Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#666436 Τελικά ΕΝΦΙΑ ακόμα ανεβάζουν, το 2% θα το συμψηφισουν με φορολογική υποχρέωση. Εάν ακόμα υπάρχει πόσο προς επιστροφή τότε θα συνψηφισθει με ΕΝΦΙΑ.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#666680 Ερώτημα περί δήλωσης τετραγωνικών μέτρων ακινήτων προς τους ΟΤΑ :hmmm:

Στην πολυκατοικία διαμονής μου, επιπλέον του διαμερίσματος έχω στην κατοχή μου αποθήκη που ηλεκτροδοτείται από το κοινόχρηστο ρολόι. Ποια η σωστή διαδικασία; Προσθήκη στη δήλωση του διαμερίσματος ως ηλεκτροδοτούμενα τετραγωνικά από κοινόχρηστο ρολόι (βλ. screenshot1); Ή αυτοτελής δήλωση ως ανεξάρτητο ακίνητο όπως έρχεται-προτείνεται από το Ε9 (βλ. screenshot2), χωρίς όμως να φαίνεται ως κοινόχρηστο το ρολόι;

Screenshot 1:
Εικόνα

Screenshot 2:
Εικόνα

Ρώτησα λογιστή που συνεργάζομαι και δεν είχε συναντήσει την περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#666681 Εάν η αποθήκη έχει χιλιοστά στο οικόπεδο, το βλέπεις από τα συμβόλαια, το βάζεις ξεχωριστή ιδιοκτησία ως μη ηλεκτροδοτουμενο από δικό σου ρολόι, δλδ άλλη γραμμή στο Ε9
Και εγώ είμαι ίδια περίπτωση.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#666682 Έχει χιλιοστά στο οικόπεδο και αποτελεί διακριτή ιδιοκτησία στο Ε9. Απλά ως διακριτή εγγραφή στη δήλωση προς ΟΤΑ δεν μπορεί να δηλωθεί το ρολόι της ΔΕΗ ως κοινόχρηστο. Αυτή είναι η περίπτωσή σου;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#666722 Το ρολόι κοινοχρηστων αφορά την πυλοτή και τις σκάλες με τους διαδρόμους. Θα βάλω αυτά τα τετραγωνικα των αποθηκών ως μη ηλεκτροδοτουμενα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#668036 Φυσικό πρόσωπο ΔΥ δεν κατέθετε για χρόνια τροποποιητικές δηλώσεις για αναδρομικές αποδοχές (κάθε χρόνο ένα x ποσό). Πρόσφατα του έρχεται μπιλιετάκι από την ααδε με τα χρωστούμενα + τις προσαυξήσεις.
Κάνει ηλεκτρονικά τις τροποποιητικές, βεβαιώνονται οι οφειλές, ποσά + προσαυξήσεις.

Υπάρχει τρόπος (υπαγωγή σε μια από αυτές τις ρυθμίσεις ίσως..) να πληρωθεί ακόμη και ντουκου όλο το ποσό χωρίς τις έξτρα ποινές;

Και του τα 'λεγα κάποτε θα τα βρούνε στους ελέγχους.. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#668244
JarnoT έγραψε:Φυσικό πρόσωπο ΔΥ δεν κατέθετε για χρόνια τροποποιητικές δηλώσεις για αναδρομικές αποδοχές (κάθε χρόνο ένα x ποσό). Πρόσφατα του έρχεται μπιλιετάκι από την ααδε με τα χρωστούμενα + τις προσαυξήσεις.
Κάνει ηλεκτρονικά τις τροποποιητικές, βεβαιώνονται οι οφειλές, ποσά + προσαυξήσεις.

Υπάρχει τρόπος (υπαγωγή σε μια από αυτές τις ρυθμίσεις ίσως..) να πληρωθεί ακόμη και ντουκου όλο το ποσό χωρίς τις έξτρα ποινές;

Και του τα 'λεγα κάποτε θα τα βρούνε στους ελέγχους.. :innocent:


Δηλαδή τα διπλοχρεώθηκε όπως τα περιγράφεις; :hmmm: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#668268 Πέραν των προστίμων τι άλλα πόσα του βεβαιώθηκαν; μετα την υποβολή των τροποποιητικων προέκυψε φόρος;

.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#668282 Μάλλον το έγραψα βιαστικά. το μπιλιέτο έγραφε ότι μετά από ελέγχους διαπιστώθηκε μη δήλωση αναδρομικών αποδοχών για τα α-β-γ-δ έτη και καλούσε τον "ξεχασιάρη" να υποβάλει τροποποιητικές, να δηλώσει τις αποδοχές.
Οπότε, τις υποβάλει και έρχονται πλέον οι ταυτότητες οφειλών, όπου αναγράφονται ο επιπλέον φόρος λόγω αναδρομικών και ξεχωριστά το πρόστιμο για κάθε βεβαιωμένη οφειλή.

