Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#777676
markvag έγραψε:
g8777 έγραψε:Υπαρχει ενα θεματακι βεβαια. Το πιθανοτερο ειναι να μην σε αποδεσμευσει ο τωρινος σου παροχος μεχρι να εξοφλησεις.


Για να κάνεις σύνδεση με καινούριο πάροχο σου ζητάνε αν δεν κάνω λάθος ένα χαρτί από τον προηγούμενο ότι δεν χρωστάς...

Και με τα υπόλοιπα του g8777777777 συμφωνώ απολύτως.


Thomas_C200K έγραψε:Κράτος κανένα σεντ σε ιδιώτη πάροχο. ΔΕΗ μόνο



Και με αυτό συμφωνώ, αν και το πόσο κράτος είναι η ΔΕΗ είναι ένα ερώτημα... :hmmm:
Για όσο έχει τέλος πάντων πλειοψηφικό πακέτο. Πολιτική αλητεία αλλά τέλος πάντων. Το μόνο ευτυχές η επιστροφή του λιγνίτη αν και είναι χαμηλα ακόμα τα ποσοστά
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#777679 Πληρώναμε κάτι πέναλτι για τη χρήση του λιγνίτη αν θυμάμαι καλά , ελπίζω αυτά να έχουν "μαλακώσει" ένεκα έκτακτης περιόδου
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#777702 Πληρώναμε και θα πληρώνουμε για το CO2 που και πάλι θα μας βγαίνει φθηνότερα (πολύ) από το ΦΑ.
Άλλο βέβαια που η κυβέρνηση μέχρι και τώρα λέει το αντίθετο...
Τους έχουμε συνηθίσει να είναι ψεύτες όμως, ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία φορά θα είναι.
:s_bye
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#777707 Εικόνα
(Απευθείας λινκ στην εικόνα)
Fuckity fuck...


Edit: Για όσους δεν κατάλαβαν αυτές είναι οι αυριανές τιμές για 1mwh σύμφωνα με το χάρτη της ραε...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#777722 Εντωμεταξύ παίζει πολύ τον τελευταίο καιρό η είδηση για deal με ιδιώτες για επένδυση σε μονάδα φυσικού αερίου
https://www.ot.gr/2022/08/16/energeia/ilektrismos/dei-deal-me-idiotes-gia-ependysi-se-monada-ilektroparagogis/
Έχουν καμιά καλή άκρη με φυσικό αέριο και αποφάσισαν να "επενδύσουν" σε μονάδα φυσικού αερίου ή απλά μοιράζεται τα έξοδα ο ιδιώτης;

Την ίδια στιγμή, η Νορβηγία έριξε άκυρο στους Γερμανούς στο αίτημα τους για περισσότερο φυσικό αέριο
https://www.capital.gr/diethni/3652988/norbigia-se-germania-den-exoume-na-sas-dosoume-allo-fusiko-aerio
Οι Νορβηγοί έριξαν άκυρο και στις εξαγωγές ρεύματος, μιας και λόγω λειψυδρίας τα υδροηλεκτρικά τους δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, ενώ λόγω της στροφής στην ηλεκτροκίνηση η κατανάλωση ρεύματος έχει αυξηθεί κατά 25%.
Γιατί καλή η ηλεκτροκίνηση, αλλά θα πρέπει να έχει διασφαλίσει και την επάρκεια ρεύματος!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#777747 Το λέω και το ξαναλέω, ο χειμώνας θα είναι δύσκολος, ετοιμαστείτε για rolling blackouts και για τιμές ρεύματος (και όχι μόνο) στον θεό!
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#777755 Έχω πει στους συναδέλφους στην δουλειά τα 2 εναλλακτικά σχέδια για ρεύμα αλλά κυρίως θέρμανση.
PlanB παραπάνω ώρες στην δουλειά για λίγη θέρμανση παραπάνω
Plan C άδεια και πάω χωριουδαρα στην Ελλάδα. Ξύλο σόμπα είναι η θέρμανση οπότε δεν με αγγίζει τίποτα με ΦΑ
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#777762
markvag έγραψε:Το λέω και το ξαναλέω, ο χειμώνας θα είναι δύσκολος, ετοιμαστείτε για rolling blackouts και για τιμές ρεύματος (και όχι μόνο) στον θεό!


αυτό θεωρείται last frontier απο το σχέδιο της ΡΑΕ , μου φαίνεται δύσκολο βάσει των όσων θα προηγηθούν μέχρι να φτάσει εκεί.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#777765 κάνω ήδη εικόνα τα έξυπνα σποτάκια με ηθικολογικές φατσούλες και ατάκες "εγώ δεν σπαταλώ ενέργεια και συμβάλλω στην αυτάρκεια μας :)", "κλείνω τα φώτα, λέω ναι στην υπεύθυνη χρήση των πόρων μας" κλπ
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#777772
egobrain έγραψε:κάνω ήδη εικόνα τα έξυπνα σποτάκια με ηθικολογικές φατσούλες και ατάκες "εγώ δεν σπαταλώ ενέργεια και συμβάλλω στην αυτάρκεια μας :)", "κλείνω τα φώτα, λέω ναι στην υπεύθυνη χρήση των πόρων μας" κλπ
Θα βγάλουν τον Παπαδόπουλο πάλι...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#777777
georgetz έγραψε:
markvag έγραψε:Το λέω και το ξαναλέω, ο χειμώνας θα είναι δύσκολος, ετοιμαστείτε για rolling blackouts και για τιμές ρεύματος (και όχι μόνο) στον θεό!


αυτό θεωρείται last frontier απο το σχέδιο της ΡΑΕ , μου φαίνεται δύσκολο βάσει των όσων θα προηγηθούν μέχρι να φτάσει εκεί.


Κι εγώ δεν το θεωρώ το πιο πιθανό, αλλά δεν το θεωρώ και απίθανο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#777780 Εγώ κάνω μια ακόμα πλευρά θερμοπρόσοψη στο σπίτι για να πω ότι κάτι κάνω για το χειμώνα που έρχεται. Το τζάκι πάντα ετοιμοπόλεμο επίσης..
Και ένας γείτονας ξεκίνησε και αυτός μόνος του να βάλει επίσης.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#777805 Σε σχέση με άλλες χώρες πάντως (π.χ. Γερμανία, Βουλγαρία), φαίνεται να είμαστε σε πολύ καλύτερη μοίρα.

Τα σποτάκια για την εξοικονόμηση ενέργειας θα έπρεπε θεωρητικά να τρέχουν από τώρα. Η λογική είναι να μειώσουμε την κατανάλωση του Φ.Α. από το καλοκαίρι, ώστε να είναι γεμάτες οι αποθήκες για τον χειμώνα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#777822 Το αναφέρει η απόφαση της Κομισιόν Save Gas for a Safe Winter.
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_22_4608

...The new Regulation would set a target for all Member States to reduce gas demand by 15% between 1 August 2022 and 31 March 2023.


Η λογική είναι να μειωθεί όσο περισσότερο γίνεται η κατανάλωση από το καλοκαίρι που οι ανάγκες είναι εκ των πραγμάτων μειωμένες, ώστε στο τέλος του Οκτώβρη οι αποθήκες Φ.Α. να έχουν την μέγιστη δυνατή πληρότητα.