Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#726977 Θεμιστοκλέους για εμβόλιο: Η τρίτη δόση δεν θα είναι υποχρεωτική

Στα τελευταία στοιχεία που αφορούν το πρόγραμμα εμβολιασμού κατά του κορωνοϊού αναφέρθηκε ο Γενικός Γραμματέας Πρωτοβάθμιας Υγείας, Μάριος Θεμιστοκλέους.

Μιλώντας στον ΑΝΤ1 για την τρίτη δόση, ο κ. Θεμιστοκλέους τόνισε ότι ήδη έχουν κλειστεί περίπου 10.000 ραντεβού. Αύριο Δευτέρα, κατά τη διάρκεια της καθιερωμένης ενημέρωσης για την πορεία της πανδημίας, θα υπάρξουν περαιτέρω ανακοινώσεις για το τι θα ισχύσει για την τρίτη δόση του εμβολίου.

Ο κ. Θεμιστοκλέους έδωσε το περίγραμμα των ανακοινώσεων, λέγοντας πως θα δοθεί σύσταση να προχωρήσουν στην αναμνηστική δόση οι πολίτες από ένα ηλικιακό όριο και πάνω, ενώ θα υπάρξουν και ανακοινώσεις για συγκεκριμένες ομάδες, όπως για παράδειγμα οι υγειονομικοί.

Στη συνέχεια διευκρίνισε πως ανάμεσα στη δεύτερη και τη τρίτη δόση θα πρέπει να έχει μεσολαβήσει ένα χρονικό διάστημα 6-8 μηνών και είπε κατηγορηματικά πως η αναμνηστική δόση του εμβολίου δεν θα είναι σε καμιά περίπτωση υποχρεωτική, αλλά θα υπάρχει απλά σύσταση.

Ο κ. Θεμιστοκλέους, συμπλήρωσε ακόμη, πως καθημερινά κλείνονται 15-25 χιλιάδες ραντεβού για εμβολιασμούς και τα περισσότερα από αυτά είναι από νέους ανθρώπους.


https://www.protothema.gr/greece/articl ... 1632045668

Όταν ο Μπούσσο έχει απορίες, δίνονται και οι απαντήσεις.

Σύμφωνα με το βικιλεξικό, αναμνηστικό ονομάζεται ένα αντικείμενο με αναμνηστική αξία. Ενίοτε σημαίνει και ενθύμιο.

Δηλαδή σύμφωνα με τα λόγια του κυρ Θεμιστοκλέους, έχουμε τελειώσει με τον ιό, δηλαδή όσοι έκαναν, έκαναν 1-2 δόσεις και τώρα πάμε στο στάδιο που τελειώνουμε οριστικά, και απλά θα γίνει μια αναμνηστική δόση, στα πλαίσια ενός ενθυμίου, σε πολίτες μιας συγκεκριμένης ηλικίας και άνω αλλά και σε συγκεκριμένες ομάδες.

Αυτό ήταν παίδες. Πάπαλα. Μόλις γίνει αυτό, τα κρούσματα θα τα υποδύονται ηθοποιοί. :s_empathy
Τόσο απλό ήταν.

#πήραμε_τις_ζωές_μας_πίσω


@JoeBarTeam γύρνα ρε. Η γρίπη φεύγει. :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By immortal_blood
#726997 Εικόνα

προς τα κάτω έχει κάτι παπαδίστικες σχολές γιομάτες Συριζαίους :shifty:
Ανωτάτη Εκκλησιαστική Ακαδημία Θεσσαλονίκης , vaya con dios .
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#727061
immortal_blood έγραψε:προς τα κάτω έχει κάτι παπαδίστικες σχολές γιομάτες Συριζαίους :shifty:
Ανωτάτη Εκκλησιαστική Ακαδημία Θεσσαλονίκης , vaya con dios .

Επίσης, ένα περίεργο πράγμα, έχουν και μπόλικους που νόσησαν αυτές οι εκκλησιαστικές σχολές :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727066
bibendum έγραψε:Εμένα Μ εντυπωσιάζει γύρω μου πάντως και το ποσοστό των εμβολιασμενων που το έκαναν για άλλους λόγους από την υγεία.

Άλλος γιατί θέλει τις μετακινήσεις, άλλος γιατί θεωρεί ότι δεν θα έχει πρόβλημα στην δουλειά του και πολλοί άλλοι λόγοι.

< >


Κυκλοφόρησε φήμη εδώ πάνω, ότι μεγάλη εταιρεία του κλάδου ετοιμάζει τα πόνους της προηγούμενης χρονιάς, με βάση το ποιος είναι εμβολιασμένος. Και οι ανεμβολίαστοι δεν θα πάρουν τίποτα, ανεξάρτητα από την απόδοσή τους στην εργασία.... :tomato: :s_crazy :vava:

Έχω ακούσει και έχω ακούσει μ@λ@κίες σε δουλειές, αυτή είναι πολύ κοντά στην κορυφή (αν όχι στην κορυφή)



Καλά, αυτό με τη δημοσκόπηση, φωνάζει τόσο πολύ το στημένο... :lol: :lol: Μόνο κάτι βαμμένοι ΝΔκράτες την πιστεύουν ή θέλουν να την πιστέψουν. Είδαμε όλους τους ζαίους στα συλλαλητήρια κατά του εμβολίου και των μέτρων. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#727073
panos2171 έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Καλά όχι, αλλά οκ...
Που το στηρίζεις το όχι σου ακριβώς; Μόλις πριν κάποια posts ο Δίας είπε πως ο άλλος πλέον λαχανιαζει με το παραμικρό. Εγώ είχα αναφέρει στο παρελθόν ότι συνάδελφος στο εξωτερικό του τρύπησε τον πνεύμονα, κάπου στο μήνα ήταν διασωληνομένος. Φυσικά πλέον δεν είναι όπως πρίν.

< Note >


Το ότι είπε κάτι τέτοιο ο ξάδερφός μου ή η κόρη μου δε μου λέει κάτι.
Τα δεδομένα ποια είναι? Σε τι ποσοστό ασθενών αφήνει κουσούρια? Πόσο βαριά νόσησαν? Είχαν άλλες παθήσεις?
Έτσι βγαίνουν συμπεράσματα, όχι επειδή ξέρω περιστατικό όπου έγινε... αυτό δεν λέει τίποτα.

Ο Fauci λέει στο US ότι θα υποστηρίξει 3η δόση αν υπάρχουν δεδομένα ότι είναι αποτελεσματική.

the FDA advisory committee on Friday voted against giving third shots of Pfizer’s Covid-19 vaccine to all Americans, although they recommended booster doses for people 65 and older and those with underlying conditions.


Δεν συζητάμε αν είναι αποτελεσματικά τα εμβόλια... αλλά αν είναι αποτελεσματική/χρήσιμη η 3η δόση.
Απίθανο να αλλάξει κάτι η 3η δόση στη πορεία της ασθένειας.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#727081
immortal_blood έγραψε:προς τα κάτω έχει κάτι παπαδίστικες σχολές γιομάτες Συριζαίους :shifty:
Ανωτάτη Εκκλησιαστική Ακαδημία Θεσσαλονίκης , vaya con dios .


:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#727131 Pfizer: Το εμβόλιο κατά του κορονοϊού είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για παιδιά 5 έως 11 ετών

Άδεια για χρήση του εμβολίου τους κατά του κορονοϊού σε παιδιά από 5 έως 11 ετών θα ζητήσουν η Pfizer και η BioNTech, καθώς, όπως ανακοίνωσαν, το σκεύασμά τους είναι ασφαλές και αποτελεσματικό και σε αυτές τις ηλικίες.

Η ανακοίνωση των Pfizer και BioNTech για το εμβόλιο κατά του κορονοϊού σε παιδιά από 5 έως 11 ετών ήρθε το πρωί της Δευτέρας (20.09.2021), μετά την ολοκλήρωση του τρίτου σταδίου των δοκιμών.

Pfizer και BioNTech ανακοίνωσαν ότι το εμβόλιό τους κατά της COVID-19 προκάλεσε ισχυρή ανοσοποιητική αντίδραση σε παιδιά 5 έως 11 ετών. Γι’ αυτό και οι δυο εταιρίες σκοπεύουν να ζητήσουν άδεια για τη χρήση του εμβολίου σε παιδιά αυτής της ηλικίας, τόσο στις ΗΠΑ όσο και στην Ευρώπη αλλά και αλλού, το συντομότερο δυνατό.

Οι εταιρίες ανακοίνωσαν πως αυτό το αποτέλεσμα προέκυψε από τις φάσεις 2 και 3, όπου στις ηλικίες 5 έως 11 καταγράφηκε η ίδια παραγωγή αντισωμάτων καθώς και παρόμοιες παρενέργειες όπως στις ηλικίες 16 έως 27 ετών.

«Από τον Ιούνιο, οι περιπτώσεις Covid-19 σε παιδιά έχουν αυξηθεί κατά 240% στις ΗΠΑ, υπογραμμίζοντας την ανάγκη για εμβολιασμό. Αυτά τα αποτελέσματα των δοκιμών προσφέρουν ισχυρή βάση για να ζητήσουμε άδεια για τη χορήγηση του εμβολίου μας σε παιδιά 5 έως 11 ετών» τόνισε ο επικεφαλής της Pfizer, Άλμπερτ Μπουρλά και σημείωσε ότι η εταιρία σκοπεύει να καταθέσει επειγόντως αίτηση τόσο στον FDA των ΗΠΑ όσο και σε άλλους οργανισμούς για τη χρήση του εμβολίου σε αυτές τις ηλικίες.

«Είμαστε χαρούμενοι που μπορούμε να υποβάλουμε στις ρυθμιστικές αρχές τα αποτελέσματα για τα παιδιά σχολικής ηλικίας πριν από την αρχή της χειμερινής περιόδου», δήλωσε ο συνιδρυτής της BioNTech Ουγούρ Σαχίν.

Στα παιδιά 5 έως 11 ετών που συμμετείχαν στις δοκιμές, δόθηκαν δυο δόσεις 10 μικρογραμμαρίων του εμβολίου, το 1/3 της δόσης που είχε δοθεί στα παιδιά από 12 ετών και άνω. Μεταξύ των δύο δόσεων μεσολάβησε διάστημα τριών εβδομάδων.

Παράλληλα, Pfizer και BioNTech περιμένουν, στο τέλος του έτους, να μάθουν και τα δεδομένα για τους εμβολιασμούς σε παιδιά δυο έως πέντε ετών αλλά και για παιδιά από 6 μηνών έως δυο ετών.

Στις κλινικές δοκιμές συμμετείχαν 2.268 παιδιά. Αντίθετα με τις προηγούμενες δοκιμές, αυτή τη φορά δεν συγκρίθηκαν δεδομένα από παιδιά που έκαναν το εμβόλιο κι άλλα που έκαναν placebo. Αυτή τη φορά, η δοκιμές συγκρίνουν την ποσότητα των αντισωμάτων που παράγοντα από το εμβόλιο στα παιδιά σε σχέση με την αντίδραση που είχαν μεγαλύτερης ηλικίας άτομα.


https://www.newsit.gr/kosmos/Pfizer-to- ... n/3367712/
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#727865 Στα νέα από Αγγλία, μόλις έκλεισα το ραντεβού μου για την τρίτη δόση (δόση booster τη λένε) που στη δίνουν αφού έχουν περάσει 6 μήνες από τη δεύτερη.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#727867
sknipper έγραψε:Στα νέα από Αγγλία, μόλις έκλεισα το ραντεβού μου για την τρίτη δόση (δόση booster τη λένε) που στη δίνουν αφού έχουν περάσει 6 μήνες από τη δεύτερη.
Με ποιο εμβόλιο ήταν το πρώτο σετ και με ποιο το μπούστερ;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#728031
kubiak έγραψε:
sknipper έγραψε:Στα νέα από Αγγλία, μόλις έκλεισα το ραντεβού μου για την τρίτη δόση (δόση booster τη λένε) που στη δίνουν αφού έχουν περάσει 6 μήνες από τη δεύτερη.
Με ποιο εμβόλιο ήταν το πρώτο σετ και με ποιο το μπούστερ;
Ήμουν με Pfizer. Δεν ξέρω τι θα μου δώσουν αλλά ότι μου δώσουν θα το πάρω.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#728455 2η δόση πφάιζερ, από αύριο εκδίδω σερτιφικέισιο, σε 14 ημέρες μπαίνει σε ισχύ.

Μου έκανε εντύπωση που άκουγα ότι οι περισσότεροι που εμβολιάζονταν δίπλα μου ήταν για δόση μετά από νόσο.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#728458 Καλοφάγωτες οι μέρες, επειδή χρειάστηκε να τις μετρήσω όταν ήταν η ώρα μου, να ξέρεις ότι το πιστοποιητικό ισχύει με την έναρξη της 14ης μέρας, δεν χρειάζεται δηλαδή να παρέλθει και να μπεις στην 15η. Ή τουλάχιστον έτσι έχουν προγραμματίσει την ελληνική εφαρμογή covid-free gr.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#728476 btw μπορώ να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή για ιδιωτική χρήση; πχ να θέλω να κάνω ένα πάρτι σε ιδιωτικό χώρο και να σκανάρω στην είσοδο τα πιστοποιητικά