Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#668208
trident1971 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:


Οταν λεμε προβοκατσια, εννοουμε αυτο. Απο το πουθενα δακρυγονα και αυρες και οι ΑΡΔ να λενε για μολοτοφ :lol:


στο ~0.45 και το ~1.17 νερο πετανε?

Επισης, λιγοτερα κρεβατια διαθεσιμα λογω εκρηξης κρουσματων Covid.


Άβαταρ μέλους
By trident1971
#668211
Anonymous Founder έγραψε:Ναι, έπρεπε να καθίσουν σπίτι τους. Κοίτα, κι εγώ φοβάμαι και δεν κατέβηκα (το ομολογώ) αλλά δεν κουνάω και το δάχτυλο σε όσους κατέβηκαν αψηφώντας ΚΑΙ την COVID-19, εκτός από τον Χρυσοχοϊδη.
:s_hang


Το προβλημα ειναι οτι η παρουσια τους εκει δεν αλλαζει απολυτως τιποτα στην αποφαση, αλλαζει ομως πολλα στην αντιμετωπιση του ιου.

Εφοσον προσωπικα δεν πηγες για τους σωστους λογους , συμφωνεις οτι δεν επρεπε να ειναι εκει και δεν θα επικροτουσες αντιστοιχη συγκεντρωση για οποιοδηποτε αλλο λογο αυτη την περιοδο, ποιο το νοημα να λες για καποιον που σημειωνει το προβλημα οτι κουναει το δαχτυλο?
Άβαταρ μέλους
By Govus
#668212
Giuseppe Busso έγραψε:
Asimov έγραψε:Υπάρχει και το 7% των Ελλήνων δηλωμένοι ναζί βέβαια, που θα μείνουν εκτός φυλακής


Μάλλον δεν κυκλοφορείς πολύ στο δρόμο.
Δεν είναι 7%. Είναι παραπάνω. Απλά υπάρχει το ταμπού της λέξης και αυτοβαπτίζονται κάτι άλλο.


7% επί όσων πήγαν να ψηφίσουν (μην τρελαθούμε κιόλας)...
Οι υπόλοιποι, που πήγαν για καφέ/κοψίδια/να δουν μπάλα, αδιαφορώντας για την εκλογική διαδικασία (sic), ας πρόσεχαν...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#668213 Κουβάς Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#668214
Anonymous Founder έγραψε:Η ευθύνη προφανώς και θα διαχυθεί, αφού όλοι είναι συνυπεύθυνοι. Το ποσοστό της ευθύνης μπορεί ν'αλλάζει, αλλά ούτε οι Ναζί είναι αθώοι, ούτε οι ψηφοφόροι τους. Γνώριζαν τι ψηφίζουν και μάλιστα το ξαναψήφισαν αρκετές φορές. Άρα, προφανώς και δεν θα βγουν λάδι.
Προφανώς και η τιμωρία επίσης δεν λύνει το πρόβλημα, λύνει μόνον μια παράμετρο του προβλήματος. Οι συμπαθούντες και οι απόψεις τους είναι εκεί έξω, απλώς αυτή την στιγμή ψηφίζουν άλλους αλλά συνεχίζουν να δηλητηριάζουν την ζωή μας.


Η τιμωρία ασφαλώς και λύνει το μεγαλύτερο μέρος του προβλήματος - στερεί από την εγκληματική οργάνωση το δικαίωμα να υπάρχει, να στρατολογεί, να σκοτώνει και να τραμπουκίζει.

Κάποιοι μπορεί να τους συμπαθούν, η να εμφορούνται από ίδιες ιδέες. Κακό, αναμφισβήτητα, όμως εχουν το δικαίωμα να πιστεύουν διαφορετικά πράγματα, αρκεί να μην παρανομούν, και όταν το κάνουν, να τιμωρούνται.
Anonymous Founder έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:Το covid πάρτυ απ' έξω πάντως καλύτερα θα ήταν να μη γινόταν.

