Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#770872 Εγώ συμφωνώ με τον socratesn αλλά θα του πω εκ πείρας ότι κακώς βάζει τους δικηγόρους στη λίστα αυτών που εύκολα εισπράττουν τις αμοιβές τους. Ίσα-ίσα, ο κόσμος δεν θεωρεί καθόλου αυτονόητο ότι θα πληρώσει αυτοτελώς ένα ραντεβού/εργατοώρα όπως θα πλήρωνε ένα γιατρό, αφού "έλα μωρέ μια ερώτηση σου έκανα", ενώ σε πολλές περιπτώσεις η αμοιβή τους θεωρείται υπερβολική, την ίδια στιγμή που ο κόσμος δεν έχει κανένα πρόβλημα να δίνει πολλαπλάσια ποσά για πράγματα σαφώς πιο αεριτζίδικα. Παραδείγματα:
Έδωσαν 5k, 10, 15k ή και 50k + για γάμο και 1-1,5k για διαζύγιο τους φαίνονται πολλά.
Σε συμβόλαιο μεταβίβασης επιχείρησης αξίας 3 εκ. ευρώ δεν έχουν κανένα πρόβλημα να δώσουν 5% προμήθεια σε μεσίτη, αλλά 4-5 χιλιάδες για νομική συμβουλή και επιμέλεια των συμβάσεων τους φαίνονται πολλά.
Σε ενοικιάσεις, 1-2 ενοίκια προμήθεια μεσίτη είναι μια χαρά, αλλά 150 € για επιμέλεια μιας σωστής μισθωτικής σύμβασης αντί του κλασικού συμφωνητικού περιπτέρου, τους φαίνονται πολλά.

Κ.ο.κ.

Όντως κάποια πράγματα είναι απλά, ιδίως για φοιτητές/ΔΥ/συνταξιούχους, και αν μπορείς να τα κάνεις μόνος σου στο taxisnet, γούστο σου και καπέλο σου, αλλά αν δεν μπορείς, τότε πας σε επαγγελματία και η αμοιβή του είναι μονόδρομος. Είναι πάντως κρίμα να πρέπει να τον απασχολείς και για να σου τυπώσει ταυτότητα οφειλής ή ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ ή να σου κάνει την αίτηση για το FUELPASS/POWERPASS, αλλά αν το κάνεις, θα πρέπει να αμειφθεί.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#770895 Καταρχάς να ξανα-διευκρινήσω ότι το rant μου δεν είχε σκοπό να εξελιχθεί σε λογιστές vs the world :oops:

Αν συμπεριέλαβα τους δικηγόρους είναι επειδή τους θεωρώ ΠΙΟ ευνοημένους απ' τους λογιστές για απλούς λόγους , όπως π.χ. πως έστω από τον εκάστοτε δικηγορικό σύλλογο υπάρχει ένας θεσπισμένος τιμοκατάλογος, την ώρα που οι λογιστές έχουν να ανταγωνιστούν τον κάθε μαθητευόμενο μάγο που κάνει δηλώσεις απ' το σπίτι του με 10€. Επίσης καλώς κακώς πέτυχαν να διαθέτουν ένα επίπεδο κύρους παραπάνω, τουλάχιστον συνήθως δεν τους προσεγγίζει ο πελάτης σα να απευθύνεται σε υπάλληλο ΚΕΠ :lol:

Τώρα εντάξει κατά τα λοιπά έχει απόλυτο δίκιο σε όλα ο ArrowsFA1, υπάρχει τρομερή δυσαναλογία στο τι θεωρεί λογική αμοιβή ένας καταναλωτής απέναντι σε διαφορετικούς κλάδους, βέβαια εν μέρει μαγκιά και των κλάδων που το έχουν καλλιεργήσει αυτό. Βλέπω κάτι συμβολαιογράφους να κινούνται με ρυθμούς χελώνας, τρώνε κανά 6μηνο να φέρουν εις πέρας μία πράξη, αλλά το χιλιάρικο είναι ταρίφα ξέρω γω και άνετα τα δίνει ο εκάστοτε πελάτης.

