Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#530697 :hmmm: Μια ερωτηση...Μπορει να γινει καποια τροποποιηση ωστε να κινηθει ΧΩΡΙΣ πιλοτο;
Νομιζω οτι η συνεχης βελτιωση της δυναμης και της ταχυτητας σε μια απροβλεπτη ανατροπη λογω κυματισμου θα εχει και ολεθριες απωλειες.....
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#530706
21 quadra έγραψε:10.000 HP, νίτρο, 430 χλμ σε 3.5 sec

https://www.youtube.com/watch?v=jzm6Gr3LYhE



πω πω! :help: :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#531823 Ωθουμαι προς μεγαλο ατοπημα:
Ψηθηκα απο φιλο να παμε να βγαλουμε διπλωμα για ιστιοπλοϊκο.
Καμμια σχολη Ανατολικη Αττικη γνωριζει κανεις να συστησει?
Νοτια, (Πειραια, Αλιμο) γνωριζω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#531825 Είναι καλύτερη θάλασσα ο Αργοσαρωνικός για πρωτάρη νομίζω. Ακόμη και να βρεις σχολή ανατολικά, δεν νομίζω πως βολεύει.
Πώς και άλλαξες γνώμη; :twisted:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#531838 Ειμαι μακρια ρε φιλε να κατεβαινω εκει κατω. Ενταξει πρωταρη δε θα με ελεγα. Εχω κανει ταξιδακια με ιστιοπλοϊκο. Νομιζω και τωρα θα μπορουσα να το πάω και μονος μου.
Δεν αλλαξα γνωμη, μ'εψησε ενας φιλος μπας και κανουμε καμμια βολτα το Καλοκαιρι Σποραδες μιας και μεγαλωσαν τα πιτσιρικια και φαινεται να τη γουσταρουν πολυ τη φαση στη θαλασσα.
Κρουιζερ ειναι πλεον ασυμφορο και too much τη σημερον ημερα να παρει κανεις οποτε αναγκαστικοι συμβιβασμοι. :twisted:
Μενουμε με το φουσκωτο για κοντινες βολτες στα περιξ του κοινου χωριου μας :inlove: και για κατι παραπανω νοικιαζουμε ιστιοπλοϊκο.
Ετσι το σκεφτηκα. Δυστυχως αναγκα και οι θεοι πειθονται. :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#531839 Ντροπη σου. Μονο αυτο.... :omg:
Μην ξεχάσεις να φορατε κ timberland ιστιοπλοΐας!!
:s_tongue

.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#531844
gianik έγραψε:Ντροπη σου. Μονο αυτο.... :omg:
Μην ξεχάσεις να φορατε κ timberland ιστιοπλοΐας!!
:s_tongue

.



Και πολο nautica.
Γαμα τα.
:lipsealed: :lipsealed: :lipsealed:
Ο, τι και να πεις εχεις δικιο. Ντουσαν της θαλασσας... :twisted:
Το επομενο ειναι να παρω evo :omg: :s_whiteflag :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#531890
junior gt έγραψε:Το επομενο ειναι να παρω evo :omg: :s_whiteflag :lipsealed:


:s_empathy
Άβαταρ μέλους
By gianik
#532701 @juniorgt και λοιπούς θαλασσόλυκους

ας πούμε μπακαλίστικα ότι κάποιος έχει μπάτζετ κάνα 10άρι χιλιάρικα και θέλει ένα σκαφάκι (5.5-6.5μ) για κοντινές βόλτες στον Αργοσαρωνικό (τύπου Αίγινα ) ,αλλά κ γιατί όχι κ λίγο πιο μακρυά . επίσης κάνα ψαρεματάκι με καθετί που κ που...
Χωρίς ελλιμενισμό αλλά κάθε φορά μπες βγες...

υπάρχουν ας πούμε 2 επιλογές (καλά πιο πολλές υπάρχουν αλλά λέμε τώρα ..):

υπάρχει αυτή

και
υπάρχει και αυτή



δλδ η αιώνια διαμάχη rib φουσκωτό Vs Open πολυεστερικό .

σαν πρώην κάτοχος rib , γνωρίζω τα υπέρ του κ τα κατά του..
δεν είχα ποτέ εμπειρία με σκάφος τύπου open , το οποίο νομίζω ότι σε σχέση με το rib υπερτερεί ΜΟΝΟ σε θέμα χώρων και πουθενά αλλού , δεν είναι λίγο πράγμα οι χώροι , αλλά δεν βλέπω να υπερτερεί πουθενά αλλού.....
σε τι λύση θα πήγαινες;;;;





