Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#686731 Πήγα να σπρώξω κάνα κατοσταρι χιλιάρικα ότι αυτό θα χρησιμοποιηθεί από τους 5gηδες ως απόδειξη φακελωματος της ΝΤΠ , σφραγίδα Θηρίου κλπ, είχε ήδη φραγει.
Ντινε έχουμε καμία άκρη, ΠΝΊΓΟΜΑΙ, πρέπει να εμφανίσω κάνα 2αρι έξοδα. :help:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#686751
kubiak έγραψε:Σε ένα κατάστημα 50 τετραγωνικών πόσοι πελάτες επιτρέπονται;

Και πόσοι συνολικά μαζί με τους εργαζόμενους;

Έχει καταλάβει κανεις;
Μιας και δεν απάντησε κανείς, μάλλον 1 πελάτης ανά 25τμ χωρίς περιορισμό στους εργαζόμενους...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#686757
kubiak έγραψε:
kubiak έγραψε:Σε ένα κατάστημα 50 τετραγωνικών πόσοι πελάτες επιτρέπονται;

Και πόσοι συνολικά μαζί με τους εργαζόμενους;

Έχει καταλάβει κανεις;
Μιας και δεν απάντησε κανείς, μάλλον 1 πελάτης ανά 25τμ χωρίς περιορισμό στους εργαζόμενους...
Οι υπάλληλοι δεν μετρούσαν ούτε πριν.

Το θέμα είναι σε κάτι μαγαζιά στο κέντρο 15-20 τμ μπαίνει πελατης;

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By mirage
#686810
g8777 έγραψε:Πήγα να σπρώξω κάνα κατοσταρι χιλιάρικα ότι αυτό θα χρησιμοποιηθεί από τους 5gηδες ως απόδειξη φακελωματος της ΝΤΠ , σφραγίδα Θηρίου κλπ, είχε ήδη φραγει.
Ντινε έχουμε καμία άκρη, ΠΝΊΓΟΜΑΙ, πρέπει να εμφανίσω κάνα 2αρι έξοδα. :help:
Αυτοί είναι σφραγισμένοι. Σιωνιστες παιδί μου, τι να λέμε τώρα.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#686851
kubiak έγραψε:
kubiak έγραψε:Σε ένα κατάστημα 50 τετραγωνικών πόσοι πελάτες επιτρέπονται;

Και πόσοι συνολικά μαζί με τους εργαζόμενους;

Έχει καταλάβει κανεις;
Μιας και δεν απάντησε κανείς, μάλλον 1 πελάτης ανά 25τμ χωρίς περιορισμό στους εργαζόμενους...

Έχει προσέξει κανείς ότι για τα καταστήματα τροφίμων (σούπερ μάρκετ κλπ) το όριο τ.μ. επιφάνειας κύριας χρήσης καταστήματος για κάθε εισερχόμενο πελάτη, έχει ανέβει από τα 10 τ.μ. για κάθε πελάτη που ήταν μέχρι πρότινος, στα 25 τ.μ. για κάθε πελάτη (ΦΕΚ Β 89/16-1-2021, σελ. 828, παρ. 22);
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfVi ... tokbs0CnP3
Δεν μας λυπούνται λίγο; Να πρέπει στεκόμαστε σαν τα ζώα στην ουρά έξω στο κρύο;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#686931
lazarefa έγραψε:
kubiak έγραψε:
kubiak έγραψε:Σε ένα κατάστημα 50 τετραγωνικών πόσοι πελάτες επιτρέπονται;

Και πόσοι συνολικά μαζί με τους εργαζόμενους;

Έχει καταλάβει κανεις;
Μιας και δεν απάντησε κανείς, μάλλον 1 πελάτης ανά 25τμ χωρίς περιορισμό στους εργαζόμενους...