Εγώ εντοπίζω και ένα ευρύτερο πρόβλημα στην κοινωνία που πηγάζει από την ημιμάθεια, το μηδενικό attention span στην ανάγνωση των ειδήσεων και την σταδιακή εξοικείωση με τους Η/Υ. O κόσμος έμαθε να κάνει ένα Login στο τάξις , άρα σου απευθύνεται με ύφος "κ εγώ μπορώ να το κάνω αλλά σου κάνω χάρη", ταυτόχρονα όμως δεν έχει αφιερώσει καν 5 λεπτά να δει αν μπορεί να κάνει μόνος του κάτι. Είμαι απόλυτα supportive στο να κάνει ο καθένας καλά όσα πράγματα μπορεί μόνος του με μηδενικό κόστος, αλλά από τη στιγμή που θα απευθυνθείς σ' έναν άνθρωπο που πληρώνει ενοίκιο, ΕΦΚΑ, υπαλλήλους, συνδρομές προγραμμάτων κ.ο.κ. δε δέχομαι να σου φανεί υπερβολική μία αμοιβή. Και στο κάτω κάτω και ένα κομμένο τένοντα αν τον αφήσεις 20 χρόνια, κάποια στιγμή θα δέσει από μόνος του, αλλά πάμε στον ορθοπεδικό να τον φτιάξουμε. Το ίδιο και με ένα συμφωνητικό - μισθωτήριο, αν ψάξεις ώρες με κάθε λεπτομέρεια και κάτσεις να το σκεφτείς πιθανώς να μπορέσεις να συντάξεις ένα αξιολογο συμφωνητικό σε 4-5-6 ώρες, αλλά μπορείς να πάς και σ εναν δικηγόρο αφιερώνοντας χρόνο 5 λεπτών και να σου κάνει σίγουρα και με ασφάλεια την ίδια δουλειά χωρίς να κάνεις κανέναν κόπο.

Αρχικά πίστευα οτι θα βελτιωθεί η κατάσταση για τους επαγγελματίες γιατί δεν ήταν εύκολο να "κοροϊδέψεις" πια τον πελάτη, αλλά βλέπω πως πλέον κάνει μία δήλωση - αερολογία ο Σταϊκούρας και ο κάθε πολιτικός στον Παπαδάκη "Εξετάζεται η χορήγηση επιδόματος 200€ από Σεπτέμβριο" και ο κοσμάκης κάνει κλικ στο άρθρο με τίτλο "ΔΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ 200€, ΚΛΙΚ ΕΔΩ" με αποτέλεσμα οι λογιστές ειδικά να έχουμε γίνει εκπρόσωποι τύπου των πολιτικών και των clickbait άρθρων.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#770898 Μιας και αναφέρθηκαν τα pass κλπ
Όταν μπήκα στο allazosyskevi έλεγε ότι υπάρχει η δυνατότητα 2 αιτήσεων, μία για κύρια κατοικία και μια για πρώτη δευτερεύουσα.
Μπήκα στου πατέρα μου, έκανα μία αίτηση για την κύρια και όταν πήγα να κάνω κι αίτηση για την πρώτη δευτερεύουσα που ήθελε κι εκεί, δεν μ΄άφηνε :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#770902 Παντως σαν επαγγελματιας ο λογιστης μου ειναι ο ανθρωπος που μου εχει κανει 1.000 καλα και θεωρω οτι λιγα μου παιρνει (του το εχω πει κιολας).

Απο εκει και περα το πως αισθανεται ο αλλος μια αμοιβη ως δικαια ειναι γενικο φαινομενο.
πχ, μου φερνουν ενα σπασμενο τζαμι σε κορνιζα να το αλλαξω, αν πω τιμη θα ειναι της ταξης των 1- 2-3€ αν ειναι μικρο αλλα οσες φορες εχω πει, "δωστε ο,τι θελετε" κατω απο 5€ δεν μου εδωσαν ποτε ( ναι μου εχουν δωσει και 10€ κι οταν ειπα οτι ειναι παρα πολλα επεμειναν να τα παρω ) και πιστευω πως αν το ζητουσα εγω θα το θεωρουσαν πολλα χρηματα!

Ή παει η αλλη καθε 10 μερες και δινει 20€ για νυχια, που σε 10 μερες θα θελουν ξανα αλλα θεωρει πολλα χρηματα το ιδιο ποσο για να βαλει το πτυχιο του γιου της μεσα! Που θα τα δωσει 1 φορα μονο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#770903
socratesn έγραψε:Μπήκες από τη μητέρα σου για τη δευτερεύουσα?


