Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#657279
Chris έγραψε:Καπου διαβαζα για την αντιδραση του τσορτσιλ στα νεα για το περλ χαρμπορ, πεταγε απο τη χαρα του

< >

καπου παιζουν εγγραφα οτι το γνωριζαν (και οι αγγλοι και οι αμερικάνοι) και δεν ειπαν τιποτα για να μπουν οι αμερικάνοι στον πόλεμο.
(δινεις ευκαιρία να ξεκινήσω πολιτική κουβέντα, αλλά ειμαι καλός και δεν θα το κάνω)
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#657361 :s_drinks :s_drinks :s_drinks
Φοβερή η ιδέα η αντιπαράθεση φωτο κτηματολογίου.

Να ρωτήσω, ως μάχη του Αιγαίου, τί οριοθετούμε χρονικά?
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#657374 Νομίζω αυτό

https://en.wikipedia.org/wiki/Dodecanese_campaign
Άβαταρ μέλους
By markvag
#657384
nickthetrib έγραψε:
Chris έγραψε:Καπου διαβαζα για την αντιδραση του τσορτσιλ στα νεα για το περλ χαρμπορ, πεταγε απο τη χαρα του

< >

καπου παιζουν εγγραφα οτι το γνωριζαν (και οι αγγλοι και οι αμερικάνοι) και δεν ειπαν τιποτα για να μπουν οι αμερικάνοι στον πόλεμο.
(δινεις ευκαιρία να ξεκινήσω πολιτική κουβέντα, αλλά ειμαι καλός και δεν θα το κάνω)


Οι μυστικές υπηρεσίες είχαν σπάσει τους Ιαπωνικούς κωδικούς και είχαν κάποια ενημέρωση για τα σχέδια των Ιαπώνων, αλλά αυτό χάθηκε κάπου στον "θόρυβο" και δεν προωθήθηκε σωστά στα ανώτερα κλιμάκια.

Βέβαια, περίμεναν επίθεση από την Ιαπωνία και οι Αμερικάνοι πχ είχαν ήδη αρχίσει να ενισχύουν την άμυνά τους, αλλά πολύ διακριτικά, καθώς φοβόντουσαν μην προκαλέσουν τους Ιάπωνες. Οι Βρετανοί, που ήταν σίγουροι πως θα δεχτούν επίθεση προχώρησαν σε περισσότερα έργα - αποστολή ενισχύσεων, όπου και όπως μπορούσαν και δεδομένου του πολέμου σε Ευρώπη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#657392 Πολιτικά μάλλον αναμενόμενη αν όχι σχεδιασμένη ήταν η σύγκρουση με την Ιαπωνία, καθώς ο στραγγαλισμος της ιαπωνικής οικονομίας μεσω στέρησης των αναγκαίων πρώτων υλών οδηγούσε αναπόφευκτα προς την σύγκρουση.

Δεν νομίζω ότι οι αετοί της αμερικανικής εξωτερικής πολιτικής να ήταν τόσο αδαείς και να πίστευαν ότι θα υποκυψουν στις πιέσεις τους οι Ιάπωνες.

Η Ιαπωνική επίθεση βόλευε αφάνταστα τους Αμερικανούς πολιτικούς στο να πείσουν τον ταγμένο στον απομονωτισμο λαό για την ανάγκη επέμβασης υπερπόντια.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#657786 Ε, απ' ότι καταλαβαίνω κι εγώ όλοι στην Αμερικανική ηγεσία ήξεραν πως το πράγμα πάει προς τα εκεί, απλά δεν νομίζω κανείς να περίμενε κάτι σαν την επίθεση στο Περλ Χάρμπορ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#657789
markvag έγραψε:Ε, απ' ότι καταλαβαίνω κι εγώ όλοι στην Αμερικανική ηγεσία ήξεραν πως το πράγμα πάει προς τα εκεί, απλά δεν νομίζω κανείς να περίμενε κάτι σαν την επίθεση στο Περλ Χάρμπορ.

Pearl Harbor advance-knowledge conspiracy theory
https://en.wikipedia.org/wiki/Pearl_Har ... acy_theory

Τα αεροπλανοφόρα δεν τα είχαν στο λιμάνι επειδή ήξεραν οτι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο.
Ο υπόλοιπος στόλος ήταν παλιός τεχνολογίκά και "λέγεται" οτι έψαχναν αφορμή να τον "ξεφορτωθούν" και να μπούν στον πόλεμο. Μετά τη σφαγή του A' Παγκόσμιου η κοινή γνώμη της Αμερικής δεν ήθελε κι άλλον πόλεμο . Μόνο αν δεχόταν επίθεση θα συνενούσε.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#657856
mousatos έγραψε:
markvag έγραψε:Ε, απ' ότι καταλαβαίνω κι εγώ όλοι στην Αμερικανική ηγεσία ήξεραν πως το πράγμα πάει προς τα εκεί, απλά δεν νομίζω κανείς να περίμενε κάτι σαν την επίθεση στο Περλ Χάρμπορ.

Pearl Harbor advance-knowledge conspiracy theory
https://en.wikipedia.org/wiki/Pearl_Har ... acy_theory


Όλα τα υπόλοιπα είναι άσχετα...

Αυτό που είπα είναι πως ήταν εκτίμηση της Αμερικανικής ηγεσίας πως το πράγμα πάει προς τα εκεί, γενικά. Δεν είχαν γνώση της επικείμενης επίθεσης.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#658101 Απογραφή Δωδεκανήσων από Ιταλούς:
Εικόνα

Πηγή.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#658113 Stranieri λογικα ειναι strangers, “διαφοροι”, και θα ελεγα πως assimilati εννοει τουρκοι ενσωματωμενοι? Δεν ξερω γρυ ιταλικα :lol:


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#658123 Γνωρίζω λίγα ιταλικά, αλλά και πάλι αυτό δεν νομίζω να βοηθάει στην συγκεκριμένη κατανόηση. Γιατί αφορά κυρίως εθνικές ομάδες, που από μόνο του είναι μέσα στην ασάφεια, ειδικά εκείνους τους καιρούς.
Άλλο ενδιαφέρον είναι τα ονόματα των νησιών:

Lisso=Λειψοί
Calino=Κάλυμνος
Castelroso=Καστελόριζο (να και κάτι που δεν γνώριζα...)
Piscopi=Τήλος
Scarpanto=Κάρπαθος
Stampalia=Αστυπάλαια (προφανώς)

Τα υπόλοιπα είναι προφανή νομίζω δεν χρειάζονται αναφορά.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#658139 castelroso =κοκκινο κάστρο;