Έχει προσέξει κανείς ότι για τα καταστήματα τροφίμων (σούπερ μάρκετ κλπ) το όριο τ.μ. επιφάνειας κύριας χρήσης καταστήματος για κάθε εισερχόμενο πελάτη, έχει ανέβει από τα 10 τ.μ. για κάθε πελάτη που ήταν μέχρι πρότινος, στα 25 τ.μ. για κάθε πελάτη (ΦΕΚ Β 89/16-1-2021, σελ. 828, παρ. 22);
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfVi ... tokbs0CnP3
Δεν μας λυπούνται λίγο; Να πρέπει στεκόμαστε σαν τα ζώα στην ουρά έξω στο κρύο;


Εντάξει, σε άλλες περιοχές μας επιτρέπουν να πάμε μέχρι τις 17:30.
Υπάρχουν και χειρότερα!
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#687047 Πέρα από την πλάκα, η νέα αναλογία είναι 2,5 φορές χειρότερη από ότι μέχρι προχθές, που τουλάχιστον για τα σούπερ μάρκετ, που με ενδιαφέρουν, μια που πουλάνε είδη πρώτης ανάγκης και τα επισκέπτομαι 2-3 φορές τη βδομάδα (για τα λοιπά εμπορικά, malls πολυκαταστήματα κλπ δεν τρελαίνομαι, αν θέλω να πάω κι έχει ουρά θα την κοπανήσω) σημαίνει ότι είναι πλέον παραπάνω από πιθανό ότι ίσως και τις μισές φορές που θα πηγαίνουμε θα έχουμε ουρές (μικρές ή μεγάλες δεν έχει σημασία) στο εξωτερικό των καταστημάτων.
Τελευταία επεξεργασία από lazarefa και 18 Ιαν 2021, 19:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#687048 για την αυξηση του προστιμου

«Η πρόταση για την αύξηση των προστίμων ήταν ένα κομμάτι των προτάσεων του υπουργείου Ανάπτυξης, κυρίως γιατί θέλαμε να δώσουμε στους γιατρούς μας και στην επιτροπή την αίσθηση ότι θα παρακολουθήσουμε πολύ αυστηρά την τήρηση των μέτρων. Γιατί αυτό χρειαζόταν για να πειστούν αυτοί οι άνθρωποι ότι μιλάμε σοβαρά»

https://www.altsantiri.gr/parapolitika/ ... -prostimo&
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#687073
lazarefa έγραψε:Πέρα από την πλάκα, η νέα αναλογία είναι 2,5 φορές χειρότερη από ότι μέχρι προχθές, που τουλάχιστον για τα σούπερ μάρκετ, που με ενδιαφέρουν, μια που πουλάνε είδη πρώτης ανάγκης και τα επισκέπτομαι 2-3 φορές τη βδομάδα (για τα λοιπά εμπορικά, malls πολυκαταστήματα κλπ δεν τρελαίνομαι, αν θέλω να πάω κι έχει ουρά θα την κοπανήσω) σημαίνει ότι είναι πλέον παραπάνω από πιθανό ότι ίσως και τις μισές φορές που θα πηγαίνουμε θα έχουμε ουρές (μικρές ή μεγάλες δεν έχει σημασία) στο εξωτερικό των καταστημάτων.

Η καλύτερη λύση είναι να οργανώσεις καλυτερα τα ψώνια σου. Υπάρχουν τρόποι. Ηλεκτρονική παραγγελία, ώρες μη αιχμής, συγκεντρωτικές αγορές μία φορά την εβδομάδα και κάποιο μίνι μάρκετ για τυχόν ελλείψεις μέχρι να ξαναπάς.

Εμένα μου δημιουργούσε μεγαλύτερη ανησυχία το 1/15. Υπήρξαν φορές που αισθανόμουν πολυ αμήχανα όταν περιμενα στο ταμείο δευτερος και περνούσαν πελάτες, υπάλληλοι από μπροστά, από δίπλα, κλπ.

