Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708986 Ήταν μεμονωμένο γεγονός στην περίπτωσή του! Οι έλεγχοι είναι αυστηρότατοι παντού! :rtfm:
Δεν αφήνουν τίποτε στην τύχη! Θέλεις μήπως να σου βάλω ρεπορτάζ από την έξοδο το Πάσχα;
:x


:s_biggrin :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#708998 εγω παντως που πεταξα για Ηρακλειο την Τριτη,στο γκισε μου ζητησαν το αποδεικτικο σελφτεστ.
Δεν ζηταγαν ομως στον ελεγχο αποσκευων.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#709000
dimviii έγραψε:εγω παντως που πεταξα για Ηρακλειο την Τριτη,στο γκισε μου ζητησαν το αποδεικτικο σελφτεστ.
Δεν ζηταγαν ομως στον ελεγχο αποσκευων.


Το οποίο είναι μία τρύπα στο νερό γιατί βασίζεται στην εντιμότητα του άλλου να το έχει κάνει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#709001
Ove20 έγραψε:
dimviii έγραψε:εγω παντως που πεταξα για Ηρακλειο την Τριτη,στο γκισε μου ζητησαν το αποδεικτικο σελφτεστ.
Δεν ζηταγαν ομως στον ελεγχο αποσκευων.


Το οποίο είναι μία τρύπα στο νερό γιατί βασίζεται στην εντιμότητα του άλλου να το έχει κάνει.


σωστα.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#709091 Τελικά self test πότε προμηθευόμαστε οι λοιποί εργαζόμενοι? :s_shout
Άβαταρ μέλους
By Govus
#709092 Κλειδωμένος κι ο δικός σου ΑΜΚΑ απ' "το σύστημα" :lol: ;

Είπαμε, είναι γελοίοι :rtfm: ...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#709115 Και καλα ανοιξανε τα σχολεια... Αν κρινω απο τα δικα μας τα χαλια, φανταζομαι τι χαμος γινεται σε ολη την Ελλαδα.

Βρεθηκε θετικος ο δασκαλος της κορης μου. Ολη η ταξη σε καραντινα για 15 μερες και τηλεκπαιδευση παλι. Μαθηματικα κανουν 4 φορες την εβδομαδα με 4 διαφορετικους δασκαλους. 3 διαφορετικοι τους κανουν γλωσσα κτλ. ΜΠΑΧΑΛΟ.

Στις επομενες μερες μια δασκαλα επισης θετικη. Επειδη αυτη ηταν στη φυλαξη του ολοημερου (1:15 που σχολαει το κανονικο μεχρι τις 3:00 το μεσημερι), οσα παιδακια μεινανε εκεινο το μεσημερι ολοημερο επισης 15 μερες καραντινα. Γιατι "δεν ξερουμε ποσο κοντα ηρθαν τα παιδια εκεινη την ωρα που τα προσεχε (στο προαυλιο οχι σε ταξη!!!)". ΜΠΑΧΑΛΟ.

Και οι 2 θετικοι εκπαιδευτικοι, μεγαλουτσικοι σε ηλικια. Θα επρεπε να εχουν χτυπησει ηδη τη 2η δοση και να εχουν ανοσια. Εκτος κι αν ειναι τιποτα πσεκασμενοι αντιεμβολιαστες και πληρωνουμε εμεις τη |λογοκρισία| τους τελικα :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#709117 Ποιες ηλικιακές ομάδες έχουν κάνει και τη δεύτερη δόση; Άνω των 70; Άνω των 65; Τι ηλικία έχουν οι δάσκαλοι; Οι εμβολιασμένοι δεν κολλούν κορονοϊό;
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#709118
George_Prix έγραψε:Και καλα ανοιξανε τα σχολεια... Αν κρινω απο τα δικα μας τα χαλια, φανταζομαι τι χαμος γινεται σε ολη την Ελλαδα.

Βρεθηκε θετικος ο δασκαλος της κορης μου. Ολη η ταξη σε καραντινα για 15 μερες και τηλεκπαιδευση παλι. Μαθηματικα κανουν 4 φορες την εβδομαδα με 4 διαφορετικους δασκαλους. 3 διαφορετικοι τους κανουν γλωσσα κτλ. ΜΠΑΧΑΛΟ.

