Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#719527 Εμένα η δεύτερη δόση με ταλαιπώρησε έφτασα 38.4

Σήμερα κλείνω τις 14 μέρες και ας ελπίσουμε να δουλεύει αυτό το πράγμα γιατί στις διακοπές που είναι δε βλέπω πολύ τον κόσμο να νιώθει
Άβαταρ μέλους
By GTS
#719529
QsisVTS έγραψε:Εμένα η δεύτερη δόση με ταλαιπώρησε έφτασα 38.4

Σήμερα κλείνω τις 14 μέρες και ας ελπίσουμε να δουλεύει αυτό το πράγμα γιατί στις διακοπές που είναι δε βλέπω πολύ τον κόσμο να νιώθει
Ποιο εμβόλιο έκανες;


< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#719530 Moderna, είχα την εντύπωση ότι ελέγχθηκε λίγο παραπάνω από το άλλο πριν βγει σε κυκλοφορία και μέχρι να το κάνω είχα ακούσει και τις λιγότερες παρενέργειες

Βέβαια για να φύγω μου βγήκε ίσα ίσα (έκανα και ένα μοριακό για το καράβι) οπότε ίσως καλύτερα να επέλεγα το φαιζερ για να έκανε πιο γρήγορα :hmmm:

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα έκανα το άστρα ή το άλλο το σκουπίδι το Τζόνστον

Εγώ και στις δύο δόσεις είχα ενοχλήσεις και πήρα αναβραζοντα. Την πρώτη φορά μου έσκασε στο 3ο 24ωρο κυρίως με μυϊκούς πόνους και πόνους σε αρθρώσεις και ήπιο πυρετό, τη δεύτερη φορά μετά τις 10-12 ώρες είχα πιο ζόρι
Άβαταρ μέλους
By GTS
#719533
QsisVTS έγραψε:Εμένα η δεύτερη δόση με ταλαιπώρησε έφτασα 38.4

Σήμερα κλείνω τις 14 μέρες και ας ελπίσουμε να δουλεύει αυτό το πράγμα γιατί στις διακοπές που είναι δε βλέπω πολύ τον κόσμο να νιώθει
Ποιο εμβόλιο έκανες;


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#719534
QsisVTS έγραψε:Εμένα η δεύτερη δόση με ταλαιπώρησε έφτασα 38.4

Σήμερα κλείνω τις 14 μέρες και ας ελπίσουμε να δουλεύει αυτό το πράγμα γιατί στις διακοπές που είναι δε βλέπω πολύ τον κόσμο να νιώθει
Ποιο εμβόλιο έκανες;


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#719628
Ove20 έγραψε:Είναι θέμα οργανισμού. Εγώ και στις 2 δόσεις pfizer δεν είχα κανένα θέμα πλην του μπράτσου στην 1η δόση. Στην 2η σαν να μην το έκανα.


Eκανε Μοντερνα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#719630
QsisVTS έγραψε:Moderna, είχα την εντύπωση ότι ελέγχθηκε λίγο παραπάνω από το άλλο πριν βγει σε κυκλοφορία και μέχρι να το κάνω είχα ακούσει και τις λιγότερες παρενέργειες

Βέβαια για να φύγω μου βγήκε ίσα ίσα (έκανα και ένα μοριακό για το καράβι) οπότε ίσως καλύτερα να επέλεγα το φαιζερ για να έκανε πιο γρήγορα :hmmm:

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα έκανα το άστρα ή το άλλο το σκουπίδι το Τζόνστον

Εγώ και στις δύο δόσεις είχα ενοχλήσεις και πήρα αναβραζοντα. Την πρώτη φορά μου έσκασε στο 3ο 24ωρο κυρίως με μυϊκούς πόνους και πόνους σε αρθρώσεις και ήπιο πυρετό, τη δεύτερη φορά μετά τις 10-12 ώρες είχα πιο ζόρι


