Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#677632
pro έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:H Ελλάδα μπορεί να πάρει εντατικολόγους από τον ιδιωτικό τομέα, από την Αλβανία, την Β. Μακεδονία, την Βουλγαρία κλπ. Όπως παίρνει η Γερμανία από εμάς.


Η Γερμανία δεν τους πήρε στο πικ μιας πανδημίας.

Asimov έγραψε:Έχουμε και στην Ελλάδα, στον ΙΤ, αλλά θα πρέπει να πληρωθούν


Προφανώς, και θα περιμένουν να πάρουν κάτι παραπάνω απο το μισθολογιο του ΔΤ. Που αν τα πάρουν οι του ΔΤ θα σου πουνε (και με το δικιο τους) απο εμας παρε τα @@ μας. Κι αν τους τα δωσεις κι αυτούς ανοίγεις ιστορία με όλο τον ΔΤ. Σε περίοδο που το χρέος δεν είναι και στα καλύτερά του.

Δεν νομιζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα, θέλω 1000 εντατικές, πόσο κάνει να πλερώσω.


Όταν εν μέσω πανδημίας αγοράζεις αεροπλάνα, προσλαμβάνεις ειδικούς φρουρούς και συνοριοφυλακες και μπουκωνεις με χρήμα τα ΜΜΕ, είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Χιλιοειπωμενα όλα αυτά, το ξέρω, αλλά όταν κάνεις τέτοια έξοδα σε ώρα έκτακτου ανάγκης, δεν δικαιούσαι να επικαλείσαι οικονομικά προβλήματα. Ας πρόσεχες κι αφού δεν πρόσεξες, είσαι υπολογος.
Να δεχτώ ότι για (κάποια από) αυτά υπάρχει βάση για συζήτηση, αλλά σίγουρα όχι τώρα.
ΕΕΠ προφανώς θα πληρώσεις καλύτερα τους ήδη υπηρετουντες υγειονομικους.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#677633
pro έγραψε:Δεν νομιζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα, θέλω 1000 εντατικές, πόσο κάνει να πλερώσω.

Αυτοί ήρθαν και υποστήριξαν πως είναι οι κορυφαίοι στην χώρα για να λύνουν τέτοια δύσκολα προβλήματα, μας έπεισαν :innocent: , και θέλουν και να τους πληρώνουμε αδρά [κι αυτούς και τα επιτελεία τους] για να λύνουν ακριβώς αυτά τα δύσκολα προβλήματα.

:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#677635
pro έγραψε:Προφανώς, και θα περιμένουν να πάρουν κάτι παραπάνω απο το μισθολογιο του ΔΤ. Που αν τα πάρουν οι του ΔΤ θα σου πουνε (και με το δικιο τους) απο εμας παρε τα @@ μας. Κι αν τους τα δωσεις κι αυτούς ανοίγεις ιστορία με όλο τον ΔΤ. Σε περίοδο που το χρέος δεν είναι και στα καλύτερά του.

Δεν νομιζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα, θέλω 1000 εντατικές, πόσο κάνει να πλερώσω.

Κι εμένα που με είχατε πείσει ότι το μισθολόγιο του ΔΤ ήταν εξωφρενικά υψηλό και όλοι θα έκαναν αμάν για να μπούνε σε αυτό, αλλά τους προλάβανε κάτι άχρηστα κοπρόσκυλα. :(
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#677637 Μαλτέζε ένας Κογκολεζος μανικιουριστ μου είχε πει ότι το ξεχειλωμενο fail είναι χειρότερο από σπασμένο νύχι.

Όπως ανέφερα πριν, η στρατηγικη της χώρας για τη δημόσια υγεία ήταν να δίνει στους ειδικευόμενους ψίχουλα σε σχέση με φιλέτα του δημοσίου για επιλεγμένους κώλους*.
Την ίδια στρατηγική ακολούθησαν ΟΛΕΣ οι μνημονjακες κυβερνήσεις με αποτέλεσμα πολλοί έμπειροι γιατροί του ΕΣΥ να την κάνουν με ελαφρά.
Όταν έχεις πρώτη προτεραιότητα τους επιλεγμένους κώλους τότε σε άλλους τομείς θα φας σκατα.

*Προφανώς αφού για να διοριστείς ως γιατρός πρέπει να έχεις ένα γαμηδι πτυχίο έστω απο το χωριό του Κόμη Δράκουλα.
Ενώ ένα κομματοσκυλο το βολεύεις οπουδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#677638 Δεν έβαλες mitsotakeiku και δε θα το βρει το ποστ ο ελεγκτης στο search. Μπορεί να χάσεις κανένα δίφραγκο κρίμα είναι.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#677641 Θα βάλω κάτι άλλο.
#plafon_4000€_deko

Μισθός ειδικευόμενου --> χιλιαρικουμπα (χωρίς εφημερίες)

Ψυχαγωγησες τώρα και άλλο την καραντινα μας.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#677643 Δεύτερο χαμένο ποστ. :( Αν νομίζεις ότι έχει ο άνθρωπος καιρό να ψάχνει εκτός από τα keywords...
Άβαταρ μέλους
By pro
#677649
Corto Maltese έγραψε:
pro έγραψε:Προφανώς, και θα περιμένουν να πάρουν κάτι παραπάνω απο το μισθολογιο του ΔΤ. Που αν τα πάρουν οι του ΔΤ θα σου πουνε (και με το δικιο τους) απο εμας παρε τα @@ μας. Κι αν τους τα δωσεις κι αυτούς ανοίγεις ιστορία με όλο τον ΔΤ. Σε περίοδο που το χρέος δεν είναι και στα καλύτερά του.

Δεν νομιζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα, θέλω 1000 εντατικές, πόσο κάνει να πλερώσω.

Κι εμένα που με είχατε πείσει ότι το μισθολόγιο του ΔΤ ήταν εξωφρενικά υψηλό και όλοι θα έκαναν αμάν για να μπούνε σε αυτό, αλλά τους προλάβανε κάτι άχρηστα κοπρόσκυλα. :(


Ποιοι ακριβώς είμαστε εμείς που σε είχαμε πείσει και πότε ακριβώς έγινε αυτό;

Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά στην καλύτερη έχεις μπερδέψει πρόσωπα και καταστάσεις.
Άβαταρ μέλους
By pro
#677651
Asimov έγραψε:
pro έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:H Ελλάδα μπορεί να πάρει εντατικολόγους από τον ιδιωτικό τομέα, από την Αλβανία, την Β. Μακεδονία, την Βουλγαρία κλπ. Όπως παίρνει η Γερμανία από εμάς.


Η Γερμανία δεν τους πήρε στο πικ μιας πανδημίας.

Asimov έγραψε:Έχουμε και στην Ελλάδα, στον ΙΤ, αλλά θα πρέπει να πληρωθούν


Προφανώς, και θα περιμένουν να πάρουν κάτι παραπάνω απο το μισθολογιο του ΔΤ. Που αν τα πάρουν οι του ΔΤ θα σου πουνε (και με το δικιο τους) απο εμας παρε τα @@ μας. Κι αν τους τα δωσεις κι αυτούς ανοίγεις ιστορία με όλο τον ΔΤ. Σε περίοδο που το χρέος δεν είναι και στα καλύτερά του.

Δεν νομιζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα, θέλω 1000 εντατικές, πόσο κάνει να πλερώσω.


Όταν εν μέσω πανδημίας αγοράζεις αεροπλάνα, προσλαμβάνεις ειδικούς φρουρούς και συνοριοφυλακες και μπουκωνεις με χρήμα τα ΜΜΕ, είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Χιλιοειπωμενα όλα αυτά, το ξέρω, αλλά όταν κάνεις τέτοια έξοδα σε ώρα έκτακτου ανάγκης, δεν δικαιούσαι να επικαλείσαι οικονομικά προβλήματα. Ας πρόσεχες κι αφού δεν πρόσεξες, είσαι υπολογος.
Να δεχτώ ότι για (κάποια από) αυτά υπάρχει βάση για συζήτηση, αλλά σίγουρα όχι τώρα.
ΕΕΠ προφανώς θα πληρώσεις καλύτερα τους ήδη υπηρετουντες υγειονομικους.


Κατά βάση το πρόβλημα στο ΕΣΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι οικονομικό. Αν πάμε πίσω μπορεί, τώρα όχι. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν μπορείς να έχεις από τη μια στιγμή στην άλλη όσες ΜΕΘ θέλεις. Οι ΜΕΘ ή οι "ΜΕΘ" έχουν αυξηθεί ήδη αρκετά - δεν είναι μακριά οι εποχές που χτυπούσε κάποιος σε τροχαίο και τον έκαναν βόλτα σ όλη την Ελλάδα. Τώρα με 600 διασωληνωμένους από κόβιντ και τέτοιες "περιφορές" είναι πιο σπάνιες. Παρόλη την αύξηση όμως, αν τα αφήσεις όλα YOLO, οι ΜΕΘ θα γεμίσουν. Γι αυτό πρέπει να κάνεις έγκαιρα λοκντάουν.
Αυτή είναι η μεγάλη ευθύνη της κυβέρνησης, όχι ότι δεν έκανε αρκετές ΜΕΘ.
Τωρα αν πιστεύετε σοβαρά ότι μπορούσαμε να πείσουμε γιατρούς από τη Γερμανία και τον ΙΤ να μπούνε στο ΕΣΥ υπ αυτές τις συνθήκες, τι να πώ. Ας μιλήσει κανένας γιατρός καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677665 προεδρος ποεδην παιδες,οποτε προσοχη γιατι μπορει να ειναι και φωτοσοπ.
επειδη καποιοι ειχαν απορια πως απο 550 μεθ πηγαμε στις 1000
#tethothorakismenoi

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ ... s/3172327/
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677682 επειδη καποιοι περιμενουν μηνυσεις ειδα αυτο...
τολμησε να πει οτι με ενα κουτι γαντια μιας χρησης σε 13 ατομα για 39 μερες ειναι λιγα,και ενα μπουκαλι αντισηπτικο το μηνα,και μασκα φτιαγμενη απο κουρτινα
δεν ειναι ετοιμοι για μοναδα κοβιντ,και την καλεσαν απο την διοικηση του νοσοκομειου για απολογια.Ναι αυτες οι διοικησεις που διαψευδουν οτι γινεται διαλογη,οτι μενουν απο οξυγονο κλπ
εαν ειναι μελος ποεδην αγνοοηστε τα.

#tethorakismenoi

https://www.zougla.gr/greece/article/8e ... o-korin8ou
Άβαταρ μέλους
By markvag
#677684
pro έγραψε:Επιλογή δεν έχει γίνει μέχρι στιγμής εξ όσων γνωρίζω.


Κανείς δεν έχει ακούσει τις μαρτυρίες προϊσταμένων εντατικών και νοσοκομείων; Προσωπικά πάντως γνωρίζω άτομο που αναγκάστηκε να επιλέξει με ποιους ασθενείς θα ασχοληθεί (guess what, η γιαγιά των 85 ετών έχασε... :( ). Και αυτό εδώ στη Δράμα γίνεται τουλάχιστον εδώ και 10 μέρες...και αλλού στη Β. Ελλάδα ίσως λίγες μέρες νωρίτερα...

Τώρα τι λένε οι διοικήσεις των νοσοκομείων που είναι οι αποτυχημένοι πολιτευτές του κάθε κόμματος δεν ξέρω...




saxon_747 έγραψε:Έχω περάσει κοβιντ αρχές του μηνα. Ήρθα όμως σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα. Τηλεφώνησα στον Εοδυ , μου είπαν ότι δεν έχω πρόβλημα, δεν μπαίνω καραντίνα ΕΚΤΟΣ και αν έχω ή είχα συμπτώματα τις τελευταίες μέρες.

Τι ισχύει τελικά; Έχω την εντύπωση πως και αυτοί είναι λίγο μπερδεμένοι. Υπάρχει κάποια επίσημη οδηγία σχετικά;


Συνάδελφος πάντως, ηλικίας 60 περίπου ετών, πέρασε covid, κάθισε κανονικά σπίτι του, όπως προβλέπεται, ήρθε δουλειά και μετά από μία εβδομάδα ξαναβγήκε θετικός... Έκανε τεστ μετά από επαφή με τον διευθυντή του, ο οποίος βγήκε θετικός μία μέρα μετά...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#677688
pro έγραψε:
Asimov έγραψε:
pro έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:H Ελλάδα μπορεί να πάρει εντατικολόγους από τον ιδιωτικό τομέα, από την Αλβανία, την Β. Μακεδονία, την Βουλγαρία κλπ. Όπως παίρνει η Γερμανία από εμάς.


Η Γερμανία δεν τους πήρε στο πικ μιας πανδημίας.

Asimov έγραψε:Έχουμε και στην Ελλάδα, στον ΙΤ, αλλά θα πρέπει να πληρωθούν


Προφανώς, και θα περιμένουν να πάρουν κάτι παραπάνω απο το μισθολογιο του ΔΤ. Που αν τα πάρουν οι του ΔΤ θα σου πουνε (και με το δικιο τους) απο εμας παρε τα @@ μας. Κι αν τους τα δωσεις κι αυτούς ανοίγεις ιστορία με όλο τον ΔΤ. Σε περίοδο που το χρέος δεν είναι και στα καλύτερά του.

Δεν νομιζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα, θέλω 1000 εντατικές, πόσο κάνει να πλερώσω.


Όταν εν μέσω πανδημίας αγοράζεις αεροπλάνα, προσλαμβάνεις ειδικούς φρουρούς και συνοριοφυλακες και μπουκωνεις με χρήμα τα ΜΜΕ, είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Χιλιοειπωμενα όλα αυτά, το ξέρω, αλλά όταν κάνεις τέτοια έξοδα σε ώρα έκτακτου ανάγκης, δεν δικαιούσαι να επικαλείσαι οικονομικά προβλήματα. Ας πρόσεχες κι αφού δεν πρόσεξες, είσαι υπολογος.
Να δεχτώ ότι για (κάποια από) αυτά υπάρχει βάση για συζήτηση, αλλά σίγουρα όχι τώρα.
ΕΕΠ προφανώς θα πληρώσεις καλύτερα τους ήδη υπηρετουντες υγειονομικους.


Κατά βάση το πρόβλημα στο ΕΣΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι οικονομικό. Αν πάμε πίσω μπορεί, τώρα όχι. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν μπορείς να έχεις από τη μια στιγμή στην άλλη όσες ΜΕΘ θέλεις. Οι ΜΕΘ ή οι "ΜΕΘ" έχουν αυξηθεί ήδη αρκετά - δεν είναι μακριά οι εποχές που χτυπούσε κάποιος σε τροχαίο και τον έκαναν βόλτα σ όλη την Ελλάδα. Τώρα με 600 διασωληνωμένους από κόβιντ και τέτοιες "περιφορές" είναι πιο σπάνιες. Παρόλη την αύξηση όμως, αν τα αφήσεις όλα YOLO, οι ΜΕΘ θα γεμίσουν. Γι αυτό πρέπει να κάνεις έγκαιρα λοκντάουν.
Αυτή είναι η μεγάλη ευθύνη της κυβέρνησης, όχι ότι δεν έκανε αρκετές ΜΕΘ.
Τωρα αν πιστεύετε σοβαρά ότι μπορούσαμε να πείσουμε γιατρούς από τη Γερμανία και τον ΙΤ να μπούνε στο ΕΣΥ υπ αυτές τις συνθήκες, τι να πώ. Ας μιλήσει κανένας γιατρός καλύτερα.

Αν σήμερα χτυπήσεις σε τροχαίο στην Β.Ελλάδα, θα δυσκολευτείς να βρεις ΜΕΘ. Όσο για τους εντατικολόγους, μόνον εσύ πρότεινες να τους ψάξουμε μόνον στην Γερμανία, δεν κατάλαβα γιατί επιμένεις σε αυτό. Υπάρχουν και σε άλλες χώρες, δίπλα μας και παίζει να τους βρούμε και άμεσα , γιατί επιμένεις για την Γερμανία;
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#677689 Πειτε και τιποτα ευχαριστο ρε σεις. Οκ Δευτερα ειναι 1044 ανακοινωθηκαν. Μειωση διασωληνομενων και νεκρων.
Ωρες ωρες νομιζω οτι καποιοι θελουν αιμα και μεθ και χαμο μονο και μονο για να κραζουν/σκουζουν. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#677692
Geo f1 έγραψε:Πειτε και τιποτα ευχαριστο ρε σεις. Οκ Δευτερα ειναι 1044 ανακοινωθηκαν. Μειωση διασωληνομενων και νεκρων.
Ωρες ωρες νομιζω οτι καποιοι θελουν αιμα και μεθ και χαμο μονο και μονο για να κραζουν/σκουζουν. :shifty:


Τα θετικά, επί συνολικών τεστ, είναι σχεδόν 15%. Δεν είναι και πολύ ευχάριστο αυτό...

Το τελευταίο 24ωρο έγιναν πολύ λίγα τεστ: 7200 μοριακά και 4200 rapid.

Σίγουρα, 85 θάνατοι είναι καλύτερα από 150, αλλά έχουμε ακόμα δρόμο.