Θυμάμαι πέρυσι υπήρχε διάταξη που μπορούσε κανείς να μπει σε ρύθμιση, όπου με ντούκου εξόφληση όλου του ποσού γλίτωνε τις προσαυξήσεις λόγω εκπρόθεσμης καταβολής.
Υπάρχει κάτι τέτοιο και φέτος;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#668287 Μα εδώ δεν έχουμε κάποια προσαύξηση από εκπρόθεσμη καταβολή κλπ..
Εδώ υπάρχει πρόστιμο + φόρος που προήλθε από αναδρομικά..
Για ποιο λόγο να του χαριστει κάποιο απ τα 2;;



Υ.γ
Εδω κ κάτι χρόνια το κάνω κ εγώ αυτό με κάτι αναδρομικά που πήραμε.

.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#668293
gianik έγραψε:Μα εδώ δεν έχουμε κάποια προσαύξηση από εκπρόθεσμη καταβολή κλπ..
Εδώ υπάρχει πρόστιμο + φόρος που προήλθε από αναδρομικά..
Για ποιο λόγο να του χαριστει κάποιο απ τα 2;;

Χμ, με πιάνεις ολίγον άσχετο, αλλά δεν είναι εκπρόθεσμη μια οφειλή που έπρεπε να είχε δηλωθεί (με τροποποιητική) και πληρωθεί 2-3-4 χρόνια πριν;
Να μην του χαριστεί, συμφωνώ (ήθελε να το ρισκάρει λέει :s_yummy ), αλλά τόσες ρυθμίσεις κάθε τόσο, αυτό δεν έχουν στόχο; να πληρώσει ο οφειλέτης κάποτε το βασικό ποσό με μπόνους τη μείωση του προστίμου;
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#668330 Αυτό με τη μείωση προσαυξήσεων σε εφάπαξ πληρωμή ίσχυε πέρυσι με τις 120 δόσεις αν γινόταν εξόφληση σε 1 δόση..Τώρα νομίζω δεν υπαρχει κάτι.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#668365
manoliossss έγραψε:Αυτό με τη μείωση προσαυξήσεων σε εφάπαξ πληρωμή ίσχυε πέρυσι με τις 120 δόσεις αν γινόταν εξόφληση σε 1 δόση..Τώρα νομίζω δεν υπαρχει κάτι.

Αυτό θυμόμουν κι εγώ για πέρυσι.
Ευχαριστώ όπως και να έχει.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#668401 Αν το ποσό είναι σχετικά μεγάλο, μήπως να κόψει μια βόλτα από τη ΔΟΥ και να το διαπραγματευθεί λίγο; Στόχους έχουν και αυτοί να πιάσουν...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#673961 Υπάρχει κάποιο θέμα με την εφαρμογή δήλωσης αναδρομικών από συντάξεις, που αφορούν στο φορολογικό έτος 2018; Προσπαθώ να κάνω τη δήλωση για συγγενή μου, και ενώ για το 2016 και το 2017 πήγαν όλα μια χαρά, για το φορολογικό 2018 (=δηλώσεις έτους 2019) δεν εμφανίζεται καν το κουμπί "Δήλωση αναδρομικών Ε1", ούτε όμως και η προειδοποίηση ότι η δουλειά γίνεται ηλεκτρονικά αν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, αλλιώς χειρόγραφα στη ΔΟΥ.
Σημειωτέον ότι υπάρχει κανονικότατη ηλεκτρονική πληροφόρηση για το 2018 από το ΕΤΕΑΕΠ.
Έχει κανείς ιδέα;
[μιλάω πάντα για ποσά που καταβλήθηκαν το 2019 και εμφανίστηκαν στις βεβαιώσεις του 2020]