Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677585
MIXOStsi έγραψε:@dimvii
και οι διευθυντές τμημάτων και νοσοκομείων μέσα στη μάχη είναι...

το πινακάκι του ζόρζ μπορεί να έχει την ίδια αξία όπως η φοβερή έρευνα που λέει "Στην 4η θέση της ΕΕ η Ελλάδα σε ποσοστό θνησιμότητας από Covid-19", που ενστερνίστηκες χωρίς να καταλάβεις ή να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι λέει... είναι θέμα το πως θα ερμηνεύσεις τους αριθμούς!

και βεβαια καταλαβα στο πινακακι (οχι του Ζορζ) οτι οταν δεν κανεις λογικο αριθμο τεστ ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ οπως μας εχουν πει, ,σωρεια απο αλλα στοιχεια δεν θα ειναι σωστα ωστε να καταλαβεις εγκαιρα πως πρεπει να αντιδρασεις.
Κατι που εσυ ουτε το καταλαβες,ουτε το εγραψες.

MIXOStsi έγραψε:Βαριέμαι να εξηγήσω ότι το "χ θάνατοι ήταν ασθενείς σε κλινικά τμήματα εκτός ΜΕΘ' δεν σημαίνει αυτομάτως ότι γίνεται διαλογή ασθενών και αυτοί που θα πρέπει να το καταλάβουν δε θα μπουν στον κόπο κιόλας.
Πολλές φορές ο "κοινός νους" δεν αρκεί!

Και ξαναλέω, ότι αυτά δεν σημαίνουν ότι όλα καλά και δεν υπάρχει θέμα στο ΕΣΥ.

Ναι?
Ναι!

οχι δεν θελω να μου εξηγησεις τιποτα,γιατι την προηγουμενη φορα που μας εξηγησες πολυ ομορφα οτι δεν υπαρχει προβλημα να εχεις κρουσματα σε αεροπλανοφορο,το αεροπλανοφορο εμεινε καραβοφαναρο για μηνες.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677588 παιδες εαν ειναι απο ποεδην,την γραφετε απλα στα παπαρια σας.

«Δεν με πείθει εμένα αν είχαν προβλήματα στα ένα ή στα δύο αρχεία. Δεν έχουμε στοιχεία. Δεν έχουν υπάρξει μελέτες που να εκφράζουν όλο τον πληθυσμό, να είναι σε αντιπροσωπευτικό δείγμα του πληθυσμού και ντρέπομαι που το λέω, είναι τρελό να έχουμε τις καλύτερες δυνατότητες για μελέτες πολιτικές και να μην έχουμε, αντίστοιχα, ένα δείγμα την εβδομάδα, δύο την εβδομάδα, για να ξέρουμε τι γίνεται στην κοινότητα. Γι’ αυτό έχουμε τόσα πολλά σοβαρά κρούσματα και πίεση στο σύστημα υγείας, γιατί το ξέραμε αυτό πριν τρεις μήνες, μπορεί να μην είχαμε τη δυνατότητα να ελέγξουμε την πανδημία, αλλά θα ήμασταν περισσότερο προετοιμασμένοι. Εκεί είναι το πρόβλημα και συνεχίζει να είναι το πρόβλημα».

Όπως πρόσθεσε η Αθηνά Λινού «όλο αυτό δημιουργεί έναν φαύλο κύκλο. Αν δεν διορθωθεί άμεσα η δυνατότητα να έχουμε διαφάνεια και πραγματικά τεστ, δεν θα μπορέσει κανείς να συμβουλεύσει την κατάσταση, δεν θα μπορέσουμε να συμβουλεύσουμε κανέναν».

https://www.newsit.gr/ellada/athina-lin ... t/3172118/
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#677589


ακόμα ένας ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#677591 Μια διόρθωση: ανάλογα με τους λύγκες που μελετάει κάποιος, μπορεί να γίνει εντατικολόγος πολύ συντομότερα από τους μήνες που λέτε.

