Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#729838
Corto Maltese έγραψε:Αυτό όσο και να φαίνεται εύλογο, στην πράξη είναι λογικό σφάλμα (επίκληση στο πλήθος). Στην επιστήμη μετράει αποκλειστικά η ποιότητα των δημοσιευμένων εργασιών σε επιστημονικά περιοδικά που έχουν διαδικασία κρίσης.
Και εκεί η κοινότητα υποστηρίζει :
- την ύπαρξη της COVID19 και της πανδημίας εξ αιτίας της
- την ωφέλεια των εμβολίων στις κρίσιμες πληθυσμιακές ομάδες


Και τι λέει η επιστήμη για τις μάσκες;
Ο ΠΟΥ δεν βασίζεται σε δημοσιευμένες εργασίες / έρευνες για να βγάλει μια οδηγία;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#729840 Δεν ξέρω, δεν είμαι γιατρός. Συνήθως ναι, σε επείγουσες περιπτώσεις σίγουρα όχι. Γενικά αυτό είναι ένα βασικό πρόβλημα από όσα καταλαβαίνω της συγκεκριμένης πανδημίας. Βγήκαν γρήγορα πολλές εργασίες για ένα μήνα πανδημίας με 80.000 συνολικά επίσημα κρούσματα στην Κίνα και τώρα με 15 μεταλλάξεις, πάνω από 1000 clusters 200 εκ κρούσματα και 5 εκ θανάτους ακολουθούμε τα τότε.

Τέλος πάντων, μεγάλη κουβέντα με σοβαρό αντίλογο αλλά επειδή κάθε αντίλογος θα διαστρεβλωθεί το αφήνουμε καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#729843 Εδώ μετα από τόσους εκατομμύρια εμβολιασμούς και τόσα δεδομένα που έχουν συλλέξει, προχτές κάπου πήρε το μάτι μου να αναφέρουν αποτελεσματικότητα εμβολίων με τα placebo.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#729880
Giuseppe Busso έγραψε:
Χαρακτηριστικά έβγαλε μεγάλη συνέντευξη των παγκοσμίου φήμης ιολόγο Μπαγκντί


Να σημειώσω πως ο εν λόγω διεθνούς φήμης ιολόγος, ενώ ήταν ένας έγκριτος επιστήμονας, οι απόψεις που έχει εκφράσει σχετικά με τον covid έχουν κατακριθεί σφοδρά, μιας και διαφωνούν με το σύνολο της δημοσιευμένης βιβλιογραφίας σχετικά.

Επιπλέον, τα τελευταία 2 έτη (και τα παρακάτω μάλλον δεν είναι άσχετα με τις απόψεις του περί της πανδημίας) έχει ενταχθεί και συμμετέχει ενεργά σε ακροδεξιά κινήματα στη Γερμανία και έχει εκφράσει αντισημιτικές απόψεις.


Προφανώς δεν είναι όλοι όσοι συμφωνούν μαζί του ακροδεξιοί, αλλά δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση πως αντι-εμβολιαστικές και συνωμοσιολογικές απόψεις για την πανδημία ευδοκιμούν ιδιαίτερα στον συγκεκριμένο χώρο...


Επίσης, η επιστημονική άποψη προκύπτει από τη σύγκλιση των δεδομένων. Και όχι από το τι θα πει ένας Μπαγκντί ή ένας Ιωαννίδης.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#729881
George_Prix έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Υπάρχουν χιλιάδες απόψεις για τη χρήση μάσκας. Ποια να πιστέψουμε και γιατί;


Εγω παντως πιστευω τους αριθμους και τις στατιστικες. Αν απο τους 100 ειδικους οι 95 λενε το ιδιο πραγμα κι οι 5 λενε τα δικα τους, θα βαφτισω αυτο το 5% σαν ψεκ κι οχι το αντιστροφο.

Ομοιως με τα εμβολια. Διαβαζουμε σε απειρα σαιτς ειδικους, μελετες, στατιστικα θανατων/νοσησης αναμεσα σε εμβολιασμενους/ψεκ κι ειναι φανερο το οφελος του εμβολιου.

Ασε που κι εμενα σαν ασχετος μου φαινονται πιο λογικα αυτα που λενε οι πολλοι ειδικοι, αλλα και παλι το βασικο μου κριτηριο θα ηταν η πλειοψηφια των ειδικων κι οχι πως τη βλεπω εγω τη δουλεια. Τωρα γιατι καποιος απο τις 100 αποψεις ειδικων στεκεται στις 5 και γιατι απο τα χιλιαδες πλεονεκτηματα στεκεται στο 0.01% που πεθανε μετα το εμβολιο και το ποσταρει σαν αποδεικτικο αποτυχιας του εμβολιου, ειλικρινα δε μπορω να το καταλαβω. :hmmm:
Αυτό έλεγα σε για φίλη γνωστή από την οποία στο τέλος ξεκοψα για τις απόψεις της . Της έλεγα σαν παράδειγμα ... Έχεις κάτι και πας σε 10 γιατρούς ....οι 9 σου λένε έχεις το τάδε και ο ένας σου λέει δεν έχεις τίποτα ...ποιον θα πιστέψεις ?

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#729884
bujinkan έγραψε:
George_Prix έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Υπάρχουν χιλιάδες απόψεις για τη χρήση μάσκας. Ποια να πιστέψουμε και γιατί;


Εγω παντως πιστευω τους αριθμους και τις στατιστικες. Αν απο τους 100 ειδικους οι 95 λενε το ιδιο πραγμα κι οι 5 λενε τα δικα τους, θα βαφτισω αυτο το 5% σαν ψεκ κι οχι το αντιστροφο.

Ομοιως με τα εμβολια. Διαβαζουμε σε απειρα σαιτς ειδικους, μελετες, στατιστικα θανατων/νοσησης αναμεσα σε εμβολιασμενους/ψεκ κι ειναι φανερο το οφελος του εμβολιου.

Ασε που κι εμενα σαν ασχετος μου φαινονται πιο λογικα αυτα που λενε οι πολλοι ειδικοι, αλλα και παλι το βασικο μου κριτηριο θα ηταν η πλειοψηφια των ειδικων κι οχι πως τη βλεπω εγω τη δουλεια. Τωρα γιατι καποιος απο τις 100 αποψεις ειδικων στεκεται στις 5 και γιατι απο τα χιλιαδες πλεονεκτηματα στεκεται στο 0.01% που πεθανε μετα το εμβολιο και το ποσταρει σαν αποδεικτικο αποτυχιας του εμβολιου, ειλικρινα δε μπορω να το καταλαβω. :hmmm:
Αυτό έλεγα σε για φίλη γνωστή από την οποία στο τέλος ξεκοψα για τις απόψεις της . Της έλεγα σαν παράδειγμα ... Έχεις κάτι και πας σε 10 γιατρούς ....οι 9 σου λένε έχεις το τάδε και ο ένας σου λέει δεν έχεις τίποτα ...ποιον θα πιστέψεις ?

< >



Τον πωλητή ματζουνιών στο FB... :s_shout

Δυστυχώς... πολλοί προτιμούν τον πωλητή ματζουνιών του FB... :s_shout
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#729887
bujinkan έγραψε:...Αυτό έλεγα σε για φίλη γνωστή από την οποία στο τέλος ξεκοψα για τις απόψεις της...


Κι εγω αποφευγω να βλεπω 2 γνωστους που το εχουν παει στο αλλο ακρο το πραμα (ψεκ). Απλα γιατι ξερω οτι αν αρχισουν να μου λενε πραγματα που θεωρω γελοια δε θα κρατηθω και θα γινουμε κωλος. Ας "χωρισουμε" τους δρομους μας με καλες αναμνησεις...

Ομοιως εχω βγαλει απο τη ζωη μου κατι τελειωμενους που αντι να παρουν τη ζωη στα χερια τους και να πανε μπροστα, πανε καθε Κυριακη στην εκκλησια νομιζοντας οτι θα τους σωσει ο μεγαλοδυναμος.

Ξερω οτι ακουγεται ρατσιστικο, αλλα απο καποιο σημειο διαφωνιας και περα, ειδικα σε θεματα σοβαρα για την ανθρωποτητα, ακους τον αλλον να σου λεει πραγματα που θεωρεις επικινδυνα και σκεφτεσαι "δεν τον θελω για φιλο μου αυτον".
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#729929
Πλεύρης: Χωρίς περιοριστικά μέτρα οι κόκκινες περιοχές- Ελευθερία εμβολιασμένων σε κλειστούς χώρους
Όπως είπε τα συγκεκριμένα μέτρα θα ισχύσουν για 15 ημέρες και θα αξιολογηθούν εκ νέου


Σε ανακοινώσεις αναφορικά με την πανδημία, προχώρησαν ο Υπουργός Υγείας Θάνος Πλεύρης, η Αναπληρώτρια Υπουργός Μίνα Γκάγκα και ο πρόεδρος του ΕΟΔΥ Θεοκλής Ζαούτης.
Οπως είπε ο κ. Πλεύρης, η επιτροπή είναι το επιστημονικό όργανο που γνωμοδοτεί στην Πολιτεία και το σεβόμαστε αλλά όπως έιπεστις κόκκινες περιοχές πλέον δεν θα υπάρχιε απογόρευση κυκλοφορία και η εστίαση θα λειτουργεί κανονικά. Οι κόκκινες περιοχές θα έχουν το χαρακτηριστικό της ενημέρωσης της κατάστασης και δεν θα συνοδεύονται από επιπλέον μέτρα.
Δεν υπάρχει πλέον μέτρο για απαγόρευση κυκλοφορίας για συγκεκριμένες ώρες και δεν τίθεται θέμα απαγόρευσης της μουσικής στην εστίαση
Σήμείωσε ότι στις περιοχές όπου υπάρχει εμβολιαστική κάλυψη τα κρουσματα ειναι λιγοτέρα και οι νοσηλείες είναι μικρότερες. Θα υπάρχει πλήρη ελευθερία στους χώρους όπου βρίσκονται εμβολιασμένοι. Στην εστιάση και την διασκέδαση όπου οι χώροι είναι για πληρως εμβολιασμένους δεν θα υπάρχει κανένας περιορισμός, ενω το προσωπικό θα φορά μάσκες και θα τηρεί τα προβλεπόμενα μέτρα. Το καθεστώς ελευθερία μπορέι να ισχύσει και για ανοικτούς χώρους αρκείς να γίνουν αμιγώς για εμβολιασμένους
Όπως είπε τα συγκεκριμένα έτρα θα ισχύσουν για 15 ημέρες και θα αξιολογηθούν εκ νέου.


https://www.sport-fm.gr/article/epikair ... Zo2xXoAV3E

Αυτά είναι τα μέτρα για τους εμβολιασμένους.
Βέβαια μέσα σε αυτά περιλαμβάνεται και η άρση απαγόρευσης μεταξύ 01:00-06:00 είτε για εμβολιασμένους, είτε μη. Άρα επωφελούνται οι ανεμβολίαστοι.
Και επίσης παύει να ισχύει το μέτρο απαγόρευσης μουσικής. Θα ακούνε όμως και οι δύο κατηγορίες μουσική (οι ανεμβολίαστοι στους εξωτερικούς χώρους μιας καφετέριας). Άρα επωφελούνται οι ανεμβολίαστοι και πάλι.

Ο κύριος Πλεύρης μας, μας είπε επίσης ότι στους εσωτερικούς χώρους της καφεστίασης θα μπαίνουν μόνο εμβολιασμένοι. Αυτό ισχύει εδώ και καιρό. Αλλά θα φοράνε μάσκες, το οποίο ισχύει εδώ και καιρό επίσης.

Τέλος θα μπορούν να χορεύουν και σε κλειστούς χώρους πλέον (μόνο εμβολιασμένοι αφού μόνο αυτοί μπαίνουν σε κλειστούς εδώ και καιρό).


Αυτά ήταν τα νέα μέτρα για κόκκινες περιοχές. Καλά να περάσετε παίδες. :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#729987
glf έγραψε:Όχι οι επιστήμονες δε λένε κάτι τέτοιο.
Μια χαρά υψηλότατη ανοσία προσφέρει και μετά από 8 μήνες στις μη ευπαθείς ομάδες.

Και οι ευπαθείς δεν σημαίνει ότι έχασαν την ανοσία.

Καμιά σχέση με ανεμβολιαστο που ο ιος μπορεί να στρογγυλοκατσει και να αναπαραχθεί για να κολλήσει περισσότερο κόσμο.

Ο εμβολιασμενος δεν αφήνει χώρο στον ιο και δεν διασπείρει με την ίδια ευκολία τον ιο.

Αυτά λένε οι επιστήμονες..

alex έγραψε:'' Τροφή για σκέψη.''
οσοι εχουν εμβολιαστει πριν 6-7-8 μηνες και καθονται σε εσωτερικους χωρους χωρις μασκα γιατι δεν θεωρουνται ανεμβολιαστοι αφου οι επιστημονες λενε οτι τοσο κραταει η μεγιστη ανοσια?


Κορονοϊός – μετάλλαξη Δέλτα: Σχεδόν ίδιο το ιικό φορτίο και στους εμβολιασμένους

Δεν παρατηρείται σημαντική διαφορά στο ιικό φορτίο από την μετάλλαξη Δέλτα του κορονοϊού μεταξύ των εμβολιασμένων και των ανεμβολίαστων σύμφωνα με μια νέα αμερικανική επιστημονική μελέτη.

Το ίδιο ισχύει και για τη διαφορά μεταξύ συμπτωματικών και ασυμπτωματικών, σύμφωνα με την ίδια έρευνα για τη μετάλλαξη Δέλτα.

Οι ερευνητές, με επικεφαλής τον δρ. Ρίτσαρντ Μίτσελμορ του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια-Ντέηβις, οι οποίοι έκαναν τη σχετική προδημοσίευση στο medRxiv (δεν έχει υπάρξει ακόμη κανονική δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό), σύμφωνα με το πρακτορείο Ρόιτερς, ανέλυσαν στοιχεία για 869 ασθενείς που είχαν διαγνωστεί με κορονοϊό και από τους οποίους οι 632 ήσαν ασυμπτωματικοί. Οι περισσότεροι είχαν μολυνθεί από την παραλλαγή Δέλτα του ιού.

Η μελέτη των ιικών φορτίων καθενός ατόμου δεν βρήκε κάποια σημαντική διαφοροποίηση στο μέσο ιικό φορτίο των εμβολιασμένων και των ανεμβολίαστων, ούτε ανάμεσα σε εκείνους με συμπτώματα και χωρίς συμπτώματα, ούτε με βάση άλλα κριτήρια (ηλικία, φύλο, είδος εμβολίου).

1 στους 5 εμβολιασμένους είχε υψηλό ιικό φορτίο
Περίπου ένας στους πέντε (20%) εμβολιασμένους θετικούς στον κορονοϊό βρέθηκε με υψηλό ιικό φορτίο και, από αυτούς, ο ένας στους τρεις ήταν ασυμπτωματικός. Κάτι τέτοιο παρατηρήθηκε και σε παιδιά κάτω των 12 ετών, άρα ήσαν πιθανώς μεταδοτικά, κάτι που, κατά τους ερευνητές, δικαιολογεί τη διενέργεια τεστ στους μαθητές.

«Η μελέτη μας δεν παρέχει πληροφορίες σχετικά με τη μεταδοτικότητα», τόνισε ο Μίτσελμορ, διευκρινίζοντας ότι η μετάδοση του κορονοϊού επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες, όχι μόνο από το ιικό φορτίο ή από το αν κάποιος έχει εμβολιαστεί. «Δεν είναι πάντως σωστό να υποθέτει κάποιος ότι επειδή έχει εμβολιαστεί, δεν μπορεί να μολυνθεί ο ίδιος ή να μολύνει άλλους, ακόμη κι αν είναι ασυμπτωματικός», πρόσθεσε.

Όπως έχουν δείξει και άλλες μελέτες, τα εμβόλια κατά του κορονοϊού μειώνουν την πιθανότητα μόλυνσης ακόμη και των άλλων με τους οποίους έρχεται σε επαφή ένας εμβολιασμένος, όμως υπάρχει πάντα πιθανότητα ο τελευταίος είτε να μολυνθεί από τον κορονοϊό (οι λεγόμενες λοιμώξεις breakthrough), είτε και να τον μεταδώσει σε τρίτους. Γι’ αυτό το λόγο, οι ερευνητές ανέφεραν ότι, μολονότι ο εμβολιασμός αποτελεί την καλύτερη προστασία, αν ληφθεί υπόψη το όχι αμελητέο ποσοστό ασυμπτωματικών λοιμώξεων breakthrough μεταξύ των εμβολιασμένων, θα πρέπει πιθανώς και οι εμβολιασμένοι να συνεχίσουν να φοράνε μάσκα σε ορισμένους χώρους και να τηρούν άλλα μέτρα προφύλαξης, κάτι που αφορά κυρίως τους άλλους που είναι ανεμβολίαστοι.



https://www.newsit.gr/ygeia/koronoios-m ... 8BGS0BSXUc
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#729988 Η τελευταία παράγραφος πάντως λέει ξεκάθαρα πως τα εμβόλια μειώνουν την πιθανότητα μόλυνσης, άρα μικρότερο ποσοστό εμβολιασμένων θα μολυνθεί ούτως ή άλλως. Επιπλέον, ακόμη και αν μολυνθείς, όντας εμβολιασμένος επίσης αποφεύγεις την βαριά νόσηση, που επίσης πάρα πολλές έρευνες αποδεικνύουν.
Επομένως, σε κάθε περίπτωση, ο εμβολιασμένος είναι πολύ καλύτερα από τον ανεμβολίαστο. Αυτό το αποδέχεται το σύνολο της επιστημονικής κοινότητας. Εξαιρέσεις υπάρχουν, πολλές από ψευδοεπιστήμονες επίσης.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#729989 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#729995
Asimov έγραψε:Εικόνα

Μηπως να μετακομίσουν Δαφνί ?Γιατί αλλιώς είναι για μέσα στον Κορυδαλλό.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#730042 Αυτός είναι ένας χθεσινός πίνακας που λέει ξεκάθαρα τι συμβαίνει με τους θανάτους εμβολιασμών και μη ...
Πηγή:λέει πάνω
Εικόνα

don't panic
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#730044 ...και εδώ αν είχαν εμβολιαστεί ΟΛΟΙ άνω των 60 ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα είχαμε μηδενικούς θανάτους,και ελάχιστες διασωληνώσεις...ή μήπως δεν θέλουμε μηδενικούς θανάτους... :hmmm:
Τροφή για σκέψη... :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#730045
cmarin έγραψε:Αυτός είναι ένας χθεσινός πίνακας που λέει ξεκάθαρα τι συμβαίνει με τους θανάτους εμβολιασμών και μη ...
Πηγή:λέει πάνω
Εικόνα

don't panic
Τι αλλά μέτρα έχουν λάβει οι παραπάνω χώρες;