Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#664280
funkyreverend έγραψε:Το κύριο πρόβλημα για μένα είναι το ποσοστό του ιδιωτικού που βρίσκεται κάτω από τα 800 ευρώ και με χειρότερες συνθήκες όπως αναφέρθηκε πιο πάνω. Κάποια προνόμια όπως εταιρικό αυτοκίνητο και άλλες μικρότερες παροχές δεν επηρεάζουν τόσο αυτά τα χαμηλά εισοδήματα (ελέω χαμηλής συχνότητας) και δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά στα υψηλά.

Η διαφορά ελκυστικότητας, έστω και το "μεταξύ τυφλών ο μονόφθαλμος" είναι μεγάλο ζήτημα.

Και ναι, ένα μεγάλο ποσοστό του ιδιωτικού τομέα χτυπήθηκε και θα συνεχίσει να χτυπιέται στο εγγύς μέλλον από την πανδημία και τα μειωμένα budget. Κάποιος που βρίσκεται στο δημόσιο ή είναι στη σύνταξη συνεχίζει να ζει ως είχε.

Αυτό!
Στο δημόσιο τομέα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν παίρνει κάτω από 700-800€ καθαρά.
Στους ιδιωτικούς υπαλλήλους απ' την άλλη, από μία ηλικία και κάτω ειδικά, ο βασικός (περίπου 540 στο χέρι, βάλε δώρα κλπ, ένα 600αρι ανά μήνα στο 12μηνο) θεωρείται ως δεδομένο ύψος αποδοχών (και είσαι τυχερός αν τον πληρωθείς και στην ώρα σου) και δεν το επεκτείνω καν τη σύγκριση στη μάστιγα των part time, των σπαστών 8ώρων και της εκ περιτροπής, γιατί εκεί πλέον θα συγκρίνουμε ανόμια πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#664285 Εκτός από τις συνθήκες και τα λοιπά σωστά που εγράφησαν, να σταθώ και στον τομέα εργασιακή σταθερότητα, όχι προς το μισθολογικό κομμάτι, αλλά για την ΥΠΑΡΞΗ εργασίας. Η μονιμότητα είναι τρομακτική δικλείδα ασφαλείας στα μάτια μου (smooth anergator με το κεφάλι καζάνι ήδη για αρκετό διάστημα, ενώ το μέλλον διαγράφεται ζοφερό).

Η χρηματοδότηση αυτής της τεράστιας μισθολογικής αδικίας είναι ένας από τους λόγους που η ΕΛ οικονομία συνεχίζει να παραπαίει.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#664287 Από τη στιγμή που μπαίνει μέσα ο παράγοντας μονιμότητα η διαφορά γίνεται αστρονομική και δεν μετριέται σε 100-200-300 ευρώ.
Τα άλλα είναι φαντασιώσεις για τις απογευματινές ώρες.

Ακριβώς επειδή στον ιδιωτικό τομέα εν Ελλαδιστάν η φάση μπορεί να είναι hardcore μεσαιωνική (ωραίες φασούλες που δεν πιάνει η επιθεώρηση εργασίας που περιμένει να δει ποιος χτύπησε κάρτα 5:35 :s_sarcastic ) είναι προσβλητικό να κάνουμε συγκρίσεις τύπου 'δημόσιο 800€ με ιδιωτικό 800€'.

Για να μην παρεξηγηθώ να θυμίσω τα βασικά: το δημόσιο πρέπει να είναι καλά αμοιβόμενο και προστατευόμενο αλλά πρέπει να έχει συγκεκριμένα ποιοτικά και αριθμητικά κριτήρια.
Και ένα ακόμα βασικό σε περίπτωση που διαβάζει και ο γέροντας Μανόσκιος --> τα υπεράριθμα και υπεραμοιβόμενα κομματόσκυλα είναι οι πρώτοι που θα κρυφτούν πίσω από το γιατρό, το δικαστικό, τον εκπαιδευτικό κλπ και θα βγάλουν προκλητικά γλώσσα.
:eat: :eat:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#664294 Τελειωσαμε με αυτη τη συζητηση ( ασχετη νομιζω με Ε1 και λοιπα φορολογικα ) η εχει και συνεχεια; :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#664295 Τελειώσαμε you may proceed
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#664296
Dimitris_P έγραψε:Εν αναμονή του ΕΝΦΙΑ.. Καθυστερήσεις λένε.


