Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677847
bebes έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Arrow έγραψε:Δεν είναι λίγο "κάπως" να ρωτάς σε φόρουμ τι ισχύει? Μια "κάπως" απάντηση θα ήταν ότι εφόσον το πέρασες τα αντισώματα που έχεις αυτή τη στιγμή σου επιτρέπουν να μην έχεις θέμα. Ίσως απλά να ξαναπάρεις στον εοδυ για επιβεβαίωση.

< 9T Pro >


Βρε συ, αφού έγραψα ότι υπήρξε επικοινωνία με ΕΟΔΥ...

Αυτό που ρωτάω είναι αν είναι επίσημη οδηγία. Αν υπάρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο (και που μπορώ να το βρω).

Γιατί το ρωτάω: από ανασφάλεια. Γιατί δεν ξέρω πόσο καταρτισμένος είναι ο εκπρόσωπος του ΕΟΔΥ με τον οποίο μίλησα. (Αν και μου είπε ότι είναι γιατρός)

Τελικά, αν τα διάβασα καλά, έκανες τεστ PCR μετα τις 14 ημέρες το οποίο βγήκε αρνητικό για να βγείς απο την καραντίνα;

Εμενα μου είπαν απο τον ΕΟΔΥ (2 φορες, γιατί νόμιζα οτι δεν καταλαβα καλα), οτι οταν περάσει η καραντίνα των 10ημερων (αφου ειχα θετικο τεστ πριν ξεκινησω) , και αφου δεν θα εχω συμπτώματα για 3-4 μερες, μπορω να βγω απο την καραντίνα χωρίς να χρειαστεί ξανα τεστ.


σημερα απο την πολιτικη προστασια,εδωσαν 10 μερες μεχρι να μπορει να βγαινει ο μικρος εξω απο το σπιτι,και 14 για εμας.
Ημερομηνια εναρξης την Παρασκευη που βρεθηκε θετικος με pcr
Δεν ζητησαν επαναληπτικο τεστ για να βγουμε απο καραντινα μετα την παροδο των ημερων που ανεφερα παραπανω,ασχετα εαν εμεις θα κανουμε για να ειμαστε σιγουροι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#677848
JarnoT έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Εγώ ξέρω ότι δεν μπορώ να παρω το αυτοκίνητο και να παω για ποδηλατο στο βουνό. Μπορώ να πάω με το ποδηλατο εκεί φυσικά.

Δεδομένου ότι το κολύμπι στην ανοιχτή θάλασσα επιτρέπεται, οι αθλητές / κολυμβητές πώς υποτίθεται ότι φτάνουν στις παραλίες; Φίλος κολυμβητής πηγαίνει 3 την εβδομάδα με μηχανάκι από Χολαργό -> Σούνιο. Δεν λέω ότι είναι νόμιμος, αλλά κάπως πρέπει να ασκήσει το άθλημά του (το οποίο είναι στα επιτρεπτά).
Μ' αυτή τη λογική, μήπως επιτρέπεται και η μεταφορά με όχημα ενός ποδηλάτου για το βουνό;
Ρωτώ, δεν είμαι καθόλου βέβαιος.
Ρώτησα εγώ αστυνομικό και φίλος σε άλλο δήμο. Η απάντηση ίδια: με το ποδήλατο μπορείς να πας όπου θες αλλά η μεταφορά του με αυτοκίνητο δεν ανήκει στις επιτρεπόμενες βάση κωδίκων μετακινήσεις.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#677849 Σ' ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#677852
dimviii έγραψε:Κατι αλλο τωρα,ο γυιος ειχε πιασει δουλεια 16/9,δικαιουται να πληρωνεται απο τη δουλεια του ενω δεν θα δουλευει λογω κοβιντ? Αν θυμαμαι καλα για να δικαιουσαι αναρωτικη πρεπει να εχεις καποια μινιμουμ ενσημα.

Δυστυχώς απ΄' όσο γνωρίζω (εκτός και αν πρόσφατα έχει αλλάξει κάτι) η απουσία του από τη δουλειά δεν επέχει θέση αναρρωτικής άδειας παρά μόνο (μακρία από εσάς φυσικά) αν νοσηλευθείς ή διασωληνωθείς ή αν με επιβεβαιωμένο τεστ του γράψει κάποιος γιατρός ότι χρήζει αναρρωτικής.

