Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#683344 Αυτό που λέει ο lazarefa μου θυμίζει πριν από 2-3 δεκαετίες που όποιος έλεγε για τυχόν ύπαρξη πετρελαιων, αερίων κτλ. στο Αιγαίο αντιμετωπιζόταν σαν ο τρελός του χωριού.
Μέχρι που μια ωραία πρωία, ξυπνάω και βλέπω/ακούω παντού (ΜΜΕ, πρωθυπουργός κτλ.) για τα φοβερά αποθέματα του Αιγαίου και ποσα δισεκατομμύρια υπάρχουν κτλ.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#683367 To IPCC του OHE [link] ασχολείται εδώ και χρόνια και με αυτό μιας και τα σύννεφα και η συνεισφορά τους στο φαινόμενο του θερμοκηπίου είναι μεγάλο κομμάτι της έρευνας αλλά και της δυσκολίας τους να μοντελοποιήσουν το κλίμα.

π.χ σελίδα 632
Κώδικας: Επιλογή όλωνhttps://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/02/WG1AR5_Chapter07_FINAL-1.pdf

βλέπε Stratospheric Aerosol Injection αλλά και άλλες ιδέες όπως καθρέπτες στο διάστημα, μικροφυσαλίδες σε ωκεανούς κτλ. :lipsealed:

Ο Μπιλ όπως και ο Μασκ απλά κάνουν θόρυβο γιατί έχουν πολλά κεφάλαια για κάψιμο, είναι πασίγνωστοι, διάβασαν λίγο Smil Vaclav και μας λένε "και πέντε"
αυτά που άλλοι μας είπαν "παρα τέταρτο".
Άβαταρ μέλους
By mirage
#683391
sargus έγραψε:Αυτό που λέει ο lazarefa μου θυμίζει πριν από 2-3 δεκαετίες που όποιος έλεγε για τυχόν ύπαρξη πετρελαιων, αερίων κτλ. στο Αιγαίο αντιμετωπιζόταν σαν ο τρελός του χωριού.
Μέχρι που μια ωραία πρωία, ξυπνάω και βλέπω/ακούω παντού (ΜΜΕ, πρωθυπουργός κτλ.) για τα φοβερά αποθέματα του Αιγαίου και ποσα δισεκατομμύρια υπάρχουν κτλ.
Άσχετο αλλά ΟΚ. Φυσικά τα περι αποθεμάτων ηταν γνωστά αλλα δε βαριέσαι και παλι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#683401 Ναι είμαι νιατο και δεν κατέχω απο ψαγμένα πραγματα. Παμε παρακάτω.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#683402 Πετρέλαια υπάρχουν σε πολλά μέρη, δεν είναι απίθανο αυτό. Το θέμα είναι αν συμφέρει να γίνει εκμετάλλευσή τους.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#683454
lazarefa έγραψε:Έχουν ποτέ παραδεχθεί επίσημοι φορείς ότι λαμβάνουν ήδη χώρα σε διάφορες περιοχές του πλανήτη τέτοιες ενέργειες;
Το επίσημο αφήγημα μέχρι σήμερα ποιο ήταν; Ότι όλα αυτά είναι μπούρδες συνωμοσιολόγων. Κάνω λάθος;


Φυσικά και ΟΛΟΙ οι σχετικοί πειραματισμοί που έχουν γίνει (ελάχιστοι) είναι απολύτως γνωστοί. Και προφανέστατα πρέπει να είναι, γιατί χρειάζονται άδειες από υπηρεσίες πολιτικής αεροπορίας, πιθανώς να χρειαστεί να αλλάξουν αεροδιάδρομοι (σωματίδια που ενδέχεται να μπουν σε κινητήρες αεροσκαφών που περνάνε τυχαία από την περιοχή δεν είναι αστείο), κτλ. Συν το ότι βασίζονται σε έρευνες και δημοσιευμένες peer reviewed εργασίες και υπάρχει αρκετά έντονη συζήτηση στην ακαδημαϊκή κοινότητα (προσωπικά έχω διαβάσει αρκετά άρθρα σε εκλαϊκευμένες δημοσιεύσεις και έχω δει αρκετά βίντεο). Οπότε, ναι... κάνεις λάθος. Δεν υπάρχει κανένα μυστικό, παρά μόνο στο μυαλό όσων βλέπουν παντού συνωμοσίες.

Αυτό που γίνεται λοιπόν, πέρα από την ακαδημαϊκή συζήτηση, είναι κάποια μικρής έκτασης πειράματα, που έχουν πάρει μάλιστα και δυσανάλογη δημοσιότητα. Φυσικά ο κάθε ψεκασμένος έχει άλλη άποψη, αλλά αυτό είναι δικό του θέμα, όχι της πραγματικότητας.


lazarefa έγραψε:Επίσης, επίτρεψέ με να μη θεωρώ ως ενδεικτικό της ανυπαρξίας χρήσης τέτοιων τεχνικών, το επιχείρημά σου ότι 5 χρόνια που δούλευες στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης, δεν είδες/αντιλήφθηκες ποτέ ανάλογες καταστάσεις. Το γιατί, φαντάζομαι το καταλαβαίνει κι ένα μικρό παιδί (με όλο το σεβασμό, και χαρά στο κουράγιο σου που μπήκες στη διαδικασία να γράψεις τέτοιο κατεβατό, για να δείξεις πόσο άσχετο ήταν αυτό που παρέθεσα, καθώς και ο υπαινιγμός μου).


