Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#746110
markvag έγραψε:
Red Garland έγραψε:euractiv : LEAK: EU drafts plan to label gas and nuclear investments as green :ninja:


Το πυρηνικό το καταλαβαίνω. Από την άποψη ότι δεν παράγει αέρια του θερμοκηπίου. Το φυσικό αέριο όχι. Απλά θέλει να δείξει νούμερα σε πράσινες επενδύσεις...


Έχουν κάποιες προϋποθέσεις:

Investments in natural gas power plants would also be deemed green if they produce emissions below 270g of CO2 equivalent per kilowatt-hour, replace a more polluting fossil fuel plant, and receive a construction permit by 31 December 2030. Such plants must meet other conditions including that they are technically equipped to burn low-carbon gases.

Gas and nuclear power generation would be labelled green on the grounds that they are “transitional” activities – defined as one that is not fully sustainable, but which has emissions below industry average and does not lock Europe into polluting assets during the shift to clean energy.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#746112 Και υπάρχουν τρόποι για να συμβεί αυτό με ήδη διαθέσιμα μέσα όπως mix ΦΑ με πράσινο/μπλέ υδρογόνο χρήση βιοαερίου στο μείγμα ή και αποκλειστικά κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#746120 Δε θυμάμαι κατά πόσο έχει αναφερθεί... Ανοίγει νέος κύκλος αιτήσεων μες το επόμενο δίμηνο για οικιακή παραγωγή μέσω φωτοβολταϊκών.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#746254 Τι σημαινει πρακτικά αυτο serf? Ειναι καμία αξιόλογη επιδότηση? Να κοίταζα για το σπιτι στο χωριο αν ειναι…
Άβαταρ μέλους
By Serf
#746273 Δεν είμαι ακόμα σε θέση να αξιολογήσω πόσο συμφέρον είναι το πρόγραμμα. Είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να το ψάξω, δεν έχω στοιχεία συγκριτικά με τις προηγούμενα προγράμματα. Υποθέτω το πιο σημαντικό είναι να βρει κάποιος στοιχεία μέσης ηλιοφάνειας για την περιοχή ενδιαφέροντος του και μετατροπή σε μέσο ποσοστό απόδοσης των 6kW.

https://www.insider.gr/epiheiriseis/206 ... dikaioyhoi

Έτσι, το πρόγραμμα θα «τρέξει» μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2023, επιτρέποντας την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων μέγιστης ισχύος έως 6 kW (κιλοβάτ), για την ηπειρωτική χώρα, τα Διασυνδεδεμένα με το Σύστημα νησιά και την Κρήτη. Στην περίπτωση των μη διασυνδεδεμένων νησιών, η μέγιστη ισχύς ορίζεται στα 3 kW.

...

Οι δικαιούχοι θα πωλούν την παραγόμενη «πράσινη» ηλεκτρική ενέργεια στο σύστημα με τιμή 87 ευρώ ανά Μεγαβατώρα, για μία 20ετία.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#746274
markvag έγραψε:
Red Garland έγραψε:euractiv : LEAK: EU drafts plan to label gas and nuclear investments as green :ninja:


Το πυρηνικό το καταλαβαίνω. Από την άποψη ότι δεν παράγει αέρια του θερμοκηπίου. Το φυσικό αέριο όχι. Απλά θέλει να δείξει νούμερα σε πράσινες επενδύσεις...

μια χαρα παραγει απλα δεν παραγει τα αερια του σατανα
δεν θα ακουσεις ποτε να μιλανε για το water vapour παρολο που ειναι το χειροτερο αεριο για την κλιματικη αλλαγη
Άβαταρ μέλους
By glf
#746275 Ψίχουλα δίνει το νέο πρόγραμμα για τις στέγες. Ενώ είναι ότι καλύτερο για το σύστημα ιδίως στις πόλεις.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#746282
cabala10 έγραψε:
markvag έγραψε:
Red Garland έγραψε:euractiv : LEAK: EU drafts plan to label gas and nuclear investments as green :ninja:


Το πυρηνικό το καταλαβαίνω. Από την άποψη ότι δεν παράγει αέρια του θερμοκηπίου. Το φυσικό αέριο όχι. Απλά θέλει να δείξει νούμερα σε πράσινες επενδύσεις...

μια χαρα παραγει απλα δεν παραγει τα αερια του σατανα
δεν θα ακουσεις ποτε να μιλανε για το water vapour παρολο που ειναι το χειροτερο αεριο για την κλιματικη αλλαγη
Wow, για ανέλυσε το λιγο αυτό.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#748230 Ήρθε εκκαθαριστικός κι έχει Ρήτρα Αναπροσαρμ. 57 , 69. Πώς γίνεται αυτό αφού είμαι στο myHome Enter ;;
Έχω όμως κι έκπτωση 52€
Η συνολική έκπτωση στο λογαριασμό περιλαμβάνει τις επιδοτήσεις από το κράτος και τις εκπτώσεις από τη ΔΕΗ
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#748233 Eγώ την πάτησα. Ήμουν στο home enter απο πέρσι και πήγα και έκανα αίτηση για ΚΟΤ τον Οκτ. και με πέταξε έξω από το home enter :slap:
160 ρήτρα αναπροσαρμογής για να γλιτώσω καμιά 40€ από το ΚΟΤ
Άβαταρ μέλους
By glf
#748237
Dimitris_P έγραψε:Ήρθε εκκαθαριστικός κι έχει Ρήτρα Αναπροσαρμ. 57 , 69. Πώς γίνεται αυτό αφού είμαι στο myHome Enter ;;
Έχω όμως κι έκπτωση 52€
Η συνολική έκπτωση στο λογαριασμό περιλαμβάνει τις επιδοτήσεις από το κράτος και τις εκπτώσεις από τη ΔΕΗ


Να τα μαααας...