Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#761730
bibendum έγραψε:Μπακαλιστικη η άποψη μου


Παμπόνηρε μπάσταρδε μπακάλη... :inlove:
Διαβάζει ο φίλος ο γιατρός τι έγραφα κανά δυο χρόνια πριν.

Εν πάσει περιπτώσει. Άλλο μπακαλίστικό:
Με 800 στις ΜΕΘ, γράφαμε 100 νεκρούς. Με 240 πλέον στις ΜΕΘ, γράφουμε γύρω στους 50 θανάτους. Φαίνεται πως οι ελληνικές ΜΕΘ, αποδίδουν καλύτερα υπό πίεση.

@Red Garland

Σε ευχαριστώ για τα credits. Θα έχω και πολλά από αυτά στο παρόν και στο μέλλον και θα τα λαμβάνω με χαρά. Είναι γρίπη.
Αλλά όταν βγεις έξω από το σπίτι σου/γραφείο σου, θα δεις ότι ο 60+άρης απειλήθηκε μεν με 100ευρω για να μπολιαστεί, που εν τέλει δεν πλήρωσε (και καλώς δεν πλήρωσε), αλλά ο νέος απειλήθηκε με τη δουλειά του διότι ο κάθε ψιλοδήθεν βολεμένος νεοταξιτάκος, όχι ο Σκλαβενίτης, αλλά ο κάθε μικρόψυχος μπακάλης της γειτονιάς με 5-10-20 άτομα προσωπικό που έχει αυταπάτες ότι είναι μέρος της ελίτ, απείλησε με το ίδιο τους το ψωμί τα νέα παιδιά ότι αν δεν κάνουν το μπόλι, θα απολυθούν. Δεν δέχονταν ούτε καν να έρχονται με τεστ (80 περίπου € το μήνα, που εν τέλει πλήρωναν, ενώ ένας "γέρος" όχι το πρόστιμο όπως προείπα). Αυτό που σου λέω είναι η πραγματικότητα στην αγορά, από φίλους και γνωστούς...
Αυτή είναι η ταμπακιέρα για μένα.
Τώρα περιμένω σε 3,2,1 να βγει ο Homo Markovagus να πει για 15 vs 5 μέρες καραντίνας σε γρίπιασμα. Που φτάσαμε μ@λάκα μου. Να υπερασπίζεται το προλεταριάτο με σθένος τον μικρομεσαίο επιχειρηματία.

ΥΓ: Ο Παύλος Πολάκης είναι ιατρός και λέει όσα λέει. Ένα αυτό. Δύο, ήδη στους μη ή μερικώς εμβολιασμένους μετρούνται οι τσιμπημένοι με 1 ή 2 μπόλια... Σε λίγο καιρό, όταν δηλαδή κρίνει η αδαμάντινη και κρυστάλλινη Επιστήμη και Επιστήμονές μας το πότε, θα είναι και οι τριπλά... :inlove: :inlove: :inlove:
χυσάκια - φλοκάκια :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#761733
italakias έγραψε:
224v έγραψε:Μάσκα πάντως θα φοράω σε αίθουσες κλειστές....

.

Γιατι,τι φοβασαι;
Δεν θέλω να το περάσω αυτό. Έχω κάνει τα εμβόλια της εποχής μου, όπως και αντιτετανικο με τις τρεις δόσεις για τα δέκα χρόνια... αντιγρηπικο, δεν έκανα η τόσα χρόνια και δεν νόσησα, και γενικά ούτε ασπιρίνη δεν παίρνω...

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#761806
Red Garland έγραψε: και έχει η χώρα διαθέσιμες ποσότητες να καλύψει τον πληθυσμό. :s_whiteflag


... Και βγαίνει ο κάθε ηλίθιος και δεν εμβολιάζεται γιατί είδε τον πρώτο τυχάρμαστο μ@λ@κ@ στο FB... :s_shout :s_shout


Ο Πολάκης έχει επιβεβαιωθεί (ΝΟΤ) για κάθε τι που είπε για την πανδημία :s_sarcastic (παράξενο, ε;; ), αλλά το πρόβλημα είναι ότι γαυγίσματα στυλ Πολάκη δίνουν άλλοθι στον τραγικό χειρισμό της κυβέρνησης, που οδήγησε σε θάνατο χιλιάδες ανθρώπους που δεν θα είχαν πεθάνει με σοβαρή αντιμετώπιση της πανδημίας.
Άβαταρ μέλους
By glf
#762362
glf έγραψε:Ο γείτονας μου πρέπει να έχει σχεδόν δύο μήνες στην εντατική. Δε μπορεί να πάρει τα πάνω του απο ενδονοσοκομειακεις λοιμωξεις.
Πάει ο άνθρωπος... Η ψυχή της γειτονιάς ήταν...
Σχεδόν έξι μήνες μάχη και ταλαιπωρία...
Βγήκε ζωντανός από την εντατική και τόσο καιρό δεν κατάφερε να βγάλει την υποστήριξη με την τραχειοτομή.
Σήμερα κατέληξε μετά από πνευμονική εμβολή. Ποτέ δε ξαναγύρισε σπίτι του. 6 μήνες νοσοκομεία και κέντρο αποκατάστασης.

Και γιατί. Γιατί φοβήθηκε το εμβόλιο.

Ε γμτ δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#762363 Kριμα,ποσο ετων ηταν? υποκειμενα ειχε?
Άβαταρ μέλους
By glf
#762364 Στα εξήντα. Ναι έπαιρνε κάτι χάπια και είχε παραπανισιο βάρος.
Και ενώ ήταν καρακλικ για ευπαθή ομάδα, όλη η οικογένεια το φοβόταν και δεν έκανε κανείς.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#762499


ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

ΤΙ ΛΕΤΕ;;;;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#763235 Όταν πας σουπερμάρκετ και στην ουρά οι 5 από τους 8 έχουν τη μύτη έξω τι να περιμένεις; Και δεν σου λέω τώρα, από την αρχή έτσι ήταν, ίσως 2 στους 8 τότε
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#763386 Σε αντίστοιχο πάρτυ που έκανα πριν 6 μήνες, δεν κόλλησε κανείς και επιτέλους εξαργύρωσα το καλό πρόσωπο που εχω στη γειτονιά. Κανείς δεν Μ έφερε την αστυνομία. Ίσως επειδή η επόμενη μέρα ήταν αργία. Πλέον δεν είναι κορωνοπαρτι, είναι σκέτο πάρτι.

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#768427 2 χρόνια προσέχαμε και τελικά την πατήσαμε απ'ότι φαίνεται στη NY. Κάναμε rapid τεστ με το που γυρίσαμε και βγήκαν αμέσως θετικά

Συμπτώματα ήπιου κρυολογήματος. Λίγος βήχας ξηρός και απώλεια γεύσης περίπου 60%
Άβαταρ μέλους
By bill33
#768428 Περαστικά