Ναι, έπρεπε να καθίσουν σπίτι τους. Κοίτα, κι εγώ φοβάμαι και δεν κατέβηκα (το ομολογώ) αλλά δεν κουνάω και το δάχτυλο σε όσους κατέβηκαν αψηφώντας ΚΑΙ την COVID-19, εκτός από τον Χρυσοχοϊδη. :s_hang


Ε, δε νομίζω ότι οι περισσότεροι απ' όσους κατέβηκαν ότι είναι... ευπαθείς και έκαναν κανέναν ηρωισμό. Αυτό που λέμε είναι ότι καλό είναι γενικά να προσέχουμε και να αποφεύγουμε τη διασπορά.

Δε θα κουνήσω το δάχτυλο σε κανέναν, απλά λέω ότι καλό θα ήταν να πρόσεχαν. Τέτοιες συγκεντρώσεις είναι ταμάμ για υπερμετάδοση.

(Αν πάντως ήθελες να πας, θα μπορουσες να ησουν στην ουρα της πορείας, με μάσκα και ει δυνατόν απόσταση).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#668215
Νίκος Παππάς έγραψε:

Είδε κανείς καμία μολότοφ παραπάνω; :lol:
Ούτε τα προσχήματα, ρίχνουμε νερό κατευθείαν.
Αυτά που έλεγα στο μήνυμά μου για την αστυνομία και τον επικεφαλής της. Δυστυχώς.
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ναι, έπρεπε να καθίσουν σπίτι τους. Κοίτα, κι εγώ φοβάμαι και δεν κατέβηκα (το ομολογώ) αλλά δεν κουνάω και το δάχτυλο σε όσους κατέβηκαν αψηφώντας ΚΑΙ την COVID-19, εκτός από τον Χρυσοχοϊδη.
:s_hang


Το προβλημα ειναι οτι η παρουσια τους εκει δεν αλλαζει απολυτως τιποτα στην αποφαση, αλλαζει ομως πολλα στην αντιμετωπιση του ιου.

Εφοσον προσωπικα δεν πηγες για τους σωστους λογους , συμφωνεις οτι δεν επρεπε να ειναι εκει και δεν θα επικροτουσες αντιστοιχη συγκεντρωση για οποιοδηποτε αλλο λογο αυτη την περιοδο, ποιο το νοημα να λες για καποιον που σημειωνει το προβλημα οτι κουναει το δαχτυλο?

Στην απόφαση δεν αλλάζει τίποτε, γιατί η απόφαση είναι άλλων.
Αλλά στο να περάσει ένα μήνυμα, αλλάζει πολλά. Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, δεν φταίω εγώ.

Το αν πήγα ή δεν πήγα, το αν ήταν σωστοί οι λόγοι ή όχι, είναι ένα διαφορετικό ζήτημα. Το ότι είμαι εγώ φοβισμένος, και δεν πάω (όπως γενικώς δεν κάνω και πολλά άλλα πράγματα λόγω COVID-19, πχ να πάω να φάω έξω), δεν σημαίνει πως ο κόσμος έκανε άσχημα και ήταν εκεί. Για την ακρίβεια, έκανε πολύ καλά και ΜΠΡΑΒΟ τους.
Εγώ την δική μου φοβία (ή δειλία) δεν την κάνω μέτρο των υπολοίπων. Κάποτε θα ήμουν σίγουρα εκεί, πλέον, έχω διάφορους λόγους που δεν είμαι.
Το πρόβλημα βέβαια δεν είναι αν εγώ είμαι δειλός ή αν έχω σοβαρούς λόγους να μην είμαι εκεί. Το πρόβλημα είναι οι απόψεις σαν την δική σου.
Αν νομίζεις trident1971 πως μπορούμε όλα να τα κάνουμε από τον καναπέ μας, μάλλον εσύ δεν έχεις μάθει τελικά ιστορία. Αν δεν βλέπεις την ιστορική στιγμή που ζούμε, μάλλον εσύ έχεις το πρόβλημα. Αν εσύ στα γεγονότα βλέπεις τα επεισόδια και την COVID-19 μόνον και όχι τα υπόλοιπα, τότε η κρίση σου έχει πρόβλημα.
Για όλα τα παραπάνω (και αρκετά ακόμη που δεν είναι εύλογο να αναφερθούν δημόσια), θεωρώ πως θα έπρεπε να κάνεις αυτό που σου έχω πει ήδη: πάρε ανάσα και σκέψου.

