Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nEK
#735848 Γιατι να προσφερουν προγραμματα που ειναι πιο φτηνα για το πελατη? μηπως κρυβεται κάτι αλλο μέσα?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#735854 Ηθελα να το πω τις μερες που εψαχνα για αλλαγη προγραμματος και το ξεχασα. Μιλαω για το GreenPass. Λενε τα εξης...

Γιατί GreenPass από τη ΔΕΗ:
- Στηρίζεις την βιώσιμη ανάπτυξη & την προστασία του περιβάλλοντος
- Η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας του σπιτιού σου καλύπτεται με Εγγυήσεις Προέλευσης από Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας της ΔΕΗ και γίνεται φιλική προς το περιβάλλον
- Σου στοιχίζει λιγότερο από 10 € το χρόνο

Μονο εμενα μου ακουγεται για παπατζιλικι? Θα πληρωσουμε εμεις την αναβαθμιση της ΔΕΗ, παιρνοντας σαν ηθικη ανταμοιβη τον τιτλο του καλου παιδιου? :hmmm:

Προσωπικα θα συνεχισω την ανακυκλωση για να λεω οτι κανω κατι σωστο για το περιβαλλον απο τη μερια μου, αλλα δε σκοπευω να πληρωσω μια εταιρια που με κωλοπιανει, ωστε να κανει την αναβαθμιση που οφειλει να κανει ετσι κι αλλιως.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#735865 Στη δουλειά έρχεται ο λογαριασμός ΔΕΗ κάθε μήνα.
Συνηθως πληρώνουμε γυρω στα 200€ (λίγο πάνω, λίγο κάτω)

Ηρθε ο εκκαθαριστικός αυτόν τον μήνα.

850Ε :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#735913 Μόλις με κάλεσαν από Volton για πρόγραμμα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν έδωσα σημασία... Έβγαλαν όντως τέτοιο πρόγραμμα;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#735914
Serf έγραψε:Μόλις με κάλεσαν από Volton για πρόγραμμα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν έδωσα σημασία... Έβγαλαν όντως τέτοιο πρόγραμμα;

< Note >
Όχι, έχουν βρει τρόπο να χρεώνουν τη διαφορά kWh με άλλο τρόπο, χωρίς να χρειάζεται ρήτρα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#735931
Serf έγραψε:Μόλις με κάλεσαν από Volton για πρόγραμμα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν έδωσα σημασία... Έβγαλαν όντως τέτοιο πρόγραμμα;

Volton Basic Fixed
https://volton.gr/services/volton-basic-fixed/

Προγράμματα χωρίς ΟΤΣ είχαν και παλιότερα αρκετοί ανταγωνιστές της ΔΕΗ, απλά σε αυτή την περίπτωση έπαυαν να είναι ανταγωνιστικοί μιας και η ΔΕΗ είναι φθηνότερη! Δεν πιστεύω ότι έχει φύγει κάποιος από την ΔΕΗ για να πάει σε πρόγραμμα άλλου παρόχου με σταθερή χρέωση.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#735938 Δεν το γνωρίζω, είχα ετήσιο με fixed τιμή χωρίς ρήτρα προσαρμογής μέχρι 20/8 και μετά δεν ασχολήθηκα να το ανανεώσω από τη μεριά μου. Στο λογαριασμό φαίνεται να συνεχίζει το ίδιο .
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#735939 Εφόσον δεν υπέγραψες νέο, το τρέχον δεν θεωρείται πια "αορίστου"; Γιατί να σε χρεώσουν ρήτρα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#735941 Διαβάζω οτι σε άλλους καταναλωτές elpedison 2 βδομάδες μετά τη λήξη τους έκαναν νέο συμβόλαιο αυτόματα και τους έβαλαν όπου ήθελαν αυτοί (elpedison) χωρίς να ενημερώσουν .
Στο ακριβότερο που μπορούσαν και με τη μεγαλύτερη διάρκεια.
Κι αν μετά από ως 2 μήνες δεν φέρεις αντίρρηση , μένει αυτό που σου έκαναν οι ίδιοι.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#735947 Γι'αυτό μάλλον συνέβει αυτό:
https://www.iefimerida.gr/ellada/bomba- ... tilefonima
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 12 Νοέμ 2021, 22:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#735950 @mousatos
Ψάξτο λίγο, γιατί αυτό που λες μου μοιάζει απάτη από την πλευρά τους. Αν και δεν θα μου έκανε καμία έκπληξη.