Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#209427
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ έβαλα μια καραμπινάτη κλοπή και με την βούλα ανωτάτων δικαστηρίων, από μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες εν Ελλάδι η οποία θα πληρωθεί από το πόπολο. Και όχι μόνον θα πληρωθεί, αλλά θα συνεχίσει να πληρώνεται. Η Αλουμίνιον θ' αγοράζει κοψοχρονιά την ενέργεια που γουστάρει και για έξτρα χαρτζιλίκι, θα πουλάει και ενέργεια στην ΔΕΗ όταν θέλει. Και θα πληρώνει όποιον θέλει και αν θέλει...
Και αφού κάποιοι διαβάζετε αυτά, μιλάτε για αριστερά παρεάκια; Δεν βλέπετε πως το επιχειρηματικό παρεάκι κάνει ό,τι γουστάρει και πληρώνει αν θέλει και όποιον θέλει;
Και δεν μιλάμε για απλά λαμόγια σαν το Mr. Hellas Power Βασίλη Μηλιώνη που απλά έκλεψε στεγνά τα χρήματα από το χαράτσι, αλλά για έναν από τους πιο σημαντικούς επιχειρηματίες στην Ελλάδα και με εταιρείες κολοσσούς.
:help:


Eπειδή αναφέρεσαι σε εμένα, αν ξαναδιαβάσεις προσεκτικά γιατί τα Ελληνικά σου είναι επαρκέστατα θα δείς ότι δεν γράφω αυτό που νομίζεις αλλά κάτι άλλο που το προσπέρασες λόγω ταχύτητας όπως θέλω να πιστεύω, για πάμε

Το αριστερό παρεάκι πάντα κατηγορούσε τον επιχειρηματικό κόσμο

Δηλαδή από χρόνια, από 10ετίες όχι μόνο σήμερα, από ΠΑΝΤΑ είναι η λέξη κλειδί και δεν αναφέρεται προφανώς στον σημερινό Σύριζα ή μόνο στον Σύριζα.

Παρακάτω

γιατί όλα αυτά τα χρόνια το παρεάκι και όλα τα παρεάκια

Δηλαδή όλα τα παρεάκια, και τα Δεξιά, και τα κεντρώα και τα αριστερά, από τα συμφραζόμενα φαίνεται ότι αναφέρομαι ότι όλοι επί 10ετίες, εσύ λοιπόν και άλλος φίλος που τον ενόχλησε η λέξη παρεάκι και όχι οι πράξεις τους λίγο μεγαλύτερη προσοχή στα κείμενα και όχι ξεπέτα, παρακαλώ.

τελειώνω λέγοντας

αν δεν υπήρχαν λοιπόν και τα δημόσια λαμόγια να βάλουν πλάτη στις απαιτήσεις των επιχειρηματιών αυτοί θα έτρωγαν πόρτα ή και μηνύσεις ακόμα,

βλέπεις ότι όπως έγραψα και στο κείμενο για να γίνει λαμογιά στο δημόσιο χρειάζονται τουλάχιστον 2, ο επιχειρηματίας και ο δημόσιος που έχει τη σφραγίδα και το βουλοκέρι, άρα λοιπόν για να έρθω στα δικά σου γιατί κατηγορείς μόνο τον Μυτηλιναίο και όχι τους κρατικούς εκείνους όπως και τη δικαιοσύνη που έβγαλε τις αποφάσεις που του επέτρεψαν να συμπεριφέρεται σαν αφεντικό καβάλα προς τη χώρα ?