Κοιτα λιγο ποιο πισω το ποστ του Realzeus. Εγω εκλεισα χωρις να ξερω ποιο και βγηκε Μοντερνα αλλα το αλλαξα αμεσως σε Φαιζερ. Οτι τελειωνεις 1 εβδομαδα νωριτερα επαιξε μεγαλο ρολο στην αλλαγη.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#719675 Εγώ ήθελα moderna, αλλά δε πρέπει να υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά

Απλά για moderna δεν είχα ακούσει τίποτα ίσως και λόγω λιγότερων δόσεων γενικά, για το άλλο είχα δει και ακούσει από το ευρύτερο περιβάλλον μου διάφορα, οπότε προτίμησα το moderna που το είχαν κάνει και οι δύο γονείς μου χωρίς κανένα πρόβλημα

Ο πυρετός δεν είναι θέμα σε όλα τα εμβόλια ξέρω κόσμο που πήγε και 39αρια

Το θέμα είναι μη σου σκάσει αλλεργία ή τίποτα στην καρδιά..
Και φυσικά για άστρα δεν συζητάω καν
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#719682 Περιορισμένη η αποτελεσματικότητα των εμβολίων, αναγκαιότητα οι μάσκες

Τα εμβόλια προσφέρουν περιορισμένη ανοσία, της τάξης του 40%, και οι εμβολιασμένοι δεν είναι άτρωτοι. Αναγκαία η μάσκα


η Ουάσιγκτον Ποστ έφερε στη δημοσιότητα εσωτερικό έγγραφο της υπηρεσίας ελέγχου και πρόληψης ασθενειών (Disease Control and Prevention, CDC) των ΗΠΑ, που ενημέρωνε για την ευρεία διάδοση της νόσου του κορονοϊού και στους εμβολιασμένους. Μεταξύ των σημαντικότερων στοιχείων που έδιναν ήταν ο αριθμός 35.000 : τόσοι είναι οι πλήρως εμβολιασμένοι που ασθενούν, που είναι συμπτωματικοί, κάθε εβδομάδα στις ΗΠΑ.


Το CDC συνέστησε, σε κάθε περίπτωση, ως όπλο την επιστροφή στη μάσκα και την απόσταση. Και για τους εμβολιασμένους, κι αυτό σημαίνει ότι ανακάλεσε πλήρως την προηγούμενη θέση του, το Μάη (“οι εμβολιασμένοι δε χρειάζεται να φορούν μάσκες και να τηρούν τις αποστάσεις”), που κάποιοι είχαν θεωρήσει πολιτικώς επηρεασμένη. Και, ζητάει εμμέσως να προχωρήσει η κυβέρνηση σε λήψη μέτρων και για τους εμβολιασμένους και να κάνει υποχρεωτική τη χρήση μάσκας για όλους


Παράλληλα, το CDC πάντα, προτείνει εκ νέου κλείσιμο των «μη αναγκαίων προς επιβίωση» επιχειρήσεων και των σχολείων


Σήμερα, είπε, στο Ισραήλ, το 50% όσων ασθενούν είναι πλήρως εμβολιασμένοι πολίτες. «Πιστεύαμε ότι οι πλήρως εμβολιασμένοι είναι προστατευμένοι, αλλά βλέπουμε ότι η κάλυψη που προσφέρει το εμβόλιο είναι της τάξης του 40%». Ανέφερε επίσης ότι οι εμβολιασμένοι περνούν τη νόσο πιο εύκολα αλλά «αυτοί που εμβολιάστηκαν πρώτοι είναι αυτοί που μολύνονται ευκολότερα.. Τα στοιχεία μας δείχνουν ότι η ανοσία εξασθενεί».


https://thepressproject.gr/periorismeni-i-apotelesmatikotita-ton-emvolion-anagkaiotita-oi-maskes/
Άβαταρ μέλους
By fokion
#719686 Προσωπικά - και χωρις να ειμαι γιατρος - το εμβολιο το εκανα για ενα και μονο λογο.