@Busso
Οι καρκινοπαθείς συνήθως από κάποια επιπλοκή που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ο οργανισμός φεύγουν (λοίμωξη κλπ), οπότε δεν μου ακούγεται τελείως απίθανο να υπολογίζεται μια τέτοια περίπτωση ως θάνατος από covid.
Άβαταρ μέλους
By pro
#677592
Asimov έγραψε:
pro έγραψε:τα lockdown πρέπει να είναι πιο έγκαιρα, γιατί κατά τη γνώμη μου είναι ο μόνος τρόπος να έχεις χαμηλά νούμερα

Σε αυτό διαφωνώ. Οι χώρες της Άπω Ανατολής (πχ Νότια Κορέα) έχουν αποδείξει ότι γίνεται κι αλλιώς.

pro έγραψε:Για το προσωπικό, σε 9 μήνες δεν κάνεις κάποιον εντατικολόγο

Και σε αυτό διαφωνώ: δεν χρειάζεται να τους φτιάξεις, υπάρχουν στην ελεύθερη αγορά, τους πληρώνεις και τους παίρνεις.


Όπως έγραψε πριν και ο ΗΦ, πρέπει να έχει στο μυαλο σου και σε ποια χώρα είσαι, τι υποδομές έχεις και τι λαό έχεις. Δεν νομίζω ότι η Ν. Κορέα έχει καμιά σχέση με μας, στο οτιδήποτε.

Αυτή την εποχή, η Ελλάδα να πληρώσει και να πάρει εντατικολόγους από την Γερμανία π.χ. που έχει πολλούς. Ok, ούτε αυτό μου ακούγεται σαν εφικτή λύση για 500 135 χιλιάδες λόγους.

Θα συνεχίσω να πιστεύω ότι το έγκαιρο λοκντάουν είναι η μόνη λύση στην παρούσα φάση. Αποδείχτηκε (θετικά) τον Μάρτιο, αποδείχτηκε (αρνητικά) τώρα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#677594 H Ελλάδα μπορεί να πάρει εντατικολόγους από τον ιδιωτικό τομέα, από την Αλβανία, την Β. Μακεδονία, την Βουλγαρία κλπ. Όπως παίρνει η Γερμανία από εμάς. Τι διάβολο, στους εντατικολόγους το χέρι της ελεύθερης αγοράς λειτουργεί διαφορετικά;
Το lockdown είναι εξαιρετική λύση, αλλά έχει τεράστιο κόστος. Πολύ μεγαλύτερο από μερικές 100άδες ΜΕΘ και υγειονομικούς. Που θα μείνουν και στο ΕΣΥ και στην συνέχεια, γιατί η πανδημία δεν θα κρατήσει μόνον αυτό το χειμώνα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#677599
pro έγραψε:Αυτή την εποχή, η Ελλάδα να πληρώσει και να πάρει εντατικολόγους από την Γερμανία π.χ. που έχει πολλούς. Ok, ούτε αυτό μου ακούγεται σαν εφικτή λύση για 500 135 χιλιάδες λόγους

Έχουμε και στην Ελλάδα, στον ΙΤ, αλλά θα πρέπει να πληρωθούν, γιατί δεν αρκούνται στο χειροκρότημα της Μαρέβας.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#677601 Τελικά δεν κατάλαβα ποιο ειναι το best practice;
Η προσωρινή κάλυψη αναγκών όπως έκανε η Γερμανία ή η πρόσληψη εντατικολόγων (μόνιμων όχι με σύμβαση);

Επίσης μια άλλη λεπτομέρεια που δεν βλέπω να έχει αναφερθεί σχετικά με το ΕΣΥ.
Ζητάνε όλοι προσλήψεις αλλά ούτε ψίθυρος για αύξηση αποδοχών του υφιστάμενου προσωπικού.

Ρε_αλήτη check: ακόμα και πριν την έλευση του Αντίχριστου (aka μνημόνjο) η χώρα άμοιβε ένα ειδικευόμενο σε νοσοκομείο (τους ήρωες κλπ κλπ) λιγότερο από όσα έπαιρνε ένας νεοπροσληφθείς ιατρικός επισκέπτης (λολ) ή ένας διοικητικός σε ΔΕΚΟ (θρη λολ).
Αυτό για να θυμόμαστε λίγο το μεγάλο όραμα που είχαμε για τη δημόσια υγεία πριν το ποδοπατήσουν οι κατοχικοί λακέδες των Βρυξελλών.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#677607 ενω ψαχνουν για το ποτε θα ανοιξουν εμποριο σχολια κλπ κανουν ακομα λιγοτερα τεστ :dizzy:


Στην ανεξήγητη μείωση του αριθμού των τεστ που διενεργούνται στον πληθυσμό για την ανίχνευση του κορονοϊού προέβησαν την τελευταία εβδομάδα το υπουργείο Υγείας και ο ΕΟΔΥ και ενώ η θετικότητα, κινείται μεταξύ του 10 και 11% για τον μήνα Νοέμβριο.

https://www.sofokleousin.gr/apisteyto-m ... t-covid-19
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#677609 κάνουν free for all τεστ σε σημεία των πόλεων εν μέσω καραντίνας?
ο αριθμός των πολιτών που κάνουν τεστ μειώθηκε εν μέσω καραντίνας?
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#677612 https://www.sofokleousin.gr/ekatomves-n ... n-tourismo

Εκατόμβες νεκρών, για «μια χούφτα ευρώ» από τον τουρισμό!

Γιατί ο εχθρός του γαμάτου είναι το γαμηστερότερο.
Άβαταρ μέλους
By pro
#677622
Anonymous Founder έγραψε:H Ελλάδα μπορεί να πάρει εντατικολόγους από τον ιδιωτικό τομέα, από την Αλβανία, την Β. Μακεδονία, την Βουλγαρία κλπ. Όπως παίρνει η Γερμανία από εμάς.


Η Γερμανία δεν τους πήρε στο πικ μιας πανδημίας.

Asimov έγραψε:Έχουμε και στην Ελλάδα, στον ΙΤ, αλλά θα πρέπει να πληρωθούν


Προφανώς, και θα περιμένουν να πάρουν κάτι παραπάνω απο το μισθολογιο του ΔΤ. Που αν τα πάρουν οι του ΔΤ θα σου πουνε (και με το δικιο τους) απο εμας παρε τα @@ μας. Κι αν τους τα δωσεις κι αυτούς ανοίγεις ιστορία με όλο τον ΔΤ. Σε περίοδο που το χρέος δεν είναι και στα καλύτερά του.

Δεν νομιζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα, θέλω 1000 εντατικές, πόσο κάνει να πλερώσω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#677628 Τίποτα δεν είναι απλό σε τέτοια πράγματα αλλά θα παραμεινουν αδυνατα όσο δίνεις χρήματα για να σε γλυφουν.

Όταν είχες 6-7 μήνες να οργανωθεις αλλά τα λεφτά πηγαν σε σκοιλ ελικικου , σε λίστες Πέτσα και ειδικούς φρουρούς, δεν μπορείς να λες τώρα δικαιολογίες. Οι ευθύνες είναι πολλες και βαριές..

@Busso, ουρολογος σε ιδιωτικό μπορεί να μην έχει δει ποτε γενική εφημερία, ή βάρδια σε ΜΕΘ ή και τα δύο.

Εμένα, γιατρός σε μεγάλο νοσοκομείο στα δυτικά της πολης, μου έλεγε από αρχές Οκτωβρίου ότι σχεδίαζαν τι θα πρεπει να κάνουν όταν φουντώσει ξανά το πραγμα. Γιατί οι γιατροί δεν θέλουν να το παιζουν θεοί, δεν είναι αυτή η δουλειά τους. Πρέπει όμως να υπάρχει μία διαδικασία επιλογής, καθαρή και ξάστερη, για να μην αισθάνονται αυτοί το βάρος.



Από το Redmi Note 8 Pro