Για πες μας λοιπόν τι καταλαβαίνει ένα μικρό παιδί;; :lol: :lol:


sargus έγραψε:Αυτό που λέει ο lazarefa μου θυμίζει πριν από 2-3 δεκαετίες που όποιος έλεγε για τυχόν ύπαρξη πετρελαιων, αερίων κτλ. στο Αιγαίο αντιμετωπιζόταν σαν ο τρελός του χωριού.
Μέχρι που μια ωραία πρωία, ξυπνάω και βλέπω/ακούω παντού (ΜΜΕ, πρωθυπουργός κτλ.) για τα φοβερά αποθέματα του Αιγαίου και ποσα δισεκατομμύρια υπάρχουν κτλ.


Υπάρχει μία διαφορά μεταξύ του να λες κάτι χωρίς καμία απόδειξη και του να έχεις αποδείξεις. Πολλοί μιλούσαν για χρόνια, όταν δεν υπήρχε καμία απόδειξη για ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΒΙΩΣΙΜΑ κοιτάσματα, όμως, μετά από έρευνες ΧΡΟΝΩΝ βρέθηκαν πιθανά τέτοια κοιτάσματα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#683464 Η βιωσιμότητα ή μη ενός κοιτάσματος ειναι δυναμική και εξαρτάται ανάμεσα σε όλα τα άλλα από την τιμή του πετρελαίου. Βέβαια τι ξερω κι εγω ο μικρός.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#683467 Απ΄οτι εχω ακουσει, αποφασιζει η πετρελαϊκη εταιρια αν αξιζει να επενδυσει. Αν ναι, κατι μικρες χωρες σαν την Ελλαδα που κρεμονται εντελως απο αυτες τις μεγαλες εταιριες γιατι δε μπορουνε να το εκμεταλευτουνε μονοι τους το κοιτασμα, παιρνουν καποια ψιχουλα. Τοσο ψιχουλα σχετικα με το συνολικο τζιρο, που αναρωτιεσαι αν αξιζει αυτο το μικρο κερδος, σε σχεση με το αισθημα το κωλοπιασιματος/κοροϊδιας που αισθανεσαι οτι σου κανουν.

Ισχυει? Γιατι αν εχουν ετσι τα πραγματα, αν βαλεις και κατι μεγαλολαμογια που θα μασουλησουν απο την ολη φαση εστω και απο αυτα τα "ψιχουλα" που θα παρουμε αναλογικα, δε νομιζω ο λαουτζικος να δει διαφορα στη ζωη του απο τα πετρελαια που συζηταμε εδω και δεκαετιες...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#683468 btw θυμηθηκα και κατι που μου ειχε πει ενας φιλος πριν καμια 20αρια χρονια πανω σε αυτη την κουβεντα. Μου ειχε πει λοιπον οτι "Οταν θα ξεφτιλιστει εντελως το εργατικο δικαιο κι οταν θα πεσουν οι μισθοι στα ταρταρα, τοτε δηλαδη που θα υπαρχουν απροστατευτα και φθηνα εργατικα χερια, τοτε μπορει και να ερθουν να επενδυσουν στην Ελλαδα."

Εκτοτε το ξανακουσα το συγκεκριμενο με μικρες παραλλαγες απο αλλου και φυσικα εχει λογικη!

Αν τα ελεγε καλα το παλικαρι, με δεδομενο οτι παει καλα το εργο της εξολοθρευσης της εργατικης ταξης, μπορει και να πλησιαζει η ωρα των πετρελαιων :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#683477
markvag έγραψε:
lazarefa έγραψε:Έχουν ποτέ παραδεχθεί επίσημοι φορείς ότι λαμβάνουν ήδη χώρα σε διάφορες περιοχές του πλανήτη τέτοιες ενέργειες;
Το επίσημο αφήγημα μέχρι σήμερα ποιο ήταν; Ότι όλα αυτά είναι μπούρδες συνωμοσιολόγων. Κάνω λάθος;


Φυσικά και ΟΛΟΙ οι σχετικοί πειραματισμοί που έχουν γίνει (ελάχιστοι) είναι απολύτως γνωστοί. Και προφανέστατα πρέπει να είναι, γιατί χρειάζονται άδειες από υπηρεσίες πολιτικής αεροπορίας, πιθανώς να χρειαστεί να αλλάξουν αεροδιάδρομοι (σωματίδια που ενδέχεται να μπουν σε κινητήρες αεροσκαφών που περνάνε τυχαία από την περιοχή δεν είναι αστείο), κτλ. Συν το ότι βασίζονται σε έρευνες και δημοσιευμένες peer reviewed εργασίες και υπάρχει αρκετά έντονη συζήτηση στην ακαδημαϊκή κοινότητα (προσωπικά έχω διαβάσει αρκετά άρθρα σε εκλαϊκευμένες δημοσιεύσεις και έχω δει αρκετά βίντεο). Οπότε, ναι... κάνεις λάθος. Δεν υπάρχει κανένα μυστικό, παρά μόνο στο μυαλό όσων βλέπουν παντού συνωμοσίες.

Αυτό που γίνεται λοιπόν, πέρα από την ακαδημαϊκή συζήτηση, είναι κάποια μικρής έκτασης πειράματα, που έχουν πάρει μάλιστα και δυσανάλογη δημοσιότητα. Φυσικά ο κάθε ψεκασμένος έχει άλλη άποψη, αλλά αυτό είναι δικό του θέμα, όχι της πραγματικότητας.


lazarefa έγραψε:Επίσης, επίτρεψέ με να μη θεωρώ ως ενδεικτικό της ανυπαρξίας χρήσης τέτοιων τεχνικών, το επιχείρημά σου ότι 5 χρόνια που δούλευες στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης, δεν είδες/αντιλήφθηκες ποτέ ανάλογες καταστάσεις. Το γιατί, φαντάζομαι το καταλαβαίνει κι ένα μικρό παιδί (με όλο το σεβασμό, και χαρά στο κουράγιο σου που μπήκες στη διαδικασία να γράψεις τέτοιο κατεβατό, για να δείξεις πόσο άσχετο ήταν αυτό που παρέθεσα, καθώς και ο υπαινιγμός μου).


Για πες μας λοιπόν τι καταλαβαίνει ένα μικρό παιδί;; :lol: :lol:
Tο ότι δεν είδες/άκουσες εσύ στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης, ή αν θες να το τραβήξω ακόμα παραπέρα, το ότι δεν έγιναν/γίνονται από το αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης (ενδεχομένως κι από κανένα αεροδρόμιο του ελληνικού FIR) δεν αποτελεί, προφανώς, αδιάψευστη απόδειξη περί ανυπαρξίας ανάλογης φύσης πτήσεων εντός του ελληνικού FIR


sargus έγραψε:Αυτό που λέει ο lazarefa μου θυμίζει πριν από 2-3 δεκαετίες που όποιος έλεγε για τυχόν ύπαρξη πετρελαιων, αερίων κτλ. στο Αιγαίο αντιμετωπιζόταν σαν ο τρελός του χωριού.
Μέχρι που μια ωραία πρωία, ξυπνάω και βλέπω/ακούω παντού (ΜΜΕ, πρωθυπουργός κτλ.) για τα φοβερά αποθέματα του Αιγαίου και ποσα δισεκατομμύρια υπάρχουν κτλ.


Υπάρχει μία διαφορά μεταξύ του να λες κάτι χωρίς καμία απόδειξη και του να έχεις αποδείξεις. Πολλοί μιλούσαν για χρόνια, όταν δεν υπήρχε καμία απόδειξη για ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΒΙΩΣΙΜΑ κοιτάσματα, όμως, μετά από έρευνες ΧΡΟΝΩΝ βρέθηκαν πιθανά τέτοια κοιτάσματα.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#683478 Κανείς δεν έλεγε για οικονομικά βιώσιμα κοιτάσματα. Έλεγαν ότι δεν υπάρχουν κοιτάσματα καν. Άπειρες φορές το είχα δει σε πολιτικές συζητήσεις κ.α. Ο όρος οικονομικά βιώσιμα προέκυψε εκείνη την ωραία πρωία μαζί με την ύπαρξη των κοιτασμάτων (σαν επίσημη δικαιολογία για τη διάψευση τόσων χρόνων).
Καλά, μα μόνο εγώ το θυμάμαι αυτό;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#683491
sargus έγραψε:Κανείς δεν έλεγε για οικονομικά βιώσιμα κοιτάσματα. Έλεγαν ότι δεν υπάρχουν κοιτάσματα καν. Άπειρες φορές το είχα δει σε πολιτικές συζητήσεις κ.α. Ο όρος οικονομικά βιώσιμα προέκυψε εκείνη την ωραία πρωία μαζί με την ύπαρξη των κοιτασμάτων (σαν επίσημη δικαιολογία για τη διάψευση τόσων χρόνων).
Καλά, μα μόνο εγώ το θυμάμαι αυτό;
Όχι, κι εγώ το θυμάμαι. Αλλά εσύ έδωσες σημασία σε λόγια πολιτικών. .

Κοιτάσματα πετρελαίου μπορεί να βρίσκονται παντού. Αν συμφέρει η εξόρυξη του όμως είναι θέμα τιμής βαρελιού και κόστους εξόρυξης - επεξεργασίας. Παράγοντας επίσης είναι το ποσα είναι αυτά τα κοιτάσματα

Redmi Note 8 Pro