Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#653577 Εγώ πάντως αρχίζω και διακρίνω πάλι την εμφάνιση της τρομολαγνείας από τα site

Λες και δεν θέλουν να μας αφήσουν να επιστρέψουμε σε μία, όπως αυτή έχει διαμορφωθεί τώρα, κανονικότητα


< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#653581 Σε γενικές γραμμές καλό είναι να αποφεύγεται η κάθε είδους συνωμοσιολογία, γιατί μιλάμε για μπούρδες ολκής κατά 99.999999999999999999%.

Δε συμφέρει συνολικά και μεσομακροπρόθεσμα κανένα η καθυστέρηση της επιστροφής στην κανονικότητα (sic).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#653582 Κανονικότητα υπάρχει για όσο δεν έχουμε μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων. Γιατί κατόπιν, όλοι όσοι φέρονται σαν να έχει λήξει το θέμα, πιθανόν να το ξανασκεφτούν. Πάντως ο κόσμος έξω φέρεται σαν να μην υπάρχει πλέον ο ιός ανάμεσά μας. Στις παραλίες το ΣΚ χαμός, προσωπικά πηγαίνω σε σημείο που απέχει σχεδόν 20 μέτρα από την παραλία και έχει φυσική σκιά, μπας και δεν έρθει κάποιος και κολλήσει δίπλα μου. Όσες φορές καθίσαμε κοντά στο νερό, στην πρώτη βουτιά αποκτήσαμε γείτονες...
Εννοείται, μπαίνω σε κατάστημα με μάσκα, και με κοιτάζουν περίεργα, σου λέει για να φοράει αυτός μάσκα, κάτι έχει. Μόνον στα λεωφορεία βλέπω κόσμο να φοράει, και φυσικά όχι όλοι.
Σε νησιά κλπ, δεν θα τολμούσα να πάω, γιατί θεωρώ πως είναι βέβαιο πως θα υπάρχουν κρούσματα λόγω τουρισμού, και στην καλύτερη απλώς θα τα μάθουμε εκ των υστέρων και στην χειρότερη, δεν θα τα μάθουμε ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#653583 ^ Αυτή είναι η εικόνα που έχουμε όλοι tbh. Το πέρασμα από την υπεύθυνη στάση που κρατήθηκε στην καραντίνα στο κλασικό ΕΛ χύμα είναι σαφέστατα ανησυχητικό.

Στον κύκλο μου μάλιστα (κόσμος κοντά στα 30) υπάρχουν ήδη πάρα πολλοί που δηλώνουν ευθαρσώς ότι "δεν παίζει να μας ξανακλείσουν μέσα", "μην κάνει καμιά |λογοκρισία| ο coolio και μας κόψει τις διακοπές" και λοιπά χαριτωμένα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#653584 Δεν υπάρχει περίπτωση να τους χαλάσει τις διακοπές κανένας. Και οι Έλληνες δεν κάνουν κάτι διαφορετικό από αυτά που κάνουν και οι υπόλοιποι:
Εικόνα
https://edition.cnn.com/travel/article/ ... index.html
Άβαταρ μέλους
By markvag
#653611
funkyreverend έγραψε:H εν λόγω κυρία είναι συγγενής φίλου και βρίσκεται μαζί μας στη Γη σήμερα.

Για το hoax του πράγματος, ούτε και με αυτό βλέπω κάποιο συμφέρον κάποιου. Γενικώς είναι λίγο wtf κατάσταση.


Έχω ακούσει ακριβώς την ίδια ιστορία (συγγενής φίλου που πέθανε από κάτι άσχετο, έκαναν τεστ για covid, βγήκε αρνητικό, τους πίεσαν να δηλωθεί ως covid θάνατος / το δήλωσαν μόνοι τους / τους έδιναν 500 ευρώ για να το δηλώσουν ως covid) από 3-4 διαφορετικούς ανθρώπους.

Μου μυρίζει εξαιρετικά πολύ για urban legend...

