Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#734542 Πόσοι από αυτούς είναι αριστερόχειρες και πόσοι δεξιόχειρες;
Χωρίς την απαιτούμενη ανάλυση δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#734544 Έχουν αυξηθεί τα τεστ άρα και αυξημένα κρούσματα ή είναι σταθερά οπότε είναι καθαρά τα αυξημένα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#734546 Το πιο αστείο είναι πως η Ιερά Σύνοδος είναι πιο λογική από την κυβέρνηση...
Παρέμβαση από Ιερά Σύνοδο: Εμβολιαστείτε, μόνο με τεστ οι ανεμβολίαστοι στους ναούς
https://www.iefimerida.gr/ellada/iera-s ... naoys-test
Μιλάμε οι τύποι δεν διστάζουν να πάρουν απαράδεκτες αποφάσεις, μην τυχόν και κακοκαρδίσουν κανέναν ψεκασμένο ψηφοφόρο τους.
:s_omg
Πάλι καλά που ο Ιερώνυμος έχει περισσότερα @@ από δαύτους, και παρόλο που έχει μπόλικους ψέκες γύρω γύρω του, κάνει έστω τα απαραίτητα. Και πάλι λίγα είναι, αλλά τουλάχιστον είναι κάτι παραπάνω από το μπάτε σκύλοι της κυβέρνησης (που το υποστηρίζουν και με θέρμη οι Αδώνιδες σε ετούτη την γωνιά των Βαλκανίων).

Η Ρουμανία που μπήκε πιο πριν, είναι ένα καλό παράδειγμα που οδηγεί η ψέκα και η πολλή δημοκρατία. Γιατί όταν το θέμα είναι ζωής και θανάτου, απαιτείται σοβαρότητα και πυγμή και όχι αβουλία και ατολμία.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#734548 Βέβαια και η ΙΣ show κάνει, για να κερδίσει τις εντυπώσεις, γιατί στην πράξη δεν πρόκειται κανείς να ελέγξει κανέναν, όπως καταλαβαίνεις.
Ειδικά από τη στιγμή που δεν το προβλέπει ο νόμος, άρα δεν προβλέπονται κυρώσεις :whistlink:
Το μόνο άξιο αναφοράς είναι το άδειασμα στον Μητσοτάκη, που έσπευσε σήμερα να το μαζέψει λέγοντας για συνεννόηση. Όχι ότι τον πίστεψε κανείς αφού η απόφαση της ΙΣ είναι... χτεσινή που αυτός έδινε συνεντεύξεις και έλεγε άλλα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#734549 Σκέφτονται και τη δική τους υγεία οι ιερωμένοι , γιατί οι περισσότεροι είναι και μιας κάποιας ηλικίας.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#735152 7.335 κρούσματα - 65 νέοι θάνατοι :(
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#735155 Σε 114.388 τεστς με θετικότητα 6,41%. Μέχρι τα Χριστούγεννα θα κλάψουν πολλές μανούλες. Και δεν είναι υπερβολή. Τα νοσοκομεία γέμισαν.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#735156 Προσωπικά αυτό το σουκού ήταν το τελευταίο που κυκλοφόρησα για καφεδάκι.

Είναι τρομακτικός ο εκτροχιασμός, ειδικά λαμβάνοντας υπόψιν ότι ακόμα δε μπήκαμε για τα καλά σε κλειστούς χώρους.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#735160 Εγώ δεν έχω μπει σε κλειστό χώρο εστίασης, έχω πιει ελάχιστους καφέδες σε ανοιχτό χώρο και μακριά από άλλους θαμώνες. Δεν πάω σε σουπερμάρκετ, δεν πάω σε μεγάλα μαγαζιά, τόσο εγώ όσο και η οικογένειά μου.
Εννοείται δεν μπαίνει κανείς σε λεωφορεία, μετρό, κλπ.
Αυτό, παρόλο που είμαστε όλοι εμβολιασμένοι και ο πρώτος που εμβολιάστηκε, ο πατέρας μου έχει κλείσει ήδη και την 3η δόση, μιας και μόλις συμπληρώθηκε το 6μηνο.
Είμαι τυχερός γιατί στην δουλειά είμαι σε δικό μου γραφείο, όλοι έχουν εμβολιαστεί και στους δημόσιους χώρους είμαστε με μάσκα. Η γυναίκα μου είναι ακόμη τηλεργασία.

Προφανώς, δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να κάνουν το ίδιο, για πολλούς και διάφορους λόγους. Θα μπορούσα πάντως κι εγώ να είμαι yolo και να πάω να κλαμπάρω, ή για φαγητό και καφέ έξω, αντί να τον παίρνω συνήθως στο χέρι και να κάθομαι σε παγκάκι.

Θέλω να πω, μπορεί το τσίρκο που κυβερνάει να έχει αμαυρώσει την σημασία της ατομικής ευθύνης, αλλά όπως λέω τόσο καιρό, είναι ΤΟ ΜΟΝΟ που θα μας σώσει, μιας και κανείς άλλος δεν θα το κάνει.
Εμβολιαστείτε, προσέχετε εαυτόν και αλλήλους, και ας ελπίσουμε για το καλύτερο. Ο χειμώνας αυτή την φορά φαίνεται θα είναι χειρότερος, δυστυχώς.
:s_sorry
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#735161 Ακριβώς, αυτή τη στιγμή πρέπει να μπαίνει μπροστά το ένστικτο αυτοσυντήρησης σε όλους μας.

Ό,τι είναι περιττό πρέπει να το αποφεύγουμε. Δε θα κάνουμε τη μούρη κανενός coolio κρέας εάν μπούμε σε δυσάρεστες περιπέτειες εμείς και οι δικοί μας άνθρωποι.

Προφανώς ΟΛΟ το σαξές στόρι του πρώτου κύματος (αυτό καλέ που ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΑ) κατέρρευσε με πάταγο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#735163 Οι ανεπάγγελτοι σαλτιμπάγκοι που κυβερνούν και παίζουν με τις ζωές μας, έκαναν την καλή μας τύχη, δική τους επιτυχία. Απλούστατα τότε ο ιός μας είχε επισκεφθεί με ελάχιστη διασπορά και με το lockdown που πήραμε τότε, ουσιαστικά εξαφανίστηκε.
Βλέποντας τι γίνεται τώρα, καταλαβαίνουμε πόσο παπά πουλήσανε και πόσο παπά φάγαμε. Το τι έγινε κατόπιν, αποδεικνύει περίτρανα πόσο ανοχύρωτοι, απροετοίμαστοι και βαλκάνιοι (γιατί ευθύνες έχουν και οι πολίτες εννοείται) είμαστε.
Και φυσικά, θα το πληρώσουμε γι'ακόμη μία φορά.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#735164
diplomat έγραψε:
Προφανώς ΟΛΟ το σαξές στόρι του πρώτου κύματος (αυτό καλέ που ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΑ) κατέρρευσε με πάταγο.



Ποιό; Αυτό που κατέρρευσε από πέρσι τον Νοέμβριο στην Β. Ελλάδα και λίγο μετά και στην Αττική; :vava:
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#735166
Anonymous Founder έγραψε:Οι ανεπάγγελτοι σαλτιμπάγκοι που κυβερνούν και παίζουν με τις ζωές μας, έκαναν την καλή μας τύχη, δική τους επιτυχία. Απλούστατα τότε ο ιός μας είχε επισκεφθεί με ελάχιστη διασπορά και με το lockdown που πήραμε τότε, ουσιαστικά εξαφανίστηκε.
Βλέποντας τι γίνεται τώρα, καταλαβαίνουμε πόσο παπά πουλήσανε και πόσο παπά φάγαμε. Το τι έγινε κατόπιν, αποδεικνύει περίτρανα πόσο ανοχύρωτοι, απροετοίμαστοι και βαλκάνιοι (γιατί ευθύνες έχουν και οι πολίτες εννοείται) είμαστε.
Και φυσικά, θα το πληρώσουμε γι'ακόμη μία φορά.


Βασικά το μεγάλο φιάσκο φαίνεται να είναι ότι δεν λειτούργησαν για το σύνολο της κοινότητας τα εμβόλια, όχι μόνο γιατί δεν γίνονται από σημαντικό πληθυσμό, αλλά γιατί έχουμε τουρισμό και μη ελεγχόμενες πύλες εισόδου.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#735167 Ξέχωρα από κόμματα και θρησκεία όταν βλέπεις δίποδα να αρνούνται την ιατρική βοήθεια, τα φάρμακα και την διασωλήνωση ενώ δεν μπορούν να πάρουν ούτε ανάσα ξέρουμε ότι τα χειρότερα έρχονται. Σχεδόν 2 χρόνια μετά, πολλοί αρνούνται την ύπαρξη του ιού και δαιμονοποιούν το εμβόλιο, το μοναδικό για την ώρα εργαλείο προστασίας.

RIP στην λογική.