Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By markvag
#714722
Focusman91 έγραψε:Εγω που ειμαι μια μιξη αυτο το μηνα, γενικα θεωρω την τηλεργασια δικοπο μαχαιρι.Ναι μεν κερδιζεις πολυ χρονο αλλα απ την αλλη χανεται το όποιο socializing εχεις με τους συναδελφους.

...

Κάτι όχι απαραίτητα κακό... :whistlink: :lol: :lol:

Γιατί έχω τύχει σε περιπτώσεις (ευτυχώς αρκετά παλιότερα) που αυτή η έλλειψη κοινωνικοποίησης θα ήταν ευλογία :lol:



Σε όσους ακόμα δεν πιστεύουν σε covid, κτλ, τους εύχομαι να μην κάνουν ποτέ τη βόλτα τους σε μία πόλη που ανά 5 λεπτά περπατήματος βλέπεις κηδειόχαρτο... :(
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#714727
Ove20 έγραψε:Εχουμε και επισήμως ανοσία. Βγάλαμε και το πιστοποιητικό μας.
Αν εννοείς μέτρηση αντισωμάτων δεν σημαίνει πολλά αφού δεν ξέρουμε για πόσο καιρό θα τα έχεις.
Αν εννοείς πιστοποιητικό εμβολιασμού και αυτό ουδεμία εγγύηση ανοσίας προσφέρει, απλά είσαι νομικά/τυπικά ασφαλής για τους άλλους.

Εμένα μου το βγάζει εφαρμογή και έχει και διάρκεια ισχύος. Θα ξαναβγάλω λίγες μέρες πριν ταξιδέψω για να το έχω φρέσκο.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#714728
sknipper έγραψε:
Ove20 έγραψε:Εχουμε και επισήμως ανοσία. Βγάλαμε και το πιστοποιητικό μας.
Αν εννοείς μέτρηση αντισωμάτων δεν σημαίνει πολλά αφού δεν ξέρουμε για πόσο καιρό θα τα έχεις.
Αν εννοείς πιστοποιητικό εμβολιασμού και αυτό ουδεμία εγγύηση ανοσίας προσφέρει, απλά είσαι νομικά/τυπικά ασφαλής για τους άλλους.

Εμένα μου το βγάζει εφαρμογή και έχει και διάρκεια ισχύος. Θα ξαναβγάλω λίγες μέρες πριν ταξιδέψω για να το έχω φρέσκο.


:s_hang
Άβαταρ μέλους
By bill33
#714735
sknipper έγραψε:
Ove20 έγραψε:Εχουμε και επισήμως ανοσία. Βγάλαμε και το πιστοποιητικό μας.
Αν εννοείς μέτρηση αντισωμάτων δεν σημαίνει πολλά αφού δεν ξέρουμε για πόσο καιρό θα τα έχεις.
Αν εννοείς πιστοποιητικό εμβολιασμού και αυτό ουδεμία εγγύηση ανοσίας προσφέρει, απλά είσαι νομικά/τυπικά ασφαλής για τους άλλους.

Εμένα μου το βγάζει εφαρμογή και έχει και διάρκεια ισχύος. Θα ξαναβγάλω λίγες μέρες πριν ταξιδέψω για να το έχω φρέσκο.

NHS app?Ανανεώνεται μονο του.Η πρωτη ληξη ήταν 20-06 και τώρα εχει πάει 21-07 αν θυμάμαι καλά.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#714783 και φυσικά οι παράνομοι μετανάστες που ζούν στις χώρες της ΕΕ δεν έχουν πρόσβαση σε εμβόλιο.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#714784
mousatos έγραψε:και φυσικά οι παράνομοι μετανάστες που ζούν στις χώρες της ΕΕ δεν έχουν πρόσβαση σε εμβόλιο.


Και κάποιοι νόμιμοι μετανάστες μη σου πω.