Η σκέψη μου είναι η εξής:

Οι θάνατοι από covid στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι (σήμερα, σύμφωνα με αυτό είναι 191), ας πούμε 200. Οι κοντινοί συγγενείς αυτών των ανθρώπων είναι πόσοι (που θα ασχοληθούν με τα γραφειοκρατικά της κηδείας); 10 άτομα στον καθένα. Και λέω πολλούς, αλλά ας πούμε 10 άτομα. Δηλαδή αυτή η ιστορία θα είναι γνωστή ΤΟ ΠΟΛΥ σε 2000 ανθρώπους στην Ελλάδα. Δηλαδή σε 1 / 5000. Η πιθανότητα του να ξέρω εγώ 3-4 τέτοιους ανθρώπους (όχι 1 μόνο, αλλά 3 ή 4 που μου είπαν την ίδια σχεδόν ιστορία, άσχετοι μεταξύ τους όλοι) είναι εξαιρετικά μικρή! :lol:

Επιπλέον, η ιστορία μπάζει, μιας και στις εκδοχές που έχω ακούσει εγώ οι συγγενείς πιέζονται να δηλώσουν την αιτία θανάτου ή να συμφωνήσουν (αν και η πρώτη που άκουσα ήταν ακριβώς η ίδια με τη δική σου, οι επόμενες είχαν επιπλέον στολισμό με πίεση προς τους συγγενείς ή / και δωροδοκία), τη στιγμή που η αιτία θανάτου δηλώνεται από το νοσοκομείο. :lol: Για να μην αναφέρω και το παντελώς γελοίο με τη δωροδοκία... :lol:

Δεν λέω πως δεν μπορεί να ισχύει, αλλά οι πιθανότητες είναι εξαιρετικά μικρές.

Επιπλέον, το ποιος έχει να κερδίσει από κάτι τέτοιο είναι το πολύ μεγάλο ερώτημα.

Και φυσικά υπάρχει και το άλλο (που για μένα είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα): Σε αυτή την ιστορία εμπλέκονται πάρα πολλοί άνθρωποι. Διοικητικό προσωπικό νοσοκομείων, γιατροί, νοσοκόμοι, εργαστήρια (με όλο το προσωπικό τους), κτλ... Μιλάμε για δεκάδες, ίσως εκατοντάδες ή και χιλιάδες ανθρώπους... Και ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς δεν έχει διαρρεύσει κάτι; Κανένας δεν ηχογράφησε κάτι με το κινητό του; Κανένας δεν πήρε τηλέφωνο τον Στέφανο Χίο να του δώσει την ιστορία της χρονιάς; Κανένας δεν το έγραψε στο blog του; Κανένας δεν έστειλε ανώνυμη επιστολή σε κάποια εφημερίδα / site, κτλ;;; Κανένας; Τίποτα;; Μόνο ένας φίλος / γνωστός ενός συγγενή του θανόντος; :whistlink: Και ποτέ με συγκεκριμένα στοιχεία (όνομα θανόντος, ημερομηνία θανάτου, κτλ...) :whistlink: Απλά γενικά "μια θεία, ένας συγγενής, κτλ"... Εδώ μερικά πράγματα τα ξέρουν 5 άνθρωποι και 2 μέρες μετά έχουν γίνει πρωτοσέλιδο στο Μακελειό ( :shifty: :s_biggrin ), και συχνά έχουμε και ηχογράφηση, κάτι τόσο σοβαρό και τόσο επίκαιρο, που το ξέρουν τόσοι άνθρωποι δεν θα είχε βγει;; Εξαιρετικά απίθανο μου ακούγεται...



Όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά μειώνουν δραματικά τις πιθανότητες να δεχτώ αυτό που λες... :lol:
Άβαταρ μέλους
By skous
#653616 500 ευρώ και δεν τα πήραν;;;

Ρε τι σκαρφίζονται οι μπαγασηδες...

Χαχαχα


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#653617 Εγω ακουσα και ακομα καλυτερο τους προηγουμενους μηνες με τη βαρια καραντινα, πως αν δηλωνες τον ασχετο θανατο ως κορονοιο, επαιρνες καρτα ελευθερας για να κυκλοφορεις εξω, μονοπολη κιετς


< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#653619 γενικώς η λαμακία πάει σύννεφο.

