Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#29875
stavrosg έγραψε:Με αίτηση επανεγγραφής & νέο κλειδάριθμο (άρα και επίσκεψη στη ΔΟΥ).

ευχαριστω,

τον κραταω λοιπον και τον κανω "αυτοκολητο" να τον εχω παντα ευκαιρο :lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#30575 Σημερα υπεβαλα ηλεκτρονικα στη ΓΓΠΣ ερωτημα για διορθωση λαθους μου στο Ε9, πως και ποτε μπορω να το διορθωσω.....
Καποιος μηπως μπορει να με πληροφορησει ποτε να υπολογιζω για (ηλεκτρονικη;) απαντηση;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#30582
DAP έγραψε:Σημερα υπεβαλα ηλεκτρονικα στη ΓΓΠΣ ερωτημα για διορθωση λαθους μου στο Ε9, πως και ποτε μπορω να το διορθωσω.....
Καποιος μηπως μπορει να με πληροφορησει ποτε να υπολογιζω για (ηλεκτρονικη;) απαντηση;

καποτε που ρωτησα κατι, απαντησαν αμεσα!
την ιδια ή την επομενη μερα :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#30585
DAP έγραψε:Σημερα υπεβαλα ηλεκτρονικα στη ΓΓΠΣ ερωτημα για διορθωση λαθους μου στο Ε9, πως και ποτε μπορω να το διορθωσω.....
Καποιος μηπως μπορει να με πληροφορησει ποτε να υπολογιζω για (ηλεκτρονικη;) απαντηση;

Το Νοέμβριο έλεγαν στα δελτία ειδήσεων.

[29.10.2014]
Η σχετική ανακοίνωση της ΓΓΠΣ έχει ως εξής :

"Ολοκλήρωση εκκαθάρισης για εκπτώσεις - μειώσεις επί του ΕΝ.Φ.Ι.Α. σε φυσικά πρόσωπα (Δ.ΗΛΕ.Δ.-Γ.Γ.Δ.Ε.)"
Υπενθυμίζουμε ότι τα νέα εκκαθαριστικά αφορούν όσους δικαιούνται έκπτωση ή απαλλαγή φόρου, είτε καθότι πληρούν τα περιουσιακά, εισοδηματικά και οικογενειακά κριτήρια, είτε γιατί διέθεταν κενά μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα το 2013.
Τις αμέσως επόμενες ημέρες/ώρες αναμένεται να ανοίξει και η εφαρμογή δήλωσης στοιχείων ακινήτων (ε9) για διορθώσεις.

taxheaven
Άβαταρ μέλους
By 224v
#30590 Με πιο τροπο θα αποδειξουμε οτι ενα ακινητο ειναι μη ηλεκτροδοτουμενο, θα διορθωσουμε το Ε9 απλα, η θα μας ζητησουν καποιο χαρτι απο την ΔΕΗ?? Η ΔΕΗ δεινει τετοιο χαρτι οπως μου ειπαν αλλα τελικα χρειαζεται??
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#30597 Εγώ που πληρώνω ΕΝΦΙΑ και για μη ηλεκτροδοτούμενο ακίνητο (και το άθροισμα των αντικειμενικών αξιών των ακινήτων μου δεν ξεπερνάει τις 150.000 ευρώ, τόσο δεν είναι το όριο;) δεν είδα μείωση του ΕΝΦΙΑ πάντως.
Μπορώ να πληρώσω τον ΕΝΦΙΑ μέσω webank της Πειραιώς;
Απ' ότι είδα στο σάιτ δεν έχει επιλογή για ΕΝΦΙΑ ή φόρο εισοδήματος. Μόνο για ΦΠΑ είδα.
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#30602
Panosss έγραψε:Εγώ που πληρώνω ΕΝΦΙΑ και για μη ηλεκτροδοτούμενο ακίνητο (και το άθροισμα των αντικειμενικών αξιών των ακινήτων μου δεν ξεπερνάει τις 150.000 ευρώ, τόσο δεν είναι το όριο;) δεν είδα μείωση του ΕΝΦΙΑ πάντως.
Μπορώ να πληρώσω τον ΕΝΦΙΑ μέσω webank της Πειραιώς;
Απ' ότι είδα στο σάιτ δεν έχει επιλογή για ΕΝΦΙΑ ή φόρο εισοδήματος. Μόνο για ΦΠΑ είδα.


