Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#681768 Πάντως ήδη απαιτείται εμβολιασμός προκειμένου να γράψεις το παιδί σου στο σχολειο. Ήδη απαιτείται εμβολιασμός προκειμένου να ταξιδέψεις σε κάποιες συγκεκριμένες χώρες.

Αν με πιστοποιητικό εμβολιασμού έρθουμε μια ώρα αρχύτερα στην κανονικότητα, γιατί όχι;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#681770
Hellenic tifosi έγραψε:Αν με πιστοποιητικό εμβολιασμού έρθουμε μια ώρα αρχύτερα στην κανονικότητα, γιατί όχι;

+1
Άβαταρ μέλους
By skous
#681771
Hellenic tifosi έγραψε:Πάντως ήδη απαιτείται εμβολιασμός προκειμένου να γράψεις το παιδί σου στο σχολειο. Ήδη απαιτείται εμβολιασμός προκειμένου να ταξιδέψεις σε κάποιες συγκεκριμένες χώρες.

Αν με πιστοποιητικό εμβολιασμού έρθουμε μια ώρα αρχύτερα στην κανονικότητα, γιατί όχι;
Καλά ναι απαιτείται για το σχολείο αλλά αυτό το παίρνεις εύκολα.
Και εκεί άλλο ένα τραγικό fail του κράτους, θα μπορούσαν τα εμβόλια να γίνονται στις σχολικές μονάδες ή νοσοκομεία ώστε να μην υπάρχουν μαϊμουδιές στα βιβλιάρια...


< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#681772
Hellenic tifosi έγραψε:Αν με πιστοποιητικό εμβολιασμού έρθουμε μια ώρα αρχύτερα στην κανονικότητα, γιατί όχι;

Έχω τον εξής ενδοιασμό.
Κατά πόσον είναι "κανονικότητα" ο χωρισμός σε εμβολιασμένους και μη στην οποία κοινωνική/επαγγελματική δραστηριότητα.
Θα μας τσεκαρουν στα αεροδρόμια, οκ. Θα μας τσεκαρουν στα νοσοκομεία, οκ. Στα βιβλιοπωλεία; Στα μπαρ; Στις παιδικές χαρές;
Θα είναι το εμβόλιο πασσπορτ για να αναπνέεις στον ίδιο χώρο με άλλους;
Θα ζητάμε πιστοποιητικό για μια αγκαλιά;

Δεν μου αρέσει αυτή η κανονικότητα, όπου όλοι μας θα γίνουμε επιφυλακτικοί με όλους (ήδη είμαστε δηλ..). Κι όταν θα μπαίνουμε εμείς πχ σε ένα καταστημα, θα ζητάμε από τον ιδιοκτήτη και τους υπαλλήλους το δικό τους πιστοποιητικό;

Μην παρεξηγηθώ, κι εγώ είμαι στο "ναι, θα το κάνω όταν έρθει η ώρα μου, χωρίς ενδοιασμούς". Η όλη φάση δεν με αναπαύει.
Θα προτιμούσα μεγαλύτερη υπομονή στη διαδικασία μέχρι να φτάσουμε στο κατάλληλο ποσοστό που θα επιτρέπει μια κανονικότητα χωρίς αποκλεισμούς για τους μη εμβολιασμένους. Τι ξέρω όμως ότι δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια. Παρόλα αυτά το εκφράζω.
Άβαταρ μέλους
By ambient
#681778 Πρέπει να μπει επιλογή: Λόγω εργασίας θα με υποχρεώσουν να το κάνω.

(Αεροπορικά ταξίδια εσωτερικό-εξωτερικό) :s_hang
Άβαταρ μέλους
By g8777
#681784 Γι αυτο λεμε οτι δεν υπαρχει δημοκρατια. :iconcool:

@Γιαρνο

"Κανονικοτητα" οπως εννοουσες την ζωη πριν τον κορονοιο θα κανεις χρονια να ξαναδεις (και με την προυποθεση οτι ολες οι προβλεψεις βγουν αληθινες). Προς το παρον κοιτας να μην πεθανει κοσμος (πρωταρχικη εντολη στο dna μας ειναι η επιβιωση) μετα θα ασχοληθεις με το ψυχολογικο αποτυπωμα του ιου (ειδικα σε ανηλικους), τους νεους εργασιακους και κοινωνικους συσχετισμους, ιιιισως καποια στιγμη να ανοιξει και κουβεντα για το ποιες δομες επωμιστηκαν το βαρος της μαχης , ποιες οχι και τι διδαγμα / παρακαταθηκη μας αφηνει ολο αυτο. (Ναι καλα :lol: )
Άβαταρ μέλους
By italakias
#681786
Ove20 έγραψε:
italakias έγραψε:Αυτο ειναι εκβιασμος.


NOT.

Oριστε;
Εχουν πει οτι το εμβολιο δεν ειναι υποχρεωτικο.
Τελεια και παυλα.
Αν εχουν σκοπο οι κυβερνησεις να το πανε λαου λαου διακριτικα προς το υποχρεωτικο,θα το δουμε εν καιρω.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#681788
italakias έγραψε:
Ove20 έγραψε:
italakias έγραψε:Αυτο ειναι εκβιασμος.


NOT.

Oριστε;
Εχουν πει οτι το εμβολιο δεν ειναι υποχρεωτικο.
Τελεια και παυλα.
Αν εχουν σκοπο οι κυβερνησεις να το πανε λαου λαου διακριτικα προς το υποχρεωτικο,θα το δουμε εν καιρω.


Ο ιός είναι μεταδοτικός και επικίνδυνος. Για να κυκλοφορείς θα πρέπει Ή να κάνεις συνέχεια ραπιντ τεστ Ή εμβόλιο. Ελεύθερο πουλί όπως ήσουν προ-Κορωνοϊού δεν παίζει. Διάλεξε τι θα κάνεις.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#681789 Πλήρη κανονικότητα ίσως κάνουμε 2-3 χρόνια να ξαναδουμε - θα ήθελα σε πρώτη φάση να ξέρω ότι μπορουμε άφοβα να αγκαλιαζουμε τους φιλους μας και τους γονείς μας, να παίζουν τα παιδιά μας όπως πριν και να μη φοράμε μάσκες παντού.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#681790
italakias έγραψε:
Ove20 έγραψε:
italakias έγραψε:Αυτο ειναι εκβιασμος.


NOT.

Oριστε;
Εχουν πει οτι το εμβολιο δεν ειναι υποχρεωτικο.
Τελεια και παυλα.
Αν εχουν σκοπο οι κυβερνησεις να το πανε λαου λαου διακριτικα προς το υποχρεωτικο,θα το δουμε εν καιρω.


Kαι σε ένα smartphone τίποτε δεν είναι υποχρεωτικό αλλά αν δε δώσεις το οκ στην κάθε εφαρμογή να έχει πρόσβαση εκεί που θέλει απλά είναι άχρηστο.