Αλλά ευτυχώς αρχίσαμε να εμβολιάζουμε και στα κέντρα κράτησης προσφύγων:
https://www.euronews.com/2021/06/02/gre ... ants-camps
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#715002 Ώρα προνομίων: 5 μέρη που δεν θα μπορούν να μπουν όσοι δεν είναι εμβολιασμένοι.

https://menshouse.gr/newsroom/143474/or ... oliasmenoi

Πιο αναλυτικά σε αντίθεση με τους πλήρως εμβολιασμένους, οι ανεμβολίαστοι δεν θα μπορούν να μπουν (χωρίς μάσκα και επίδειξη αρνητικού τεστ 24ωρου) στους παρακάτω χώρους:

Α) Σε γήπεδα και αθλητικούς χώρους

Β) Σε κινηματογράφους και θέατρα

Γ) Σε εστιατόρια και μπαρ

Δ) Σε συναυλίες

Ε) Σε εσωτερικούς χώρους και καταστήματα

Σε όλους τους παραπάνω χώρους θα μπορούν να μπαίνουν ελεύθερα οι πλήρως εμβολιασμένοι με μια απλή επίδειξη του πιστοποιητικού εμβολιασμού τους.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#715011 Ολυμπιακός: Είσοδος στο γήπεδο μόνο για πλήρως εμβολιασμένους και για όσους νοσήσει και έχουν αρνητικό τεστ :rtfm:

https://www.protothema.gr/sports/articl ... tiko-test/
Άβαταρ μέλους
By Serf
#715012
Scotch έγραψε:Ολυμπιακός: Είσοδος στο γήπεδο μόνο για πλήρως εμβολιασμένους και για όσους νοσήσει και έχουν αρνητικό τεστ :rtfm:

https://www.protothema.gr/sports/articl ... tiko-test/
Ο πρόεδρος της καρδιάς μας, ο πρόεδρος του Πειραιά και όλων των Ελλήνων μάλλον δε συμβουλεύτηκε τον μεγαλύτερο θαυμαστή του εντός του φόρουμ...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#715018 Αύριο θα αποκτήσω πιστοποιητικό.
Σήμερα νιώθω περισσότερο άντρας μετά την 2η δόση Astra :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#715021
Scotch έγραψε:Ολυμπιακός: Είσοδος στο γήπεδο μόνο για πλήρως εμβολιασμένους και για όσους νοσήσει και έχουν αρνητικό τεστ :rtfm:

Άβαταρ μέλους
By Ove20
#715026
Giuseppe Busso έγραψε:Τι προνόμια; Μάσκα πουθενά. Μέσα έξω. Γήπεδα, συναυλίες, θέατρα, σινεμά. Κανένα κλείσιμο. Κανένα ωράριο. Ταξίδια παντού.
Σε θέλω ήρεμο αλλά τίποτα από αυτά δεν έγινε.

Για αυτό είσαι πειραματόζωο λοιπόν. Γιατί δεν θα κάνεις τίποτα από αυτά. Δεν θα κάνεις τίποτα διαφορετικό από εμένα. Και η πλάκα είναι ότι στα έγραφα όλο τον χειμώνα. Τώρα θα σε κοροϊδεύω εγώ τον επόμενο. :)


mousatos έγραψε:
Scotch έγραψε:Ολυμπιακός: Είσοδος στο γήπεδο μόνο για πλήρως εμβολιασμένους και για όσους νοσήσει και έχουν αρνητικό τεστ :rtfm:

Άβαταρ μέλους
By drdino
#715028
Serf έγραψε:
Scotch έγραψε:Ολυμπιακός: Είσοδος στο γήπεδο μόνο για πλήρως εμβολιασμένους και για όσους νοσήσει και έχουν αρνητικό τεστ :rtfm:

https://www.protothema.gr/sports/articl ... tiko-test/
Ο πρόεδρος της καρδιάς μας, ο πρόεδρος του Πειραιά και όλων των Ελλήνων μάλλον δε συμβουλεύτηκε τον μεγαλύτερο θαυμαστή του εντός του φόρουμ...

< Note >
Ομάδα ή εμβόλιο;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#715029
sargus έγραψε:Συνταγματικες (κ Ευρωπαϊκές) εκτροπές και επιστημονικές βλακειες!
Τι να περιμένεις όμως από (άλλη) μια κυβέρνηση-τσίρκο;


Δεν σου απαγορεύει να μπεις. Απλά οι ανεμβολίαστοι δεν θα μπορούν να μπουν χωρίς μάσκα και επίδειξη αρνητικού τεστ 24ωρου. Απόλυτα λογικό.