Απόψεις σαν την δική σου (και κάποιου άλλου με διαταραγμένη οπτική του τι είναι σημαντικό που έχει ποστάρει στο τοπικό αυτό) είναι πολύ χρήσιμες για να καταλαβαίνουν όλοι πως η απόφαση είναι απλώς μια κερδισμένη μάχη. Έχει πολλή δουλειά ακόμη να γίνει για να ξεριζωθεί το κακό από την ελληνική κοινωνία. Τα πλοκάμια της ΧΑ είναι παντού πια και εκπροσωπούνται και σαν άποψη και από την κυβέρνηση και τους υπουργούς. Και φυσικά και χιλιάδες πολίτες, σαφώς περισσότερους από το 7% των ψηφοφόρων της ΧΑ...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#668216 Μεγάλη μέρα η σημερινή για τους εξής λόγους:
- μπαίνει οριστική ταφόπλακα στο project ΧΑ που ξεκίνησε πριν 10 χρόνια στην πάνω πλευρά της πλατείας και εξελίχθηκε σε μια κακόγουστη αισθητικά και επικίνδυνη φάρσα
- δικαιώνεται η οικογένεια του ανθρώπου που δολοφονήθηκε + οι περιπτώσεις των ναυτεργατών που παραλίγο να πεθάνουν
- τελειώνει οριστικά η |λογοκρισία| που ξεκίνησε πριν 10 χρόνια του στυλ 'ΟΚ ψηφίζω τη χολέρα αλλά δεν πειράζει γιατί ΤΑ ΧΩΝΟΥΝ και ΔΕΝ ΚΩΛΩΝΟΥΝ να πουν την αλήθεια'. |λογοκρισία| που υποστηρίχθηκε από δημόσιες περσόνες και μόλυνε σημαντική μερίδα κόσμου --> ίσως αυτό να είναι το μεγαλύτερο όφελος για την ΕΛ κοινωνία #τσίφτη
- τελειώνει οριστικά ο so called αντιναζιστικός αγώνας, ένα παράλληλο project πάνω στο οποίο έχτισαν πολιτική καριέρα διάφορα μηδενικά.
Εντελώς ενημερωτικά τη ΧΑ τη στέλνει στη φυλακή η Ελληνική δικαιοσύνη.
Εντελώς ενημερωτικά #2 --> στις περσινές εκλογές όλα σχεδόν τα κόμματα έσπευσαν περήφανα να πάρουν το credit ότι σήκωσαν τη σημαία στο Ράιχσταγ της Μεσογείων :lol: :lol:

Τέλος νομίζω ότι οι αναφορές σε ποσοστά ψηφοφόρων της ΧΑ είναι απλά αναιμική αντίδραση.
Χρειάζονται πιο δραστικές ενέργειες:
Δημόσιο ξεμπρόστιασμα όσων υποψιαζόμαστε ότι ψήφισαν ΧΑ ή όσων ανέβασαν σε σόσιαλ μύδια περιεχόμενο υπέρ ΧΑ.
Βάψιμο με μπογιά του σπιτιού τους.
Κάψιμο του μαγαζιού τους.
Στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων.
Βάλε και κανά ξυλοδαρμό να βρίσκεται.
Συμπληρώστε...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#668218 Το πρώτο βλέπω είναι και η "επίσημη" θεώρηση των γεγονότων (το άκουσα δις το πρωί στο ραδιόφωνο από διαφορετικούς σχολιαστές), πως η ΧΑ δημιουργήθηκε στην Πλατεία Συντάγματος και εκεί πήγε χέρι-χέρι με τους Αγανακτισμένους (και τον ΣΥΡΙΖΑ, γιατί παντού υπάρχει ο ΣΥΡΙΖΑ ή το ΠΑΣΟΚ έστω).
Θα ήταν αστείο ως έχει, απλώς είναι απολύτως ανιστόρητο. Αλλά αυτό δεν πρόκειται να σταματήσει κανέναν από το να το πιστεύει και να το γράφει/διαφημίζει.
Για τα υπόλοιπα, θα πω μόνον πως δεν δολοφονήθηκε μόνον ο Φύσσας, αλλά και ο Λουκμαν.

