Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#732791 Έχει τόση διαφορά το HomeEnter από το Γ1Ν που έχω; Για νορμάλ καταναλώσεις, άντε να γλυτώσεις κανένα τάληρο το μήνα - αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#732798 Εγώ είμαι στην ΗΡΩΝ εδώ και ένα χρόνο περίπου, με διετή δέσμευση. Μέχρι τον τελευταίο λογαριασμό, όλα καλά. Τα 450 € όμως, σε έναντι μάλιστα λογαριασμό (όταν ο αντίστοιχος περσινός ήταν 150€, δεν χωνεύονται εύκολα. Θα περιμένω την εκκαθάριση κι αν δεν έχω μεγάλη επιστροφή, θα την κάνω με ελαφρά για ΔΕΗ. Δεν είμαι σίγουρος για το penalty πρόωρης διακοπής, αλλά θα το ψάξω.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#732800
pro έγραψε:Έχει τόση διαφορά το HomeEnter από το Γ1Ν που έχω; Για νορμάλ καταναλώσεις, άντε να γλυτώσεις κανένα τάληρο το μήνα - αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος βέβαια...
Δεν έχει ΟΤΣ, ενώ το Γ1 έχει. Αυτό σημαίνει ότι η διαφορά πιθανα θα μεγαλώσει στο άμεσο μέλλον.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By GTS
#732801
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ σήμερα θα κάνω και στους γονείς μου, αν και είναι στην ΔΕΗ μεν, στο Γ1 δε.


To Γ1 τι ειναι?

Τι κερδιζεις αν μπεις στο Home Enter?
Άβαταρ μέλους
By Serf
#732803
Scotch έγραψε:Εγώ είμαι στην ΗΡΩΝ εδώ και ένα χρόνο περίπου, με διετή δέσμευση. Μέχρι τον τελευταίο λογαριασμό, όλα καλά. Τα 450 € όμως, σε έναντι μάλιστα λογαριασμό (όταν ο αντίστοιχος περσινός ήταν 150€, δεν χωνεύονται εύκολα. Θα περιμένω την εκκαθάριση κι αν δεν έχω μεγάλη επιστροφή, θα την κάνω με ελαφρά για ΔΕΗ. Δεν είμαι σίγουρος για το penalty πρόωρης διακοπής, αλλά θα το ψάξω.

< >


Κι εγώ ΗΡΩΝ. Μετά το πιο κάτω αποχαιρετώ σιγά-σιγά...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#732812 Με βάση τα τελευταία posts είπα να ρίξω μια ματιά στην αξιολόγηση και τα σχόλια που έχει o Ηρων. Το μόνο που έχω να πω είναι τύφλα να έχει το e-food! :lipsealed:
Δεν ξέρω αν ήταν από την αρχή έτσι η κατάσταση ή τα πράγματα άλλαξαν από τότε που αυξήθηκαν οι τιμές του φυσικού αερίου, αλλά παίζει πολύ κράξιμο!
Άβαταρ μέλους
By alex
#732851 παιδες εχω μια απορια για τον λογαριασμο μου:

εκδοθηκε 29/9 με ρητρα.αφορουσε 2 προηγουμενους μηνες,αυγουστο και σεπτεμβριο.

η προειδοποιηση για ρητρα δημοσιοποιηθηκε 29/7 στον προηγουμενο λογαριασμο του ιουνιου-ιουλιου οπου ελεγε οτι στον επομενο λογαρισμο απο 5/08 συγκεκριμενα(δλ. του αυγουστου-σεπτεμβριου) θα μπει ρητρα.

στους ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ

αναγραφεται οτι:

6.6. Ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της πα- ρούσας, σε περίπτωση μεταβολής του κόστους παροχής Ηλεκτρικής Ενέργειας, να αναπροσαρμόσει τους εκάστοτε ισχύοντες Γενικούς Όρους Τιμολόγησης ή/ και τους τιμοκαταλόγους του για τα προγράμματα υπηρεσιών που διαθέτει με σχετική έγγραφη γνωστοποίηση στον Πελάτη, στον οποίο παρέχεται χρονικό διάστημα εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών για την αποδοχή ή μη του νέου τιμοκαταλόγου. Άπρακτη παρέλευση της προθεσμίας συνεπάγεται την απο- δοχή της νέας τιμής από τον Πελάτη. Κατά τη διάρκεια ισχύος της παρούσας ο Πελάτης θα ενημερώνεται για τους εκάστοτε ισχύοντες τιμοκαταλόγους και τα προσφερόμενα από τον Προμηθευτή προγράμματα από τον διαδικτυακό τόπο του Προμηθευτή, καθώς και για οποιαδήποτε αλλαγή στους Γενικούς Όρους Τιμολόγησης μέσω σύντομης ειδοποίησης η οποία θα περιλαμβάνεται στο Λογαριασμό Κατανάλωσης ή θα αποστέλλεται ηλεκτρονικά, παραπέμπο- ντας στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση επί του περιεχο- μένου της τροποποίησης.


θελω να μου πειτε αν εχει εφαρμοστει σωστα αυτος ο ορος απο την πλευρα τους.
δλδ. η απορια μου ειναι αν συμφωνα με οσα εγραψα η ρητρα επρεπε να εφαρμοστει απο τις αρχες οκτωμβρη δλδ. μετα και την τελευταια μερα προθεσμιας αποδοχης που ειναι η 29/09,οποτε θα εφαρμοστει κανονικα στον επομενο λογαριασμο η' εφαρμοστηκε κανονικα στον λογαριασμο που μου σταλθηκε .