Και για να επιστρέψουμε στα των δηλώσεων, είχε ακουστεί ότι οι καθυστερήσεις υπάρχουν λόγω των αλλαγών για τον ΕΝΦΙΑ των μικρών νησιών. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

Τα υπόλοιπα μήπως ταίριαζαν περισσότερο στο Ελλάδα, εργασίες, αμοιβές;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#665301 Προσπαθώ να κάνω κάτι εξουσιοδοτήσεις εκ μέρους των γονιών μου, κάνω login με τα στοιχεία του gsis, βάζω και τον αριθμό του κινητού και όταν πατάω επιβεβαίωση για το επόμενο βήμα μου λέει
"Για να συνεχίσετε πρέπει να έχετε πιστοποιημένο αριθμό κινητού τηλεφώνου στον λογαριασμό σας.

Συνδεθείτε ξανά στην εφαρμογή με λογαριασμό στον οποίο έχετε πιστοποιημένο αριθμό τηλεφώνου όπως, για παράδειγμα, το e-banking σε μια τράπεζα."

και το κουμπί Επιβεβαίωση στην οθόνη "Είναι τα προσωπικά σας στοιχεία σωστά;" είναι γκρι. :s_mad

Υπάρχει τρόπος επιβεβαίωσης χωρίς login τράπεζας;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#665304 https://www.gsis.gr/faqs-emep

https://howto.gov.gr/mod/book/view.php? ... pterid=427

Τσέκαρε το λινκ πιο πάνω να δεις faq.

Την έχω κάνει πριν μήνες τη διαδικασία και δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχα κάνει. Νομίζω πως όχι πάντως (σε αυτό που ρωτάς).
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#665335
Dimitris_P έγραψε:Προσπαθώ να κάνω κάτι εξουσιοδοτήσεις εκ μέρους των γονιών μου, κάνω login με τα στοιχεία του gsis, βάζω και τον αριθμό του κινητού και όταν πατάω επιβεβαίωση για το επόμενο βήμα μου λέει
"Για να συνεχίσετε πρέπει να έχετε πιστοποιημένο αριθμό κινητού τηλεφώνου στον λογαριασμό σας.

Συνδεθείτε ξανά στην εφαρμογή με λογαριασμό στον οποίο έχετε πιστοποιημένο αριθμό τηλεφώνου όπως, για παράδειγμα, το e-banking σε μια τράπεζα."

και το κουμπί Επιβεβαίωση στην οθόνη "Είναι τα προσωπικά σας στοιχεία σωστά;" είναι γκρι. :s_mad

Υπάρχει τρόπος επιβεβαίωσης χωρίς login τράπεζας;
Όχι
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#665340 επειδή με απασχόλησε και εμένα, έχει προβλεφθεί η δυνατότητα να δηλώνεις άπαξ το κινητό στα ΚΕΠ και να γίνεται έτσι η ταυτοποίηση, ώστε να μη χρειάζεται να χρησιμοποιείς τα τραπεζικά κόλπα, αλλά δεν ξέρω αν έχει εφαρμοστεί ακόμη.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#665639
manoliossss έγραψε:
DAP έγραψε:Καν'α νεο για τον ΕΝΦΙΑ; Με τρωει το χερι μου να πληρωσω....
Παρασκευή μάλλον..

:s_thumbsup Ευχαριστω πολλλλαααα.......
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#665640 Ναι μωρέ να φεύγει αυτό το άγχος. Μα θα τα βγάλουν τέλη του μήνα και λένε μέχρι τις 30 θέλουν εξόφληση 1ης δόσης :thumbsdown: