Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#773627 δυστυχώς φίλε μου νιώθω εγκλωβισμένος σε διάφορες καταστάσεις στις οποίες δεν θα ήθελα να βρίσκομαι

θα μπορούσε κάποιος να πει ότι φταίω κι εγώ και για τις επιλογές μου (που και αυτό είναι υπο συζήτηση βέβαια καθώς οι επιλογές δεν είναι αμέτρητες) αλλά και για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζω πράγματα και καταστάσεις και πώς αφήνω όλα αυτά να με επηρεάζουν

σίγουρα αν ήμουν πιο στα @@ μου η ζωή μου θα ήταν καλύτερη σε αυτό φταίω εγώ, αλλά και οι αντικειμενικές συνθήκες δεν θα έλεγα πώς βοηθάνε.

Σίγουρα πάντως κάποια στιγμή θα σκάσω, το θέμα είναι πώς θα γίνει αυτό και τι θα επιλέξω να κάνω μετά

θα μπορούσα βέβαια να ακούσω και τη συμβουλή σου και να κάνω κάτι που θα υπήρχαν κάποια όρια ως προς το γουελ μπίινγκ του εργαζομένου έστω και με λιγότερα χρήματα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775115 Όλες οι αποδείξεις λιανικής έχουν πλέον QR code ; Αποκλείεται να υπάρχουν παλιές ταμειακές χωρίς QR code ή είναι πλέον άκυρες όσες δεν έχουν ;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#775154
Dimitris_P έγραψε:Όλες οι αποδείξεις λιανικής έχουν πλέον QR code ; Αποκλείεται να υπάρχουν παλιές ταμειακές χωρίς QR code ή είναι πλέον άκυρες όσες δεν έχουν ;


Από όσο γνωρίζω, όλα πλέον ανεβαίνουν ΑΑΔΕ άρα έχουν και QR.
Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις για πολύ μικρές επιχειρήσεις, κυρίως ατομικές, με τζίρο κάτω από 10k

(To τι λαμογιά έχει πέσει και εδώ ας μη το συζητήσουμε.)
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#775158
saxon_747 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Όλες οι αποδείξεις λιανικής έχουν πλέον QR code ; Αποκλείεται να υπάρχουν παλιές ταμειακές χωρίς QR code ή είναι πλέον άκυρες όσες δεν έχουν ;


Από όσο γνωρίζω, όλα πλέον ανεβαίνουν ΑΑΔΕ άρα έχουν και QR.
Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις για πολύ μικρές επιχειρήσεις, κυρίως ατομικές, με τζίρο κάτω από 10k

(To τι λαμογιά έχει πέσει και εδώ ας μη το συζητήσουμε.)


Μου ήρθε ένας νέος πελάτης προ καιρού και το έμαθα. Καθώς έψαχνα να βρω το ΑΦΜ του να κόψω τιμολόγιο και το πρόγραμμα δεν μου το έβγαζε. :dizzy:
Εν τέλει μίλησα με το λογιστήριο και το έμαθα αυτό για τζίρο <10Κ/έτος.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#775163 Τα 10Κ δεν είναι για τον ΦΠΑ (απαλλαγή) ? τιμολόγιο γιατί να μην κόψεις και γιατί να μην φαίνεται η έναρξή του;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#775165
QsisVTS έγραψε:Τα 10Κ δεν είναι για τον ΦΠΑ (απαλλαγή) ? τιμολόγιο γιατί να μην κόψεις και γιατί να μην φαίνεται η έναρξή του;


Ναι, για απαλλαγή ΦΠΑ ήταν στη δική μου περίπτωση. Δεν έκοβα γιατί δεν έβγαζε το πρόγραμμα την επιχείρησή του. Εκτός και αν την αποθήκευες χειροκίνητα, αλλά εγώ μέχρι να πάρω το ΟΚ από το λογιστήριο, δεν έκανα τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#775168 +1 στο Qsi, Το όριο των 10Κ δεν έχει την παραμικρή σχέση ούτε με το QR Code, ούτε με το "σύστημα" και το κατά πόσο τους εμφανίζει.
Η μόνη διαφορά τους είναι αφενός ότι δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ (πράγμα που δεν απασχολεί τον πωλητή, εκτός κ αν του πουλάει κινητά, κονσόλες, PC) και αφετέρου, λόγω ακριβώς του ότι δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ έχουν διαφορετικά deadlines για τους χαρακτηρισμούς εξόδων και τη διαβίβαση εσόδων.
Σε κάθε περίπτωση αν υπάρχει ταμειακή σε κατάστημα, υποχρεούται να φέρει QR Code, ήτοι να διαβιβάζει δεδομένα στο e-send/ΑΑΔΕ.

Όσο για τα ΑΦΜ, μάλλον συμπτωματικά δεν τον εμφάνιζε σαν επιχείρηση το πρόγραμμα του Busso, παίζει σε αρκετά ΑΦΜ τέτοιο θέμα στη Mydata εποχή, στις 4-5 προσπάθειες πιθανώς να το δεχόταν.
Η πιο safe και εύκολη εκτός ERP λύση για να τσεκάρουμε αν ένα ΑΦΜ είναι επιχειρηματίας είναι στο site της Ευρωπαϊκής ένωσης για τα VAT numbers https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=el
Άβαταρ μέλους
By Serf
#775175 Με ελάχιστη τεχνική γνώση μπορεί κάποιος να τρέξει απευθείας το java αρχείο της εφαρμογής για λήψη στοιχείων επιχειρήσεις, εφόσον έχει δημιουργήσει τα σχετικά credentials στην ΑΑΔΕ (τα ίδια με αυτά που περνάει στο ERP του κάποιος).

Από

https://www.aade.gr/epiheiriseis/forolo ... iheiriseon

Το

Εφαρμογή πελάτης (client) της υπηρεσίας (εκτελέσιμο) - (έκδοση 4.0.1., 12/07/2018)

Επίσης, δουλειά για ΑΕ-ΙΚΕ κάνει και το
https://www.businessregistry.gr/publicity.aspx (στοιχεία δημοσιότητας ΓΕΜΗ).
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775179 Άρα όποιος έχει ταμειακή σήμερα, ακόμα και σε κάνα μικροσκοπικό μαγαζάκι στη μέση του πουθενά χωρίς ίντερνετ, πρέπει να φέρει barcode η απόδειξη που εκδίδεται?
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#775184
socratesn έγραψε:+1 στο Qsi, Το όριο των 10Κ δεν έχει την παραμικρή σχέση ούτε με το QR Code, ούτε με το "σύστημα" και το κατά πόσο τους εμφανίζει.
Η μόνη διαφορά τους είναι αφενός ότι δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ (πράγμα που δεν απασχολεί τον πωλητή, εκτός κ αν του πουλάει κινητά, κονσόλες, PC) και αφετέρου, λόγω ακριβώς του ότι δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ έχουν διαφορετικά deadlines για τους χαρακτηρισμούς εξόδων και τη διαβίβαση εσόδων.
Σε κάθε περίπτωση αν υπάρχει ταμειακή σε κατάστημα, υποχρεούται να φέρει QR Code, ήτοι να διαβιβάζει δεδομένα στο e-send/ΑΑΔΕ.

Όσο για τα ΑΦΜ, μάλλον συμπτωματικά δεν τον εμφάνιζε σαν επιχείρηση το πρόγραμμα του Busso, παίζει σε αρκετά ΑΦΜ τέτοιο θέμα στη Mydata εποχή, στις 4-5 προσπάθειες πιθανώς να το δεχόταν.
Η πιο safe και εύκολη εκτός ERP λύση για να τσεκάρουμε αν ένα ΑΦΜ είναι επιχειρηματίας είναι στο site της Ευρωπαϊκής ένωσης για τα VAT numbers https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=el


socratesn έγραψε:Σε κάθε περίπτωση αν υπάρχει ταμειακή σε κατάστημα, υποχρεούται να φέρει QR Code, ήτοι να διαβιβάζει δεδομένα στο e-send/ΑΑΔΕ.


Εγώ ήξερα αυτο:


επιχειρήσεις (φυσικά και νομικά πρόσωπα) με διπλογραφικά βιβλία με τζίρο άνω των 50.000 ευρώ

επιχειρήσεις (φυσικά και νομικά πρόσωπα) με απλογραφικά βιβλία με τζίρο άνω των 100.000 ευρώ


https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oiko ... vriou/amp/
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#775186 Καμία σχέση, αυτό ίσχυε πέρυσι, όταν πρωτοκαθιερώθηκε το μέτρο, κ απλά έδινε στις ανωτέρω επιχειρήσεις έναν έξτρα μήνα να προσαρμοστούν. Αν δεις ακριβώς από πάνω γραφει "Θυμίζουμε ότι από την 1.10.2021 ισχύει η υποχρεωτική ηλεκτρονική αποστολής των παραστατικών εσόδων για: " ενώ μετά συνεχίζει "Από 1.11.2021 διαβιβάζουν υποχρεωτικά τα παραστατικά εσόδων τους όλες οι υπόλοιπες επιχειρήσεις. Επίσης από τον Νοέμβριο ισχύει και η υποχρεωτική διασύνδεση των ταμειακών μηχανών με την εφορία για όλες τις επιχειρήσεις."
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775203 Άρα καταλήγουμε πως αν πάρουμε σήμερα απόδειξη λιανικής στα χέρια μας που δεν έχει QR code, ΑΣΧΕΤΩΣ τζίρου του επιχειρηματία και ασχέτως αν έχει internet ή όχι, πρέπει να φέρει barcode αλλιώς είναι λαμόγιο/υποκρύπτει φόρους/φέρει αδήλωτη ταμειακή; Αυτή ήταν και η αρχική μου απορία βασικά.