Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#681797 Υποχρεωτικό δε νομίζω να γίνει το εμβόλιο αλλά οποίος δε το θέλει ας περνάει κάθε δυο μέρες για τεστακι και reset τον εγκέφαλο με τη μπατονέτα. Η μπορεί και να καθεται σπιτι μέσα, free will και αυτό
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#681800 https://bankingnews.gr/index.php?id=531337

Βελόπουλος (Ελληνική Λύση) για εμβόλιο κορωνοϊού: Θα κάνω εγώ το σώμα μου πειραματόζωο;


https://www.makeleio.gr/%CE%B5%CF%80%CE ... %95%CE%A1/

ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΛΆΒΡΑ η Ελληνική Λύση – Οι ΓΕΡΜΑΝΟΙ έκαναν ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ με την PFIZER για ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΜΒΟΛΙΑ ενώ η ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΟΛΙΣ το 1/10 από ΟΣΑ ΕΞΗΓΓΕΙΛΕ


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#681815
g8777 έγραψε:@Γιαρνο

"Κανονικοτητα" οπως εννοουσες την ζωη πριν τον κορονοιο θα κανεις χρονια να ξαναδεις (και με την προυποθεση οτι ολες οι προβλεψεις βγουν αληθινες). Προς το παρον κοιτας να μην πεθανει κοσμος (πρωταρχικη εντολη στο dna μας ειναι η επιβιωση) μετα θα ασχοληθεις με το ψυχολογικο αποτυπωμα του ιου (ειδικα σε ανηλικους), τους νεους εργασιακους και κοινωνικους συσχετισμους, ιιιισως καποια στιγμη να ανοιξει και κουβεντα για το ποιες δομες επωμιστηκαν το βαρος της μαχης , ποιες οχι και τι διδαγμα / παρακαταθηκη μας αφηνει ολο αυτο. (Ναι καλα :lol: )

Α, ναι, δεν έχω αμφιβολία, ούτε αυταπατώμαι.
Σημείωσα μόνον ότι δεν υφίσταται "επιστροφή στην κανονικότητα" με την εφαρμογή του εμβολίου. Είναι κάτι άλλο, ένα μπουκέτο ελαφρύτερων κοινωνικών περιορισμών. Αυτό.
Γιατί αν το βαφτίσουμε κανονικότητα ή έστω "κανονικότητα", το χάσαμε το παιχνίδι.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#681823 Παγκοσμια δικτατορια.
Το παιχνιδι ειναι στημενο και αυτοι που το εστησαν εναν σκοπο εχουν.
Να περιορισουν την ελευθερια και να μας εχουν δεμενους.
Θελουν μονο να δουλευουμε για να κονομανε αυτοι και εμεις ισα να επιβιωνουμε.
Αυτα που βιωνουμε τωρα ,ειναι αρχη.
Lock down,περιορισμοι μετακινησης,οχι γιορτες,ωραρια,σμσ.

Θα μου πει καποιος και με το δικιο του οτι λεω ανοησιες και μολις αποκτησουμε ανοσια,θα επανελθουμε στον παλιο τροπο ζωης.

ΛΑΘΟΣ.
Προσωρινα ισως ναι,μεχρι να συμβει κατι αλλο ομως και τοτε θα παρθουν τα ιδια και σκληροτερα μετρα.
Εξαλλου εχουν περασει αυτα στο υποσυνειδητο του κοσμου και ευκολα θα τα ανεχτει.

Ετσι ειναι mirage.
Τι ,οχι;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#681830 Ιταλακια παγκόσμια δικτατορία έχουμε από τότε που μπήκε ένα ΓΟΥΙΝΤΟΟΥΖ σε κάθε σπίτι και άρχισε να καταγράφει ότι λέμε και κάνουμε.
Υπάρχει σπίτι χωρίς υπολογιστή;
Μόνο κάτι γέροι που ζουν 100+ χρόνια δεν έχουν.
#τσιφτη

Τώρα το πήρες χαμπάρι;
Άβαταρ μέλους
By skous
#681836 Mην ξεχνάμε βέβαια (μιας και είμαστε αυτοκινητιστικό φόρουμ) ότι αν κοιτάξουμε προς τα πίσω, τον ρόλο του δούρειου ίππου έπαιξε η αυτοκινηση και το ηλεκτρικό ρεύμα, πιο πριν ο ατμός, ο σίδηρος, ο χαλκός και ακόμα πιο πριν η φωτιά

:)


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#681858
EDDIE_147 έγραψε:Θα είναι πάντως πολύ νόστιμο αν αυτο το μαχητικό πνεύμα διατηρηθεί και δεν μείνει μόνο στα του εμβολίου/κοβειντ.

Πχ να πας στον οδοντίατρο και να του ζητάς προδιαγραφές για τον τροχό, τον κλίβανο, να μελετήσετε papers για την ουλίτιδα κλπ



Αυτό ακριβώς. Το ίδιο και στον καρδιολόγο, όταν πας με έμφραγμα, ή στον ορθοπεδικό όταν σπάσεις κόκκαλο, κτλ... :lol:


Το έχω ξαναγράψει. Ως κοινωνία έχουμε θεσμούς, οργανισμούς, ειδικούς, κτλ, τους οποίους δημιουργήσαμε για να ελέγχουν τέτοια πράγματα, γιατί δεν μπορεί να το κάνει ο κάθε παπάρας μόνος του. Να τους αμφισβητήσουμε, δεν λέω, είναι κομμάτι της ζωής αυτό (και εξαιρετικά σημαντικό), αλλά με σοβαρά κριτήρια και να έχουμε τα προσόντα και τις γνώσεις. Μέχρι στιγμής, δεν βλέπω σοβαρό αντίλογο βέβαια...



g8777 έγραψε:και τι διδαγμα / παρακαταθηκη μας αφηνει ολο αυτο. (Ναι καλα :lol: )


Σε μία παράλληλη πραγματικότητα ίσως... :(