Καλό είναι να βλέπουμε όλο το φάσμα αυτών που κερδίζουν από μια τόσο μεγάλη υπόθεση και όχι μόνο την πλευρά που μας συμφέρει, ξαναλέω μόνος ο Μυτηλιναίος και ο κάθε Μυτηλιναίος δεν μπορεί να κάνει τίποτα, χρειάζεται ο κατευθυνόμενος τύπος, τα αρμόδια υπουργεία και οι δικαστικοί εκείνοι που θα κλείσουν το πακέτο να γίνει όχι νόμιμο αλλά νομότυπο γιατί όλες οι προσφυγές εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι έγιναν για να υπάρχει τελεσίδικη απόφαση ίσως και βούλευμα ώστε να μην ξαναμιλήσει κανείς για την υπόθεση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#209437 Στην συγκεκριμένη περίπτωση, υπάρχει ένα μέρος του Δημοσίου που προσπαθεί να σώσει κάτι και υπάρχει και το άλλο που είτε γιατί δεν γνωρίζει, είτε γιατί τα παίρνει κάτω από το τραπέζι, είτε δεν ξέρω κι εγώ τι, προσπαθεί για το αντίθετο.
Στο παράδειγμά μας λοιπόν, δεν βλέπω κανένα αριστερό παρεάκι, αλλά σίγουρα βλέπω δεξιό.
Επομένως, αν θέλεις να είσαι κι εσύ λίγο κριτικός στο κείμενό σου, θα έπρεπε πρώτα να ψέξεις τα άλλα παρεάκια και κατόπιν το αριστερό. Γιατί εδώ είναι φανερό νομίζω πιο κάνει κουμάντο και τι κόστος έχει για όλους εμάς. Έτσι για να μην τρώμε τον παπά, πως ό,τι γίνεται στον ιδιωτικό τομέα, το πληρώνουν οι μέτοχοι και ο ιδιοκτήτης, όπως βλέπουμε εύκολα, ο λογαριασμός σε τούτη την περίπτωση καταλήγει στο πόπολο...
Δεν δίνω συγχωροχάρτι σε κανέναν, αλλά σε τούτη την περίπτωση είναι πασιφανές: δεν φταίει κανένα αριστερό παρεάκι, για το γεγονός πως κάποιοι (μάλλον η πλειοψηφία θα έλεγα εγώ, αλλά αυτό είναι εκτίμηση και δεν έχω αποδείξεις) Έλληνες επιχειρηματίες σε αγαστή συνεργασία με κάποιους φορείς, στέλνουν τα λεφτά στην δική τους τσέπη και το λογαριασμό αλλού. Και ξαναλέω, εδώ μιλάμε για εταιρεία κολοσσό, ειδικά για τα ελληνικά δεδομένα.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#209439
JasonLouk έγραψε:Βάλε και κανα λύνγκα για το κοινό μας που δεν ξέρει τον παληκαρά. :rtfm:

http://luben.tv/blogosphere/blogs/51520

.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#209450 Δηλαδή . θέλεις να πείς ότι οι αριστεροί επειδή δεν κυβερνούσαν τα προηγούμενα χρόνια δεν υπήρχαν αριστεροί μέσα στο δημόσιο σε θέσεις κλειδιά ή θέσεις επιρροής που μπορούσαν να κατευθύνουν πράγματα προς την πλευρά που ήθελαν, αν το πιστεύεις είσαι πολύ ρομαντικός, αν πιστεύεις δηλαδή ότι οι αριστεροί είναι μόνο τώρα στο δημόσιο που είναι κυβέρνηση και πρίν δεν υπήρχαν στο δημόσιο και σε κυβερνητικές θέσεις και όλοι στο δημόσιο ήταν δεξιοί ή Πασόκοι, ΟΚ, αφού το θέλεις έτσι είναι.

Εξακολουθείς όμως να με κρίνεις με κριτήρια που είναι λάθος, το ότι κάνω κριτική στους αριστερούς με τοποθετείς στους δεξιούς αγνοώντας επιδεικτικά ότι κάθε φορά λέω ότι όλοι είναι λάθος, όλοι είναι μπαταχτσήδες, ότι όλοι κατέστρεψαν τη χώρα, εσύ επιλέγεις να λες ότι δίνω συγχωροχάρτι στους δεξιούς, τους θεωρώ κλέφτες και το έχω τονίσει πολλές φορές, το ίδιο και τους Πασόκους.

Από τους αριστερούς δεν περίμενα τέτοια χάλια όμως και είμαι απογοητευμένος και θυμωμένος γιατί πρίν κυβερνήσουν ότι μαθευόταν για τους αριστερούς το θεωρούσα μεμονωμένο περιστατικό, τώρα βλέπω ότι είναι στημένη η δουλειά δυστυχώς και μας πάνε στα βράχια σαν τον πιτσαδόρο, τον Γιωργάκη, τον Κινέζο και τον σουβλακοφάγο, δεν ξεχωρίζω κανένα γιατί όλοι βούτηξαν στο δάχτυλο στο βάζο με το δημόσιο μέλι, εδώ χτές οι άλλοι με κατηγορούσαν ότι τα βλέπω άσπρο-μαύρο και τα βάζω όλα σε ένα τσουβάλι, μα έτσι δεν είναι ? όλοι αυτοί που κυβέρνησαν ίδιοι δεν είναι ? ξεχώρισε κανείς ? Η κατηφόρα της χώρας αυτό δε δείχνει ή όχι ?

Ξαναλέω ότι χωρίς τις πλάτες ατόμων μέσα από την κρατική μηχανή κανείς επιχειρηματίας δεν μπορεί να κάνει την οποιαδήποτε ατασθαλία, γιατί δεν δέχεσαι ότι υπάρχει πάντα βοήθεια εκ των έσω ?
Το κόστος που πληρώνουμε όλοι από αυτές τις βρωμοδουλειές το έχει καρπωθεί ο επιχειρηματίας όπως και αυτός που τον βοήθησε και είναι το ίδιο συνεργός και εγκληματίας, εσύ δίνε συγχωροχάρτια στους αριστερούς και κατηγόρα τους δεξιούς, για μένα είναι όλοι το ίδιο ένοχοι και φαίνεται από την πορεία της χώρας, δεν είναι δυνατόν να πιάσω μια - μια τις υποθέσεις να βρώ ποιός φταίει, όλοι ξέρουμε ότι η δημόσια διοίκηση δεν λειτουργεί και αυτά είναι φαινόμενα της δυσλειτουργίας της γιατί κανείς δεν θέλησε να την κάνει να λειτουργεί εύρυθμα απεναντίας τις βάζουν τρικλοποδιές, σίγουρα υπάρχουν μέσα δημόσιοι λειτουργοί που τιμούν αυτό που κάνουν και ανήκουν σε όλα τα κόμματα αλλά δυστυχώς οι σωστοί δεν ανεβαίνουν ψηλά και αν ανέβουν τους κόβουν τα πόδια πολύ γρήγορα με πολλούς τρόπους, τα μαθαίνουμε καθημερινά τα του οίκου τους έτσι δεν είναι ?

Ζήτω λοιπόν οι αριστεροί της κυβέρνησης που τα κάνουν όλα καλά και ανάθεμα στους κακούς δεκσιούς που τα έκαναν σκατά, το ότι όλοι πέρα από τις κομματικές ταμπέλες και τις αριστερές κορώνες έχουν δεξιά τσέπη και δεξιά νοοτροπία δεν φαίνεται να σε απασχολεί, σε απασχολούν τα δικά μου γραπτά, ΟΚ συννενοηθήκαμε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#209471 Συγγνώμη, με κατηγορείς πως δεν σε διαβάζω προσεκτικά, αλλά κι εσύ το ίδιο.
Μίλησα εγώ για κυβέρνηση; Αριστερή ή δεξιά;
Εσύ μίλησες και έδωσες την ευθύνη στους αριστερούς. Στην περίπτωση που αναφέρω, και το τονίζω ξανά αυτό, η κύρια ευθύνη δεν είναι σε κανένα αριστερό παρεάκι! Μην το τραβάμε άλλο.
Το ότι κάποιοι άλλοι την κρατική μηχανή συνηγορούν στην ρεμούλα είναι δεδομένο, το ότι είναι... αριστεροί αυτοί, από πού προκύπτει αλήθεια; Η συγκεκριμένη ιστορία κρατάει πολλά χρόνια και δεν έχει σχέση με την παρούσα κυβέρνηση ή την προηγούμενη ή την επόμενη.
Δεν γίνεται να λέμε τα ίδια κάθε φορά, ανέφερα συγκεκριμένη υπόθεση και δεν γίνεται να πάει στον κουβά με την "κακή" αριστερά, και τους "καλούς" Έλληνες επιχειρηματίες που έχουν αντίπαλο το Ελληνικό Δημόσιο... Όπως βλέπεις, εδώ γίνεται ακριβώς το αντίθετο.
Τέλος, έχω ξαναπεί πως δεν με εκπροσωπεί ο σημερινός ΣΥΡΙΖΑ και δεν θυμάμαι να έχω γράψει κάτι καλό εδώ και πολύ καιρό για αυτή την κυβέρνηση. Μην μου απαντάς λοιπόν σαν να έχω κάνει κάτι άλλο...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#209487 Ρε γαμωτο μπορειτε να ξεκολησετε με τις ταμπελες και τα δακρυβρεχτα τσιτατα. Σε καθε θεμα.... Εχει κουρασει προ πολλου.

