Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#743552
Anonymous Founder έγραψε:
Vagnar έγραψε:in other news, χθες στην Βόρεια Ευρώπη η MWh έφτασε κάποια στιγμή τα 400 € γιατί έπιασε κρύο απότομα και δεν το περιμένανε και έπεσε και η παραγωγή των υδροηλεκτρικών λόγω πάγου.

Εξαιρετικά, και ακόμη είναι Νοέμβριος. Έχουμε ακόμη 3 μήνες εμπρός με φουλ χειμώνα ακόμη και για την Νότια Ευρώπη, προβλέπεται σεξ άνευ προηγουμένου.
:lipsealed:


Θυμάσαι αυτό; Σήμερα το πρωί (8-9, ώρα αιχμής), στην Βόρεια-Κεντρική Ευρώπη, έφτασε 500 €/MWh... :lipsealed:
Τελευταία επεξεργασία από Vagnar και 21 Δεκ 2021, 14:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#743581
Vagnar έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
Vagnar έγραψε:in other news, χθες στην Βόρεια Ευρώπη η MWh έφτασε κάποια στιγμή τα 400 € γιατί έπιασε κρύο απότομα και δεν το περιμένανε και έπεσε και η παραγωγή των υδροηλεκτρικών λόγω πάγου.

Εξαιρετικά, και ακόμη είναι Νοέμβριος. Έχουμε ακόμη 3 μήνες εμπρός με φουλ χειμώνα ακόμη και για την Νότια Ευρώπη, προβλέπεται σεξ άνευ προηγουμένου.
:lipsealed:


Θυμάσαι αυτό; Σήμερα το πρωί (8-9, ώρα αιχμής), στην Βόρεια-Κεντρική Ευρώπη, έφτασε 500 €/MWh... :lipsealed:



:help: :help: :help:

Θυμίζω πριν 1 χρόνο περίπου ήταν κάπου στα 50... :help:


Ξέρω περιπτώσεις εταιρειών που το κόστος του ρεύματος είναι βασικό στοιχείο του κόστους των προϊόντων τους που οι υπεύθυνοι είναι όλη την ώρα πάνω από τις τιμές χονδρικής...

Για τα νοικοκυριά, ιδίως αυτά που ήδη ζορίζονται, δεν θέλω να σκέφτομαι... :(
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#743587
markvag έγραψε:

Ξέρω περιπτώσεις εταιρειών που το κόστος του ρεύματος είναι βασικό στοιχείο του κόστους των προϊόντων τους που οι υπεύθυνοι είναι όλη την ώρα πάνω από τις τιμές χονδρικής...


πριν μια εβδομαδα ημουν σε προμηθευτη Ελληνα που φτιαχνει τα γνωστα Ουπατ.
Μου ερχοταν μου λεει το ρευμα απο 1800-2400 ευρω.
σταδιακα μεσα στο ετος πηγε στα 4 μετα στα 6 μετα στα 8,και ο τελευταιος που μου τον εδειξε στα 9800 ευρω. :dizzy:
ο ανθρωπος απελπισμενος......μετα απο ολο αυτο που εχει γινει με τις αυξησεις σε πρωτες υλες,ηρθε και το ρευμα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#743599
Ove20 έγραψε:Γιατί όλο αυτό το χάλι ρε παιδιά?


Αρκετοί λόγοι:

- Γενική αύξηση διεθνώς στις τιμές των καυσίμων (φυσικό αέριο, πετρέλαιο, κτλ).
- Παιχνιδάκια Πούτιν - Γερμανίας για τους αγωγούς
- Η Ανατολική Ασία έχει αποροφήσει μεγάλες ποσότητες φυσικού αερίου, που αλλιώς θα έπεφταν στην Ευρωπαϊκή αγορά και η παραγωγή δεν έχει αυξηθεί ανάλογα (ακόμα) για να καλύψει το κενό - χρειάζεται χρόνος για να γίνει αυτό. Πέρα από πολιτικό δηλαδή, είναι και πρακτικό το θέμα.
- Μας έχουν βάλει σε κοινή αγορά ρεύματος με Βουλγαρία (ΟΚ αυτό) και Ιταλία. Το πρόβλημα; Το πρόβλημα είναι πως η Ιταλία με το τεράστιο συγκριτικά μέγεθός της αποροφάει το 90% των ποσοτήτων ρεύματος που πέφτουν στο συγκεκριμένο χρηματιστήριο και αυξάνονται οι τιμές δυσανάλογα.
- Βίαιη και χωρίς πρόγραμμα απο-λιγνιτοποίηση. Που ναι μεν πρέπει να γίνει (χθες ει δυνατόν), αλλά πρέπει να υπάρχει πρόγραμμα για το τι θα αντικαταστήσει τον λιγνίτη (που δεν υπάρχει)
- Ξαφνική άνοδος της ζήτησης από βιομηχανίες εντός του 2021, που προκάλεσε μία αναταραχή.
- Βάλε και το κερασάκι ότι διεθνώς οι εφοδιαστικές αλυσίδες στενάζουν κυριολεκτικά το 2021 και όλα έχουν περιπλεχθεί πολύ περισσότερο και οι χρόνοι παράδοσης των πάντων έχουν πάει στο "Αγίου Κάποτε"...

Και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που ξεχνάω.

