Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681686
pro έγραψε:Κι εγώ είμαι στην κατηγορία "μόλις με καλέσουν θα το κάνω". Βέβαια, για να είμαστε ειλικρινείς, πολλοί σ αυτή την κατηγορία σκέφτονται "αν είναι να υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα φανεί στους προηγούμενους", οπότε οι δύο πρώτες επιλογές είναι λίγο δυσδιάκριτες.


+1

Ισως σωστοτερο ερωτημα θα ηταν:
Θα κανατε το εμβολιο ΣΗΜΕΡΑ αν ειχατε τη δυνατοτητα?

Οποτε οι απαντησεις θα ηταν πραγματι πιο σχετικες και σαφεις.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#681699 Όχι για όλους. Πχ εγώ που έχω αλλεργικό και βρογχικό άσθμα, δε ξέρω αν επιτρέπεται να το κάνω. Οπότε, σαφώς και θα περιμένω να δω παρενέργειες που θα βγουν και μετά θα πάω. Δεν είμαι αρνητικός, μερικώς επιφυλακτικός είμαι.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#681701 Νομιζω οτι στο κεντρο εμβολιασμου, θα περνας πρωτα απο γιατρο, θα σου παιρνει ιστορικο και θα εγκρινει αν πρεπει η οχι να το κανεις και μονο αν ειναι θετικος θα πηγαινεις διπλα για να το κανεις!
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#681722 Εγω αν ειχα δυνατότητα θα το έκανα στους γονείς και τα πεθερικά μου ήδη από το στάδιο φάσης 3. Για εμένα και τη σύζυγο, ισχύει ο,τι ειπωθηκε παραπάνω: Μόλις μας έρθει μήνυμα σπεύδουμε να το κανουμε.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#681739
mirage έγραψε:
nEK έγραψε:και αν τον εχουμε "περασει" εχει αξια το εμβολιο?
Ναι.


Ναι, εκεί καταλήγω κι εγώ με αυτά που διαβάζω, ειδικά αν κάνεις το mRNA εμβόλιο

Ενα καλό sum up σχετικά με τις ενστάσεις για το πόσο γρήγορα κατάφερε να εξελιχθεί, αν και εχουν ξαναειπωθεί ίσως:


Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#681743 Συνηθως αδιαφορω για την συλλογική αμορφοσιά ως έλλειψη ικανοτητας να αναλύσει κανείς μονος του δεδομενα και να βγάλει λογικά συμπεράσματα. Οταν (σπανια) πρεπει να την αντιμετωπισω, μου προκαλεί βαθειά θλίψη.
Άβαταρ μέλους
By skous
#681754 Ποια η άποψη σας σχετικά με την ανάγκη ύπαρξης εμβολιαστικου πιστοποιητικού για μερικά πράγματα στο (άμεσο) μέλλον, ΕΦΟΣΟΝ αποδειχτεί οτι το εμβόλιο εμποδίζει την μετάδοση του ιού (νομίζω οι δοκιμές ήταν ως προς την ανοσοαπόκριση και να το περάσει κάποιος ασυμπτωματικά, όχι στο να μην κολλήσει ή να μη το μεταδώσει (αρα και σε μερικά χρόνια να εξαφανιστεί η νόσος)

εγώ είμαι θετικός στο να είναι προαπαιτούμενο για ορισμένες καταστάσεις όπου μπορεί να υπάρξει έλεγχος πχ αεροπλάνα/νοσοκομεία/γηροκομεία κλπ. Και οποίος δεν το έχει κάνει να είναι υποχρεωμένος να κάνει πχ μοριακό για να μπει.
Η αντίστοιχα πχ σε κλειστούς εργασιακούς χώρους.

Το ίδιο και για σχολεία/νηπιαγωγεία, όταν και εφόσον υπάρξει ασφαλές εμβόλιο για αυτές τις ηλικίες (εάν έχω διαβάσει σωστά τα υπάρχοντα είναι για >16 ετών).


< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#681757 https://m.lifo.gr/now/world/307026/mpol ... ovlima?amp

Μπολσονάρου: Αν το εμβόλιο της Pfizer σας μετατρέψει σε αλιγάτορες, δικό σας πρόβλημα


Tulurakia
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#681763
skous έγραψε:Ποια η άποψη σας σχετικά με την ανάγκη ύπαρξης εμβολιαστικου πιστοποιητικού για μερικά πράγματα στο (άμεσο) μέλλον, ΕΦΟΣΟΝ αποδειχτεί οτι το εμβόλιο εμποδίζει την μετάδοση του ιού (νομίζω οι δοκιμές ήταν ως προς την ανοσοαπόκριση και να το περάσει κάποιος ασυμπτωματικά, όχι στο να μην κολλήσει ή να μη το μεταδώσει (αρα και σε μερικά χρόνια να εξαφανιστεί η νόσος)


Παρα πολύ νωρίς ακόμα για μια τέτοια συζήτηση. Σίγουρα κάτι θα γίνει και είναι πολύ δύσκολη η δουλειά του νομοθέτη σε αυτό το θέμα όταν φτάσει η ώρα.
Είμαι θετικός σε κάτι τέτοιο εφόσον έχει να κάνει με την υγεία μου και την δημόσια υγεία αλλά μου φαίνεται τόσο μακρινό...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#681764 Θα είναι πάντως πολύ νόστιμο αν αυτο το μαχητικό πνεύμα διατηρηθεί και δεν μείνει μόνο στα του εμβολίου/κοβειντ.

Πχ να πας στον οδοντίατρο και να του ζητάς προδιαγραφές για τον τροχό, τον κλίβανο, να μελετήσετε papers για την ουλίτιδα κλπ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#681767
skous έγραψε:Ποια η άποψη σας σχετικά με την ανάγκη ύπαρξης εμβολιαστικου πιστοποιητικού για μερικά πράγματα στο (άμεσο) μέλλον, ΕΦΟΣΟΝ αποδειχτεί οτι το εμβόλιο εμποδίζει την μετάδοση του ιού (νομίζω οι δοκιμές ήταν ως προς την ανοσοαπόκριση και να το περάσει κάποιος ασυμπτωματικά, όχι στο να μην κολλήσει ή να μη το μεταδώσει (αρα και σε μερικά χρόνια να εξαφανιστεί η νόσος)

εγώ είμαι θετικός στο να είναι προαπαιτούμενο για ορισμένες καταστάσεις όπου μπορεί να υπάρξει έλεγχος πχ αεροπλάνα/νοσοκομεία/γηροκομεία κλπ. Και οποίος δεν το έχει κάνει να είναι υποχρεωμένος να κάνει πχ μοριακό για να μπει.
Η αντίστοιχα πχ σε κλειστούς εργασιακούς χώρους.

Το ίδιο και για σχολεία/νηπιαγωγεία, όταν και εφόσον υπάρξει ασφαλές εμβόλιο για αυτές τις ηλικίες (εάν έχω διαβάσει σωστά τα υπάρχοντα είναι για >16 ετών).


< >


Θα σου απαντησω οπως απαντησε το αφεντικο στον Νικο Ταλεκουρα οταν ο τελευταιος διαμαρτυρηθηκε επειδη πάλι του ελαχε να κανει την εκκενωση βοθρου στο τσαρδι του Ευαγγελου Βενιζελου.


Σε ζητηματα δημοσιας υγειας δεν υπαρχει δημοκρατια. Και αν σ αρεσει. Στην τελικη αγορασε :shifty: καμια δεκαρια ρομποτικες και πετας τες μεσα αν σιχαινεσαι.