Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#677769
Corto Maltese έγραψε:Δεν ανησυχούμε. Θα βγει το hoaxes και θα πει "ρωτήσαμε τον ΕΟΔΥ και μας είπανε ότι όλα καλά μπρο". ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΤΑΙ


Θα ενημερώσω και τους νοσηλευτές στη Δράμα, όπως και τους ηλικιωμένους που πεθαίνουν στο διάδρομο.


mirage έγραψε:Ξέρω ποιος είναι ο μεσαίος. Επισης δεν ήξερα πως επιτρέπεται άσκηση σε γκρουπακια.
Τεσπα αυτή η φωτογραφία δείχνει πως τα αυστηρα μετρα απο μονα τους δεν λενε τίποτα.


Προφανώς... Ιδίως αν κάποιοι νομίζουν πως είναι υπεράνω. Το χειρότερο είναι όταν αυτοί οι κάποιοι είναι και αυτοί που πρέπει να δίνουν το παράδειγμα...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#677771
mousatos έγραψε:πρέπει να γίνουν περισσότερα τεστ στον πληθυσμό


Ακόμα και να γίνουν περισσότερα τεστ, η ιχνηλάτηση και καταγραφή γίνεται σωστά;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#677773
mirage έγραψε:Ξέρω ποιος είναι ο μεσαίος. Επισης δεν ήξερα πως επιτρέπεται άσκηση σε γκρουπακια.
Τεσπα αυτή η φωτογραφία δείχνει πως τα αυστηρα μετρα απο μονα τους δεν λενε τίποτα.
Για motocross πήγαν οι υπόλοιποι, θεωρητικά δεν χρειάζεται να έρθουν σε επαφή.

< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#677777 Ξέρετε τι γινότανε στο Χορτιάτη 6 13033 την Κυριακή μεσημέρι;

Στο τέλος της ασφάλτου που μπαίνεις στο χωματόδρομο για το καταφύγιο είχε 50 αμάξια και ισαμε 200 άτομα με ένα 15% από αυτούς να φοράνε μάσκα και να περπατάνε. ΟΚ οικογενειακές παρέες μεν, αλλά σε πολυ κοντινές αποστάσεις...
Τελευταία επεξεργασία από JimClark και 01 Δεκ 2020, 11:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#677779
dimik έγραψε:
mirage έγραψε:Ξέρω ποιος είναι ο μεσαίος. Επισης δεν ήξερα πως επιτρέπεται άσκηση σε γκρουπακια.
Τεσπα αυτή η φωτογραφία δείχνει πως τα αυστηρα μετρα απο μονα τους δεν λενε τίποτα.
Για motocross πήγαν οι υπόλοιποι, θεωρητικά δεν χρειάζεται να έρθουν σε επαφή.

< >
Εντάξει μπορούμε να παίζουμε μέρες με το «θεωρητικά».


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#677784
mirage έγραψε:
dimik έγραψε:
mirage έγραψε:Ξέρω ποιος είναι ο μεσαίος. Επισης δεν ήξερα πως επιτρέπεται άσκηση σε γκρουπακια.
Τεσπα αυτή η φωτογραφία δείχνει πως τα αυστηρα μετρα απο μονα τους δεν λενε τίποτα.
Για motocross πήγαν οι υπόλοιποι, θεωρητικά δεν χρειάζεται να έρθουν σε επαφή.

< >
Εντάξει μπορούμε να παίζουμε μέρες με το «θεωρητικά».


< >
Μπα καθόλου παιχνίδι.
Σε βόλτα με μοτοσυκλέτα δεν είναι απαραίτητο να έρθεις σε επαφή με κάποιον.
Αν το κάνεις είσαι απλά ηλιθιος.

