο περιφερειάρχης. Προφανώς googlισε για να βρει μια @@ να πει να ηρεμήσει τα πλήθη σαν σωστός σφουγγοκωλάριος, αλλά βιάστηκε. Γιατί το πράσινο υδρογόνο δεν παράγεται από ΦΑ, είναι το μπλε αυτό. Το πράσινο είναι κι αυτό προϊόν υδρόλυσης, αλλά παράγεται από 100% ανανεώσιμες. Είναι ουσιαστικά ο τρόπος να εκμεταλεύεσαι το υπερβάλον των ανεμογεννητριών, αντί να το καις με demand response ή να κάνεις αντλησιοταμίευση. Αυτό που δεν λέει στον κόσμο, είναι πως ακόμη και αυτό να γίνει, πάρα πολλοί θα μείνουν άνεργοι, γιατί οι ΑΠΕ γενικώς χρειάζονται ελάχιστο προσωπικό μετά την εγκατάσταση, καμία σχέση με τα εργοστάσια.

Μιας και δεν έχω χαμπάρι από μπλε και πράσινο υδρογόνο, έριξα μια ματιά και νομίζω πως το υδρογόνο που θέλουν να παράξουν στην Κοζάνη με το πρόγραμμα "Λευκός Δράκος" :dizzy: είναι πράγματι πράσινο.

Ο «Λευκός Δράκος» θα περιλαμβάνει μια μονάδα παραγωγής ανανεώσιμου υδρογόνου συνολικής ισχύος ηλεκτρολυτών 5 GW (γιγαβάτ) σταδιακά εγκατεστημένων από το 2022 έως το 2029. Επιπλέον 500 MW (μεγαβάτ) φωτοβολταϊκού πάρκου θα συνδεθούν απευθείας με τους ηλεκτρολύτες και η υπόλοιπη ενέργεια που θα απαιτείται, θα λαμβάνεται μέσω διμερών συμβολαίων (PPAs) που θα προέρχεται κυρίως από περίσσεια φωτοβολταϊκών και αιολικών πάρκων, αλλά και από υδροηλεκτρικά έργα.

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/energeia/o-lefkos-drakos-tis-ditikis-makedonias-sti-lista-me-ta-erga-ipcei/

Μακάρι ο "Λευκός Δράκος" να μην αποδειχθεί "Πράσινο Άλογο"...

Διάβασε τι είπε και θα καταλάβεις πως τα έχει κάνει σαλάτα στο κεφάλι του. Αυτός νομίζει πως θα το το παράγουν από ΦΑ. Προφανώς και από αυτό που έγραψα είναι φανερό νομίζω πως συμφωνώ πως το "πράσινο υδρογόνο" είναι μια πολύ καλή ιδέα, αν έχεις πολλές ΑΠΕ και δεν μπορείς να αποθηκεύσεις όλη την υπερβάλλουσα ενέργεια.
Πολύ καλή και η αντλησιοταμίευση, αλλά δεν εφαρμόζεται παντού και είναι και κατασκευαστικά δύσκολη.
Για αποθήκευση σε μπαταρίες δεν θέλω ν'ακούω, ενώ εννοείται και το demand response κάθε άλλο παρά οικολογικό είναι (πληρώνεις μεγάλους καταναλωτές να καίνε την παραπάνω ενέργεια που παράγεις).

Η αντλησιοταμίευση δεν θα ήταν μια καλή επιλογή για την Ελλάδα, λόγω των ορεινών όγκων που διαθέτουμε; :hmmm:
Είναι τόσο δύσκολη η κατασκευή τέτοιων έργων;

Σχετικά με το υδρογόνο, διάβαζα προχθές την συνέντευξη του Παπαμαντέλλου της RWE
Το υδρογόνο είναι το κλειδί για την απεξάρτηση της βιομηχανίας από τον άνθρακα (decarbonisation). Μόνο με το υδρογόνο μπορούν κλάδοι όπως αυτός του χάλυβα να μετατραπούν πραγματικά σε κλιματικά ουδέτερους, αλλά κάτι τέτοιο απαιτεί τεράστιους όγκους. Στον σχεδιασμό της ΕΕ είναι η δημιουργία εγκατεστημένης δυναμικότητα παραγωγής 40 GW για carbon-neutral υδρογόνο μέχρι το 2030. Η ζήτηση θα είναι τόσο μεγάλη που κάθε διαθέσιμη περιοχή θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την παραγωγή υδρογόνου. Επιπλέον, απαιτείται η δημιουργία των απαραίτητων υποδομών έως το 2030, συμπεριλαμβανομένου ενός δικτύου εισαγωγής.