Εκεί που λέει "Βεβαιωμένες οφειλές".
Άβαταρ μέλους
By DAP
#30619 Ευχαριστω φιλοι μου για τις αμεσες απαντησεις σας...Να'ταν ετσι και οι δημοσιες υπηρεσιες...... :innocent: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#30671
KWSN-Men έγραψε:
Panosss έγραψε:Εγώ που πληρώνω ΕΝΦΙΑ και για μη ηλεκτροδοτούμενο ακίνητο (και το άθροισμα των αντικειμενικών αξιών των ακινήτων μου δεν ξεπερνάει τις 150.000 ευρώ, τόσο δεν είναι το όριο;) δεν είδα μείωση του ΕΝΦΙΑ πάντως.
Μπορώ να πληρώσω τον ΕΝΦΙΑ μέσω webank της Πειραιώς;
Απ' ότι είδα στο σάιτ δεν έχει επιλογή για ΕΝΦΙΑ ή φόρο εισοδήματος. Μόνο για ΦΠΑ είδα.


Εκεί που λέει "Βεβαιωμένες οφειλές".

Όντως είναι στις Πληρωμές, αν εμφανίζονται αλφαβητικά->κλικ στο Β το ελληνικό -> Βεβαιωμένες Οφειλές Δ.Ο.Υ. (ΕΝ.Φ.Ι.Α, Φόρος Εισοδήματος Φ.Π., Φ.Π.Α.,.
:thumbsup: ευχαριστώ!
(πολύ στραβομάρα, πώς δεν το 'βλεπα :innocent: )
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#30681 Μόλις διαπίστωσα οτι το ΑΦΜ μου είναι λάθος στον ΟΑΕΕ (δύο ψηφία είναι με άλλη σειρά).

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το αλλάξω και τί χαρτιά πιθανόν να μου ζητήσουν?
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#30697 Εγώ για να μην πηγαινω-έρχομαι θα έπαιρνα τα παρακάτω τέσσερα καλού-κακού για να αποδείξω το ΑΦΜ:
1. Εκκαθαριστικό-φωτοτυπία
2. Βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ - φωτοτυπία
3. ΑΜΚΑ - φωτοτυπία
4. Το χαρτί που σου έβγαλε η εφορία για να το δώσεις στον ΟΑΕΕ και να ολοκληρώσει την εγγραφή, όπου αναγράφει την έναρξη της δραστηριότητας μαζί με το ΑΦΜ.
Εννοείται έχεις μαζί και τα χαρτιά του ΟΑΕΕ με τον αριθμό μητρώου σου. Κάτι άλλο να σου ζητήσουν λίγο δύσκολο.

Κοίταξα αυτά που μου είχαν ζητήσει κατά την εγγραφή και δεν περιελάμβανε κάποιο χαρτί για ΑΦΜ, μπορεί να χρησιμοποιούν το χαρτί του ΑΜΚΑ το οποίο το αναφέρει. :s_dunno
Δεν νομίζω πως θα σε ζορίσουν. Εγώ για να αλλάξω τον Τ.Κ είχα πάει στους "Η/Υ" (και-καλά το γραφείο που περνά το χαρτομάνι στο σύστημα) :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#30711 Μιας που έχω το χαρτί πρόχειρο ας το βάλω για όποιον θέλει να εγγραφεί στον ΟΑΕΕ και να μην παιδεύεται.

Δικαιολογητικά που ζητά ο ΟΑΕΕ κατά την εγγραφή , σημειώστε ότι πρέπει να έχετε μαζί σας 111,10€ την πρώτη μέρα για να δώσετε.
Η διαδικασία είναι ως εξής: Πρώτα εγγραφόμαστε στον ΟΑΕΕ της περιοχής μας, μετά με τα χαρτιά που μας δίνουν πηγαίνουμε στην Εφορία που ανήκουμε(εκεί συμπληρώνουμε και μια αίτηση, καλό είναι να ψάξετε από πριν τον κωδικό και τον τίτλο εργασίας σας ή να πάτε από το λογιστή σας πρώτα να σας συμπληρώσει από πριν την αίτηση), και τέλος με το χαρτί που θα μας δώσει η εφορία πάμε ξανά πίσω στον ΟΑΕΕ και ολοκληρώνουμε την εγγραφή.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#31827
bebes έγραψε:
DAP έγραψε:Σημερα υπεβαλα ηλεκτρονικα στη ΓΓΠΣ ερωτημα για διορθωση λαθους μου στο Ε9, πως και ποτε μπορω να το διορθωσω.....
Καποιος μηπως μπορει να με πληροφορησει ποτε να υπολογιζω για (ηλεκτρονικη;) απαντηση;

καποτε που ρωτησα κατι, απαντησαν αμεσα!
την ιδια ή την επομενη μερα :yahoo:


Το ιδιο και μενα,σε λιγοτερο απο 24 ωρες...... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#33229 Απορίες άσχετου αν ξέρει κανείς:

Έστω ότι πάω για δουλειά στο εξωτερικό. Τα λεφτά μου τα βάζουν σε ελληνική τράπεζα. Που πληρώνω φόρο?
Αν είναι σε τράπεζα εξωτερικού?
Αν πληρώνω φόρο έξω και μετά θέλω να αγοράσω ένα αμάξι Ελλάδα μπορώ ή θα πληρώσω πάλι?
Έχει σημασία η χώρα?