Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#687142
Νίκος Παππάς έγραψε:
lazarefa έγραψε:Την άνοιξη του 2020 μπαίναμε στα σούπερ μάρκετ και στα λοιπά καταστήματα χωρίς μάσκες (το 90% δεν φορούσαν) με αναλογίες από 1/10 μέχρι 1/15 και ήταν ΟΚ. Από αρχές Μάϊου μέχρι τέλη Ιουλίου 2020, πριν γίνουν οι μάσκες υποχρεωτικές στο εσωτερικό των καταστημάτων, τότε που άνοιξαν τα σύνορα με τα περίφημα στοχευμένα βάσει αλγορίθμου rapid tests στους εισερχόμενους στη χώρα, μπαίναμε στα καταστήματα πάλι με αναλογία 1 πελάτης ανά 10 τ.μ. χωρίς υποχρεωτικές μάσκες (το 90% δεν φορούσαν, ανάμεσά τους και τουρίστες στα τουριστικά μέρη) και πάλι ήταν όλα καλά.
Σήμερα που είναι χειμώνας του 2021 με μάσκες υποχρεωτικές παντού μέσα έξω (εδώ και 3 μήνες τουλάχιστον), μπαίνουμε στα καταστήματα με αναλογία 1 πελάτης ανά 25 τετραγωνικά και είμαι εγώ ο περίεργος που προβληματίζομαι για τις ουρές έξω στο κρύο, γιατί "δεν κάνω καλό προγραμματισμό στις αγορές μου".
Κι όλα αυτά την ίδια στιγμή που ακόμα κι ο ηλίθιος ο Γεωργιάδης δήλωσε ότι τελικά επέλεξαν να ανοίξουν τα καταστήματα αντί να συνεχίσουν με click away γιατί δεν ήθελαν να στέκεται ο κόσμος έξω στο κρύο...
Μάλλον είμαι ολίγον τι μακάκας και δεν τα πιάνω τα νοήματα.

Την ανοιξη ειχες 20 κρουσματα την μερα, σημερα 300 - 500. Την ανοιξη ειχες συνολικα 150 νεκρους, σημερα 5.000+, ειχες υψηλες θερμοκρασιες και κοσμο να καθεται εξω ευκολα , τωρα κανει κρυο και ολοι ειναι μεσα.

Θα σου πω και το αλλο για να καταλαβεις και τα νοηματα τα βαθυτερα. Εμεινα με κλειστο το μαγαζι απο 7/11 μεχρι 17/1 δηλαδη 62 εργασιμες ημερες. Στεγνωσα απο λεφτα και κοντεψαν να μου γυρισουν τα μυαλα απο την κλεισουρα, τις υποχρεωσεις , τις μαυρες σκεψεις πως θα παλεψω με το τερας.

Οποτε ναι φιλε μου, θα οργανωσεις καλυτερα τα ψωνια σου για να μην πεφτεις σε πολυκοσμια ή θα συμβιβαστεις με τον κοσμο που περιμενει εξω. Γιατι τωρα που ανοιξαμε ΠΡΕΠΕΙ να μην κλεισουμε σε 20-30-40 μερες παλι. Γιατι οι χιλιαδες μικρες επιχειρησεις του εμποριου, εχουν κοσμο που δουλευει και αυτος με την σειρα του εχει οικογενεια και υποχρεωσεις.
Γιατι καλυτερα να γκρινιαζεις εσυ, παρα το παιδι μου. :)

Την άνοιξη αγαπητέ γίνονταν από 800 μέχρι 5.000 τεστ ημερησίως, ενώ από Αύγουστο και μετά γίνονται από 8.000 μέχρι 38.000 τεστ ημερησίως. Οπότε τα σημερινό πλήθος θετικών τεστ (κι όχι κρουσμάτων) είναι αναμενόμενα από 10 μέχρι 25 φορές περισσότερα σε αριθμό από πέρσι την άνοιξη.
Για τους θανάτους υπάρχει σαφώς εκθετική αύξηση, αλλά πιθανότατα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην έλλειψη κρεβατιών εντατικής για πολλούς νοσούντες που χρειάστηκε να νοσηλευθούν σε ΜΕΘ όπως μαρτυρούν τα νούμερα στατιστικών μεταξύ θανόντων και νοσηλευομένων, γεγονός που τα συστημικά ΜΜΕ σκόπιμα "έπνιξαν", την ίδια στιγμή που πέρσι την άνοιξη μας τρομοκρατούσαν μέρα - νύχτα για την εικόνα του Μπέργκαμο (μέχρι που γίναμε κι εμείς και έπεσε "μούγκα στη στρούγκα").
Σέβομαι τις αγωνίες και το επαγγελματικό σου θέμα με την καραντίνα, και να ξέρεις ότι όλο αυτό δεν θα αφήσει κανέναν Έλληνα μικρομεσαίο ανεπηρέαστο με τον έναν ή τον άλλο τρόπο (στο οικονομικό πεδίο εννοώ), αλλά μην δικαιολογείς κάποια πράγματα στο όνομα του τρόμου και της αλλοφροσύνης, που, από ένα επίπεδο και πέρα, καλλιεργείται και σκοπίμως (είτε για να συγκαλυφθούν τραγικά λάθη και αβλεψίες των κρατούντων, είτε για άλλους λόγους).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#687144
diplomat έγραψε:@ΝΠ

Τα σωστά που αναφέρεις δεν επιδέχονται αντίρρηση, όμως αυτό δε σημαίνει ότι όλες αυτές οι παλινωδίες και παλινδρομήσεις έχουν κουράσει τους καταναλωτές. Ούτε συνέχεια, ούτε συνέπεια, ούτε επιστημονική ή έστω για άλλο λόγο εξήγηση για τις αλλαγές και τα tweaks στα λειτουργία της αγοράς και όχι μόνο. Στο pecking order σαφέστατα έρχεστε πρώτοι οι επαγγελματίες που καταστρέφεστε.

Η πανδημια εξελισσεται, οι γνωσεις μας γι' αυτην εμπλουτιζονται και αυξανονται, αυτο που την μια στιγμη δεν εμοιαζε σωστο τωρα ειναι, αλλα το βασικοτερο ολων στην χωρα μας ειναι αλλο: τα λεφτα ειναι περιορισμενα και η κυβερνηση τα δινει αλλου. Βλεπουν λοιπον οτι δεν μπορουσαμε να παμε σε λοκνταουν 5 μηνων. Θα ηταν καταστροφη για ολους μας.
Οποτε τι κανει; Ανοιγει ολα τα μαγαζια, χωρις ναι με αλλα, με μετρα, αποστασεις αναθεωρημενες, μπας και σωθει η παρτιδα.
Αν δεν σωθει η δικαιολογια ειναι εκει, ετοιμη. "Αποτυχατε πολιτες. Δεν φταιμε εμεις, εσεις φταιτε που ορμησατε στα μαγαζια σαν να μοιραζαν λεφτα, δεν τηρησατε τιποτα και να τωρα τα αποτελεσματα. Καθιστε τωρα σπιτια σας, φραγκα τελος, οποιος πειναει εχει συσσιτιο"
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#687145 Τα μαγαζιά δεν πρέπει να ξανακλείσουν, πρέπει να ανοίξουν και οι κλάδοι που είναι κλειστά, να συνεχίστει ο τουρισμός και γενικά να ζήσουμε σχετικά κανονικά.
Και να δεχτούμε τις συνέπειες που μπορεί να έχει αυτό στη μειοψηφία του πληθυσμού.

Έχω τσούξει πάρα πολύ οικονομικά απ' αυτή τη κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#687161 @lazarefa χωρίς παρεξήγηση, αλλά έχω μια απορία. Γιατί πας 2-3 φορές την εβδομάδα στο super market? Τι αγοράζεις, που δεν μπορείς να το πάρεις μια φορά την εβδομάδα; Πχ, αν αγοράζεις λαχανικά-φρούτα, δεν θα ήταν ευκολότερο να πας σε ένα συνοικιακό μανάβικο ή ψαράδικο ή mini market, για περισσότερη ευκολία;
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#687168
Νίκος Παππάς έγραψε: ...
Η πανδημια εξελισσεται, οι γνωσεις μας γι' αυτην εμπλουτιζονται και αυξανονται, αυτο που την μια στιγμη δεν εμοιαζε σωστο τωρα ειναι, αλλα το βασικοτερο ολων στην χωρα μας ειναι αλλο ...


Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές το έχω σκεφτεί και το έχω πει αυτό ... Προσπαθώ να σκεφτώ της συνθήκες με τις οποίες προσπαθούσαν να αντιμετωπίσουν παλαιότερα ( πχ ισπανική γρίπη ).