όταν μου ανοίγουν τέτοια συζήτηση αποχωρώ για το δικό μου καλό. :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#653621
markvag έγραψε:Έχω ακούσει ακριβώς την ίδια ιστορία (συγγενής φίλου που πέθανε από κάτι άσχετο, έκαναν τεστ για covid, βγήκε αρνητικό, τους πίεσαν να δηλωθεί ως covid θάνατος / το δήλωσαν μόνοι τους / τους έδιναν 500 ευρώ για να το δηλώσουν ως covid) από 3-4 διαφορετικούς ανθρώπους.

Μου μυρίζει εξαιρετικά πολύ για urban legend...

Η σκέψη μου είναι η εξής:

Οι θάνατοι...

...Όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά μειώνουν δραματικά τις πιθανότητες να δεχτώ αυτό που λες...


Μιλάς για θανάτους όμως, εγώ μιλάω απλώς για καταγραφή κρούσματος αναίτια. 3000+ κρούσματα εντός επικρατείας και χωρίς να ανοίξει μύτη ιδιαίτερα, βλέπε αιτία θανάτου με υπογραφή ανθρώπου κλπ.

Δεν ξέρω τι να πιστέψω, ειδικά επειδή ισχύει αυτό:

Επιπλέον, το ποιος έχει να κερδίσει από κάτι τέτοιο είναι το πολύ μεγάλο ερώτημα.


Δεν μου πηγαίνει κάπου το μυαλό σε συμφέρον, για να δικαιολογηθεί η ενέργεια αυτή ή ακόμα και το urban legend/hoax.

Αν μάθω περισσότερα, θα τα γράψω και ας κινδυνεύσω από τις μαφίες που θέλουν υψηλά νούμερα κορονοϊού (αλλά δεν τα πετυχαίνουν).
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#653622
funkyreverend έγραψε:H εν λόγω κυρία είναι συγγενής φίλου και βρίσκεται μαζί μας στη Γη σήμερα.

Για το hoax του πράγματος, ούτε και με αυτό βλέπω κάποιο συμφέρον κάποιου. Γενικώς είναι λίγο wtf κατάσταση.


Τσιόδρας είχε δηλώσει πως "κάναμε μια υπερβολή στη καταγραφή των θανάτων" και πιστεύει ότι καλώς έγινε...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#653647
diplomat έγραψε:^ Αυτή είναι η εικόνα που έχουμε όλοι tbh. Το πέρασμα από την υπεύθυνη στάση που κρατήθηκε στην καραντίνα στο κλασικό ΕΛ χύμα είναι σαφέστατα ανησυχητικό.

Στον κύκλο μου μάλιστα (κόσμος κοντά στα 30) υπάρχουν ήδη πάρα πολλοί που δηλώνουν ευθαρσώς ότι "δεν παίζει να μας ξανακλείσουν μέσα", "μην κάνει καμιά |λογοκρισία| ο coolio και μας κόψει τις διακοπές" και λοιπά χαριτωμένα.

Απαραδεκτα πραματα.
Που ακουστηκε,να λενε την γνωμη τους και μαλιστα ευθαρσως. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#653656 Πάω πριν μια εβδομάδα σε ένα χωριό και μου παραπονιούνται οι μόνιμοι κάτοικοι ότι έχουν έρθει κάποιοι απόδημοι από Γερμανία που τους λένε ότι ο κορωνοϊος είναι ψέμα, ότι στη Γερμανία δίνουν 2.500-3.000€ για να δηλώσουν ότι πέθαναν από κορωνοϊο και τώρα δεν τους μιλάνε γιατί οι μόνιμοι δεν θέλουν να δεχθούν επισκέψεις στα σπίτια...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#653657 Εχει εξελιχθει σε μπιζνα ο κωροναιος και ας αφησουμε τους βαρετους ανοητους ορθολογιστες να παριστανουν τους χωροφυλακες της υγειας των πολιτων.
Παντα η κονομα γινεται στην υγεια των κοροιδων.