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#677786
Corto Maltese έγραψε:Δεν ανησυχούμε. Θα βγει το hoaxes και θα πει "ρωτήσαμε τον ΕΟΔΥ και μας είπανε ότι όλα καλά μπρο". ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΤΑΙ


Σωστό το σχόλιο για τα Χώαξες ( :s_sarcastic ) αλλά σου διέφυγε μια λεπτομέρεια

προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών της Αθήνας


Μαρκοβάγγο τι θα πεις στα γεροντάκια;
Για την κατηγορία ότι ο ΕΟΔΥ έκανε λάθος στη μέτρηση των κρουσμάτων;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#677787 Εγώ ξέρω ότι δεν μπορώ να παρω το αυτοκίνητο και να παω για ποδηλατο στο βουνό. Μπορώ να πάω με το ποδηλατο εκεί φυσικά.
Οι μοτοκροσαδες λογικά μένουν κοντά σχετικά και δεν απαγορεύεται αυτό. Όμως απαγορευεται πανω απο 3 άτομα και στην φωτο βλέπουμε 6. Ένας 7ος είναι αριστεροτερα και φυσικά αυτός που κρατάει την κάμερα.

Που σημαίνει ότι και η παρεα του πρωθυπουργού, και τον μηχανακιδων είναι πάνω από το επιτρεπόμενο όριο..

Βεβαίως κανείς δεν ξέρει αν οι δευτεροι συναντήθηκαν τυχαία στο βουνό, αλλά το ανέβασμα στα κοινωνικά δίκτυα είναι απαράδεκτο. Μας τρίβουν στην μουρη όλες τις απαγορεύσεις αυτοί που τις επιβάλλουν


Σταματώ εδώ για να μην αυτομπαναριστω.... 26 μέρες εγκλεισμού είναι πολλες.....



Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By mirage
#677788
dimik έγραψε:
mirage έγραψε:
dimik έγραψε:
mirage έγραψε:Ξέρω ποιος είναι ο μεσαίος. Επισης δεν ήξερα πως επιτρέπεται άσκηση σε γκρουπακια.
Τεσπα αυτή η φωτογραφία δείχνει πως τα αυστηρα μετρα απο μονα τους δεν λενε τίποτα.
Για motocross πήγαν οι υπόλοιποι, θεωρητικά δεν χρειάζεται να έρθουν σε επαφή.

< >
Εντάξει μπορούμε να παίζουμε μέρες με το «θεωρητικά».


< >
Μπα καθόλου παιχνίδι.
Σε βόλτα με μοτοσυκλέτα δεν είναι απαραίτητο να έρθεις σε επαφή με κάποιον.
Αν το κάνεις είσαι απλά ηλιθιος.

< >
Άρα όλοι αυτοί είναι ηλίθιοι.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#677789 Αυτό ήταν γνωστό για τον μεσαίο, για τους άλλους μόλις το μάθαμε.
Προφανώς και όλες τους οι πράξεις δείχνουν τρομακτική ηλιθιότητα. Μόνον και μόνον το γεγονός πως παίρνεις ρίσκο να κολλήσεις COVID-19 για να βγάλεις φωτογραφία, φτάνει.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#677790
JimClark έγραψε:Ξέρετε τι γινότανε στο Χορτιάτη 6 13033 την Κυριακή μεσημέρι;

Στο τέλος της ασφάλτου που μπαίνεις στο χωματόδρομο για το καταφύγιο είχε 50 αμάξια και ισαμε 200 άτομα με ένα 15% από αυτούς να φοράνε μάσκα και να περπατάνε. ΟΚ οικογενειακές παρέες μεν, αλλά σε πολυ κοντινές αποστάσεις...


+1

Γενικά σε χώρους αναψυχής γίνεται χαμός.
Στο μέρος που εγώ τρέχω (trail σ έναν χώρο παρκο - δασάκι περιμέτρου κάποιων χιλιομέτρων) 8 στους 10 απλά περπατάνε με καφέ στα χέρια χωρίς μάσκα, όμοια και παιδάκια με ποδήλατα καθώς και κάτι εγκληματίες Personal Trainers της κακιάς ώρας που μαζεύουν κόσμο με τα TRX στα δέντρα.

Α μίας και το ανέφερα αυτό στην πόλη μου τουλάχιστον παίζουν και 2-3 Personal που κάνουν κανονικά προπονήσεις στα πελατάκια, μη χαθεί και κανένα ευρώ.

Ok δε λέω να πάθεις κατάθλιψη ρε φίλε, αλλά γαμώτο είναι εγκληματικό να μοιραστείς λαχάνιασμα, ιδρώτα και TRX με άλλα 5-6 άτομα από 5 άλλα σπίτια :slap:

Ξεκάθαρα έχουμε τους πολιτικούς που μας αναλογούν.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#677791 Δεν ξέρω για ποιες περιοχές μιλάτε , εκεί που κινούμαι εγώ , είτε με το ποδήλατο , είτε ποδαράτος δλδ Φλοίσβο ,Νιάρχος , μαρίνα Αλίμου εως και Εδεμ κλπ κλπ , οι 9 στους 10 φορούν μάσκα...
γενικά εχω την εντύπωση ότι στην Αθήνα , μιλάμε για τέτοια ποσοστά... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#677793
Anonymous Founder έγραψε: Μόνον και μόνον το γεγονός πως παίρνεις ρίσκο να κολλήσεις COVID-19 για να βγάλεις φωτογραφία, φτάνει.



ΑΥΤΟ.
Επειδή δουλεύω και συναναστρέφομαι πολύ κόσμο, παρατηρώ στην καθημερινότητα ΑΠΕΙΡΕΣ περιττές "επαφές". Μιλάμε για καταστάσεις εντελώς ηλίθιες, να κολλήσεις τζάμπα. Π.χ. τύπος να βγάζει μάσκα γιατί δεν τον άκουσες με την πρώτη, ή να μεταφέρει την καρέκλα αναμονής πιο κοντά σου "για να μη φωνάζουμε" :lipsealed:

Να πω να έχεις μία επαφή απαραίτητη πάει και έρχεται, αλλά ρε γαμώτο ο κόσμος εκεί έξω διακινδυνεύει για το τίποτα. :slap:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#677801 Σημερινό της Εφ.Συν (το γράφω πάντα γιατί ως γνωστόν το συγκεκριμένο μέσο δεν έχει την αντικειμενικότητα του Πρώτου Θέματος και του Σκάι, να λάβετε τα μέτρα σας).
https://www.efsyn.gr/ellada/ygeia/27089 ... ghon-covid
Δεν στέκομαι καθόλου σε όλα τα υπόλοιπα, για δύο μητρώα, ένα του ΕΟΔΥ και ένα της ΗΔΙΚΑ που λέει το άρθρο. Ούτε στο στο γεγονός πως τα εργαστηρια πρέπει να στέλνουν και στον ΕΟΔΥ και στην ΗΔΙΚΑ. Το εντυπωσιακό είναι πως η καταγραφή γίνεται με Excel αρχεια τα οποία στέλνονται σε ένα email!
:metalo: :help:
Αν αυτό δεν έχει αλλάξει, τότε μιλάμε για τραγωδία. :s_shout
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#677802 Απλά να σημειώσω κάτι.
Στόχος της νοσηλείας σε ΜΕΘ είναι η παράταση της ζωής του ασθενή κ όχι η αναβολή του θανάτου....
Πολλές φορές δεν πηγαίνει ο ασθενής σε ΜΕΘ κ ας υπάρχει κρεβάτι διαθέσιμο...Για πολλούς κ κυρίως; συγγενείς είναι δύσκολη η κατανόηση αυτής της επιλογής.

Συγγνώμη αν έχει ξεκαθαρίσει η παραπάνω διαφορά πιο πριν γιατί τα διαβάζω λίγο διαγώνια...

< Note >