Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#714025 Χθες βράδυ (~20:30) έκανα τη δεύτερη δόση Pfizer. Μέχρι σήμερα το πρωί, όλα μια χαρά. Το μεσημέρι ανέβασα 37,5, πήρα ένα αναβράζον depon, μια χαρά. Πριν από λίγο ένιωσα ζεστός, 37,9. Ταυτόχρονα, η οξυγόνωση έφτασε στο 93% (στο κινητό, αλλά δεν έχει δείξει ποτέ τόσο χαμηλά... συνήθως 97-100%) και οι σφιγμοί στο 85-90 (συνήθως 55-60 σε χαλαρή φάση όπως τώρα). Να ανησυχήσω γιατρέ μου; :hmmm:

< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#714026
Scotch έγραψε:Χθες βράδυ (~20:30) έκανα τη δεύτερη δόση Pfizer. Μέχρι σήμερα το πρωί, όλα μια χαρά. Το μεσημέρι ανέβασα 37,5, πήρα ένα αναβράζον depon, μια χαρά. Πριν από λίγο ένιωσα ζεστός, 37,9. Ταυτόχρονα, η οξυγόνωση έφτασε στο 93% (στο κινητό, αλλά δεν έχει δείξει ποτέ τόσο χαμηλά... συνήθως 97-100%) και οι σφιγμοί στο 85-90 (συνήθως 55-60 σε χαλαρή φάση όπως τώρα). Να ανησυχήσω γιατρέ μου; :hmmm:

< >


Τσου ..για οξυγονωση δεν θα εμπιστευομουν το κινητό. Οι παλμοί από την άλλη καθαρά θέμα άγχους τίποτα άλλο

sony
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#714034 εκανα το μεσημερι την 1η δοση φαιζερ στο Προμηθεα.Ωραια οργανωση,μπηκαμε κατευθειαν,παντου σε καθοδηγουν,συμπληρωσαμε το χαρτι,μια ερωτηση μονο σχετικα με αλλεργιες,και κατευθειαν για τρυπημα.Μου ειπαν να περιμενω 20 λεπτα,και εφυγα.Η νοσοκομα ασχημη,αλλα ελαφροχερα.Δεν καταλαβα καν το τρυπημα.

στα 3,6 bar σταθερο,ολα οκ,εκτος απο ενα μικρο μουδιασμα στο σημειο τρυπηματος μεχρι στιγμης.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#714050
BARHonda έγραψε:
dimviii έγραψε:Η νοσοκομα ασχημη,αλλα ελαφροχερα.Δεν καταλαβα καν το τρυπημα.


Μπέσα τώρα, προτιμάς αυτό ή το ανάποδο?!


το αναποδο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#714100
Scotch έγραψε:Το καλύτερο είναι να είναι όμορφη, ελαφροχέρα και... να σε θυμάται στη δεύτερη δόση

< >


Στο δικό μου μπόλιασμα με Pfizer η γιατρός ήταν σαν ρινόκερος, αλλά η νοσοκόμα ήταν μια αιθέρια ύπαρξη με κάτι καταγάλανες ματάρες (με την μάσκα δεν βλέπεις πιο κάτω έτσι κι αλλιώς). Με ρωτάει σε ποιο μπράτσο θέλω να μου το χώσει ( :shifty: ), λέω στο αριστερό (πάντα Αριστερά :s_biggrin ) και μου λέει "πάρτε μια ανάσα κύριε" και αφήνει κατευθείαν κάτω την σύριγγα. Σκέφτηκα ότι κάτι δεν πήγε καλά και έριξε άκυρο/abort, αφού δεν ένιωσα καν τσίμπημα. Τελειώσαμε λέει, περιμένετε 15 λεπτά έξω. Κούκλα και ελαφροχέρα! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#714102
dimviii έγραψε:εκανα το μεσημερι την 1η δοση φαιζερ στο Προμηθεα.Ωραια οργανωση,μπηκαμε κατευθειαν,παντου σε καθοδηγουν,συμπληρωσαμε το χαρτι,μια ερωτηση μονο σχετικα με αλλεργιες,και κατευθειαν για τρυπημα.Μου ειπαν να περιμενω 20 λεπτα,και εφυγα.Η νοσοκομα ασχημη,αλλα ελαφροχερα.Δεν καταλαβα καν το τρυπημα.

στα 3,6 bar σταθερο,ολα οκ,εκτος απο ενα μικρο μουδιασμα στο σημειο τρυπηματος μεχρι στιγμης.


Γερμανικό εμβόλιο; Πώς στην έφεραν έτσι μπαμπέσικα; :(

Scotch έγραψε:Χθες βράδυ (~20:30) έκανα τη δεύτερη δόση Pfizer. Μέχρι σήμερα το πρωί, όλα μια χαρά. Το μεσημέρι ανέβασα 37,5, πήρα ένα αναβράζον depon, μια χαρά. Πριν από λίγο ένιωσα ζεστός, 37,9. Ταυτόχρονα, η οξυγόνωση έφτασε στο 93% (στο κινητό, αλλά δεν έχει δείξει ποτέ τόσο χαμηλά... συνήθως 97-100%) και οι σφιγμοί στο 85-90 (συνήθως 55-60 σε χαλαρή φάση όπως τώρα). Να ανησυχήσω γιατρέ μου; :hmmm:


Έβαλα τα συμπτώματα σου στο WebMD. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#714106 Τι, να ανησυχήσω;
Ο γιατρός μου είπε πως οι σφιγμοί είναι ανεβασμένοι λόγω του πυρετού, ενώ τα χαμηλά επίπεδα οξυγόνου επειδή δεν μετράει σωστά το κινητό, μιας και το εμβόλιο δεν κάνει υποξία. :hmmm:


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#714109
Zorz έγραψε:
Γερμανικό εμβόλιο; Πώς στην έφεραν έτσι μπαμπέσικα; :(


δεν υπηρχε Γιαπωνεζικο :(


εντιτ λιγο μεγαλυτερος πονος στο σημειο εμβολιασμου μεχρι τωρα ( 22 ωρες μετα)