υ.γ
δεν είμαι έτοιμος προφανώς να αγοράσω , δεν έχει ωριμάσει καν η ιδέα μέσα μου , αλλά το φέρνω γύρω γύρω στο μυαλό μου και εννοείται η :inlove: δεν ξέρει τπτ....
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#532705 Φουσκωτό θα πάρεις μωρέ. Τι να το κάνεις το πολυεστερικό?
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#532714 Ποσο συχνα πιστευεις οτι θα το χρησιμοποιεις? Γιατι αν μιλαμε για ΣΚ κι οχι ολα του καλοκαιριου, θεωρω οτι συμφερει να νοικιαζεις..
Άβαταρ μέλους
By gianik
#532725
Zeus έγραψε:Ποσο συχνα πιστευεις οτι θα το χρησιμοποιεις? Γιατι αν μιλαμε για ΣΚ κι οχι ολα του καλοκαιριου, θεωρω οτι συμφερει να νοικιαζεις..
Μεγάλη συζήτηση αυτη.
Η προηγούμενη εμπειρία μου ηταν χωρις παιδιά, σκυλιά κλπ :), συνεπώς κ ο ελεύθερος χρόνος ητο πιο πολυς..
Τωρα δεν ξερω πόσο θα το χρησιμοποιουσα.
Ίσως να περιμενω να ξεπεταχτουν λιγο τα μικρα..
Δεν εχω ασχοληθεί ποτε με ενοικιαση.
Γνωριζεις τιμες π.χ για ενα 6μετρο φουσκωτο; κ καθε ποτε στο νοικιαζουν; οποτε θες; με σαιζον; εβδομαδιαια;

.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#532729 Παει καιρος Γιαννη....απο φιλο ακουσα προσφατα 300-400/μερα +πετρελαια για ΣΚ. Δεν θυμαμαι λεπτομερειες σκαφους αλλα πρεπει να ηταν 8-9 μετρα γιατι ηταν αρκετα ατομα.

Εγω λεω να το καθιερωσω απο του χρονου, για 2-3 ΣΚ...αλλωστε και δικο μου να ειχα λογο χρονου/καιρου, παραπανω δεν θα εβγαινα με τα παιδια. Στο ριχνουν, κανεις τη βολτα σου, επιστρεφεις το μαζευουν, ουτε χρονο δικο σου σπαταλας, ουτε χρημα για σερβις, ασφαλειες, ελλιμενισμο/παρκινγκ...Οποιος σκοπευει να βγαινει καθε μερα εστω και για μια απογευματινη βουτια/ψαρεμα, αλλαζει το πραγμα.

Δες εδω για σημερινες τιμες...βολευει κι η τοποθεσια θεωρω για εξορμησεις στα κοντινα Τζια/Κυθνο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#532738
gianik έγραψε:
Zeus έγραψε:Ποσο συχνα πιστευεις οτι θα το χρησιμοποιεις? Γιατι αν μιλαμε για ΣΚ κι οχι ολα του καλοκαιριου, θεωρω οτι συμφερει να νοικιαζεις..
Μεγάλη συζήτηση αυτη.
Η προηγούμενη εμπειρία μου ηταν χωρις παιδιά, σκυλιά κλπ :), συνεπώς κ ο ελεύθερος χρόνος ητο πιο πολυς..
Τωρα δεν ξερω πόσο θα το χρησιμοποιουσα.
Ίσως να περιμενω να ξεπεταχτουν λιγο τα μικρα..
Δεν εχω ασχοληθεί ποτε με ενοικιαση.
Γνωριζεις τιμες π.χ για ενα 6μετρο φουσκωτο; κ καθε ποτε στο νοικιαζουν; οποτε θες; με σαιζον; εβδομαδιαια;

.


Όχι για τέτοια σκάφη δεν αξίζει η ενοικίαση. Με τη λογική ότι τα χρησιμοποιείς σχεδόν όλα τα ΣΚ του Καλοκαιριού + ένα μεγάλο μέρος των διακοπών. Επίσης δεν έχει τρελό κόστος συντήρησης, αποθήκευσης, ασφάλειας, φόρων κλπ. Εκτός και αν το βρέχεις αυτό που λέει ο Κωνσταντίνος 2, 3 φορές το χρόνο.
Στα (-) του φουσκωτού και το ότι παλιώνει πολύ πιο εύκολα από το πολυεστερικό.
Εγώ σε αυτήν την κατηγορία δε θα το συζητούσα θα πήγαινα αβλεπί φουσκωτό. Δεν έχουνε καμμία σχέση κυρίως στην πλεύση, στον καιρό κλπ. Τα πολυεστερικά σε αυτά τα μέτρα είναι σκάφες.
Από εκεί και πάνω υπό προυποθέσεις μπορεί να είναι πιο συμφέρουσα και πιο vfm η αγορά πολυεστερικού. Και μιλάω για κρούιζερ vs μεγάλου φουσκωτού (άνω των 8 μέτρων). Ανάλογα με τις ανάγκες του καθένα βέβαια.
Όσο για τα μικρά ο μεγάλος μικρός είναι στην ιδανική ηλικία για την φάση. Το βλέπω από τα δικά μου που είναι στην ίδια ηλικία περίπου. Το μικρό μικρό είναι όντως μικρό. Αν το πάιρνεις και αυτό μαζί σου ίσως πρέπει να περιμένεις δύο χρονάκια ακόμα.
Εμένα γουστάρουν πάρα πολύ θάλασσα και cruising αλλά όπως είπα πριν ελλείψει φράγκων για αγορά και συντήρηση σε κάτι μεγαλύτερο, προς το παρόν κρατάω το φουσκωτάκι μου (θέλει μια συντήρηση σε μπαλόνια, ταπετσαρίες) και για μεγάλες βόλτες τι να κάνω, κάνω την καρδιά μου πέτρα και το παίζω Χριστόφορος Κολόμβος με νοικιασμένο πανάδικο.