Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#677804
socratesn έγραψε: Μιλάμε για καταστάσεις εντελώς ηλίθιες, να κολλήσεις τζάμπα. Π.χ. τύπος να βγάζει μάσκα γιατί δεν τον άκουσες με την πρώτη, ή να μεταφέρει την καρέκλα αναμονής πιο κοντά σου "για να μη φωνάζουμε" :lipsealed:

Να πω να έχεις μία επαφή απαραίτητη πάει και έρχεται, αλλά ρε γαμώτο ο κόσμος εκεί έξω διακινδυνεύει για το τίποτα. :slap:


Εντάξει κι εγώ την έχω πατήσει :oops:
Σταματάω σε βενζινάδικο και βγαίνω έξω για ν'ανοίξω το ρεζερβουάρ. Εκεί που είναι ο διακόπτης είναι δύσκολο ν'ανοίξει όταν είσαι μέσα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#677812

Γίνεται όλο και καλύτερο.

Μπράβο στην Μάρεβα πάντως, δεν της το είχα :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677815
dekouk έγραψε:Απλά να σημειώσω κάτι.
Στόχος της νοσηλείας σε ΜΕΘ είναι η παράταση της ζωής του ασθενή κ όχι η αναβολή του θανάτου....
Πολλές φορές δεν πηγαίνει ο ασθενής σε ΜΕΘ κ ας υπάρχει κρεβάτι διαθέσιμο...Για πολλούς κ κυρίως; συγγενείς είναι δύσκολη η κατανόηση αυτής της επιλογής.

Συγγνώμη αν έχει ξεκαθαρίσει η παραπάνω διαφορά πιο πριν γιατί τα διαβάζω λίγο διαγώνια...

< Note >


αυτες οι ''πολλες φορες'' θα μπορουσαν να ειναι οι μισοι ασθενεις που εφυγαν απο κοβιντ σε ενα μηνα?
ειλικρινης απορια.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#677824
Serf έγραψε:
Asimov έγραψε:Αν είσαι ο πρωθυπουργός, τι να πουν τα μέτρα


Αν είσαι Μητσοτάκης, ο Covid φοβάται και δεν πλησιάζει!


FIFY..

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By markvag
#677828
EDDIE_147 έγραψε:
προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών της Αθήνας


Μαρκοβάγγο τι θα πεις στα γεροντάκια;
Για την κατηγορία ότι ο ΕΟΔΥ έκανε λάθος στη μέτρηση των κρουσμάτων;


Εγώ;;; Από την πρώτη στιγμή ήθελα να είναι λάθος / ψεύτικη. Διαψεύστηκε από την κυβέρνηση και θα δείξει και από την έρευνα. Μακάρι να είναι λάθος ή ψεύτικη η είδηση.

Επιπλέον, πρέπει να πω, πως σήμερα είμαι απολύτως σύμφωνος με τις δηλώσεις κυβερνητικών στελεχών ή και ειδικών (κάτι εξαιρετικά σπάνιο σε ότι αφορά την πρώτη κατηγορία, είναι η αλήθεια):

Η καθηγήτρια Βάνα Παπαευαγγέλου ανακοίνωσε ότι στην Αττική καταγράφηκαν 255 νέα κρούσματα, ενώ στη Θεσσαλονίκη 213. Όπως τόνισε, «μόνο η δραματική μείωση των επαφών και η χρήση μάσκας μπορούν να οδηγήσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα».

«Τα μέτρα δεν τηρήθηκαν από όλους» επισήμανε, σχολιάζοντας ότι «οι συναθροίσεις δείχνουν ασέβεια προς την δημόσια υγεία, προς τους γιατρούς και τους νοσηλευτές και στους πολίτες που τηρούν με ευλάβεια τα μέτρα». «Η παρεϊστικη ζωή που όλοι από εμάς έχουμε συνηθίσει είναι εκτός πραγματικότητας», τόνισε


Δεν θα άλλαζα ούτε τελεία. :s_yes

Εικόνα


Θέλω μόνο κάποιος από τη ΝΔ να μου πει τι θα γινόταν αν κάποιος αστυνομικός έβλεπε εμένα και τα φιλαράκια μου σε αυτή τη στάση (πόσα πρόστιμα θα έκοβε) και γιατί δεν έγινε το ίδιο και γι' αυτά τα παλουκάρια. Επίσης, σημειώνω απλά πως την ίδια ημέρα που ο πρωθυπουργός της αριστείας μας έκανε ποδηλατάδες στα όρη, στ' άγρια βουνά, πέθαναν 100 περίπου άνθρωποι... Και φυσικά να σημειώσω τη χαρά ορισμένων που με τα μισά τεστ έχουμε τα μισά κρούσματα...

Βέβαια τον δικαιολογώ... Ο αντιστασιακός μπέμπης αδυνατεί να κατανοήσει πως δεν είναι υπεράνω νόμων, μιας και μια ζωή έτσι ξέρει.


ΥΓ: Μακάρι χίλιες φορές να υποχωρεί η πανδημία και απ' ότι φαίνεται από τη χθεσινή ενημέρωση υποχωρεί.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677829 σημερα μας πηραν τηλεφωνο απο την πολιτικη προστασια,μας εκαναν καποιες ερωτησεις για τα στοιχεια τα δικα μου και της γυναικας(αμκα,εαν δουλευουμε,εαν ειμαστε σε καραντινα,εαν εχουμε συμπτωματα,ποτε καναμε τα τεστ κλπ)
και μας εδωσαν ενα μειλ οπου εκει θα ζηταγαμε βεβαιωση για τη δουλεια του γιου ωστε να ειναι δικαιολογημενος στην απουσια λογω κοβιντ.

Κατι αλλο τωρα,ο γυιος ειχε πιασει δουλεια 16/9,δικαιουται να πληρωνεται απο τη δουλεια του ενω δεν θα δουλευει λογω κοβιντ? Αν θυμαμαι καλα για να δικαιουσαι αναρωτικη πρεπει να εχεις καποια μινιμουμ ενσημα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#677832 Μαρκοβάγγο στα γεροντάκια θα απαντήσει η Ελληνική δικαιοσύνη όπως είπα παραπάνω, οπότε μην μπαίνεις σε κόπο

https://www.ethnos.gr/ellada/135420_kor ... -kroysmata
Άβαταρ μέλους
By bebes
#677836
saxon_747 έγραψε:
Arrow έγραψε:Δεν είναι λίγο "κάπως" να ρωτάς σε φόρουμ τι ισχύει? Μια "κάπως" απάντηση θα ήταν ότι εφόσον το πέρασες τα αντισώματα που έχεις αυτή τη στιγμή σου επιτρέπουν να μην έχεις θέμα. Ίσως απλά να ξαναπάρεις στον εοδυ για επιβεβαίωση.

< 9T Pro >


Βρε συ, αφού έγραψα ότι υπήρξε επικοινωνία με ΕΟΔΥ...

Αυτό που ρωτάω είναι αν είναι επίσημη οδηγία. Αν υπάρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο (και που μπορώ να το βρω).

Γιατί το ρωτάω: από ανασφάλεια. Γιατί δεν ξέρω πόσο καταρτισμένος είναι ο εκπρόσωπος του ΕΟΔΥ με τον οποίο μίλησα. (Αν και μου είπε ότι είναι γιατρός)

Τελικά, αν τα διάβασα καλά, έκανες τεστ PCR μετα τις 14 ημέρες το οποίο βγήκε αρνητικό για να βγείς απο την καραντίνα;

Εμενα μου είπαν απο τον ΕΟΔΥ (2 φορες, γιατί νόμιζα οτι δεν καταλαβα καλα), οτι οταν περάσει η καραντίνα των 10ημερων (αφου ειχα θετικο τεστ πριν ξεκινησω) , και αφου δεν θα εχω συμπτώματα για 3-4 μερες, μπορω να βγω απο την καραντίνα χωρίς να χρειαστεί ξανα τεστ.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#677838
dekouk έγραψε:Απλά να σημειώσω κάτι.
Στόχος της νοσηλείας σε ΜΕΘ είναι η παράταση της ζωής του ασθενή κ όχι η αναβολή του θανάτου....
Πολλές φορές δεν πηγαίνει ο ασθενής σε ΜΕΘ κ ας υπάρχει κρεβάτι διαθέσιμο...Για πολλούς κ κυρίως; συγγενείς είναι δύσκολη η κατανόηση αυτής της επιλογής.

Συγγνώμη αν έχει ξεκαθαρίσει η παραπάνω διαφορά πιο πριν γιατί τα διαβάζω λίγο διαγώνια...

Πριν λίγες σελίδες παρέθεσα σχετικό λινκ από συνέντευξη με τον Δημήτρη Γεωργόπουλο, Καθηγητή Εντατικής στο Παν. Κρήτης και Διευθυντή Μονάδας της Πανεπιστημιακής Κλινικής Εντατικής Θεραπείας στο ΠΑΓΝΗ.
Εκεί εξηγεί λίγο περισσότερο τι είναι μια ΜΕΘ, συμβαδίζοντας με τη δική σου σημείωση.
Το ξαναβάζω έτσι για την ιστορία..
https://www.athensvoice.gr/life/health/690056_dimitris-georgopoylos-den-ehoyme-katalavei-ti-einai-oi-meth
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#677839 Όποιος έχει στοιχεία, να τα πάει στον εισαγγελέα. Ώστε να είμαστε σίγουροι πως μάλλον δεν θα γίνει τίποτε και θα παραγραφούν τα πάντα...Ακολουθεί κι άλλο λινκ από την Δράμα και το δράμα της:
https://www.efsyn.gr/ellada/ygeia/27091 ... tis-dramas
Η «Εφ.Συν.» επικοινώνησε με πηγή στο νοσοκομείο που επιθυμεί να διατηρήσει την ανωνυμία της, η οποία όχι μόνο επιβεβαιώνει τα όσα αναφέρει στην ανακοίνωσή της η ΟΕΝΓΕ, αλλά προσθέτει και άλλα στοιχεία που αναδεικνύουν τις ευθύνες του ΕΟΔΥ και κυρίως την παντελή έλλειψη προετοιμασίας για το δεύτερο κύμα της πανδημίας.

«Αρχές Νοεμβρίου ήταν σαν να έσκασε μια βόμβα στην πόλη μας. Μέσα σε μία εβδομάδα τα εξωτερικά ιατρεία γέμισαν από περιστατικά που είχαν συμπτώματα Covid. Σήμερα που μιλάμε το 55% των κλινών του νοσοκομείου είναι επιβεβαιωμένα περιστατικά, περίπου 140 τον αριθμό. Είναι διασκορπισμένοι σε τρεις κλινικές του νοσοκομείου και ταυτόχρονα και η ΜΕΘ (δυναμικής 12 κλινών) είναι γεμάτη αποκλειστικά με περιστατικά Covid. Υπάρχουν περιστατικά που χρήζουν διασωλήνωσης και δεν ξέρουμε πού να τα βάλουμε».

Ρωτάμε πόσοι γιατροί καλύπτουν αυτούς τους ασθενείς και αποκαλύπτεται πως η ενίσχυση του ΕΣΥ που διαφημίζει ο πρωθυπουργός δεν άγγιξε τη Δράμα. «Υπήρχαν 4 παθολόγοι στις αρχές του μήνα όταν ξεκίνησε αυτό, εκ των οποίων οι 3 ήταν ενεργοί, κι ένας πνευμονολόγος. Στην πορεία, και επειδή το νοσοκομείο κάποια στιγμή έγινε εστία μετάδοσης του ιού, αρρώστησαν οι γιατροί κι έμεινε ένας παθολόγος».

Η επόμενη ερώτηση είχε να κάνει με το αν ενισχύθηκε το νοσοκομείο με νέες προσλήψεις. «Καμία ενίσχυση», είναι η απάντηση. «Εφεραν γιατρούς από τα κοντινά Κέντρα Υγείας, αφήνοντάς τα ακάλυπτα. Και ταυτόχρονα όλοι οι γιατροί του νοσοκομείου ανεξαρτήτως ειδικότητας μπήκαν στη διαδικασία να συνδράμουν στην αντιμετώπιση της κατάστασης. Ηρθε κι ένας ιδιώτης γιατρός πριν από λίγες μέρες που υπέγραψε τη σύμβαση με το υπουργείο Υγείας».


Για την πηγή μας αλλά και για πολλούς στη Δράμα, μεγάλη ευθύνη έχει ο ΕΟΔΥ όσον αφορά την καταγραφή των πραγματικών κρουσμάτων. «Δεν γίνεται εμείς να νοσηλεύαμε 120 άτομα στο νοσοκομείο και ο ΕΟΔΥ να ανακοινώνει 30 κρούσματα στην πόλη», μας λέει. Στη συνέχεια η κουβέντα έρχεται στα τεστ και τα όσα λέει σοκάρουν. «Εμείς έως και πριν από μία εβδομάδα κάναμε μόνο rapid test στο νοσοκομείο.


Βέβαια, θα πει κάποιος που σίγουρα δεν ψηφίζει ΝΔ αλλά μικρά κόμματα, πως τα παραπάνω είναι ανώνυμα. Τα επώνυμα τα ξέρουμε, "δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην Δράμα, απλώς έρχονται C-130 για αεροκομιδές για να εκπαιδεύουμε τους πιλότους μας".
:s_shout :s_blush