< >
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#209492 Κοινωνικο λειτουργημα κανει ο Μυτηλιναιος. Εχει την εταιρεια του και προσφερει και χιλιαδες θεσεις εργασιας. Σταματηστε επιτελους τις συκοφαντιες αριστεροι ξεπλενηδες.
Άβαταρ μέλους
By nass
#209494 Την απόφαση δεν την έβγαλε δικαστήριο αλλά η επιτροπή Ανταγωνισμού της ΕΕ.

Εχω 2 ερωτήσεις:
ο Είναι η τιμή που λέει η επιτροπή κάτω από την οριακή τιμή συστήματος (νομίζω έτσι τη λένε) ? Με άλλα λόγια μπαίνει μέσα η ΔΕΗ όταν πουλάει στο ΑτΕ ?
ο Η ηλεκτροπαραγωγική μονάδα που έχει φτιάξει η ΜΕΤΚΑ εκεί πουλάει υποχρεωτικά σε κάποιον ή, όταν υπάρχει απαίτηση, γίνεται ένας μειοδοτικός διαγωνισμός και μπορεί να πουλήσει, μπορεί και να μην πουλήσει αν δεν δώσει καλή τιμή ?

Φαντάζομαι ότι συμφωνούμε ότι δεν μπορεί κανείς να υποχρεώσει τη ΜΕΤΚΑ να χρησιμοποιεί τη μονάδα της όταν η MWh της βγαίνει πιο ακριβά από το να την αγοράζει από τη ΔΕΗ (επειδή η ΔΕΗ χρησιμοποιεί φτηνό λιγνίτη και ακόμα φτηνότερο νερό ενώ η ΜΕΤΚΑ χρησιμοποιεί σχετικά πανάκριβο, ακόμα και τώρα, που έχουν πέσει οι τιμές, φυσικό αέριο).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#209577 Συμφωνούμε πως δεν γίνεται η Αλουμίνιον να παράγει με το ζόρι, αν δεν την συμφέρει. Αντίστοιχα συμφωνούμε πως ο ΛΑΓΗΕ δεν θα έπρεπε ν' αγοράζει με το ζόρι αν η κιλοβατώρα είναι ακριβή.
Εκεί που δεν συμφωνω είναι πως θα πρέπει να υπάρχει μια τιμή κιλοβατώρας που θα διαλέγει η Αλουμίνιον βασισμένη σε τιμές που πωλούνται στην Ευρώπη. Αν η ΔΕΗ μπορει ν' αποδείξει πως το δικό της κόστος είναι μεγαλύτερο, θα πρέπει η Αλουμίνιον να το πληρώσει. Αν δεν μπορεί να το πληρώσει, ας βρει κάποιον άλλο τρόπο, όχι να μπαίνει μέσα η ΔΕΗ και να το πληρώνουμε εμείς.
Στην τελική, αν δεν σκοπεύει να χρησιμοποιήσει ποτέ την μονάδα συνδυασμένου κύκλου που έφτιαξε στο εργοστάσιο, γιατί επιδοτήθηκε για την κατασκευή ; Μήπως πάλι πληρώσαμε τις εφεδρείες της Αλουμίνιον;
Νομίζω πως τα ερωτήματά μου είναι λογικά.
Άβαταρ μέλους
By nass
#209593
Anonymous Founder έγραψε:Συμφωνούμε πως δεν γίνεται η Αλουμίνιον να παράγει με το ζόρι, αν δεν την συμφέρει. Αντίστοιχα συμφωνούμε πως ο ΛΑΓΗΕ δεν θα έπρεπε ν' αγοράζει με το ζόρι αν η κιλοβατώρα είναι ακριβή.


Ωραία, προφανή τα βλέπω αυτά.

