Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#708245 Ο Βούλγαρος ξέρει,το ίδιο σχέδιο έχει και αυτός ΕΓΗ

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#708246 Στον δικό μου ΑΜΚΑ πάντως ημέρα και μήνα δεν τα έχουν πετύχει. Έχει συμβεί σε άλλον; :ninja:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#708247 Δεν εννοώ ΑΜΚΑ για να δει ο άλλος την ημ/νια γέννησης... απλά δεν υπάρχει περίπτωση συνωνυμίας!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#708248 Ευρωπαϊκή Ένωση και μάλιστα γειτονικές χώρες. Τόσο δύσκολο είναι να συμφωνήσουν ολοι ( τουλάχιστον οι χώρες που ενδιαφέρονται) σε ένα κοινό πρότυπο; Τέτοια ασυνεννοησία πχιά;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#708249
Scotch έγραψε:Στον δικό μου ΑΜΚΑ πάντως ημέρα και μήνα δεν τα έχουν πετύχει. Έχει συμβεί σε άλλον; :ninja:

Παίζει αρκετά, το έχω δει ειδικά σε μεγαλύτερες ηλικίες και είναι πολύ συχνό το να ξεκινάει "0101ΧΧ" ή 01ΧΧΥΥ. Συνήθως από ανταποκριτές ΟΓΑ ξεκινούσε το κακό ή από τα κατα τόπους ληξιαρχεία, με αποτέλεσμα ο ασφαλιστικός φορέας πριν εκδόσει τα ΑΜΚΑ να είχε πολύ κόσμο γεννημένο 01/01/1940 ή 01/10/1940 ενώ η ταυτότητα λέει 15/10/1940 ας πούμε.
Δε μου κάνει εντύπωση δεδομένου του ότι ακόμα και σήμερα η "εικόνα" στο ΑΜΚΑ πάρα πολύ κόσμου έχει ελλιπή στοιχεία :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#708250
bill33 έγραψε:Ο Βούλγαρος ξέρει,το ίδιο σχέδιο έχει και αυτός ΕΓΗ

ουφ , τέλεια ! :s_thumbsup
https://en.wikipedia.org/wiki/Unique_citizenship_number

ЕГН, EGN is a 10-digit unique string assigned to each Bulgarian citizen or resident foreign national. It serves as a national identification number.

the initial six digits correspond to the birth date YYMMDD
Άβαταρ μέλους
By mirage
#708261
mousatos έγραψε:Ευρωπαϊκή Ένωση και μάλιστα γειτονικές χώρες. Τόσο δύσκολο είναι να συμφωνήσουν ολοι ( τουλάχιστον οι χώρες που ενδιαφέρονται) σε ένα κοινό πρότυπο; Τέτοια ασυνεννοησία πχιά;
Έρχεται λέμε, τόσος ντόρος εχει γίνει για δαύτο.
"EU Vaccine Chief Says Vaccine Passports to Be Launched in June, Unveils document prototype https://www.schengenvisainfo.com/news/e ... prototype/
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#708265 οπότε αυτό που μας δίνουν τώρα και στα αγγλικά τρομάρα τους , είναι ουσιαστικά άχρηστο για έξω.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#708266 Δεν είπαν ποτέ πως ειναι για έξω. Μουσατε εχεις κανει και τις 2 δόσεις;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#708268 Πάντως αν περίμενα κάποιες χώρες να το παίζουν δύσκολες είναι αυτές που βρίσκονται στις παρυφές του τρίτου κόσμου ή του μεσοπολέμου. Έχω μπει στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες με το ΙΧ μου και Ουγγαρία, Βουλγαρία, λιγότερο η Τουρκία μου ζάλισαν τα αρχίδια περισσότερο. Όπως και οι δικοί μας νομίζουν ότι κερδίζουν πόντους κύρους και σοβαρότητας με το να το παίζουν βλοσυροί και αυστηροί.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#708269
mirage έγραψε:Δεν είπαν ποτέ πως ειναι για έξω. Μουσατε εχεις κανει και τις 2 δόσεις;

σου βάζω απουσία από τα μαθήματα και σημείωση να έρθεις με τον κηδεμόνα σου.
βρε συ , έχω δώσει ωριαία ανταπόκριση από τον εμβολιασμό με JJ . :slap:
αν δεν είναι για έξω τι τα θέλουν τα αγγλικά; Έγιναν 2η επίσημη γλώσσα;
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 14 Μάιος 2021, 15:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#708270 Α ναί σωστά. Ε θα περιμένεις ή δοκιμάζεις την τύχη σου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#708286
vmt έγραψε:
bujinkan έγραψε:
vmt έγραψε:Σας ευχαριστώ από καρδιάς για τις ευχές, αν & δεν γνωριζόμαστε, σημαίνουν πολλά για μένα.
Η ανάρτηση μου δεν έγινε για να ρίξει λάδι στη φωτιά στη διαμάχη μεταξύ των δύο πλευρών, όλοι έχουμε άλλες προτεραιότητες & όλοι θέλουμε τις ζωές μας πίσω.
Η ανάρτηση μου έγινε για να καταδείξει τον κίνδυνο που μπορεί να διατρέξει κάποιος υγιής, τόσο ξαφνικά & απροσδόκητα. Καθώς η κοινωνία μας να μπαίνει σιγά σιγά σε κάποια μορφή κανονικότητας, οι «πειρασμοί» θα είναι πολλοί, δεν πρέπει όμως να εφησυχάσουμε, να θεωρούμε πως όλα πέρασαν & πως είμαστε άτρωτοι.
@ 224v: Ο αδερφός μου νοσηλεύεται στον Ερυθρό Σταυρό.
Κάνα νεο από τον αδερφό σου ...? Γρήγορα να το περάσει και να βγει εύχομαι

sony


Δυστυχώς ο αδερφός μου κατέληξε σήμερα τα ξημερώματα.



:omg: Συλληπητήρια...
Άβαταρ μέλους
By soprano
#708366
vmt έγραψε:
bujinkan έγραψε:
vmt έγραψε:Σας ευχαριστώ από καρδιάς για τις ευχές, αν & δεν γνωριζόμαστε, σημαίνουν πολλά για μένα.
Η ανάρτηση μου δεν έγινε για να ρίξει λάδι στη φωτιά στη διαμάχη μεταξύ των δύο πλευρών, όλοι έχουμε άλλες προτεραιότητες & όλοι θέλουμε τις ζωές μας πίσω.
Η ανάρτηση μου έγινε για να καταδείξει τον κίνδυνο που μπορεί να διατρέξει κάποιος υγιής, τόσο ξαφνικά & απροσδόκητα. Καθώς η κοινωνία μας να μπαίνει σιγά σιγά σε κάποια μορφή κανονικότητας, οι «πειρασμοί» θα είναι πολλοί, δεν πρέπει όμως να εφησυχάσουμε, να θεωρούμε πως όλα πέρασαν & πως είμαστε άτρωτοι.
@ 224v: Ο αδερφός μου νοσηλεύεται στον Ερυθρό Σταυρό.
Κάνα νεο από τον αδερφό σου ...? Γρήγορα να το περάσει και να βγει εύχομαι

sony


Δυστυχώς ο αδερφός μου κατέληξε σήμερα τα ξημερώματα.
Τα συλλυπητήριά μου...
Ξέρω ότι κάτι τέτοιες ώρες τα λόγια δεν έχουν κι ιδιαίτερή σημασία καθώς η συναισθηματική φόρτιση είναι τεράστια.
Ομως εύχομαι καλό του ταξίδι και υπομονή σε σας.


.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#708402 Αυτά :Εικόνα