Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#666003
kovathe έγραψε:Γεννημένοι απατεώνες είναι.
Γαλουχημενοι απο γενιές απατεώνων πριν απ αυτους.

Λάθος. Γαλουχημένοι από γενιές ηλιθίων που ταΐζουν τις άεργες οικογένειές τους δεκαετίες τώρα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#666026
Corto Maltese έγραψε:
kovathe έγραψε:Γεννημένοι απατεώνες είναι.
Γαλουχημενοι απο γενιές απατεώνων πριν απ αυτους.

Λάθος. Γαλουχημένοι από γενιές ηλιθίων που ταΐζουν τις άεργες οικογένειές τους δεκαετίες τώρα.


Ακριβώς. Και το πιο αστείο είναι πως όλοι αυτοί ξυπνάνε και κοιμούνται με την ελεύθερη αγορά και το κακό κράτος. :lol: Χωρίς κανένας να βλέπει την ειρωνεία... :lol:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#666035 Καλό είναι να κανουμε ένα βήμα πίσω και να μην παρακολουθούμε την covid τόσο μικροσκοπικά.

Επίσης μας έχετε πρήξει τα @@ σε κάθε τοπικ με τη πολιτική!
Μία ζωη άχρηστοι μας κυβερνούν, λες και θα άλλαζε τώρα κάτι.

Δε μπορούμε να κρατήσουμε το θέμα περί της νόσου?

< 9 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666038 Άλλος ένας ευχαριστημένος ψηφοφόρος βλέπω! :lol:
Το ότι η αντιμετώπιση της COVID-19 έχει άμεση σχέση με τις κινήσεις των κυβερνήσεων δεν μας απασχολεί;
Δηλαδή, τι ακριβώς θέλεις να γράφεται εδώ μέσα, μονον οι κλινικές έρευνες για τα εμβόλια;

Αποφασίστε κιόλας τι διάβολο θέλετε κάποια στιγμή: να υπάρχει τόπικ για την πολιτική δεν θέλετε, να αναφέρεται κάπου αλλού η πολιτική δεν θέλετε.
Το αστείο είναι πως αυτή η γκρίνια υπάρχει μόνον από συγκεκριμένους και μόνον όταν γράφονται αρνητικά για συγκεκριμένα κόμματα, δεν είναι γενική δηλαδή η γκρίνια.
Δηλαδή, αν κάποιος πει κάτι για τον "Μπαρουφάκη" δεν βλέπω γκρίνια, αν πει όμως πως με τις βλακίες αυτών που μας κυβερνούν παίζει να γίνουμε Bergamo, ξεκινάει το "ουυυυυυ, 666 μην μιλάτε για πολιτική σε άσχετα θέματα".

Κοίτα να δεις κάτι πράγματα...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#666043
MIXOStsi έγραψε:Μία ζωη άχρηστοι μας κυβερνούν, λες και θα άλλαζε τώρα κάτι.
< 9 >


Τα έχεις μπερδέψει λίγο αλλά ΟΚ κατανοώ ότι οφείλεται στη σύγχυση λόγω της κατάστασης.
Άλλο ένα ντεμέκ ΠΑΣΟΚ άλλο μια σιχαμένη ΧΟΥΝΤΑ.

Κλειστά σχολειά, ντουντούκες στις πλατείες, δεν πήραμε ΜΕΘ, δεν πήραμε λεωφορεία, μάσκες αλεξίπτωτα, κοινωνία με μάκτρο, ιεροψάλτης στα decks.
Δηλαδή τι άλλο πρέπει να κάνει αυτή η σιχαμένη παράταξη για να καταλάβεις τη διαφορά;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666045 Κι άλλος ευχαριστημένος ψηφοφόρος. Βλέπετε; Κάποιοι νομίζω υπερβάλλουν, τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα. Μην τρομάζουμε με μια πανδημία, όλα θα πάνε καλά! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#666051 Εσύ κορόιδευε αλλά όπως έχω αναφέρει ξανά η ευθύνη για το ότι κυβερνά η σιχαμένη παράταξη πέφτει σε όλους εμάς που δεν ψηφίσαμε ΣΥΡΙΖΑ, άρα και σε σένα.