Στις επομενες μερες μια δασκαλα επισης θετικη. Επειδη αυτη ηταν στη φυλαξη του ολοημερου (1:15 που σχολαει το κανονικο μεχρι τις 3:00 το μεσημερι), οσα παιδακια μεινανε εκεινο το μεσημερι ολοημερο επισης 15 μερες καραντινα. Γιατι "δεν ξερουμε ποσο κοντα ηρθαν τα παιδια εκεινη την ωρα που τα προσεχε (στο προαυλιο οχι σε ταξη!!!)". ΜΠΑΧΑΛΟ.

Και οι 2 θετικοι εκπαιδευτικοι, μεγαλουτσικοι σε ηλικια. Θα επρεπε να εχουν χτυπησει ηδη τη 2η δοση και να εχουν ανοσια. Εκτος κι αν ειναι τιποτα πσεκασμενοι αντιεμβολιαστες και πληρωνουμε εμεις τη |λογοκρισία| τους τελικα :thumbsdown:


Τα ίδια στην κόρη μου και στον γιο της αδερφής μου. 2 κρούσματα στο τμήμα της δικιάς μου. Ανέβασαν πυρετό και βγήκαν θετικοί την Δευτέρα. Αρα την Κυριακή δεν έκαναν το self test γιατί θα το είχε πιάσει μιας και ο ιός θέλει ένα 4-5αρι μέρες να εκδηλώσει συμπτώματα. Δηλ τα παιδιά το είχαν από Πέμπτη. Ανεύθυνοι, ανεγκέφαλοι γονείς. Ευτυχώς μέχρι στιγμής η δικιά μου είναι καλά. Αλλά το καημένο προσέχει πολύ με τη μάσκα του και με αποστάσεις όσο μπορεί. Πλύση εγκεφάλου την κάναμε. Επιασε λίγο τόπο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#709120 Νομίζω οι εκπαιδευτικοί είχανε μια προτεραιότητα στους εμβολιασμούς τον τελευταίο καιρό. Τουλάχιστον 1 δόση θα μπορούσαν να τους έχουν κάνει.
Τα παιδάκια γιατί καραντίνα ; Υποτίθεται οτι δε νοσούν σοβαρά .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#709121 Για να μην μεταδώσουν τον ιό προφανώς. Όπως έχουμε ξαναπεί, υγειονομικοί και εκπαιδευτικοί θα έπρεπε να ήταν όλοι εμβολιασμένοι. Υποχρεωτικά.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#709123 Οι ηλικίες που κινδύνευαν σοβαρά έχουν εμβολιαστεί ή θα έπρεπε αλλά επέλεξαν να μη το κάνουν. Δε βλέπω ιδαίτερο κίνδυνο μετάδοσης.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#709124
mousatos έγραψε:Οι ηλικίες που κινδύνευαν σοβαρά έχουν εμβολιαστεί ή θα έπρεπε αλλά επέλεξαν να μη το κάνουν. Δε βλέπω ιδαίτερο κίνδυνο μετάδοσης.


H σιγουριά σου μου αρέσει. Η αδερφή μου είναι 38 και δεν έχει ακόμα εμβολιαστεί. Ο άνδρας της 42 ούτε αυτός. Τι πρέπει να κάνουν αυτοί? Είναι στην αναμονή να εμβολιαστούν. Επρεπε ο εμβολιασμός να ξκεινήσει από τον κόσμο που κινείται και δουλεύει και όχι από τους 70-80αρηδες που απαξιούν κιόλας να εμβολιαστούν.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#709125 38-42 αρρωσταίνουν αλλά δεν πεθαίνουν.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#709127 Ναι αλλά το θέμα είναι ότι δεν αρρωσταίνεις έτσι απλά. Είναι πολύ επίπονο αν το περάσεις με συμπτώματα. Εχω στο εργασιακό περιβάλλον μαρτυρίες συναδέλφων. Και μην ξεχνάς ότι και σε αυτές τις ηλικίες μπορεί να σε 'θερίσει'. Είναι ανάλογα τον οργανισμό. Και προτιμούμε να μην πάρουμε κανένα τέτοιο ρίσκο επειδή η λογική του μέσου όρου λέει 'δεν πεθαίνεις'.