Συνέχισε, μην σταματάς ούτε εδώ.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#668220 Υπάρχουν τα γεγονότα υπάρχουν και τα ταληράκια.

https://www.iefimerida.gr/news/8807/%C2 ... F%82%C2%BB

Πριν μου απαριθμήσεις 82 λύγκες ότι δεν υπήρχε πανό ΧΑ (να πέσει καπέλωμα με trademark) στην πάνω πλατεία με το οποίο δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς, θα σου θυμίσω ότι το πάνω stage είχε λίγο διαφορετικό ντεκορ από το κάτω και διοχέτευσε την αγανάκτηση (κοινή συνισταμένη) του λίγο πιο εθνοπατριωτικού κοινού.
Τώρα πόσοι από αυτούς ψήφισαν ΧΑ ή Καμμένο (ουψ :s_blush ) ή ΝΔ τη σκιζομνημονjούσα του Σαμαρά, μου είναι αδιάφορο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#668223 Η ΧΑ μπορει να μην ειναι στην βουλη, μπορει να μην υπαρχει σαν κομμα πια αλλα οι ιδεες της καμουφλαρισμενες υπαρχουν στους Βοριδηδες, τους μπουμπουκους, τους Βελοπουλους, τους Πορτοσαλτε κλπ 'προσωπικοτητες' της δημοσιας ζωης.

Εχει δουλεια ακομα για να ξεριζωθει το φιδι.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#668225
Για τα υπόλοιπα, θα πω μόνον πως δεν δολοφονήθηκε μόνον ο Φύσσας, αλλά και ο Λουκμαν.


Τους 2 στην Λ. Ηρακλειου που τους πυροβολησαν πισωπλατα δεν τους γεννησε μανα?
Α ξεχασα ηταν χρυσαυγιτες...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#668226
Anonymous Founder έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:

Είδε κανείς καμία μολότοφ παραπάνω; :lol:
Ούτε τα προσχήματα, ρίχνουμε νερό κατευθείαν.
Αυτά που έλεγα στο μήνυμά μου για την αστυνομία και τον επικεφαλής της. Δυστυχώς.
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ναι, έπρεπε να καθίσουν σπίτι τους. Κοίτα, κι εγώ φοβάμαι και δεν κατέβηκα (το ομολογώ) αλλά δεν κουνάω και το δάχτυλο σε όσους κατέβηκαν αψηφώντας ΚΑΙ την COVID-19, εκτός από τον Χρυσοχοϊδη.
:s_hang


Το προβλημα ειναι οτι η παρουσια τους εκει δεν αλλαζει απολυτως τιποτα στην αποφαση, αλλαζει ομως πολλα στην αντιμετωπιση του ιου.

Εφοσον προσωπικα δεν πηγες για τους σωστους λογους , συμφωνεις οτι δεν επρεπε να ειναι εκει και δεν θα επικροτουσες αντιστοιχη συγκεντρωση για οποιοδηποτε αλλο λογο αυτη την περιοδο, ποιο το νοημα να λες για καποιον που σημειωνει το προβλημα οτι κουναει το δαχτυλο?