Σαφώς ο κόσμος είχε μπουχτίσει από το ντεμέκ πορτοκαλί ΠΑΣΟΚ αλλά δεν σκεφτόμασταν τα χειρότερα.
Κλείνω το :offtopic:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666053 H ευθύνη βρίσκεται αποκλειστικά σε όσους ψήφισαν αυτούς που κυβερνούν. Όσοι ψήφισαν κάτι άλλο, ή δεν ψήφισαν τίποτε, δεν έχουν κάποια ευθύνη. Δεν γίνεται οι τελευταίοι να έχουν μόνιμα ευθύνη, ό,τι και να κάνουν. Τα κριτήρια απόδοσης ευθυνών, οφείλουν να είναι τα ίδια σε κάθε περίπτωση.
Στην δική μας περίπτωση λοιπόν, εσύ ως ψηφοφόρος της συγκεκριμένης κυβέρνησης, έχεις ακέραια την συγκεκριμένη ευθύνη. Απλο είναι, δεν χρειάζεται κάτι πιο περίπλοκο.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#666056 Ρε σεις, χαλαρώστε λίγο, απλοί πολίτες είμαστε όλοι, μέρη της ίδιας κοινωνίας. Άλλον τον κόβει περισσότερο, άλλον λιγότερο, όλοι έχουν τα Χ βιώματα, τα Ψ τραύματα, σε άλλη οικογένεια μεγάλωσε ο Α σε άλλη ο Β κ.ο.κ. Καθένας βρίσκεται στη δικιά του ψυχολογική κατάσταση, βιώνει τα δικά του καθημερινά προβλήματα κλπ κλπ...
Κάπου νομίζω πρέπει να πάψουμε να δείχνουμε ο ένας το δάχτυλο στον άλλον και - απίστευτο ε- να ανταλλάσσουμε πολιτισμένες απόψεις.

Politics και κοινωνία είναι, δεν είναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ μαύρο ή άσπρο :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666057 Ω, μια χαρά χαλαροί είμαστε. Ξαναλέω, όταν κρίνουμε, πρέπει να κρίνουμε τους πάντες με τα ίδια κριτήρια. Για παράδειγμα:
-Την άνοιξη πανηγυρίζαμε για το πόσο καλά τα πήγε η χώρα. Εγώ τότε έλεγα πως όλη η Ανατολική Ευρώπη τα πήγε καλά, γιατί ήταν η συγκυρία τέτοια. Σε λίγο καιρό, φάνηκε αυτό: τα Βαλκάνια γέμισαν κρούσματα και μετά γεμίσαμε κι εμείς.
-Την άνοιξη η κυβέρνηση βγήκε να πει πως ΑΥΤΟΙ τα πήγαν γαμάτα στην αντιμετώπιση. Εγώ ευχαρίστως να τους το πιστώσω, γιατί εν τέλει τα μέτρα αυτοί τα πήραν. Οι πολίτες, μια χαρά τα πήγαν επίσης (εκεί δούλεψε και η ατομική ευθύνη μάλλον...).
-Στο δεύτερο κύμα, πώς τα πήγε η κυβέρνηση και οι πολίτες (ξαναλέω, τα κριτήρια ίδια); Για μένα χάλια, και έχουν τεράστια ευθύνη ΠΡΩΤΟΙ οι κυβερνώντες. Γιατί αυτοί θα έπρεπε να δίνουν το παράδειγμα. Προφανώς, δεν είναι άμοιροι ευθυνών και οι πολίτες, δεν τους βγάζω λάδι. Όλοι αυτοί που συμπεριφέρονται σαν να μην τρέχει τίποτε και δεν υπάρχει ιός, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και έχουν ευθύνη. Αλλά υπάρχουν συγκεκριμένες κυβερνητικές ευθύνες: νοσοκομεία, σχολεία για παράδειγμα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#666058 Ρε HF καρδούλα μου...
Σταμάτα να μας ζαλίζεις τον έρωτα με το τι ψηφίσαμε...
Αι...

< 9 >
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#666059 Προφανώς δεν απευθυνόμουν σ' εσένα αποκλειστικά HF, ωστόσο θεωρώ τιμητικό ότι δεν χαρακτηρίστηκα κ εγώ ευχαριστημένος ψηφοφόρος :inlove: :lol: :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#666062 Απλά μαθηματικά είναι.
Κάθε ψήφος σε άλλο κόμμα πλην ΣΥΡΙΖΑ αποδυναμώνει το εκλογικό του αποτέλεσμα.

Τώρα για το τι ψηφισα ή όχι έχει γίνει πολλές φορές η κουβέντα αυτή και είναι πιο βαρετή και από τα χωαξες που αναμασουνταν εδώ για το Μπομπολοποταμι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#666064
Anonymous Founder έγραψε:-Στο δεύτερο κύμα, πώς τα πήγε η κυβέρνηση και οι πολίτες (ξαναλέω, τα κριτήρια ίδια); Για μένα χάλια, και έχουν τεράστια ευθύνη ΠΡΩΤΟΙ οι κυβερνώντες. Γιατί αυτοί θα έπρεπε να δίνουν το παράδειγμα. Προφανώς, δεν είναι άμοιροι ευθυνών και οι πολίτες, δεν τους βγάζω λάδι. Όλοι αυτοί που συμπεριφέρονται σαν να μην τρέχει τίποτε και δεν υπάρχει ιός, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και έχουν ευθύνη. Αλλά υπάρχουν συγκεκριμένες κυβερνητικές ευθύνες: νοσοκομεία, σχολεία για παράδειγμα.

Νταξ, οταν δινεις αδεια να γινουν συναυλιες, να ανοιξουν μπαρ, κλαμπ και λοιπα μερη που ο συνωστισμος ειναι δεδομενος, τι περιμενεις; να μην παει ο πολιτης, η να μην υπαρξουν κρουσματα;

Επισης παιζει κατι με τους πολιτικους μηχανικους;

Δευτερος χτες στο μαγαζι αρνητης του κορονοιου με φοβιες οτι στο δευτερο λοκνταουν θα βαλουν παντου κεραιες 5G, οτι λογω της καταρευσης της οικονομιας θα βαλουν χερι στα λεφτα του κοσμακη ( αυτος μαλλον εχει λεφτα, ο κοσμακης γενικα δεν ). :hmmm:

Καταλαβαινω την κυρα Μαρια να λεει συνομωσιολογικες μπαρουφες, αμορφωτη γυναικα ειναι πιστευει ο,τι της παρουσιασουν, αλλα επιστημονες ανθρωποι, μηχανικοι; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666065
MIXOStsi έγραψε:Ρε HF καρδούλα μου...
Σταμάτα να μας ζαλίζεις τον έρωτα με το τι ψηφίσαμε...
Αι...

Μα, καρδούλα μου, εσείς το ξεκινήσατε. Ή το βουλώνετε λοιπόν πρώτοι, ή το συνεχίζουμε όλοι. Είπαμε τα κριτήρια οφείλουν να είναι τα ίδια.

socratesn έγραψε:Προφανώς δεν απευθυνόμουν σ' εσένα αποκλειστικά HF, ωστόσο θεωρώ τιμητικό ότι δεν χαρακτηρίστηκα κ εγώ ευχαριστημένος ψηφοφόρος :inlove: :lol: :s_whiteflag

Ίσως και να είσαι, αλλά είσαι διακριτικός. Σε αντίθεση με κάποιους άλλους πιο αμετανόητους. :lol: