Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#700288 Πάντως με ΕΛΤΑ έχω στείλει αρκετές φορές στις ΗΠΑ, δεν είχα πρόβλημα αν κάτι φοβάσαι.
Τα στέλνω συστημένα (ή κάπως έτσι το λένε, δε θυμάμαι) και έχει και tracking.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#700304 Η μητερα μου παρήγγειλε κάποια προϊόντα από online shop με αντικαταβολή τα οποία θα της παραδίδονταν με τη Γενική Ταχυδρομική. Παρατηρώ από το tracking number το οποίο επισυνάπτω σε screenshot ότι επί 2 ημέρες την ίδια ώρα περίπου γράφουν για αδυναμία παράδοσης. Η μητέρα μου είναι συνεχώς στο σπίτι οπότε το να ήρθαν και να μην την βρήκαν δεν συμβαίνει σε καμία περίπτωση. Προσπαθώ να καλέσω το υποκατάστημα της Γενικής αλλά βάζουν ένα ηχογραφημένο μήνυμα διαφήμισης και το κλείνουν. [WTF!!] Φοβάμαι ότι «οι ταχυμεταφορές» θα κάνουν πάλι το θαύμα τους και θα γυρίσει πίσω το πακέτο. Kαταλαβαίνω λάθος? Τι σημαίνει Αδυναμία παράδοσης? Χαρτάκι δεν άφησαν ούτε πήραν τηλ. Οι συγκεκριμένοι προ covid εποχές ήταν πονηράκηδες. Επαιρναν τηλ το πρωί για να σου πουν αν θες να το πάρεις από εκεί. Οπότε τώρα φαντάζομαι τι θα γίνεται. Ευτυχώς την έβαλα να αγοράσει με αντικαταβολή. Αλλά το θέμα είναι να πάρει αυτά που παράγγειλε τα κούριερ της δεκάρας ρε #$@!$

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#700305
Dodger έγραψε:Αποστολή δέματος για Ηνωμένες Πολιτείες, μόνο τα ΕΛΤΑ κάνουν;


Αν θέλεις ταχυδρομείο, ναι. Με courier θα πας αναγκαστικά στις DHL, TNT - Fedex (η FedEX αγόρασε πρόσφατα την TNT και είναι σε διαδικασία συγχώνευσης) και UPS (με αυτή τη σειρά αξιοπιστίας στην Ελλάδα), καθώς καμία άλλη δεν έχει άδεια για διεθνείς μεταφορές και αυτές τα δίνουν σε μία εκ των παραπάνω.


Ove20 έγραψε: Οι συγκεκριμένοι προ covid εποχές ήταν πονηράκηδες. Επαιρναν τηλ το πρωί για να σου πουν αν θες να το πάρεις από εκεί. Οπότε τώρα φαντάζομαι τι θα γίνεται.



Μάλλον δεν έχουν capacity να το στείλουν ακόμα. Ή (πολύ πιθανό) περιμένουν να βαρεθείς να περιμένεις και να πας από εκεί.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#700479 DHL και FedEx δεν έχουμε στην Ελευσίνα (νομίζω), οπότε θα πάω ΕΛΤΑ.

Όσον αφορά τη Γενική Ταχυδρομική, πλην της DHL, είναι η πιο αξιόπιστη κατά τη γνώμη μου, courrier. Βέβαια, σε όλες τις παραγγελίες που κάνω, γράφω στα σχόλια να προηγηθεί τηλέφωνο στο κινητό μου. Οπότε δεν έχω χάσει παράδοση. Τηλέφωνο καμία κούριερ δεν σηκώνει.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#700613 Για Αμερική,ναι ελ.τα.,για το αξιόπιστη courier,εχει να κάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό πόσο επαγγελματίας :rtfm: είναι ο κάθε πράκτορας και οι εργαζόμενοι του.... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By markvag
#700640
postruck έγραψε:για το αξιόπιστη courier,εχει να κάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό πόσο επαγγελματίας :rtfm: είναι ο κάθε πράκτορας και οι εργαζόμενοι του.... :s_wink


Εννοείται αυτό, απλά η DHL είναι γενικά η πιο αξιόπιστη στο δίκτυό της... Εμπειρία πάνω από 1 δεκαετίας... Κάποιες φορές πικρή... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#700653 Τελευταία έχουμε την κωμικοτραγική ιστορία με την ACS. Αγορά κινητού για την :inlove: με αντικαταβολή γιατί ήταν δωρεάν. Το κατάστημα μας προειδοποιεί πως στέλνει με ACS και τους έχουν πει 5 εργάσιμες.
Πέφτει και πάνω στην 25η, οπότε παραγγελία που έγινε την Δευτέρα, ήρθε την Τετάρτη της επόμενης εβδομάδας.
Η μόνη μέρα που η γυναίκα μου ήταν εκτός σπιτιού (είναι σε τηλεργασία). Με παίρνουν τηλέφωνο:
-Ναι, έχω ένα δέμα για σας με αντικαταβολή, αλλά χτυπάμε και δεν ανοίγετε.
HF: Ναι, μας συγχωρείτε αλλά δεν είναι κανείς σήμερα και δεν μπορώ να πω να το αφήσετε κάπου γιατί πρέπει να πληρώσουμε με την κάρτα.
-Α, δεν έχω POS. Αν θέλετε να περάσετε από το κατάστημα ή να σημειώσω να έλθουμε εκ νέου με POS.
HF: Καλώς, στο κατάστημα δεν ερχόμαστε για κανένα λόγο, σημειώστε τότε να έχει POS ο επόμενος συνάδελφος.