Στην απόφαση δεν αλλάζει τίποτε, γιατί η απόφαση είναι άλλων.
Αλλά στο να περάσει ένα μήνυμα, αλλάζει πολλά. Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, δεν φταίω εγώ.

Το αν πήγα ή δεν πήγα, το αν ήταν σωστοί οι λόγοι ή όχι, είναι ένα διαφορετικό ζήτημα. Το ότι είμαι εγώ φοβισμένος, και δεν πάω (όπως γενικώς δεν κάνω και πολλά άλλα πράγματα λόγω COVID-19, πχ να πάω να φάω έξω), δεν σημαίνει πως ο κόσμος έκανε άσχημα και ήταν εκεί. Για την ακρίβεια, έκανε πολύ καλά και ΜΠΡΑΒΟ τους.
Εγώ την δική μου φοβία (ή δειλία) δεν την κάνω μέτρο των υπολοίπων. Κάποτε θα ήμουν σίγουρα εκεί, πλέον, έχω διάφορους λόγους που δεν είμαι.
Το πρόβλημα βέβαια δεν είναι αν εγώ είμαι δειλός ή αν έχω σοβαρούς λόγους να μην είμαι εκεί. Το πρόβλημα είναι οι απόψεις σαν την δική σου.
Αν νομίζεις trident1971 πως μπορούμε όλα να τα κάνουμε από τον καναπέ μας, μάλλον εσύ δεν έχεις μάθει τελικά ιστορία. Αν δεν βλέπεις την ιστορική στιγμή που ζούμε, μάλλον εσύ έχεις το πρόβλημα. Αν εσύ στα γεγονότα βλέπεις τα επεισόδια και την COVID-19 μόνον και όχι τα υπόλοιπα, τότε η κρίση σου έχει πρόβλημα.
Για όλα τα παραπάνω (και αρκετά ακόμη που δεν είναι εύλογο να αναφερθούν δημόσια), θεωρώ πως θα έπρεπε να κάνεις αυτό που σου έχω πει ήδη: πάρε ανάσα και σκέψου.

Απόψεις σαν την δική σου (και κάποιου άλλου με διαταραγμένη οπτική του τι είναι σημαντικό που έχει ποστάρει στο τοπικό αυτό) είναι πολύ χρήσιμες για να καταλαβαίνουν όλοι πως η απόφαση είναι απλώς μια κερδισμένη μάχη. Έχει πολλή δουλειά ακόμη να γίνει για να ξεριζωθεί το κακό από την ελληνική κοινωνία. Τα πλοκάμια της ΧΑ είναι παντού πια και εκπροσωπούνται και σαν άποψη και από την κυβέρνηση και τους υπουργούς. Και φυσικά και χιλιάδες πολίτες, σαφώς περισσότερους από το 7% των ψηφοφόρων της ΧΑ...



Επειδη λες πολλα και δεν προλαβαινω, το πραγμα ειναι απλο:
Αν εσυ πιστευεις στα μηνυματα και οτι οι μαζεμενοι κατι εκαναν και καποιοι το πηραν το μηνυμα, καλως πιστευεις. Ειναι η αληθεια σου. Η προσωπικη. Και μονο.

Τωρα εφοσον επικροτεις το μαζεμα, ειδικα στην εποχη που ζουμε, το μονο που δειχνει ειναι οτι θεωρεις την αληθεια σου υπερανω της δημοσιας υγειας ολων των υπολοιπων. Για παρε μια ανασα με τη σειρα σου και σκεψου, σε ενδιαφερει η υγεια των συμπολιτων σου?

Hint: το αποτελεσμα θα ηταν το ιδιο, με ή χωρις το μαζεμα, το ειπες και μονος σου. Αλλος βγαζει την αποφαση.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#668227 Νίκο Παππά ο ρατσισμός και η ξενοφοβία (βγάζω έξω τον τραμπουκισμό γιατί υπάρχει και ο καλός τραμπουκισμός - #τσίφτη) είναι πράγματα που υπάρχουν στην ΕΛ κοινωνία πάντα (σε διαφορετική ένταση).