Λιγότερος κόσμος μέσα στο μαγαζί σημαίνει μεγαλύτερη ασφάλεια αγορών και μικρότερη αναμονή στο ταμείο.

1.000 φορές να περιμένω έξω.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#687079 Εγώ πάλι λέω αυτός που φοβάται να οργανώσει καλύτερα τα ψώνια για ν αποφύγει τον κόσμο, και οι υπόλοιποι να πηγαίνουμε κανονικα...
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#687135 Την άνοιξη του 2020 μπαίναμε στα σούπερ μάρκετ και στα λοιπά καταστήματα χωρίς μάσκες (το 90% δεν φορούσαν) με αναλογίες από 1/10 μέχρι 1/15 και ήταν ΟΚ. Από αρχές Μάϊου μέχρι τέλη Ιουλίου 2020, πριν γίνουν οι μάσκες υποχρεωτικές στο εσωτερικό των καταστημάτων, τότε που άνοιξαν τα σύνορα με τα περίφημα στοχευμένα βάσει αλγορίθμου rapid tests στους εισερχόμενους στη χώρα, μπαίναμε στα καταστήματα πάλι με αναλογία 1 πελάτης ανά 10 τ.μ. χωρίς υποχρεωτικές μάσκες (το 90% δεν φορούσαν, ανάμεσά τους και τουρίστες στα τουριστικά μέρη) και πάλι ήταν όλα καλά.
Σήμερα που είναι χειμώνας του 2021 με μάσκες υποχρεωτικές παντού μέσα έξω (εδώ και 3 μήνες τουλάχιστον), μπαίνουμε στα καταστήματα με αναλογία 1 πελάτης ανά 25 τετραγωνικά και είμαι εγώ ο περίεργος που προβληματίζομαι για τις ουρές έξω στο κρύο, γιατί "δεν κάνω καλό προγραμματισμό στις αγορές μου".
Κι όλα αυτά την ίδια στιγμή που ακόμα κι ο ηλίθιος ο Γεωργιάδης δήλωσε ότι τελικά επέλεξαν να ανοίξουν τα καταστήματα αντί να συνεχίσουν με click away γιατί δεν ήθελαν να στέκεται ο κόσμος έξω στο κρύο...
Μάλλον είμαι ολίγον τι μακάκας και δεν τα πιάνω τα νοήματα.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#687137 Μια χαρά τα πιάνεις τα νοήματα, μα το τρένο έχει δυστυχώς εκτροχιαστεί σε βαθμό επιστημονικής φαντασίας. Αν κάποιος έλεγε πριν από λίγα χρόνια ότι ο νανογιλέκοc θα καθόριζε έστω συνεπικουρικά (λέμε τώρα, αυτός έβλεπε άνοιγμα και σε ένα τέταρτο ανακοινώθηκε λοκτάου, άλλη μία πράξη του θιάσου) τις τύχες της αγοράς εν μέσω πανδημίας...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#687138
lazarefa έγραψε:Την άνοιξη του 2020 μπαίναμε στα σούπερ μάρκετ και στα λοιπά καταστήματα χωρίς μάσκες (το 90% δεν φορούσαν) με αναλογίες από 1/10 μέχρι 1/15 και ήταν ΟΚ. Από αρχές Μάϊου μέχρι τέλη Ιουλίου 2020, πριν γίνουν οι μάσκες υποχρεωτικές στο εσωτερικό των καταστημάτων, τότε που άνοιξαν τα σύνορα με τα περίφημα στοχευμένα βάσει αλγορίθμου rapid tests στους εισερχόμενους στη χώρα, μπαίναμε στα καταστήματα πάλι με αναλογία 1 πελάτης ανά 10 τ.μ. χωρίς υποχρεωτικές μάσκες (το 90% δεν φορούσαν, ανάμεσά τους και τουρίστες στα τουριστικά μέρη) και πάλι ήταν όλα καλά.
Σήμερα που είναι χειμώνας του 2021 με μάσκες υποχρεωτικές παντού μέσα έξω (εδώ και 3 μήνες τουλάχιστον), μπαίνουμε στα καταστήματα με αναλογία 1 πελάτης ανά 25 τετραγωνικά και είμαι εγώ ο περίεργος που προβληματίζομαι για τις ουρές έξω στο κρύο, γιατί "δεν κάνω καλό προγραμματισμό στις αγορές μου".
Κι όλα αυτά την ίδια στιγμή που ακόμα κι ο ηλίθιος ο Γεωργιάδης δήλωσε ότι τελικά επέλεξαν να ανοίξουν τα καταστήματα αντί να συνεχίσουν με click away γιατί δεν ήθελαν να στέκεται ο κόσμος έξω στο κρύο...
Μάλλον είμαι ολίγον τι μακάκας και δεν τα πιάνω τα νοήματα.