Την επόμενη μέρα, που είναι η γυναίκα μου στο σπίτι, ήρθαν ΠΑΛΙ χωρίς POS. Και εννοείται τους είπαμε να ξανάρθουν.
Να δω αν θα ξανάρθουν σήμερα ή θα περιμένουν να πάμε από το κατάστημα...

Τραγικοί ως οργάνωση (δεν φταίνε εννοείται οι διανομείς, αλλά το management τους και πιθανόν και το ERP τους).
Άβαταρ μέλους
By Chris
#700660 Γενικα, αν θελουμε να στειλουμε ενα δεμα απο την Ευρωπη στην Ελλαδα, υπαρχει καποια εταιρεια courier που θα το παραλαβει και θα το παραδωσει η ιδια ή ειναι oπως κατσει αναλογα την περιπτωση? Δε θελω να το δωσουν στα ελτα ή στην acs, κλπ. Αν το δωσω στη fedex πχ, να παραδοθει απο υπαλληλο της fedex στην πορτα μου ή να παω να το παρω απο το καταστημα τους, αλλα σε καθε περιπτωση να μην το ακουμπησει καποιος σεσσημασμενος απο αυτους που συζηταμε συνεχεια εδω μεσα :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By drdino
#700663 UPS από προσωπική εμπειρία τα φέρνει η ίδια (5 πακέτα). Disclaimer αλά επενδύσεις βέβαια, οι παρελθοντικές εμπειρίες δεν εγγυώνται τις μελλοντικές.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#700673 Είναι ανάλογα αν υπάρχει υποκατάστημα της εν λόγω που να καλύπτει την συγκεκριμένη περιοχή.

Διαφορετικά δίνεται σε συνεργαζομενη η οποία μπορεί να είναι οποιαδήποτε.



< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#700753
Chris έγραψε:Γενικα, αν θελουμε να στειλουμε ενα δεμα απο την Ευρωπη στην Ελλαδα, υπαρχει καποια εταιρεια courier που θα το παραλαβει και θα το παραδωσει η ιδια ή ειναι oπως κατσει αναλογα την περιπτωση? Δε θελω να το δωσουν στα ελτα ή στην acs, κλπ. Αν το δωσω στη fedex πχ, να παραδοθει απο υπαλληλο της fedex στην πορτα μου ή να παω να το παρω απο το καταστημα τους, αλλα σε καθε περιπτωση να μην το ακουμπησει καποιος σεσσημασμενος απο αυτους που συζηταμε συνεχεια εδω μεσα :s_rofl



Και οι τρεις οι μεγάλες παραδίδουν οι ίδιες (εκτός αν πέσεις στην περίπτωση). Εννοώ τις DHL, TNT - Fedex και UPS.

Η UPS παλαιότερα εδώ στην Ελλάδα είχε μια συνεργασία με μία τοπική εταιρεία logistics, όχι courier και γι' αυτό και τα πήγαινε σκατά (γιατί ο ντόπιος συνεργάτης δεν ήταν courier και δεν ήξερε τι πάει να πει courier), αλλά εδώ και κάποια χρόνια έχει αλλάξει αυτό.


Η DHL πάντως είναι η πιο αξιόπιστη σε παραδόσεις, ταχύτητα, κτλ. Ακόμα και σε περιόδους που είχε χαθεί η μπάλα, η DHL ήταν η τελευταία που υπέκυψε στο χάος :lol: ... Δεν είναι και η φθηνότερη βέβαια, αν και σε λιανική δεν ξέρω τι τιμές παίζουν.


Πάντως, γενικά το λέω αυτό, η κατάσταση σε ότι έχει να κάνει με μεταφορά είναι περίεργη. Ιδίως με τις courier, μπορεί σήμερα να στείλεις ένα δέμα και να πάει σε χρόνο dt και την επόμενη το ίδιο δέμα, από τον ίδιο τόπο αποστολής, στον ίδιο προορισμό να φτάσει του αγίου κάποτε. Πλέον, με ότι έχω δει τους τελευταίους 12 μήνες, δεν με εκπλήσσει τίποτα. Και βλέπω τα γλέντια συνεχίζονται και ενισχύονται (όχι μόνο σε courier). :vava: Υπάρχουν σοβαρά θέματα με διαθεσιμότητα πρώτων υλών, δίκτυα μεταφορών, κτλ... Και αυτά χτυπάνε σε περίεργα και μη αναμενόμενα πάντα σημεία.