Anonymous Founder έγραψε:Εκεί που δεν συμφωνω είναι πως θα πρέπει να υπάρχει μια τιμή κιλοβατώρας που θα διαλέγει η Αλουμίνιον βασισμένη σε τιμές που πωλούνται στην Ευρώπη. Αν η ΔΕΗ μπορει ν' αποδείξει πως το δικό της κόστος είναι μεγαλύτερο, θα πρέπει η Αλουμίνιον να το πληρώσει. Αν δεν μπορεί να το πληρώσει, ας βρει κάποιον άλλο τρόπο, όχι να μπαίνει μέσα η ΔΕΗ και να το πληρώνουμε εμείς.


Αυτό σχετίζεται με το πρώτο μου ερώτημα. Το απέδειξε αυτό η ΔΕΗ ? Διότι μία πλευρά να το δεις είναι "δεν μπορεί η ΔΕΗ να πουλάει με χασούρα" (σωστό) και η άλλη πλευρά να το δεις είναι "δεν μπορεί η ΔΕΗ να εκμεταλλεύεται τη δεσπόζουσα θέση της για να πουλάει με καπέλο" (επίσης σωστό). Η επιτροπή λοιπόν είπε ότι αυτό που συνέβαινε ήταν το δεύτερο. Εχουμε γνώση ότι για να το πει αυτό δεν έλαβε καθόλου υπόψη το πρώτο και έβγαλε απλά μια απόφαση "κόψτε το κεφάλι σας ΔΕΗτζήδες" ή λαμβάνοντας όλα τα δεδομένα αποφάσισε ?

Μέχρι να τα ξέρουμε αυτά, συζητάμε για να συζητάμε.

Anonymous Founder έγραψε:Στην τελική, αν δεν σκοπεύει να χρησιμοποιήσει ποτέ την μονάδα συνδυασμένου κύκλου που έφτιαξε στο εργοστάσιο, γιατί επιδοτήθηκε για την κατασκευή ; Μήπως πάλι πληρώσαμε τις εφεδρείες της Αλουμίνιον;
Νομίζω πως τα ερωτήματά μου είναι λογικά.


Λογικό ερώτημα αλλά δεν ξέρω τι επιδότηση έλαβε και υπό ποιούς όρους.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#209602 Η ΔΕΗ δεν κατάφερε να 'περάσει' στην επιτροπή διαιτησίας, που προσήλθε κοινή συναινέσει, ότι πουλάει με χασούρα. Και η συγκυρία είναι αρνητική να το κάνει αυτό τώρα με τις τιμές πετρελαίου στο ναδίρ. Προφανώς και δεν κερδίζει κάτι άξιο λόγου σε αυτή την τιμή. Είναι μια ιστορία που κρατάει από το 1960, με την ίδια πλοκή αλλά άλλη διανομή στον θίασο, τότε λεγόταν 'σκάνδαλο Πεσινέ'.

Η δεύτερη περίπτωση, αυτή της ιδιοπαραγωγής ρεύματος, είναι ξεχωριστή ιστορία και είναι 100% Μυτιληναίικη. Η επιδότηση που έλαβε αρχικώς ο όμιλος για την μονάδα ήταν 16 μύρια, ψίχουλα μπροστά σε αυτά που θα εισπράξει σε βάθος 30ετίας από αυτή αν συνεχιστεί το καθεστώς πώλησης ρεύματος σε ειδικές τιμές, μιλάμε για 50-150 το χρόνο.

Γενικά, οι επιδοτήσεις των απε και των στυλ απε, είναι σκάνδαλο ανεξαρτήτως εγκατεστημένης ισχύος .
Στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή είναι πολλά τα λεφτά και το θέμα πιασάρικο, τυγχάνει και έξτρα όβερμπουστ.