Άρα αν δεν ισχύει κάτι εκ των ανωτέρω δεν μπορεί να πληρωθεί το 3ημερο απ΄τον εργοδότη και τις υπόλοιπες μέρες από τον ΕΦΚΑ.

Νομίζω το πιο δίκαιο είναι σε συννενόηση με τον εργοδότη να τον βγάλει σε αναστολή ώστε και ο εργοδότης να μην έχει εκκρεμότητες και ο γίος σου να πληρωθει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677857
socratesn έγραψε:
dimviii έγραψε:Κατι αλλο τωρα,ο γυιος ειχε πιασει δουλεια 16/9,δικαιουται να πληρωνεται απο τη δουλεια του ενω δεν θα δουλευει λογω κοβιντ? Αν θυμαμαι καλα για να δικαιουσαι αναρωτικη πρεπει να εχεις καποια μινιμουμ ενσημα.

Δυστυχώς απ΄' όσο γνωρίζω (εκτός και αν πρόσφατα έχει αλλάξει κάτι) η απουσία του από τη δουλειά δεν επέχει θέση αναρρωτικής άδειας παρά μόνο (μακρία από εσάς φυσικά) αν νοσηλευθείς ή διασωληνωθείς ή αν με επιβεβαιωμένο τεστ του γράψει κάποιος γιατρός ότι χρήζει αναρρωτικής.

Άρα αν δεν ισχύει κάτι εκ των ανωτέρω δεν μπορεί να πληρωθεί το 3ημερο απ΄τον εργοδότη και τις υπόλοιπες μέρες από τον ΕΦΚΑ.

Νομίζω το πιο δίκαιο είναι σε συννενόηση με τον εργοδότη να τον βγάλει σε αναστολή ώστε και ο εργοδότης να μην έχει εκκρεμότητες και ο γίος σου να πληρωθει.


μα ειναι δυνατον να τον βγαλει σε αναστολη ενω ειναι περασμενος στον εοδυ με κοβιντ?
απιστευτο παντως οτι με κοβιντ,δεν αποζημιωνεσαι ενω απεχεις απο την εργασια σου.
Καποιος αλλος με αναλογη εμπειρια?
Ευχαριστω Σωκρατη.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#677859
dimviii έγραψε:
bebes έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Arrow έγραψε:Δεν είναι λίγο "κάπως" να ρωτάς σε φόρουμ τι ισχύει? Μια "κάπως" απάντηση θα ήταν ότι εφόσον το πέρασες τα αντισώματα που έχεις αυτή τη στιγμή σου επιτρέπουν να μην έχεις θέμα. Ίσως απλά να ξαναπάρεις στον εοδυ για επιβεβαίωση.

< 9T Pro >


Βρε συ, αφού έγραψα ότι υπήρξε επικοινωνία με ΕΟΔΥ...

Αυτό που ρωτάω είναι αν είναι επίσημη οδηγία. Αν υπάρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο (και που μπορώ να το βρω).

Γιατί το ρωτάω: από ανασφάλεια. Γιατί δεν ξέρω πόσο καταρτισμένος είναι ο εκπρόσωπος του ΕΟΔΥ με τον οποίο μίλησα. (Αν και μου είπε ότι είναι γιατρός)

Τελικά, αν τα διάβασα καλά, έκανες τεστ PCR μετα τις 14 ημέρες το οποίο βγήκε αρνητικό για να βγείς απο την καραντίνα;

Εμενα μου είπαν απο τον ΕΟΔΥ (2 φορες, γιατί νόμιζα οτι δεν καταλαβα καλα), οτι οταν περάσει η καραντίνα των 10ημερων (αφου ειχα θετικο τεστ πριν ξεκινησω) , και αφου δεν θα εχω συμπτώματα για 3-4 μερες, μπορω να βγω απο την καραντίνα χωρίς να χρειαστεί ξανα τεστ.


σημερα απο την πολιτικη προστασια,εδωσαν 10 μερες μεχρι να μπορει να βγαινει ο μικρος εξω απο το σπιτι,και 14 για εμας.
Ημερομηνια εναρξης την Παρασκευη που βρεθηκε θετικος με pcr
Δεν ζητησαν επαναληπτικο τεστ για να βγουμε απο καραντινα μετα την παροδο των ημερων που ανεφερα παραπανω,ασχετα εαν εμεις θα κανουμε για να ειμαστε σιγουροι.

