Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#683256 Εφόσον έλαβες το μήνυμα σίγουρα έφυγε η οφειλή, τυχαίνει μία στο τόσο να μη το εξαφανίζει αμέσως, δως του μία δυο εργάσιμες, ή τηλεφώνησε στην εφορία που ανήκεις να στο επιβεβαιώσουν
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#683258 Ευχαριστώ! Η έως σήμερα εμπειρία μου ήταν να εξαφανίζεται αστραπιαία η οφειλή, και να βλέπεις και περαιτέρω σχετικό αποδεικτικό στα 'στοιχεία οφειλών', με ανάλυση ανά εξοφληθείσα ταυτότητα οφειλής.
Γι' αυτό παραξενεύτηκα, θα περιμένω 1-2 μέρες να δω τι γίνεται και βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#683259 Ναι η συνήθης συμπεριφορά αυτή είναι, το εξαφανίζει αμέσως, αλλά είναι γενικά λίγο ασταθής η γέφυρα των Online πληρωμών τους, οπότε κατά καιρούς παίζουν hiccups, με πιο σύνηθες το να σου λέει πως η συναλλαγή ακυρώθηκε αλλά να σου έχει τραβήξει τα χρήματα.

Όπως και να έχει εφόσον έλαβες και επιβεβαίωση της συναλλαγής δεν έχεις κάτι να ανησυχείς!
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#683262 Πάντως κάνουν βελτιώσεις, μου έκανε εντύπωση ότι πρώτη φορά αντί να τραβήξει το ποσό κατευθείαν, ζήτησε two-factor authentication (κωδικούς e-banking Πειραιώς και μετά extrapin στο κινητό).
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#683394
ArrowsFA1 έγραψε:Πάντως κάνουν βελτιώσεις, μου έκανε εντύπωση ότι πρώτη φορά αντί να τραβήξει το ποσό κατευθείαν, ζήτησε two-factor authentication (κωδικούς e-banking Πειραιώς και μετά extrapin στο κινητό).

Αυτό είναι λόγω της νέας μεθόδου αυξημένης προστασίας της τράπεζας, και όχι θέμα του Τάξις.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#683470 ΟΚ Jarno δεν το ήξερα νόμιζα είναι θέμα του εκάστοτε 'μαγαζιού' και όχι της τράπεζας, γιατί πιο παλιά μου το ζητούσαν άλλα site και όχι π.χ. το taxis. Αλλά ίσως ρυθμίζει η τράπεζα πότε να εμφανίζεται και πότε όχι.
Σήμερα εμφανίστηκε σβήστηκαν και οι οφειλές και εμφανίστηκε και η πληρωμή στα 'στοιχεία πληρωμών', οπότε όλα ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#685620 Ερώτηση προς γνωστές λογιστές και μη. Η τροποιητικη δήλωση ΦΠΑ εκπροθεσμη προφανώς έχει πρόστιμο η όχι; Στην εφορία δεν το σηκώνουν , ο λογιστής μου είπε μάλλον όχι (ημαρτον) και εγώ που το γκουγκλαρα είδα ότι δεν έχει. Έτσι είναι όντως;;
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#685622
NiTse έγραψε:Ερώτηση προς γνωστές λογιστές και μη. Η τροποιητικη δήλωση ΦΠΑ εκπροθεσμη προφανώς έχει πρόστιμο η όχι; Στην εφορία δεν το σηκώνουν , ο λογιστής μου είπε μάλλον όχι (ημαρτον) και εγώ που το γκουγκλαρα είδα ότι δεν έχει. Έτσι είναι όντως;;


AN έχει κατατεθεί εμπρόθεσμα η ΑΡΧΙΚΗ, δεν έχει πρόστιμο στην τροποποιητική.
Αν δεν έχει κατατεθεί ΑΡΧΙΚΗ εμπρόθεσμα, έχουν όλες (αρχικές και τροποποιητικές) για την συγκεκριμένη περίοδο.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#687261 Δήλωση λύσης μίσθωσης μέσω TAXIS απαιτεί αποδοχή και από τον μισθωτή; Από τη διατύπωση της σχετικής απόφασης του διοικητή ΑΑΔΕ (που επιρρίπτει την υποχρέωση αυτή αποκλειστικά στον εκμισθωτή), αντιλαμβάνομαι πως όχι.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#688036 https://www.taxheaven.gr/news/52555/fpa ... ma-h-xwris

Τι σημαίνει αυτό; Ότι στην περίπτωση παροχής του αυτοκινήτου χωρίς αντάλλαγμα, ο ΦΠΑ είναι εκπιπτωμενος για την εταιρεία;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#703110 Στην κατάθεση πινακίδων που γίνεται τώρα online τις πινακίδες τος πηγαίνεις στην εφορία ή τις κρατάς στο σπίτι ώστε να τις βάλεις πίσω για μερικούς μήνες;


< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#703111
GTS έγραψε:Στην κατάθεση πινακίδων που γίνεται τώρα online τις πινακίδες τος πηγαίνεις στην εφορία ή τις κρατάς στο σπίτι ώστε να τις βάλεις πίσω για μερικούς μήνες;


< >
Τις κρατάς στο αμάξι και δεν κυκλοφορείς. 10000€ το πρόστιμο αν σε πιάσουν να το κυκλοφορείς.

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#703208
Serf έγραψε:https://www.taxheaven.gr/news/52555/fpa-kai-paroxh-etairikwn-aytokinhtwn-me-antallagma-h-xwris

Τι σημαίνει αυτό; Ότι στην περίπτωση παροχής του αυτοκινήτου χωρίς αντάλλαγμα, ο ΦΠΑ είναι εκπιπτωμενος για την εταιρεία;

< Note >

Εκπιπτόμενος σε καμία περίπτωση δεν παίζει να είναι
Εκεί εξετάζει αν υπόκειται ή όχι