ΑΝ αρρωστήσω να το περασω οσο πιο light γινεται.....
Για τους ιδιους λογους δε παω σα τον ηλιθιο οπου υπαρχει μπουγιο αν μπορω να το αποφυγω ή μενω οσο το δυνατον λιγοτερο αν δεν μπορω να το αποφυγω, φορωντας μασκα ειδικά με ανθρωπους "εκτός περιβαλλοντος μου"..
και οχι δεν καιγομαι να παω σε καφετερια/ταβερνα/μπαρ/μπιτσομπαρο κ.λ.π. δε μου εχει λειψει
Αυτο που μου εχει λειψει ειναι να βαλω σε ενα ρυθμό τη ζωή μου....
Ως αντικοινωνικό ατομο και προ κορονοϊού :) το τηρήτε τις αποστασεις μου καθετε τζαμι... :)

Και το δευτερο που με καιει ειναι να μη μεινω παλι "ανεργος" επειδη εχουν λοκαρει παλι τα παντα............

Απο κει και περα ειλικρινά δεν με απασχολει το θεμα...... Δεν εχω σχεση με τον "Μπουκουρα" αλλωστε...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#719695
saxon_747 έγραψε:
Σήμερα, είπε, στο Ισραήλ, το 50% όσων ασθενούν είναι πλήρως εμβολιασμένοι πολίτες. «Πιστεύαμε ότι οι πλήρως εμβολιασμένοι είναι προστατευμένοι, αλλά βλέπουμε ότι η κάλυψη που προσφέρει το εμβόλιο είναι της τάξης του 40%». Ανέφερε επίσης ότι οι εμβολιασμένοι περνούν τη νόσο πιο εύκολα αλλά «αυτοί που εμβολιάστηκαν πρώτοι είναι αυτοί που μολύνονται ευκολότερα.. Τα στοιχεία μας δείχνουν ότι η ανοσία εξασθενεί».


Όσο περνάει ο καιρός ό,τι θεωρούσαμε ως θέσφατο (δεν κολλάει στη ζέστη, δεν κολλάνε οι μικρές ηλικίες, δεν έχουν θέμα οι fit, εδώ το καλό το μπόλι --> πάρε-πάρε κλπ) παίρνει πούλο.

Το λέω αυτό γιατί όταν θα έρθει η οδηγία για επαναληπτική δόση θα ξαναδιαβάσουμε risk assessment analysis για μπόλια μεταξύ τσίπουρου και μεζέ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#719698 "Το 50% όσων ασθενούν είναι πλήρως εμβολιασμένοι πολίτες" μπορεί να σημαίνει 10 κρούσματα από τα 20 , που χωρίς το εμβόλιο θα ήταν 10,000 τα κρούσματα αυτά . Κι αυτοί οι 10 πλήρως εμβολιασμένοι μπορεί να είναι ανοσοκατασταλμένοι καρκινοπαθείς ή άτομα με τόσο επιβαρυμένη υγεία - ανοσοποιητικό που κάθε κάθε μέρα που περνάνε ζωντανοί παίρνοντας 200 χαπάκια είναι κατόρθωμα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#719792
saxon_747 έγραψε:
Σήμερα, είπε, στο Ισραήλ, το 50% όσων ασθενούν είναι πλήρως εμβολιασμένοι πολίτες.


https://thepressproject.gr/periorismeni-i-apotelesmatikotita-ton-emvolion-anagkaiotita-oi-maskes/

Αυτό το νούμερο είναι άχρηστο αν δεν ξέρουμε ποιο είναι το ποσοστό των εμβολιασμένων στον γενικό πληθυσμό. Αν είναι 10% πχ σημαίνει ότι το εμβόλιο είναι επικίνδυνο. Αν είναι 50% σημαίνει ότι είναι ουδέτερο αν είναι όμως 90% σημαίνει ότι είναι 20 φορές πιο επικίνδυνο να είσαι ανεβολίαστος (τουτέστιν 95% προστασία όπως μας έλεγαν εξαρχής). Αυτή τη στιγμή όμως το ποσοστό του Ισραήλ παρά την (πάντα ισχυρότατη) προπαγάνδα της εκεί κυβέρνησης είναι περίπου στο 60% του συνολικού πληθυσμού. Κι αυτό δεν είναι καλά νέα για τον εμβολιασμό έστω και εναντίον της απλής νόσησης.