εσεις πως το καταλαβαινετε?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#732852
Serf έγραψε:Μόλις έκανα κι εγώ αίτηση για HomeEnter της ΔΕΗ!

Είχες χρονική δέσμευση με την ΗΡΩΝ; Εύκολη η αποδέσμευση;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#732859
Scotch έγραψε:
Serf έγραψε:Μόλις έκανα κι εγώ αίτηση για HomeEnter της ΔΕΗ!

Είχες χρονική δέσμευση με την ΗΡΩΝ; Εύκολη η αποδέσμευση;


Καλημέρα!

Το συμβόλαιο ήταν αορίστου διάρκειας. Όσο για την ευκολία αποδέσμευσης, χθες έστειλα στη ΔΕΗ αίτηση για το HomeEnter. Θα σου πω όταν θα έχω νεώτερα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#732862
alex έγραψε:παιδες εχω μια απορια για τον λογαριασμο μου:

εκδοθηκε 29/9 με ρητρα.αφορουσε 2 προηγουμενους μηνες,αυγουστο και σεπτεμβριο.

η προειδοποιηση για ρητρα δημοσιοποιηθηκε 29/7 στον προηγουμενο λογαριασμο του ιουνιου-ιουλιου οπου ελεγε οτι στον επομενο λογαρισμο απο 5/08 συγκεκριμενα(δλ. του αυγουστου-σεπτεμβριου) θα μπει ρητρα.

στους ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ

αναγραφεται οτι:

6.6. Ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της πα- ρούσας, σε περίπτωση μεταβολής του κόστους παροχής Ηλεκτρικής Ενέργειας, να αναπροσαρμόσει τους εκάστοτε ισχύοντες Γενικούς Όρους Τιμολόγησης ή/ και τους τιμοκαταλόγους του για τα προγράμματα υπηρεσιών που διαθέτει με σχετική έγγραφη γνωστοποίηση στον Πελάτη, στον οποίο παρέχεται χρονικό διάστημα εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών για την αποδοχή ή μη του νέου τιμοκαταλόγου. Άπρακτη παρέλευση της προθεσμίας συνεπάγεται την απο- δοχή της νέας τιμής από τον Πελάτη. Κατά τη διάρκεια ισχύος της παρούσας ο Πελάτης θα ενημερώνεται για τους εκάστοτε ισχύοντες τιμοκαταλόγους και τα προσφερόμενα από τον Προμηθευτή προγράμματα από τον διαδικτυακό τόπο του Προμηθευτή, καθώς και για οποιαδήποτε αλλαγή στους Γενικούς Όρους Τιμολόγησης μέσω σύντομης ειδοποίησης η οποία θα περιλαμβάνεται στο Λογαριασμό Κατανάλωσης ή θα αποστέλλεται ηλεκτρονικά, παραπέμπο- ντας στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση επί του περιεχο- μένου της τροποποίησης.


θελω να μου πειτε αν εχει εφαρμοστει σωστα αυτος ο ορος απο την πλευρα τους.
δλδ. η απορια μου ειναι αν συμφωνα με οσα εγραψα η ρητρα επρεπε να εφαρμοστει απο τις αρχες οκτωμβρη δλδ. μετα και την τελευταια μερα προθεσμιας αποδοχης που ειναι η 29/09,οποτε θα εφαρμοστει κανονικα στον επομενο λογαριασμο η' εφαρμοστηκε κανονικα στον λογαριασμο που μου σταλθηκε .

εσεις πως το καταλαβαινετε?

Η εφαρμογή ρητρας δεν είναι νέος τιμοκατάλογος. Υπήρχε σαν όρους στο συμβόλαιο αρχικά, άρα δεν την αφορά ο συγκεκριμένος όρος.
Άβαταρ μέλους
By alex
#732873 απο δεη:

.Από πότε ισχύει;

Η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας θα τεθεί σε εφαρμογή από την 05.08.2021, δηλαδή 60 ημέρες μετά την ενημέρωση των πελατών με την ανάρτηση των ανανεωμένων τιμολογίων στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ. Η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας θα εφαρμοστεί στις καταναλώσεις ηλεκτρικής ενέργειας που θα πραγματοποιηθούν από τις 05.08.2021 και εφεξής.

Η όποια πίστωση ή χρέωση εμφανίζεται στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς διακριτά. Για κάθε ημερολογιακό μήνα υπολογίζεται η αντίστοιχη Πίστωση/Χρέωση Αναπροσαρμογής που προκύπτει από τον τύπο υπολογισμού και πολλαπλασιάζεται με τις kWh κατανάλωσης του ημερολογιακού μήνα.

Αν ο εκκαθαριστικός λογαριασμός περιλαμβάνει καταναλώσεις περισσοτέρων μηνών, η κατανομή ανά μήνα θα γίνεται αναλογικά προς τις ημέρες.



το δευτερο ερχεται σε αντιθεση με το πρωτο οσον αφορα εμενα..γιατι ναι μεν ανακοινωσαν οτι θα αρχισουν να τιμολογουν απο 5/08 με ρητρα αλλα δεν με ειδοποιησαν 60 μερες πριν..το οτι λενε θα ειχαν βαλει ανακοινωση στην σελιδα τους το θεωρω γελοιο,δεν ειμαι υποχρεωμενος να μπαινω στην σελιδα τους..η μονη ειδοποιηση που ειχα ηταν μετα την εκδοση του λογαριασμου στις 29/07 ..
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#732879 Εκκαθαριστικός 4μηνου.
Τα 0,10 έγιναν 0,12.
Πήρα και μία ρήτρα αναπροσαρμογής 34€ και είμαι μια χαρά... Εικόνα

Redmi Note 8 Pro