Στην Δράμα λοιπόν που όλες οι ΜΕΘ έχουν περιστατικά COVID-19, αν χρειαστείς ΜΕΘ, είτε λόγω COVID-19 ή για κάποιο άλλο λόγο, ΔΕΝ θα βρεις. Άρα, θα γίνει διαλογή. Κάποιος θα μπει στην ΜΕΘ αν αδειάσει από κάποιον άλλο (νεκρό ή ζωντανό), κάποιος μπορεί να πάει σε γειτονικό νομό (αν έχει κι αυτός ΜΕΘ), κάποιος μπορεί να μπει σε αεροπλάνο, κάποιος μπορεί να μην προλάβει κανένα από αυτά.
Απλό; Νομίζω είναι απλούστατο.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#677841 Δείξε λίγη αισιοδοξία βρε ματζίρη, αφού πέφτουν τα κρούσματα... :yahoo:

( :vava: )
Άβαταρ μέλους
By drdino
#677842
bebes έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Arrow έγραψε:Δεν είναι λίγο "κάπως" να ρωτάς σε φόρουμ τι ισχύει? Μια "κάπως" απάντηση θα ήταν ότι εφόσον το πέρασες τα αντισώματα που έχεις αυτή τη στιγμή σου επιτρέπουν να μην έχεις θέμα. Ίσως απλά να ξαναπάρεις στον εοδυ για επιβεβαίωση.

< 9T Pro >


Βρε συ, αφού έγραψα ότι υπήρξε επικοινωνία με ΕΟΔΥ...

Αυτό που ρωτάω είναι αν είναι επίσημη οδηγία. Αν υπάρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο (και που μπορώ να το βρω).

Γιατί το ρωτάω: από ανασφάλεια. Γιατί δεν ξέρω πόσο καταρτισμένος είναι ο εκπρόσωπος του ΕΟΔΥ με τον οποίο μίλησα. (Αν και μου είπε ότι είναι γιατρός)

Τελικά, αν τα διάβασα καλά, έκανες τεστ PCR μετα τις 14 ημέρες το οποίο βγήκε αρνητικό για να βγείς απο την καραντίνα;

Εμενα μου είπαν απο τον ΕΟΔΥ (2 φορες, γιατί νόμιζα οτι δεν καταλαβα καλα), οτι οταν περάσει η καραντίνα των 10ημερων (αφου ειχα θετικο τεστ πριν ξεκινησω) , και αφου δεν θα εχω συμπτώματα για 3-4 μερες, μπορω να βγω απο την καραντίνα χωρίς να χρειαστεί ξανα τεστ.
Αν ήρθες σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα:
Η καραντίνα είναι υποχρεωτική και οι πολίτες οφείλουν να παραμείνουν σπίτι ή σε άλλο
χώρο τον οποίο θα υποδείξουν ως χώρο καραντίνας, μόνοι τους, για διάστημα
τουλάχιστον14 ημερών από την τελευταία τουςεπαφή με το επιβεβαιωμένο κρούσμα.



https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/ ... onosis.pdf
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#677844
Νίκος Παππάς έγραψε:Εγώ ξέρω ότι δεν μπορώ να παρω το αυτοκίνητο και να παω για ποδηλατο στο βουνό. Μπορώ να πάω με το ποδηλατο εκεί φυσικά.

Δεδομένου ότι το κολύμπι στην ανοιχτή θάλασσα επιτρέπεται, οι αθλητές / κολυμβητές πώς υποτίθεται ότι φτάνουν στις παραλίες; Φίλος κολυμβητής πηγαίνει 3 την εβδομάδα με μηχανάκι από Χολαργό -> Σούνιο. Δεν λέω ότι είναι νόμιμος, αλλά κάπως πρέπει να ασκήσει το άθλημά του (το οποίο είναι στα επιτρεπτά).
Μ' αυτή τη λογική, μήπως επιτρέπεται και η μεταφορά με όχημα ενός ποδηλάτου για το βουνό;
Ρωτώ, δεν είμαι καθόλου βέβαιος.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#677846
dimik έγραψε:
mirage έγραψε:
dimik έγραψε:
mirage έγραψε:Ξέρω ποιος είναι ο μεσαίος. Επισης δεν ήξερα πως επιτρέπεται άσκηση σε γκρουπακια.
Τεσπα αυτή η φωτογραφία δείχνει πως τα αυστηρα μετρα απο μονα τους δεν λενε τίποτα.
Για motocross πήγαν οι υπόλοιποι, θεωρητικά δεν χρειάζεται να έρθουν σε επαφή.

< >
Εντάξει μπορούμε να παίζουμε μέρες με το «θεωρητικά».


< >
Μπα καθόλου παιχνίδι.
Σε βόλτα με μοτοσυκλέτα δεν είναι απαραίτητο να έρθεις σε επαφή με κάποιον.
Αν το κάνεις είσαι απλά ηλιθιος.

< >

Αν βγάζεις φωτό όμως έρχεσαι πιο κοντά ,όπως με το impulse.(παλιά διαφήμιση,impulse μας φέρνει πιο κοντα)