Την ανοιξη ειχες 20 κρουσματα την μερα, σημερα 300 - 500. Την ανοιξη ειχες συνολικα 150 νεκρους, σημερα 5.000+, ειχες υψηλες θερμοκρασιες και κοσμο να καθεται εξω ευκολα , τωρα κανει κρυο και ολοι ειναι μεσα.

Θα σου πω και το αλλο για να καταλαβεις και τα νοηματα τα βαθυτερα. Εμεινα με κλειστο το μαγαζι απο 7/11 μεχρι 17/1 δηλαδη 62 εργασιμες ημερες. Στεγνωσα απο λεφτα και κοντεψαν να μου γυρισουν τα μυαλα απο την κλεισουρα, τις υποχρεωσεις , τις μαυρες σκεψεις πως θα παλεψω με το τερας.

Οποτε ναι φιλε μου, θα οργανωσεις καλυτερα τα ψωνια σου για να μην πεφτεις σε πολυκοσμια ή θα συμβιβαστεις με τον κοσμο που περιμενει εξω. Γιατι τωρα που ανοιξαμε ΠΡΕΠΕΙ να μην κλεισουμε σε 20-30-40 μερες παλι. Γιατι οι χιλιαδες μικρες επιχειρησεις του εμποριου, εχουν κοσμο που δουλευει και αυτος με την σειρα του εχει οικογενεια και υποχρεωσεις.
Γιατι καλυτερα να γκρινιαζεις εσυ, παρα το παιδι μου. :)
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#687140 Επίσης η γρίππη με μέσο μέγεθος στελέχους 50-120 nm https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF ... E%B7%CF%82
εξαφανίστηκε φέτος (επίσημο αφήγημα) χάρη στα μέτρα: υγειονομικά/κοινωνικής αποστασιοποίησης (αποστάσεις, μάσκες παντού, πλύσιμο χεριών/αντισηπτικά, καραντίνα) αλλά ο κορωνοιός, με μέσο μέγεθος στελέχους 80-120 nm https://en.wikipedia.org/wiki/Coronavirus εξακολουθεί να θερίζει.
Φαίνεται ότι (εκτός των άλλων) και οι πόροι των μασκών που φοράμε είναι τρομερά πιο δεκτικοί στο πέρασμα των στελεχών του κορωνοιού από ότι της γρίππης, οι οποίοι τρώνε με τη μία "πόρτα".
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#687141 @ΝΠ

Τα σωστά που αναφέρεις δεν επιδέχονται αντίρρηση, όμως αυτό δε σημαίνει ότι όλες αυτές οι παλινωδίες και παλινδρομήσεις έχουν κουράσει τους καταναλωτές. Ούτε συνέχεια, ούτε συνέπεια, ούτε επιστημονική ή έστω για άλλο λόγο εξήγηση για τις αλλαγές και τα tweaks στα λειτουργία της αγοράς και όχι μόνο. Στο pecking order σαφέστατα έρχεστε πρώτοι οι επαγγελματίες που καταστρέφεστε.