Κάτι άλλο, δεν παράγεις διαρκώς, παρά μόνο όταν υπάρχει ανάγκη. Και για να πουλήσεις προτιμάται αυτός με τη χαμηλότερη τιμή. Αυτός μπαίνει πρώτος μπροστά για να καλύψει τη ζήτηση, και μετά ο δεύτερος φθηνότερος, κ.ο.κ.. Για όση ώρα διαρκεί αυτή η αιχμή ζήτησης φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#209603 Η αλουμινιο, οταν δημιουργηθηκε το 63 περιπου απο την Γαλλικη Πεσινε. Οταν ηρθε λοιπον ο Ντεγκολ τοτε εκανε τη συμφωνια για την επενδυση, και μεσα σε αυτη, υπηρχε σαν ορος η φτηνη ενεργεια. πολλοι τοτε φωναζαν για αυτο αλλα η επενδυση ηταν σημαντικο θεμα για την Ελλαδα. δεν ξερω αν τοτε η τιμη ηταν κατω του κοστους αλλα ηταν χαμηλωτερη απο την τιμη για τον κοσμο ακομα ισως και απο την μειωμενη για το βραδυνο.... Αυτα ηταν σε συμβολαια κλπ. Η αληθεια ειναι οτι τρωει πολυ ρευμα αυτη η βιομηχανια, (εχω παει εκει μεσα και καταλαβαινει καποιος οτι τα παντα στηριζονται στον ηλεκτρισμο για την επεξεργασια του Βωξιτη. Οταν την πηρε ο Μυτηλιναιος προφανως συνεχισε το καθεστος διαφορετικη τιμης αλλιως δεν την αγοραζε και το εργοστασιο εκλεινε οποτε ανεργεια στην περιοχη. Το οτι εκανε την δικη του μοναδα και τροφωδοτει με ρευμα και αν περισσευει πουλαει στη ΔΕΗ και σε τι τιμη ειναι θεμα πλεον της ΕΕ και της συμφωνιας κατα την αγορα απο την Πεσινε.

Α!! τα ειπε και ο προλαλλησας!!! απλα να γνωριζετε οτι στη Γαλλια που εχει πυρηνικες μοναδες για την ενεργεια εκει ειναι πολυ φτηνη η KW για τετοιες επενδυσεις...
Άβαταρ μέλους
By nass
#209617
dstou έγραψε:Η ΔΕΗ δεν κατάφερε να 'περάσει' στην επιτροπή διαιτησίας, που προσήλθε κοινή συναινέσει, ότι πουλάει με χασούρα.


Σωστά, είχα ξεχάσει ότι είχαν πάει πρώτα σε διαιτησία, η οποία δικαίωσε το ΑτΕ, άρα δεν αποδείχθηκε η χασούρα, και μετά η ΔΕΗ προσέφυγε στην επιτροπή ανταγωνισμού, ότι τάχα μου το ΑτΕ δια του τρόπου αυτού τυγχάνει κρατικής επιδότησης. Που η απόφαση ήταν ότι δεν είναι.

Αρα το πρόβλημα για τη ΔΕΗ δεν είναι ότι χάνει, αλλά ότι δεν κερδίζει αυτά που θα ήθελε / περίμενε να κερδίζει.

Παρόμοιο πρόβλημα με τον ΟΤΕ παλαιότερα, που έκανε διάφορες ντρίμπλες και έτρωγε πόρτα από την ΕΕΤΤ, ως εκμεταλλευόμενος τη δεσπόζουσα θέση του (στις τηλεπικοινωνίες αυτό σημαίνει 25% της αγοράς, άρα δεν αφορά μόνο τον ΟΤΕ αλλά στην κινητή και τη Vodafone) και έβγαινε και κλαιγόταν, ότι τον εμποδίζουν "τα συμφέροντα" να υλοποιήσει τα φιλόδοξα επενδυτικά του σχέδια και να δώσει τζάμπα Gbps στον κοσμάκη κτλ. κτλ. :svivhaha:
(Εννοείται ότι τα ίδια έκαναν οι αντίστοιχοι ΟΤΕδες και σε άλλες χώρες και έτρωγαν αντίστοιχες πόρτες)

Με το ρεύμα βέβαια δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα γιατί δε βοηθάει η τεχνολογία ώστε να είναι υπόθεση να ρίξεις 10 ίνες και να γίνεις "πάροχος" αλλά θέλει επενδύσεις δισεκατομμυρίων. Και θέλει και ρυθμιστική αρχή με @@ όχι όπως η ΡΑΕ παλαιότερα που άφησε τα λαμόγια Energa κτλ. να μεταπωλούν ρεύμα και να κερδίζουν καθήμενοι στα γραφεία τους.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#209619 21Quadra αυτο με την φτηνη πυρηνικη ενεργεια πως προκυπτει; Γιατι τα δικα μου κιταπια λενε πως ειναι ακριβη και γι αυτο δυσκολευεται να ανταγωνιστει τις επιδοτουμενες βεβαια ΑΠΕ σε παρα πολλες χωρες.

< >