Το σημαντικό από τη λήξη του project ΧΑ είναι ότι φεύγει από το προσκήνιο μια προσβλητική οντότητα για την πολιτική ζωή (λόγος και πράξεις ΧΑυγιτών πολιτικών - highlight το περιπολάρισμα barbarussi και ματσούκωμα αλλοδαπών μικροπολιτών) και επίσης χάνεται το μαλακοειδές πρόσχημα του ΧΑυγίτη της διπλανής πόρτας ο οποίος κάλυπτε ότι άλλο μπορεί να πίστευε πίσω από αυτό που ανέφερα

'ΟΚ ψηφίζω τη χολέρα αλλά δεν πειράζει γιατί ΤΑ ΧΩΝΟΥΝ και ΔΕΝ ΚΩΛΩΝΟΥΝ να πουν την αλήθεια'


Αυτό ήταν το βασικό επιχείρημα των περισσότερων που υποστήριζαν δημόσια τη ΧΑ.
Δεν θυμάμαι να είχε βγει κανείς να μιλήσει ανοιχτά για αντισημιτισμό πχ.

Τέλος νομίζω ότι τελειώνει αρκετά νωρίς η μόλυνση μικρών παιδιών που είχαν αρχίσει να υιοθετούν ιδεολογίες και σύμβολα από ενθουσιασμό και χωρίς να τα πολυκαταλαβαίνουν (όπως κλασσικά στρατολογούν οι νεοναζί).
Θυμάμαι κάτι μαιάνδρους και περικεφαλαίες σε τατουάζ στην παραλία σε πολύ μικρά παιδιά...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#668228
Geo f1 έγραψε:
Για τα υπόλοιπα, θα πω μόνον πως δεν δολοφονήθηκε μόνον ο Φύσσας, αλλά και ο Λουκμαν.


Τους 2 στην Λ. Ηρακλειου που τους πυροβολησαν πισωπλατα δεν τους γεννησε μανα?
Α ξεχασα ηταν χρυσαυγιτες...


Οντας μελη εγκληματικης οργανωσης, η δολοφονια τους δεν εχει καμια διαφορα απο την δολοφονια του απατσι τις προαλλες. Οι εγκληματιες μια ζωη αλληλοσκοτωνονται. Δε νομιζω να λυπαται κανεις γι'αυτο. Ο Φυσσας και ο Λουκμαν ειναι κατι τελειως διαφορετικο, σκοτωθηκαν απο εγκληματιες, χωρις να ειναι οι ιδιοι εγκληματιες
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#668229
EDDIE_147 έγραψε:Νίκο Παππά ο ρατσισμός και η ξενοφοβία (βγάζω έξω τον τραμπουκισμό γιατί υπάρχει και ο καλός τραμπουκισμός - #τσίφτη) είναι πράγματα που υπάρχουν στην ΕΛ κοινωνία πάντα (σε διαφορετική ένταση).

Τι νομιζεις ηταν η ΧΑ;
Αυτα που γραφεις συν μια μεθοδος δρασης κι ενας ιδεολογικος μανδυας.

Υπαρχουν και αυτοι που πιστευουν τα ιδια αλλα περιμενουν απο αλλους να δρασουν, ετσι τυχαια.

Το προβλημα ηταν ειναι και θα ειναι, ο ρατσισμος, η ξενοφοβια, ο εθνικισμος, η πατριδοκαπηλια, γι' αυτο εγραψα "εχει δουλεια ακομα να ξεριζωθει το φιδι".

Αλλα εσυ μαλλον δεν εισαι αρκετα μεγαλος η θα διαβαζες, γιατι δεν εχεις ακουσει για επεν, μακι, ενεκ, νοπο, κλπ γι' αυτο και θεωρεις γεννημα της ΧΑ τις κινητοποιησεις στο Συνταγμα πριν 10 χρονια :)