Eπικοινώνησα πριν λιγο με τον ΕΟΔΥ για άλλο λόγο και μου το εξήγησαν (ξανά).
Με το πέρας της καραντίνας και αν δεν υπάρχει πυρετος κια συμπτώματα τις 4 τελευταίες ημέρες, βγαίνεις.

Μπορεί να γίνει τεστ και ακόμη και μετα απο δυο εβδομάδες και να βγει θετικό. Το ιικό φορτίο ομως ειναι πολύ χαμηλό και δεν εισαι "μεταδοτικός".
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#677861
dimviii έγραψε:
socratesn έγραψε:
dimviii έγραψε:Κατι αλλο τωρα,ο γυιος ειχε πιασει δουλεια 16/9,δικαιουται να πληρωνεται απο τη δουλεια του ενω δεν θα δουλευει λογω κοβιντ? Αν θυμαμαι καλα για να δικαιουσαι αναρωτικη πρεπει να εχεις καποια μινιμουμ ενσημα.

Δυστυχώς απ΄' όσο γνωρίζω (εκτός και αν πρόσφατα έχει αλλάξει κάτι) η απουσία του από τη δουλειά δεν επέχει θέση αναρρωτικής άδειας παρά μόνο (μακρία από εσάς φυσικά) αν νοσηλευθείς ή διασωληνωθείς ή αν με επιβεβαιωμένο τεστ του γράψει κάποιος γιατρός ότι χρήζει αναρρωτικής.

Άρα αν δεν ισχύει κάτι εκ των ανωτέρω δεν μπορεί να πληρωθεί το 3ημερο απ΄τον εργοδότη και τις υπόλοιπες μέρες από τον ΕΦΚΑ.

Νομίζω το πιο δίκαιο είναι σε συννενόηση με τον εργοδότη να τον βγάλει σε αναστολή ώστε και ο εργοδότης να μην έχει εκκρεμότητες και ο γίος σου να πληρωθει.


μα ειναι δυνατον να τον βγαλει σε αναστολη ενω ειναι περασμενος στον εοδυ με κοβιντ?
απιστευτο παντως οτι με κοβιντ,δεν αποζημιωνεσαι ενω απεχεις απο την εργασια σου.
Καποιος αλλος με αναλογη εμπειρια?
Ευχαριστω Σωκρατη.

Είναι μηδενική η διασύνδεση μεταξύ των συστημάτων, ο ΕΟΔΥ καλά καλά δεν έχει εικόνα των κρουσμάτων, θα ενημερώσει και την επιθεώρηση? 0%
Άστο, είναι επίσης δυνατόν να βγάζεις σε αναστολή αφού έχει περάσει ο μήνας? Π.χ. σήμερα μπορώ να δηλώσω σε αναστολή κάποιον για το διάστημα 01/11/2020 - 30/11/2020, είναι γενικά παράνοια το όλο σύστημα, μη το ψάχνεις.

Άλλοι εργοδότες (πάλι παράνομα) τις χρεώνουν ως κανονικές άδειες τις μέρες καραντίνας και τους πληρώνουν κανονικά.
Επίσης τυπικά νομίζω ο νόμος προβλέπει ειδική άδεια covid και αναπλήρωση εργασίας σε συννενόηση με τον εργοδότη, εννοείται πάλι με κανονική του αποζημίωση από τον εργοδότη σα να δούλευε κανονικά όσο ήταν σε καραντίνα.
Τελευταία επεξεργασία από socratesn και 01 Δεκ 2020, 14:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#677862
bebes έγραψε:
dimviii έγραψε:
bebes έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Arrow έγραψε:Δεν είναι λίγο "κάπως" να ρωτάς σε φόρουμ τι ισχύει? Μια "κάπως" απάντηση θα ήταν ότι εφόσον το πέρασες τα αντισώματα που έχεις αυτή τη στιγμή σου επιτρέπουν να μην έχεις θέμα. Ίσως απλά να ξαναπάρεις στον εοδυ για επιβεβαίωση.

< 9T Pro >


Βρε συ, αφού έγραψα ότι υπήρξε επικοινωνία με ΕΟΔΥ...

Αυτό που ρωτάω είναι αν είναι επίσημη οδηγία. Αν υπάρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο (και που μπορώ να το βρω).

Γιατί το ρωτάω: από ανασφάλεια. Γιατί δεν ξέρω πόσο καταρτισμένος είναι ο εκπρόσωπος του ΕΟΔΥ με τον οποίο μίλησα. (Αν και μου είπε ότι είναι γιατρός)

Τελικά, αν τα διάβασα καλά, έκανες τεστ PCR μετα τις 14 ημέρες το οποίο βγήκε αρνητικό για να βγείς απο την καραντίνα;

Εμενα μου είπαν απο τον ΕΟΔΥ (2 φορες, γιατί νόμιζα οτι δεν καταλαβα καλα), οτι οταν περάσει η καραντίνα των 10ημερων (αφου ειχα θετικο τεστ πριν ξεκινησω) , και αφου δεν θα εχω συμπτώματα για 3-4 μερες, μπορω να βγω απο την καραντίνα χωρίς να χρειαστεί ξανα τεστ.


σημερα απο την πολιτικη προστασια,εδωσαν 10 μερες μεχρι να μπορει να βγαινει ο μικρος εξω απο το σπιτι,και 14 για εμας.
Ημερομηνια εναρξης την Παρασκευη που βρεθηκε θετικος με pcr
Δεν ζητησαν επαναληπτικο τεστ για να βγουμε απο καραντινα μετα την παροδο των ημερων που ανεφερα παραπανω,ασχετα εαν εμεις θα κανουμε για να ειμαστε σιγουροι.

Eπικοινώνησα πριν λιγο με τον ΕΟΔΥ για άλλο λόγο και μου το εξήγησαν (ξανά).
Με το πέρας της καραντίνας και αν δεν υπάρχει πυρετος κια συμπτώματα τις 4 τελευταίες ημέρες, βγαίνεις.

Μπορεί να γίνει τεστ και ακόμη και μετα απο δυο εβδομάδες και να βγει θετικό. Το ιικό φορτίο ομως ειναι πολύ χαμηλό και δεν εισαι "μεταδοτικός".



https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/ ... onosis.pdf

Τουλάχιστον τρία 24ωρα μετά από πλήρη ύφεση του πυρετού χωρίς λήψη
αντιπυρετικού και βελτίωση των συμπτωμάτων από το αναπνευστικό σύστημα
και
Απομόνωση του ασθενή για τουλάχιστον 10 ημέρες από την έναρξη των
συμπτωμάτων.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677865
socratesn έγραψε:
dimviii έγραψε:
socratesn έγραψε:
dimviii έγραψε:Κατι αλλο τωρα,ο γυιος ειχε πιασει δουλεια 16/9,δικαιουται να πληρωνεται απο τη δουλεια του ενω δεν θα δουλευει λογω κοβιντ? Αν θυμαμαι καλα για να δικαιουσαι αναρωτικη πρεπει να εχεις καποια μινιμουμ ενσημα.

Δυστυχώς απ΄' όσο γνωρίζω (εκτός και αν πρόσφατα έχει αλλάξει κάτι) η απουσία του από τη δουλειά δεν επέχει θέση αναρρωτικής άδειας παρά μόνο (μακρία από εσάς φυσικά) αν νοσηλευθείς ή διασωληνωθείς ή αν με επιβεβαιωμένο τεστ του γράψει κάποιος γιατρός ότι χρήζει αναρρωτικής.

Άρα αν δεν ισχύει κάτι εκ των ανωτέρω δεν μπορεί να πληρωθεί το 3ημερο απ΄τον εργοδότη και τις υπόλοιπες μέρες από τον ΕΦΚΑ.

Νομίζω το πιο δίκαιο είναι σε συννενόηση με τον εργοδότη να τον βγάλει σε αναστολή ώστε και ο εργοδότης να μην έχει εκκρεμότητες και ο γίος σου να πληρωθει.


μα ειναι δυνατον να τον βγαλει σε αναστολη ενω ειναι περασμενος στον εοδυ με κοβιντ?
απιστευτο παντως οτι με κοβιντ,δεν αποζημιωνεσαι ενω απεχεις απο την εργασια σου.
Καποιος αλλος με αναλογη εμπειρια?
Ευχαριστω Σωκρατη.

Άστο, είναι επίσης δυνατόν να βγάζεις σε αναστολή αφού έχει περάσει ο μήνας? Π.χ. σήμερα μπορώ να δηλώσω σε αναστολή κάποιον για το διάστημα 01/11/2020 - 30/11/2020, είναι γενικά παράνοια το όλο σύστημα, μη το ψάχνεις.

Άλλοι εργοδότες (πάλι παράνομα) τις χρεώνουν ως κανονικές άδειες τις μέρες καραντίνας και τους πληρώνουν κανονικά.
Επίσης τυπικά νομίζω ο νόμος προβλέπει ειδική άδεια covid και αναπλήρωση εργασίας σε συννενόηση με τον εργοδότη, εννοείται πάλι με κανονική του αποζημίωση από τον εργοδότη σα να δούλευε κανονικά όσο ήταν σε καραντίνα.


τελικα δεν δικαιουσαι αποζημιωση ουτε απο το κρατος,ουτε απο τον εργοδοτη,εφοσον δεν μπηκες νοσοκομειο. :dizzy:
Μιλαμε για αριστεια τωρα ετσι? :lol:

https://www.e-forologia.gr/cms/viewCont ... ?id=219629

Σωκρατη τεχνικα μπορει να σε βγαλει σε αναστολη,και αυτο γιατι για τον μηνα Δεκεμβρη οι αναστολες απο τους εργοδοτες θα δηλωθουν στις 7 ή 8 Δεκεμβρη εαν θυμαμαι σωστα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#677866 Ρε συ, μην είσαι σκλάβος του μισθού, απελευθερώσου! Κάτι τέτοια μόνον οι πλεμπαίοι τα λένε, επιτέλους, γίνε λίγο υπεράνω! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677867
Anonymous Founder έγραψε:Ρε συ, μην είσαι σκλάβος του μισθού, απελευθερώσου! Κάτι τέτοια μόνον οι πλεμπαίοι τα λένε, επιτέλους, γίνε λίγο υπεράνω! :rtfm:


τα ιδια μου λεει και ο g στο βαιμπερ. :(
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677868
socratesn έγραψε:Είναι μηδενική η διασύνδεση μεταξύ των συστημάτων, ο ΕΟΔΥ καλά καλά δεν έχει εικόνα των κρουσμάτων, θα ενημερώσει και την επιθεώρηση? 0%
Άστο, είναι επίσης δυνατόν να βγάζεις σε αναστολή αφού έχει περάσει ο μήνας? Π.χ. σήμερα μπορώ να δηλώσω σε αναστολή κάποιον για το διάστημα 01/11/2020 - 30/11/2020, είναι γενικά παράνοια το όλο σύστημα, μη το ψάχνεις.

Άλλοι εργοδότες (πάλι παράνομα) τις χρεώνουν ως κανονικές άδειες τις μέρες καραντίνας και τους πληρώνουν κανονικά.
Επίσης τυπικά νομίζω ο νόμος προβλέπει ειδική άδεια covid και αναπλήρωση εργασίας σε συννενόηση με τον εργοδότη, εννοείται πάλι με κανονική του αποζημίωση από τον εργοδότη σα να δούλευε κανονικά όσο ήταν σε καραντίνα.


Σωκρατη για να σε βγαλει σε αναστολη, πρεπει να ειναι πληττομενη η επιχειρηση. Εαν δεν ειναι δεν μπορει.
οποτε ουτε και αυτο ειναι εφικτο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#677870
dimviii έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ρε συ, μην είσαι σκλάβος του μισθού, απελευθερώσου! Κάτι τέτοια μόνον οι πλεμπαίοι τα λένε, επιτέλους, γίνε λίγο υπεράνω! :rtfm:


τα ιδια μου λεει και ο g στο βαιμπερ. :(


Α, αυτός είναι (καταναγκαστικά) απελευθερωμένος. Ξέρει τι σου λέει. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677874 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#677875 "Κατηγορείται επειδή είναι ανθρώπινος".
:s_rofl :s_rofl :s_rofl


:s_wacko
Ο Πέτσας θα παραμείνει αθάνατος όχι μόνον για τις καταπληκτικές λίστες του, αλλά και για τέτοιες κολοσσιαίες μπαρούφες.
Πάνω που λες το τερμάτισε, έχει κι άλλο!
Υποκλίνομαι, μπράβο! :metalo: