Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By skous
#714331 Μα προφανώς θα είναι αιτία…

Τουλαχιστον ελπίζω αν ερθει 4ο κύμα οι ανεμβολιαστοι να εχουν και προτεραιότητα στο κλείσιμο του διακόπτη, εάν περιμενουν στα ράτζα εμβολιασμένοι…


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#714336
kubiak έγραψε:Εκτός από την μεταδοτικότητα της Delta, υπάρχει κανένα στοιχείο σχετικά με το αν είναι πιο επικίνδυνη/βαριά κλπ;

κάπου διάβασα οτι όσο εξελίσεται ο ιός, γίνεται πιο μεταδοτικός αλλά λιγότερο επικίνδυνος.

Αυτό έχει μια λογική. Ο ιός για να επιβιώσει πρέπει να μεταδίδεται εύκολα αλλά να μη σκοτώνει τους ξενιστές του γιατί μετά δεν θα υπάρχει ενδιαίτημα για να αναπτυχθεί
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#714338
bebes έγραψε:
kubiak έγραψε:Εκτός από την μεταδοτικότητα της Delta, υπάρχει κανένα στοιχείο σχετικά με το αν είναι πιο επικίνδυνη/βαριά κλπ;

κάπου διάβασα οτι όσο εξελίσεται ο ιός, γίνεται πιο μεταδοτικός αλλά λιγότερο επικίνδυνος.

Αυτό έχει μια λογική. Ο ιός για να επιβιώσει πρέπει να μεταδίδεται εύκολα αλλά να μη σκοτώνει τους ξενιστές του γιατί μετά δεν θα υπάρχει ενδιαίτημα για να αναπτυχθεί
Αυτός που δεν σκοτώνει θα μολύνει πολλούς περισσότερους και θα επιβιώσει με μεγαλύτερη ευκολία...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#714372

Ακόμη πιο συγκλονιστικό το 3ο μέρος του Αργυρίου...
Το timeline όλης της μεγάλης απάτης.



Σε άλλα νέα:

22.06.2021 13:11
Κορονοϊός: Την Πέμπτη οι αποφάσεις για τις μάσκες στους εξωτερικούς χώρους – Συνεδριάζει η Επιτροπή
https://www.ethnos.gr/ygeia/162627_koro ... ynedriazei

22.06.2021 • 07:51
Ιταλία: Τέλος στις μάσκες σε εξωτερικούς χώρους από την ερχόμενη εβδομάδα
https://www.kathimerini.gr/world/561406 ... -evdomada/

17.06.2021
Η Γαλλία πετάει τις μάσκες
https://www.dw.com/el/%CE%B7-%CE%B3%CE% ... a-57939194


Ούτε ένα προνόμιο ρε μαλάκες στους εμβολιασμένοι; :( :( :(
Πάτε καλά ρε; ρε κάποιοι εκάναν αγώνα ως χρήσιμοι ηλίθιοι του συστήματος για τα μπόλια, και εσείς λέτε ένα απλά "τέλος οι μάσκες", αλλά για όλους;
τι πούλημα ήταν αυτό που να πάρει.
It's a shame.

Εγώ πάντως, αν είχα μπολιαστεί τώρα, θα είχα τρελά νεύρα.
Τώρα απλά νιώθω την απόλυτη ταύλα της έναρξης της πλήρους επιβεβαίωσής μου στα ΠΑΝΤΑ.


ΥΓ: Δεν νομίζω να ψαρώνετε καθόλου από τους φονιάδες και να βγάλετε τις μάσκες. Ελπίζω να έχετε καταλάβει ότι πρόκειται για μεγάλη παγίδα και να συνεχίσετε να φοράτε διπλή μάσκα. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#714373 Οι μάσκες στους εξωτερικούς χώρους έχουν ήδη καταργηθεί από πάρα πολλούς. Ακόμη κι εγώ την βγάζω πια όταν περπατάω. Αναμενόμενα, θα τις καταργήσουν στους εξωτερικούς χώρους, στους εσωτερικούς θα μείνουν μάλλον μόνιμα, όσο έχουμε χαμηλό ποσοστό εμβολιασμού.
Όσο για το κίνητρο, τι κίνητρο περιμένεις να δώσουν; Εγώ δεν έχω καθόλου νεύρα, ίσα ίσα βλέπω και από όλους τους γύρω μου όσοι έχουν ολοκληρώσει το εμβόλιο να είναι πιο ήρεμοι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#714382 Μασκα με αυτες τις καιρικες συνθηκες ( 38 Κελσιου + 88% υγρασια); Συν ντιζελ να οργωνουν πανω κατω το λεκανοπεδιο;

Ουτε στον χειροτερο εχθρο μου δεν θα επεβαλλα χρηση μασκας.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#714384 Μακάρι να ήταν τόσο ανώδυνα τα πράγματα, το ραδιενεργό νέφος που εξαπολύουν τα 240 D θα σε βρει όπου και να κρυφτείς.

:twisted:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#714394
bill33 έγραψε:Αυστρία ή Βέλγιο για καλοκαιρινές διακοπές;


Προσωπικά, άνετα θα πήγαινα! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#714395
g8777 έγραψε:Μακάρι να ήταν τόσο ανώδυνα τα πράγματα, το ραδιενεργό νέφος που εξαπολύουν τα 240 D θα σε βρει όπου και να κρυφτείς.

:twisted:

Ήμουν χθες πίσω από ένα Ford Focus II Station. Από αυτά που ούτε κάποιοι σαν τον Asimov δεν θ'αγόραζαν. Diesel. Η κάπνα ήταν σαν από σόμπα πετρελαίου όταν ανάβει.
Ευτυχώς που το είχαν ελέγξει στα ΙΚΤΕΟ μας και κατάλαβα αμέσως πως σίγουρα κάνω λάθος και ούτε βλέπω ούτε μυρίζω σωστά.
:s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#714397
markvag έγραψε:
bill33 έγραψε:Αυστρία ή Βέλγιο για καλοκαιρινές διακοπές;


Προσωπικά, άνετα θα πήγαινα! :s_yes

Τα έχω κάνει και τα δύο
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#714398
markvag έγραψε:
bill33 έγραψε:Αυστρία ή Βέλγιο για καλοκαιρινές διακοπές;


Προσωπικά, άνετα θα πήγαινα! :s_yes


Kι εγώ Αυστρία. Εχω πάει Νορβηγία, Δανία και Αυστρία καλοκαίρι (Αύγουστο). Υπέροχα ήταν.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#714405 Γυρω απο το Ινσμπρουκ με καμπριο 15αυγουστο :metalo: :metalo: :metalo: Δε συγκρινεται με τιποτα :inlove: :inlove:

Βελγιο ειναι ρισκο, αν πας καλοκαιρι και πιασει κανας καυσωνας θα βλαστημησεις
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#714769 Σύμφωνα με το Politico, η Μέρκελ αναφέρθηκε και στην πρακτική που εφαρμόζει η χώρα μας σε σχέση με τους τουρίστες από τη Ρωσία, υποστηρίζοντας ότι η Ελλάδα δέχεται τους εμβολιασμένους χωρίς να λαμβάνει μέτρα, παρά το γεγονός ότι το εμβόλιο Sputnik-V δεν έχει εγκριθεί ακόμα από την Ευρωπαϊκή Αρχή.

https://www.protothema.gr/politics/arti ... -ektos-ee/