Όχι, αλλά σκέφτηκα όταν έγραφα το παραπάνω να το δοκιμάσω το απόγευμα στο λογαριασμό της μητέρας μου. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#770904 Στέλνω Revolut? :lol:
Χωρίς πλάκα επιτρέπει 2 αιτήσεις αλλά από διαφορετικά αφμ για διαφορετικές κατοικίες, οπότε από τη μητέρα σου θα την πάρει σιγουρα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#771053
socratesn έγραψε:Καταρχάς να ξανα-διευκρινήσω ότι το rant μου δεν είχε σκοπό να εξελιχθεί σε λογιστές vs the world :oops:

Αν συμπεριέλαβα τους δικηγόρους είναι επειδή τους θεωρώ ΠΙΟ ευνοημένους απ' τους λογιστές για απλούς λόγους , όπως π.χ. πως έστω από τον εκάστοτε δικηγορικό σύλλογο υπάρχει ένας θεσπισμένος τιμοκατάλογος, την ώρα που οι λογιστές έχουν να ανταγωνιστούν τον κάθε μαθητευόμενο μάγο που κάνει δηλώσεις απ' το σπίτι του με 10€. Επίσης καλώς κακώς πέτυχαν να διαθέτουν ένα επίπεδο κύρους παραπάνω, τουλάχιστον συνήθως δεν τους προσεγγίζει ο πελάτης σα να απευθύνεται σε υπάλληλο ΚΕΠ :lol:

Τώρα εντάξει κατά τα λοιπά έχει απόλυτο δίκιο σε όλα ο ArrowsFA1, υπάρχει τρομερή δυσαναλογία στο τι θεωρεί λογική αμοιβή ένας καταναλωτής απέναντι σε διαφορετικούς κλάδους, βέβαια εν μέρει μαγκιά και των κλάδων που το έχουν καλλιεργήσει αυτό. Βλέπω κάτι συμβολαιογράφους να κινούνται με ρυθμούς χελώνας, τρώνε κανά 6μηνο να φέρουν εις πέρας μία πράξη, αλλά το χιλιάρικο είναι ταρίφα ξέρω γω και άνετα τα δίνει ο εκάστοτε πελάτης.

Εγώ εντοπίζω και ένα ευρύτερο πρόβλημα στην κοινωνία που πηγάζει από την ημιμάθεια, το μηδενικό attention span στην ανάγνωση των ειδήσεων και την σταδιακή εξοικείωση με τους Η/Υ. O κόσμος έμαθε να κάνει ένα Login στο τάξις , άρα σου απευθύνεται με ύφος "κ εγώ μπορώ να το κάνω αλλά σου κάνω χάρη", ταυτόχρονα όμως δεν έχει αφιερώσει καν 5 λεπτά να δει αν μπορεί να κάνει μόνος του κάτι. Είμαι απόλυτα supportive στο να κάνει ο καθένας καλά όσα πράγματα μπορεί μόνος του με μηδενικό κόστος, αλλά από τη στιγμή που θα απευθυνθείς σ' έναν άνθρωπο που πληρώνει ενοίκιο, ΕΦΚΑ, υπαλλήλους, συνδρομές προγραμμάτων κ.ο.κ. δε δέχομαι να σου φανεί υπερβολική μία αμοιβή. Και στο κάτω κάτω και ένα κομμένο τένοντα αν τον αφήσεις 20 χρόνια, κάποια στιγμή θα δέσει από μόνος του, αλλά πάμε στον ορθοπεδικό να τον φτιάξουμε. Το ίδιο και με ένα συμφωνητικό - μισθωτήριο, αν ψάξεις ώρες με κάθε λεπτομέρεια και κάτσεις να το σκεφτείς πιθανώς να μπορέσεις να συντάξεις ένα αξιολογο συμφωνητικό σε 4-5-6 ώρες, αλλά μπορείς να πάς και σ εναν δικηγόρο αφιερώνοντας χρόνο 5 λεπτών και να σου κάνει σίγουρα και με ασφάλεια την ίδια δουλειά χωρίς να κάνεις κανέναν κόπο.

Αρχικά πίστευα οτι θα βελτιωθεί η κατάσταση για τους επαγγελματίες γιατί δεν ήταν εύκολο να "κοροϊδέψεις" πια τον πελάτη, αλλά βλέπω πως πλέον κάνει μία δήλωση - αερολογία ο Σταϊκούρας και ο κάθε πολιτικός στον Παπαδάκη "Εξετάζεται η χορήγηση επιδόματος 200€ από Σεπτέμβριο" και ο κοσμάκης κάνει κλικ στο άρθρο με τίτλο "ΔΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ 200€, ΚΛΙΚ ΕΔΩ" με αποτέλεσμα οι λογιστές ειδικά να έχουμε γίνει εκπρόσωποι τύπου των πολιτικών και των clickbait άρθρων.