Οι πρώτες εκτιμήσεις λένε για αποκλιμάκωση από Μάρτιο και μετά με μία σταθεροποίηση των τιμών γύρω στα € 100 η ΜWH στη χονδρική, αλλά οι εκτιμήσεις που είχα δει πριν 2-3 εβδομάδες δεν έλεγαν με τίποτα για τιμές στα € 500 που βλέπουμε σήμερα, οπότε έχω σοβαρές επιφυλάξεις... ΟΚ, θα ξεκινήσουν κάπου εκεί και τουλάχιστον 2 εργοστάσια ΦΑ στην Ελλάδα να παράγουν και να ρίχνουν ρεύμα στην αγορά, οπότε κάτι θα γίνει, αλλά το τι και πόσο θα εξαρτηθεί και από την τιμή του ΦΑ, που λογικά και αυτή θα αποκλιμακωθεί κάπως με σταδιακή αύξηση της προσφοράς (με τον έναν ή τον άλλον τρόπο), αλλά με τα νούμερα που βλέπω έχω τρομάξει... Συν το ότι λογικά την Άνοιξη θα μειωθεί η ζήτηση ρεύματος (μιας και δεν θα χρειάζεται τόσο για θέρμανση - στην επαρχία πάρα πολλοί ζεσταίνονται με AC ή με αντλία θερμότητας, το ίδιο και πολλά καταστήματα - επιχειρήσεις).

Σε απλά Ελληνικά: :help:

dimviii έγραψε:
πριν μια εβδομαδα ημουν σε προμηθευτη Ελληνα που φτιαχνει τα γνωστα Ουπατ.
Μου ερχοταν μου λεει το ρευμα απο 1800-2400 ευρω.
σταδιακα μεσα στο ετος πηγε στα 4 μετα στα 6 μετα στα 8,και ο τελευταιος που μου τον εδειξε στα 9800 ευρω. :dizzy:
ο ανθρωπος απελπισμενος......μετα απο ολο αυτο που εχει γινει με τις αυξησεις σε πρωτες υλες,ηρθε και το ρευμα.


Σκέψου το ρεύμα να είναι το 30-40-50% του κόστους σου... :help:
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#743600 Αν ισχύουν οι αριθμοί μιλάμε μέχρι και 1000% αύξηση :dizzy: :help:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#743606 Σε άλλα νέα...

Ανοίγει νέα περιοχή για εξόρυξη λιγνίτη στη Φλώρινα :thumbsup:
Το άνοιγμα της νέας περιοχής γίνεται δυνατό μετά την ψήφιση τροπολογίας του ΥΠΕΝ, που συμπεριλήφθηκε στον νόμο του Υπουργείου Ανάπτυξης για την… απολιγνιτοποίηση. Στόχος να είναι «ετοιμοπόλεμες» όλες οι μονάδες της ΔΕΗ

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2111457/anoigei-nea-periohh-gia-exoryxh-lignith-sth-florin.html

Αν πάμε έτσι με τον λιγνίτη, τότε βλέπω τα dieselάκια να έχουν τουλάχιστον άλλα 20 χρόνια ζωή στην Ελλάδα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#743612
Ove20 έγραψε:Γιατί όλο αυτό το χάλι ρε παιδιά?


Για τα θέματα αυτής της βδομάδας, στην Γαλλία σταματήσαν ή μειώσαν κάποια πυρηνικά για να γίνουν έλεγχοι, σταμάτησε ο πολύς αέρας για τα αιολικά, έπιασε ξανά κρύο και όλοι θέλουν να ζεσταθούν, δεν έρχεται και πολύ αέριο από τους Ρώσους αδερφούς στην Ευρώπη.

Πριν 1-2 βδομάδες έβλεπα κάπου, η Σουηδία έβαλε μπρος ένα αρχαίο εργοστάσιο που είναι με πετρέλαιο (!!) γιατί τους το ζήτησε η Πολωνία γιατί είχαν θέμα και έπρεπε να κάνουν εισαγωγή από άλλες χώρες.

___

Εικόνα
:ninja:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#744275 Έχω βάλει ΔΕΗ Home Enter στους γονείς μου όπως έχω πει. Σήμερα ήρθε sms στον πατέρα μου να καταχωρήσει την ένδειξη του μετρητή. Είναι υποχρεωτικό αυτό ή προαιρετικό; Δεν είχα επιλέξει κάτι για χειροκίνητη καταχώρηση μέτρησης. Στο δικό μου my home enter δεν είχα λάβει κάποιο τέτοιο μήνυμα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#744283 Σε μένα δεν ήρθε τέτοιο μήνυμα . 25e ο πρώτος λογαριασμός (fix είναι;) με τη στάνταρτ έκπτωση των 30ε αλλά είδα ότι τις μισές κιλοβατώρες τις χρέωσαν με 0,965 και τις υπόλοιπες με 1,11 κάτι. Αλέν ντελόν και η ΔΕΗ.
Άβαταρ μέλους
By glf
#744284 Επειδή είναι μηνιαίος τώρα πια ο home enter, αν βάλεις τις μετρήσεις στο.. δίμηνο (πριν εκδοθεί) τότε αυτός ο λογαριασμός θα είναι σαν εκκαθαριστικος στην ουσία.
Θα έχεις πιο σωστή εικόνα της κατανάλωσης και της χρέωσης σου.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#744355 Στην Ε.Ε μας κυβερνούν πανέξυπνοι άνθρωποι . άφησαν μια πηγή πρώτης ύλης και ανέβηκαν οι τιμές. brilliant . για τις τσέπες τους.