Με μηδενική επικοινωνία μεταξύ επιστημόνων αλλά και μεταξύ πολιτικής αρχής - πολιτών .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#687170
lazarefa έγραψε:Επίσης η γρίππη με μέσο μέγεθος στελέχους 50-120 nm https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF ... E%B7%CF%82
εξαφανίστηκε φέτος (επίσημο αφήγημα) χάρη στα μέτρα: υγειονομικά/κοινωνικής αποστασιοποίησης (αποστάσεις, μάσκες παντού, πλύσιμο χεριών/αντισηπτικά, καραντίνα) αλλά ο κορωνοιός, με μέσο μέγεθος στελέχους 80-120 nm https://en.wikipedia.org/wiki/Coronavirus εξακολουθεί να θερίζει.
Φαίνεται ότι (εκτός των άλλων) και οι πόροι των μασκών που φοράμε είναι τρομερά πιο δεκτικοί στο πέρασμα των στελεχών του κορωνοιού από ότι της γρίππης, οι οποίοι τρώνε με τη μία "πόρτα".


Ειλικρινά όμως...

Αν δεν καταλαβαίνεις γιατί μία μάσκα που σταματάει τα σωματίδια σάλιου που πετάς από το στόμα, σταματάει μία ασθένεια που μεταδίδεται από τα σωματίδια σάλιου που πετάς από το στόμα, απλά μην γράφεις.

Επίσης, θα ήταν βολικό να προσπαθήσεις να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ μίας ασθένειας που υπάρχει εμβόλιο (και έχουν εμβολιαστεί οι περισσότεροι επίφοβοι) και έχουμε όλοι λίγο-πολύ αντισώματα και μίας ασθένειες για την οποία δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω. Αν δεν υπήρχε κανένα μέτρο, αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα θα μιλούσαμε για μερικές δεκάδες χιλιάδες νεκρούς.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#687172
Dodger έγραψε:@lazarefa χωρίς παρεξήγηση, αλλά έχω μια απορία. Γιατί πας 2-3 φορές την εβδομάδα στο super market? Τι αγοράζεις, που δεν μπορείς να το πάρεις μια φορά την εβδομάδα; Πχ, αν αγοράζεις λαχανικά-φρούτα, δεν θα ήταν ευκολότερο να πας σε ένα συνοικιακό μανάβικο ή ψαράδικο ή mini market, για περισσότερη ευκολία;

Αγοράζω, μεταξύ άλλων, ανελλιπώς, φρέσκο γάλα 4 ημερών, οπότε οι 2 επισκέψεις ανά βδομάδα είναι εκ των ουκ άνευ. Κάποιες φορές θα τύχει και 3. Πάντα κάτι θα ξεχάσω και αρκετές φορές αυτό το κάτι δεν μπορεί να πάει για 1 βδομάδα μετά πχ.
Τα συνοικιακά μαγαζιά (1 τέτοιο έχει στη γειτονιά μου) εκτός του ότι έχουν τιμές στο Θεό, δεν έχουν αφενός σοβαρή ποικιλία σε κάποια είδη, κι αφετέρου, για να μιλήσουμε και για το κομμάτι που αποτελεί την αιτία προβληματισμού κάποιων εδώ, ΔΕΝ τηρούν σε μεγάλο βαθμό στοιχειώδη μέτρα, με κυριότερο ότι επιτρέπουν κανονικά να μπαίνει κόσμος είτε χωρίς μάσκα είτε με τη μάσκα στο πηγούνι (το ίδιο κάνουν κάποιες φορές και οι ιδιοκτήτες/υπάλληλοι). Στα σούπερ μάρκετ, θες γιατί υπάρχουν σεκιούριτι, θες γιατί οι "πονηροί" (αυτοί που δεν φοράνε ή φοράνε πλημμελώς τη μάσκα) διστάζουν από την παρουσία τόσου κόσμου, δεν έχω γενικά παρατηρήσει να είναι τόσο χύμα η κατάσταση σε ότι αφορά τις μάσκες. Τουλάχιστον στη γειτονιά μου και στα μαγαζιά που εγώ πηγαίνω αυτό βλέπω.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#687174
markvag έγραψε:
lazarefa έγραψε:Επίσης η γρίππη με μέσο μέγεθος στελέχους 50-120 nm https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF ... E%B7%CF%82
εξαφανίστηκε φέτος (επίσημο αφήγημα) χάρη στα μέτρα: υγειονομικά/κοινωνικής αποστασιοποίησης (αποστάσεις, μάσκες παντού, πλύσιμο χεριών/αντισηπτικά, καραντίνα) αλλά ο κορωνοιός, με μέσο μέγεθος στελέχους 80-120 nm https://en.wikipedia.org/wiki/Coronavirus εξακολουθεί να θερίζει.
Φαίνεται ότι (εκτός των άλλων) και οι πόροι των μασκών που φοράμε είναι τρομερά πιο δεκτικοί στο πέρασμα των στελεχών του κορωνοιού από ότι της γρίππης, οι οποίοι τρώνε με τη μία "πόρτα".


Ειλικρινά όμως...

Αν δεν καταλαβαίνεις γιατί μία μάσκα που σταματάει τα σωματίδια σάλιου που πετάς από το στόμα, σταματάει μία ασθένεια που μεταδίδεται από τα σωματίδια σάλιου που πετάς από το στόμα, απλά μην γράφεις.

Επίσης, θα ήταν βολικό να προσπαθήσεις να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ μίας ασθένειας που υπάρχει εμβόλιο (και έχουν εμβολιαστεί οι περισσότεροι επίφοβοι) και έχουμε όλοι λίγο-πολύ αντισώματα και μίας ασθένειες για την οποία δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω. Αν δεν υπήρχε κανένα μέτρο, αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα θα μιλούσαμε για μερικές δεκάδες χιλιάδες νεκρούς.

Επειδή γίνεσαι αναίτια εριστικός, διάβασε ξανά τι έγραψα και μετά ξανασχολίασε αν θες, μια που δεν βλέπω σε τι από τα γραφόμενά μου ακριβώς τοποθετείσαι.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#687820 Παράταση μέχρι 1η Φεβρουαρίου των αυστηρών μέτρων σε εμάς.
Οπότε θα συνεχίσουμε να μαζευόμαστε στα σούπερ μάρκετ περισσότερα άτομα λόγω μειωμένου ωραρίου με στόχο να μειώσουμε την αύξηση των κρουσμάτων.
Αν και δεν χρειάζεται να ανησυχώ για αυτό αφού λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνω καν να πάω.
Ελπίζω να αντέξουν οι προμήθειες αλλιώς θα αναγκαστώ να πάρω καμιά άδεια από τη δουλειά να πάω για ψώνια.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#687824 Μετά από 1 μήνα δεν είναι θέμα δικής μου υπομονής αλλά δικιά τους ανικανότητας.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#687828 Ασπρόπυργος;

Εννοείται ότι η υπομονή έχει όρια, μα δεν υπάρχει κι άλλη λύση.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#687841 Πήγα πριν σούπερ και όπως μπήκα βγήκα. Πανικός.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#687844 Ασπρόπυργος εννοείται.
Προσωπικά αν θέλω να κυκλοφορήσω μπορώ είναι η αλήθεια αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.
Δεν ξέρω αν θεωρείται λύση το να καθόμαστε εμείς μέσα ενώ κάθε μέρα έρχονται κάμποσες χιλιάδες από όλη την Αττική.
Ας κλείσουν μια βδομάδα τις βιομηχανίες να δούμε αν και πόσο επηρεάζουν.
Επίσης συνεχίζω να μην μπορώ να καταλάβω πως το μειωμένο ωράριο στα σούπερ μάρκετ και άρα ο μεγαλύτερος συνωστισμός αφού υποχρεωτικά θα πας βοηθάει στη μείωση.

Δεν θα αναφερθώ καν πως σύμφωνα με ότι λένε το πρόβλημα εντοπίζεται σε συγκεκριμένες περιοχές του Δήμου άρα θα μπορούσαν να έχουν μέτρα ανά περιοχή.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#687875 Εμείς είχαμε στο νοσοκομείο 5 περιστατικά ασθενών με ενδονοσοκομειακή μόλυνση από COVID μέσα σε 2 εβδομάδες και τελικά κάνουμε 4 τεστ ο καθένας σε 1000 περίπου άτομα (όλο το προσωπικό του νοσοκομείου)

Βρέθηκαν 43 θετικοί στο πρώτο τεστ προχθές. Έτσι αναγκαστήκαμε να ακυρώσουμε όλα τα προγραμματισμένα χειρουργεία για 1 κ ίσως για 2 εβδομάδες, 500 εισαγωγές για την ορθοπαιδική την εβδομάδα.

Στατιστικά από τους θετικούς, το μεγαλύτερο ποσοστό ήταν νέοι 16-25 ετών, κυρίως μαθητευόμενοι.


< >