Όπως λέει και ο rx8_drifter, φαίνεται πράγματι να υπάρχει πολύ μέλλον προς τα εκεί.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#739165 Κάτι που επίσης έχει ενδιαφέρον
https://prec.ethz.ch/solarfuelsfromair.html
https://remonews.com/switzerlandeng/eth ... etic-fuel/
Φυσικά δεν λύνονται όλα τα προβλήματα απο την καύση καυσίμων, πχ NOx, αλλά είναι ένα βήμα προς τα μπρός κατα την γνώμη μου κυρίως για αεροπορικά καύσιμα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#739174
axel12p έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
axel12p έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Αυτός που λέει αυτές τις φίφες ευτυχώς δεν είναι ο Μητσοτάκης, αλλά ο περιφερειάρχης. Προφανώς googlισε για να βρει μια @@ να πει να ηρεμήσει τα πλήθη σαν σωστός σφουγγοκωλάριος, αλλά βιάστηκε. Γιατί το πράσινο υδρογόνο δεν παράγεται από ΦΑ, είναι το μπλε αυτό. Το πράσινο είναι κι αυτό προϊόν υδρόλυσης, αλλά παράγεται από 100% ανανεώσιμες. Είναι ουσιαστικά ο τρόπος να εκμεταλεύεσαι το υπερβάλον των ανεμογεννητριών, αντί να το καις με demand response ή να κάνεις αντλησιοταμίευση. Αυτό που δεν λέει στον κόσμο, είναι πως ακόμη και αυτό να γίνει, πάρα πολλοί θα μείνουν άνεργοι, γιατί οι ΑΠΕ γενικώς χρειάζονται ελάχιστο προσωπικό μετά την εγκατάσταση, καμία σχέση με τα εργοστάσια.

Μιας και δεν έχω χαμπάρι από μπλε και πράσινο υδρογόνο, έριξα μια ματιά και νομίζω πως το υδρογόνο που θέλουν να παράξουν στην Κοζάνη με το πρόγραμμα "Λευκός Δράκος" :dizzy: είναι πράγματι πράσινο.

Ο «Λευκός Δράκος» θα περιλαμβάνει μια μονάδα παραγωγής ανανεώσιμου υδρογόνου συνολικής ισχύος ηλεκτρολυτών 5 GW (γιγαβάτ) σταδιακά εγκατεστημένων από το 2022 έως το 2029. Επιπλέον 500 MW (μεγαβάτ) φωτοβολταϊκού πάρκου θα συνδεθούν απευθείας με τους ηλεκτρολύτες και η υπόλοιπη ενέργεια που θα απαιτείται, θα λαμβάνεται μέσω διμερών συμβολαίων (PPAs) που θα προέρχεται κυρίως από περίσσεια φωτοβολταϊκών και αιολικών πάρκων, αλλά και από υδροηλεκτρικά έργα.

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/energeia/o-lefkos-drakos-tis-ditikis-makedonias-sti-lista-me-ta-erga-ipcei/

Μακάρι ο "Λευκός Δράκος" να μην αποδειχθεί "Πράσινο Άλογο"...

Διάβασε τι είπε και θα καταλάβεις πως τα έχει κάνει σαλάτα στο κεφάλι του. Αυτός νομίζει πως θα το το παράγουν από ΦΑ. Προφανώς και από αυτό που έγραψα είναι φανερό νομίζω πως συμφωνώ πως το "πράσινο υδρογόνο" είναι μια πολύ καλή ιδέα, αν έχεις πολλές ΑΠΕ και δεν μπορείς να αποθηκεύσεις όλη την υπερβάλλουσα ενέργεια.
Πολύ καλή και η αντλησιοταμίευση, αλλά δεν εφαρμόζεται παντού και είναι και κατασκευαστικά δύσκολη.
Για αποθήκευση σε μπαταρίες δεν θέλω ν'ακούω, ενώ εννοείται και το demand response κάθε άλλο παρά οικολογικό είναι (πληρώνεις μεγάλους καταναλωτές να καίνε την παραπάνω ενέργεια που παράγεις).

Η αντλησιοταμίευση δεν θα ήταν μια καλή επιλογή για την Ελλάδα, λόγω των ορεινών όγκων που διαθέτουμε; :hmmm:
Είναι τόσο δύσκολη η κατασκευή τέτοιων έργων;

Σχετικά με το υδρογόνο, διάβαζα προχθές την συνέντευξη του Παπαμαντέλλου της RWE
Το υδρογόνο είναι το κλειδί για την απεξάρτηση της βιομηχανίας από τον άνθρακα (decarbonisation). Μόνο με το υδρογόνο μπορούν κλάδοι όπως αυτός του χάλυβα να μετατραπούν πραγματικά σε κλιματικά ουδέτερους, αλλά κάτι τέτοιο απαιτεί τεράστιους όγκους. Στον σχεδιασμό της ΕΕ είναι η δημιουργία εγκατεστημένης δυναμικότητα παραγωγής 40 GW για carbon-neutral υδρογόνο μέχρι το 2030. Η ζήτηση θα είναι τόσο μεγάλη που κάθε διαθέσιμη περιοχή θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την παραγωγή υδρογόνου. Επιπλέον, απαιτείται η δημιουργία των απαραίτητων υποδομών έως το 2030, συμπεριλαμβανομένου ενός δικτύου εισαγωγής.

Όπως λέει και ο rx8_drifter, φαίνεται πράγματι να υπάρχει πολύ μέλλον προς τα εκεί.

Η αντλησιοταμίευση είναι εξαιρετική λύση όπως έχω πει, αλλά για να εφαρμοστεί θέλει διαδοχικές λεκάνες όπου η μία να τροφοδοτεί την άλλη. Αυτό, δεν είναι παντού εύκολο. Δεν λέω πως δεν γίνεται, κάθε άλλο. Αλλά θέλει σχεδιασμό αφ'ενός και αφ'ετέρου, αναγκαστικά θα χρειάζεσαι και γραμμές μεταφοράς και δίκτυο για όλο αυτό. Για παράδειγμα, το υπερβάλλον από τις ανεμογεννήτριες στην Εύβοια, θα το αποθηκεύσεις με αντλησιοταμίευση πού; Κάπου που υπάρχει ήδη κάποιο ζεύγος λιμνών Υ/Η υποθέτω, άρα μάλλον κάπου στα βουνά της Αιτωλοακαρνανίας; Κοινώς, δεν είναι πάντα βολική αυτή η λύση.
Γι'αυτό και αν μπορείς να εγκαταστήσεις παραγωγή υδρογόνου από ΑΠΕ, αλλάζει εντελώς το πράγμα. Τότε παύει και το επιχείρημα εναντίον των ανεμογεννητριών για στοχαστική παραγωγή ενέργειας, ουσιαστικά μπορούν να παράγουν ό,τι ώρα θέλουν, η ενέργεια δεν πάει ποτέ χαμένη.
Θα παραμείνει βέβαια το επιχείρημα κάποιων πως οι ανεμογεννήτριες χαλάνε το περιβάλλον, που όσο κι αν δεν είναι απολύτως ψευδές, δεν μας λέει ποια είναι η εναλλακτική.
Θεωρώ πως στο κομμάτι της απανθρακοποίησης της παραγωγής, είναι η πρώτη φορά που η ανθρωπότητα έχει όντως τα εργαλεία για να το επιτύχει. Προφανώς δεν είναι εύκολο, ούτε μπορεί να γίνει αύριο. Θα χρειαστούν χρόνια, και πολλά χρήματα. Αλλά όποιος λέει πως δεν γίνεται, ή ψεύδεται, ή απλώς δεν έχει ιδέα.
Προφανώς επίσης, πρέπει να γίνει σταδιακά, και εννοείται πως στην περίπτωσή μας η βιαστική απολιγνιτοποίηση εξυπηρετεί συμφέροντα και μόνον και έχει ΜΟΝΟΝ μειονεκτήματα. Ευτυχώς που προς το παρόν έχει πάει στο 2028 και λογικά θα πάει και παραπέρα.
Περιμένω να δω τώρα τι ακριβώς θα γίνει με εταιρείες σαν την Αλουμίνιον της Ελλάδος και την ΛΑΡΚΟ που δεν θα έχουν προνομιακές τιμές από την ΔΕΗ και το ΦΑ είναι πανάκριβο...
:s_wink
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#739194
Anonymous Founder έγραψε:Η αντλησιοταμίευση είναι εξαιρετική λύση όπως έχω πει, αλλά για να εφαρμοστεί θέλει διαδοχικές λεκάνες όπου η μία να τροφοδοτεί την άλλη. Αυτό, δεν είναι παντού εύκολο.


Επίσης θέλει να μην κάνουν πάντα παράπονα για όλα.
Όλοι θέλουν κάτι αλλά να μην γίνει και εκεί που είναι αυτοί. Να γίνει κάπου αλλού.
Που είναι αυτό το αλλού κανείς δεν λέει.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#739210
224v έγραψε:ναι το έχω στα σχέδια!!! αλλά θέλει πολλές μέρες γιατί είναι απέραντη χώρα. πιο μεγάλη από την Ευρώπη... ιζωςυ μετά την πανδημία να τολμήσω αν βρω παρέα από τους παλιούς εκεί...

< Note >
Οφτοπικ αλλά όχι δεν είναι. 10,18 εκ. τχλμ έναντι 2.15.

.