φίλε κακώς προσπαθείς να εκλογικεύσεις καταστάσεις που είναι στη ρίζα τους παράλογες

το να είσαι λογιστής στην Ελλάδα ισοδυναμεί με τρέλα, αρρώστια και τελικώς ίσως και θάνατο

το θέμα είναι να μην αρχίσεις, άμα αρχίσεις έχεις τελειώσει

προσωπικά πάντως απλά δέχομαι την όποια τρέλα και εύχομαι να μην μείνω στον ύπνο μου (μιας και σήμερα τα ξημερώματα σηκώθηκα με πόνο στο στήθος)

και το πρόβλημα δεν είναι μόνο όταν ο κάθε κακομοίρογλου σου ζητάει βλακείες, το πρόβλημα είναι ότι και μορφωμένοι άνθρωποι που κάποιες φορές ευρέως μπορεί να θεωρήθουν και συνάδελφοι σου ζητάνε βλακείες από σένα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#771071
QsisVTS έγραψε: πόνο στο στήθος

Καμπανάκι της καρδιάς οτι χρειάζεται ξεκούραση ή ελάττωση καπνίσματος . Προτείνω ( σοβαρά) ένα pfizer για να στρώσει . Αλλά το ρεκτιφιέ του pfizer σε μένα κρατάει μόνο ένα 6-μηνο , μετά θέλει ξανά .
Πιστεύω κάτι κάνει στα αγγεία και τα ξεμπλοκάρει παροδικά.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#771078 με την τρίτη δόση είχα αρκετά ενοχλητικές παρενέργειες, δεν ξανακάνω εμβόλιο με την καμία

σίγουρα χρειάζεται να κάνω κάτι για το άγχος πάντως
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#773353 Καλημέρα,
μια ερώτηση για την ερμηνεία του κωδ. 049 του Ε1.
Στις οδηγίες αναγράφεται:

Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση, αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους. Προς διευκόλυνση του υπολογισμού αυτού, η Φορολογική Διοίκηση αναρτά την ηλεκτρονική πληροφόρηση που έχει στη διάθεσή της και οι φορολογούμενοι έχοντας οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης, αναγράφουν αυτά που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις. Δαπάνες οι οποίες έχουν μεν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής αλλά δεν περιλαμβάνονται στην αναρτώμενη πληροφόρηση, συμπεριλαμβάνονται εφόσον πληρούν τις ίδιες προϋποθέσεις και αποδεικνύονται από τον φορολογούμενο με κάθε πρόσφορο μέσο.


Αυτό σημαίνει ότι είναι απολύτως ΟΚ να γράψουμε στον 049 το ποσό που αντιστοιχεί στο 30% του πραγματικού εισοδήματος, άσχετα αν στην πραγματικότητα έγιναν περισσότερες δαπάνες;
Σίγουρα αν το κάνεις δεν έχεις το πέναλτι του φόρου, ως προς αυτό αρκεί, ως προς την ακρίβεια/ορθότητα της συμπλήρωσης όμως αρκεί;
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#773420 Όλα τα επαγγέλματα έχουν άγχους, ειδικά αν έχεις προδιάθεση άγχους.

Αν εισαι μισθωτός άλλαξε εργασιακό περιβάλλον σε ένα με λιγότερο άγχος, αν είσαι ΕΕ βρες ένα καλό δικηγόρο και μετέφερε του τα άγχη σου
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#773608 πριν τα προβλήματα να πάνε στους δικηγόρους πάνε στους λογιστές, οπότε ανήκω σε αυτούς που πληρώνονται για να τους μεταφέρουν άγχη.

όσα χρόνια κάνω αυτή τη δουλειά πάντα ήμουν μες στο άγχος όπως και οι περισσότεροι του κλάδου.
Σε άλλη δουλειά με λιγότερο άγχος μαζί σου να πάω οκ..

ποια θα είναι αυτή και πόσο θα πληρώνει; γιατί μου έφυγε η παναγία να μην κάθομαι να μετράω τα ευρώ στις 20 του μήνα, αλλά στο τέλος θα τα φάω στους γιατρούς

Δεν υπάρχει στην Ελλάδα το να βγάζει κανείς τα λεφτάκια σου με την ησυχία τους εκτός αν είναι κάνας βυσματωμένος
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#773623 Ρε συ, δεν είναι όλα ασπρό μαύρο, ούτε είναι λύση να είσαι διαρκώς μέσα στην τσίτα και να νιώθεις -τόσο μικρός- πεταρίσματα στην καρδιά.