Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#800780
kostis20 έγραψε:Ολοι ψυχραιμία συνιστούσαν. ΟΛΟΙ όμως !
Επίσης όπως εχω ξαναγράψει ΧΙΛΙΑΔΕΣ φορές ,επειδή δεν εχει ΕΣΥ η Ελλάδα και ούτε το εφτιαξε ο Κούλης στη τριετία, πάτε να βγάλετε δικιο στον Ιωαννίδη ! Ειλικρινά δεν βλέπετε οτι δεν υπάρχει ιχνος λογικής σε αυτή τη συσχέτιση? .Ολες οι άλλες χώρες είχαν Σύστημα υγείας και πάλι ζορίστηκαν!!Στη Κίνα έφτιαξαν ολόκληρα νοσοκομεία και πάλι δεν έφτασαν! Δεν ήταν ουσιαστικά μέτρα αυτα?
Και φυσικά διαφωνω σε αυτα που λεει ,οτι επρεπε να αφεθεί ελευθερος ο ιος χωρίς κανένα μέτρο ή εμβόλιο.


Καλά, ιδίως ο Κούβελας ήταν από τους χειρότερους ψεκασμένους που εμφανίστηκαν και σίγουρα έχει πάρει κόσμο στον λαιμό του. Σχεδόν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει πει σχετικά με την πανδημία ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ αντίθετο με το σύνολο των δημοσιευμένων δεδομένων σχετικά και φυσικά ΛΑΘΟΣ. Το ότι υπάρχουν άνθρωποι που του δίνουν αξία μεγαλύτερη από χρησιμοποιημένο κωλόχαρτο με εκπλήσσει...

Επίσης, μιλάμε για τον Ιωαννίδη, που λίγο μετά τις αρχικές του δηλώσεις για τον covid (ότι δεν τρέχει τίποτα, μια γριπούλα είναι) αποδείχθηκε ότι είχε πάρει λεφτά από εκατομμυριούχο στο Αμούρικα που ήταν κατά των μέτρων, ενώ ο ίδιος ο Ιωαννίδης λίγο καιρό μετά έκανε στροφή 180 μοιρών (και κάπου εκεί τον έχασα, μάλλον έκανε μερικές ακόμα κωλοτούμπες)...

Και φυσικά, καύσιμο στη φωτιά των ψεκασμένων έριξε δυστυχώς άφθονο ο χειρισμός της κυβέρνησης...


Είναι πάρα πολύ απλό: Ακολουθούμε τις συμβουλές των οργανισμών υγείας (όχι μόνο για covid, αλλά γενικά) και του συνόλου της ιατρικής κοινότητας και όχι 1-2 εξαιρέσεις. ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ και γίνονται λάθη, αλλά διορθώνονται, όχι αγνοώντας τα δεδομένα (= δημοσιευμένα paper), αλλά ακριβώς ακολουθώντας τα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#800786
Anonymous Founder έγραψε:Κι εγώ, δεν νομίζω πως έχω συμφωνήσει άλλοτε τόσο πολύ με τον George_Prix! :s_roses
+1 κι εγώ, κάνω κουοτ αυτό για να μην κάνω το μεγάλο.
Να προσθέσω σε όσα ωραία και συνοπτικά περιέγραψε ο Τζορτζ ότι με ακόμα λιγότερα λόγια έγινε πλιάτσικο από νεοφιλελεδες και τα φιλαράκια τους τους επιχειρηματίες της ελεύθερης αγοράς και πάνω στην υγεία των πολιτών με αφορμή την πανδημία, ακριβώς όπως γίνεται πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις.. όπου τους δίνεται ευκαιρία δλδ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#800805
popolaros έγραψε:Δεν ισχύει αυτό που λες

< >


Ξέρω πολύ καλά τι λέω, ο Κούβελας είναι τσαρλατάνος από τους λίγους.

Περιμένω papers που να συμφωνούν με τα λεγόμενά του. Δημοσιευμένα papers, όχι γνώμες, συνεντεύξεις, κτλ. :rtfm: :rtfm: Αυτά έχουν την ίδια αξία με χρησιμοποιημένο κωλόχαρτο, ανεξαρτήτως του ποιος τα λέει. :rtfm: Και σημειώνω πως ΚΑΙ οι δύο εν λόγω "κύριοι" (και δυστυχώς όχι μόνο) έχουν πολύ άσχημη προϊστορία κατά τη διάρκεια της πανδημίας, με το να παίρνουν papers (συχνά σε στάδιο προ-δημοσίευσης, δηλαδή όχι ελεγμένα και άρα πιθανώς προβληματικά) και να τα διαστρεβλώνουν, βασιζόμενοι στο ότι οι περισσότεροι δεν θα τα διαβάσουν. Αν είναι τόσο σίγουροι, ας κάτσουν να βρουν τα δεδομένα που υποστηρίζουν τα λεγόμενά τους, να γράψουν paper, να το δημοσιεύσουν (και σε διαβεβαιώνω, ΟΛΑ τα επιστημονικά journal κάνουν ΚΡΑ για papers που αποδεικνύουν κάτι κόντρα στο mainstream, η αναγνωσιμότητα του journal και άρα οι συνδρομές, κτλ, θα χτυπήσουν κόκκινο σε τέτοια περίπτωση) και μετά παίζει και να χτυπήσουν και κανένα Νόμπελ. Αλλά ΔΕΝ το κάνουν, παρόλο που ξέρουν και οι δύο πάρα πολύ καλά τη διαδικασία και το τι πρέπει να κάνουν. Προφανώς είναι πιο επικερδές να σκορπάς συνωμοσιολογικές μπούρδες.

Μέχρι να βγουν αυτά τα paper λοιπόν είναι επικίνδυνοι τσαρλατάνοι που στέλνουν κόσμο στον τάφο. Και γι' αυτό μιλάω τόσο άσχημα. Δεν είναι απλά 2 χαζοί που πετάνε ανώδυνες βλακείες στο ίντερνετ.

Αντίστοιχα, ο Ιωαννίδης, αποδεδειγμένα έχει πάρει λεφτά από συγκεκριμένο λόμπυ για την "μελέτη" του που στην αρχή της πανδημίας έλεγε ότι "έλαμωρεμιαγριπουλαειναι", την οποία μετά από λίγο καιρό ο ίδιος αναίρεσε, γινόμενος βασιλικότερος του βασιλέως και γενικά έχει ζαλιστεί από τις πολλές κωλοτούμπες στο θέμα.

Από την άλλη, η ιατρική κοινότητα έχει σημαντικό όγκο ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ, για αυτά που λέει (που είναι αντίθετα με αυτά που λένε χωρίς κανένα στοιχείο οι εν λόγω τσαλρατάνοι) και αποδεικνύονται από δημογραφικά δεδομένα παγκοσμίως. Πολλά στοιχεία έχουν παρατεθεί και εδώ, υπάρχουν στις προηγούμενες σελίδες.

Τέλος, υπάρχει και το ξυράφι του Όκαμ. Τί είναι πιο πιθανό; Να υπάρχει μία παγκόσμια συνωμοσία εκατοντάδων χιλιάδων γιατρών, ερευνητών, κτλ, και μόνο 2-3 φωστήρες να ξέρουν την αλήθεια ή (εναλλακτικά) να κάνουν εκατοντάδες χιλιάδες γιατροί, ερευνητές, κτλ, τόσο τραγικό λάθος και να υπάρχουν μόνο 2-3 έξυπνοι μεταξύ τους ή μήπως ότι αυτές οι λίγες εξαιρέσεις κάνουν λάθος, είτε εν γνώση τους, με ύποπτα κίνητρα, είτε γιατί πραγματικά έκαναν λάθος και δεν το παραδέχονται;;; Η απάντηση είναι πολύ απλή.


Και προφανώς, οι μ@λ@κίες πολλών κυβερνήσεων πάνω στο θέμα (μεταξύ των οποίων σε περίοπτη θέση και η δική μας) είναι παντελώς άσχετες με την πραγματικότητα και την επιστημονική γνώση σε ότι αφορά τον Covid.
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#800846 Δεν θυμάμαι κάπου τον Ιωαννίδη να λέει ΜΗΝ κάνετε εμβόλια,πάντως...
Αντίθετα έλεγε ότι σε μεγαλύτερες ηλικίες το όφελος τους είναι μεγαλύτερο,δεν είναι απαραίτητα σε ηλικίες μικρότερες των 40...
Επίσης ο Ιωαννίδης δεν είναι κανένας τυχαίος επιστήμονας,παρακολουθώντας τον πολύ πριν από την πανδημία...Μη τον βάζουμε με Κούβελα/Κουβέλη/Γάκη κλπ...και γιατί στη τελική να πληρώσει ένας βαθύπλουτος μεγιστάνας τον Ιωαννίδη,ποιο το οικονομικό όφελος???
Να έμειναν έξω από το φαγοπότι,όπως οι τηλεμαϊντανοι γιατροί που έβγαιναν κάθε μέρα στα κανάλια,και να βγήκαν σε μη συστημικά μέσα για να χαλάσουν τη σούπα,έτσι για την αντίδραση???
Μπορεί...
Ας δούμε λίγο τι γίνεται ΤΩΡΑ γύρω μας,και ας κρίνει ο καθένας για τον ευατό του,το πόσο μας δούλεψαν ή όχι...
Το σίγουρο έιναι ένα:Τα media έδωσαν πρωτοφανές ρεσιτάλ.-
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#800855
vagmann έγραψε:τηλεμαϊντανοι γιατροί


Εικόνα

Ανεξάρτητα αν κάποιος ήταν φιλοψεκ ή αντιψεκ, οι περισσότερο γιατροί λίτεραλι ΓΑΜΗΘΗΚΑΝ να πουλάνε τσιτάτα τα οποία σε μια ευθεία γραμμή μπορεί να έστεκαν επιστημονικά, προσέφεραν όμως λεζάντες στα Μύδια για τίτλους που μόνο πανικό δημιουργούσαν.

Πχ
Ατάκα τηλεμαϊντανού:
Το εμβόλιο μπορεί να προκαλέσει θάνατο, αλλά οι μέχρι τώρα έρευνες δείχνουν ότι είναι ασφαλέστατο (τύπου αυτό ισχύει και για την ασπιρίνη)

Λεζάντα μύδια:
ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΘΑΝΑΤΟ

Ψεκια --> ποστάρουν λύγκες χωρίς να διαβάσουν τι γράφουν
Άβαταρ μέλους
By markvag
#800884
vagmann έγραψε: ας κρίνει ο καθένας για τον ευατό του,το πόσο μας δούλεψαν ή όχι...


Ο Ιωαννίδης δυστυχώς έβαλε ο ίδιος τον εαυτό του μαζί με τσαρλατάνους όπως το άλλο το φυντάνι...

Το θέμα με τα δεδομένα είναι ότι δεν χρειάζεται κανείς να κρίνει ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι. :s_wink


Φυσικά, όντως, πολλά ΜΜΕ δεν διακρίθηκαν για τη σοβαρότητά τους, για άλλη μία φορά...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#800907 Αυτό το ψεκο-ρηγιούνιον θέλει λίγη γαρνιτούρα για γεύση

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#800938
markvag έγραψε:
popolaros έγραψε:Δεν ισχύει αυτό που λες

< >


Ξέρω πολύ καλά τι λέω, ο Κούβελας είναι τσαρλατάνος από τους λίγους.

Περιμένω papers που να συμφωνούν με τα λεγόμενά του. Δημοσιευμένα papers, όχι γνώμες, συνεντεύξεις, κτλ. :rtfm: :rtfm: Αυτά έχουν την ίδια αξία με χρησιμοποιημένο κωλόχαρτο, ανεξαρτήτως του ποιος τα λέει. :rtfm: Και σημειώνω πως ΚΑΙ οι δύο εν λόγω "κύριοι" (και δυστυχώς όχι μόνο) έχουν πολύ άσχημη προϊστορία κατά τη διάρκεια της πανδημίας, με το να παίρνουν papers (συχνά σε στάδιο προ-δημοσίευσης, δηλαδή όχι ελεγμένα και άρα πιθανώς προβληματικά) και να τα διαστρεβλώνουν, βασιζόμενοι στο ότι οι περισσότεροι δεν θα τα διαβάσουν. Αν είναι τόσο σίγουροι, ας κάτσουν να βρουν τα δεδομένα που υποστηρίζουν τα λεγόμενά τους, να γράψουν paper, να το δημοσιεύσουν (και σε διαβεβαιώνω, ΟΛΑ τα επιστημονικά journal κάνουν ΚΡΑ για papers που αποδεικνύουν κάτι κόντρα στο mainstream, η αναγνωσιμότητα του journal και άρα οι συνδρομές, κτλ, θα χτυπήσουν κόκκινο σε τέτοια περίπτωση) και μετά παίζει και να χτυπήσουν και κανένα Νόμπελ. Αλλά ΔΕΝ το κάνουν, παρόλο που ξέρουν και οι δύο πάρα πολύ καλά τη διαδικασία και το τι πρέπει να κάνουν. Προφανώς είναι πιο επικερδές να σκορπάς συνωμοσιολογικές μπούρδες.

Μέχρι να βγουν αυτά τα paper λοιπόν είναι επικίνδυνοι τσαρλατάνοι που στέλνουν κόσμο στον τάφο. Και γι' αυτό μιλάω τόσο άσχημα. Δεν είναι απλά 2 χαζοί που πετάνε ανώδυνες βλακείες στο ίντερνετ.

Αντίστοιχα, ο Ιωαννίδης, αποδεδειγμένα έχει πάρει λεφτά από συγκεκριμένο λόμπυ για την "μελέτη" του που στην αρχή της πανδημίας έλεγε ότι "έλαμωρεμιαγριπουλαειναι", την οποία μετά από λίγο καιρό ο ίδιος αναίρεσε, γινόμενος βασιλικότερος του βασιλέως και γενικά έχει ζαλιστεί από τις πολλές κωλοτούμπες στο θέμα.

Από την άλλη, η ιατρική κοινότητα έχει σημαντικό όγκο ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ, για αυτά που λέει (που είναι αντίθετα με αυτά που λένε χωρίς κανένα στοιχείο οι εν λόγω τσαλρατάνοι) και αποδεικνύονται από δημογραφικά δεδομένα παγκοσμίως. Πολλά στοιχεία έχουν παρατεθεί και εδώ, υπάρχουν στις προηγούμενες σελίδες.

Τέλος, υπάρχει και το ξυράφι του Όκαμ. Τί είναι πιο πιθανό; Να υπάρχει μία παγκόσμια συνωμοσία εκατοντάδων χιλιάδων γιατρών, ερευνητών, κτλ, και μόνο 2-3 φωστήρες να ξέρουν την αλήθεια ή (εναλλακτικά) να κάνουν εκατοντάδες χιλιάδες γιατροί, ερευνητές, κτλ, τόσο τραγικό λάθος και να υπάρχουν μόνο 2-3 έξυπνοι μεταξύ τους ή μήπως ότι αυτές οι λίγες εξαιρέσεις κάνουν λάθος, είτε εν γνώση τους, με ύποπτα κίνητρα, είτε γιατί πραγματικά έκαναν λάθος και δεν το παραδέχονται;;; Η απάντηση είναι πολύ απλή.


Και προφανώς, οι μ@λ@κίες πολλών κυβερνήσεων πάνω στο θέμα (μεταξύ των οποίων σε περίοπτη θέση και η δική μας) είναι παντελώς άσχετες με την πραγματικότητα και την επιστημονική γνώση σε ότι αφορά τον Covid.


αδερφε δεν ακουσες ουτε μια συνεντευξη των δυο....
τα λεγομενα σου δειχνουν οτι αναμασας αποψεις αλλων τις μερες που απλα ηθελαν κλασικα να δολοφονησουν τους χαρακτηρες τους.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#800941 κάπως έτσι σκεφτόταν και ο μπόζο στην Αγγλία και παραλίγο θα τον θάβανε.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#800973
popolaros έγραψε:
αδερφε δεν ακουσες ουτε μια συνεντευξη των δυο....
τα λεγομενα σου δειχνουν οτι αναμασας αποψεις αλλων τις μερες που απλα ηθελαν κλασικα να δολοφονησουν τους χαρακτηρες τους.


Όταν εμφανιστούν δημοσιευμένα paper που να στηρίζουν τα λεγόμενά τους, τότε θα τους ακούσω με πάρα πολύ μεγάλη προσοχή. Μέχρι τότε θα ακούσω ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους που έχουν το συνολο των δεδομένων με το μέρος τους.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#801820 Έπεσε τελικά και το χόρνμπεργκ στο φαράγγι του χελμ, ήτοι κόλλησε και ο δίπλωματ, θετικόc την Τρίτη 3 Γενάρη. Το πρόβλημα είναι ότι κόλλησα και τη διπλωματομάνα (2 χειρουργημένοι πνεύμονες), όμως το περάσαμε με μόνο σύμπτωμα πυρετό 38.8 εγώ, μέχρι 38.5 εκείνη, για δύο και τρεις μέρες αντίστοιχα. Για την ιστορία, 3 δόσεις εγώ, 4 η διπλωματομάνα.

Ακόμη στύβω την κολοκύθα που έχω για κεφάλι αναφορικά με το σημείο που το τσίμπησα, καθότι ούτε στο γραφείο υπήρξε άλλο κρούcμα, ούτε βγήκα κάπου για μπρωτοχρονιά.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#801826 Και οι γονείς μου όντας από αυτούς με τις 4 δόσεις και τις 3πλες μάσκες συν την σχολάστική απολύμανση κολλήσανε χωρίς να ξέρουν το πως τον Δεκέμβριο. Τα κλασικά πυρετός για 2-3 μέρες, μύξες ο ένας πονόλαιμο ο άλλος. Εν τέλει ευτυχώς όλα καλά.

Η κοπέλα μου που συγκατοικούμε γύρισε από Παρίσι τον Νοέμβριο κατευθείαν με πονόλαιμο για 4 μέρες, μετά μύξες 2 ημέρες, μετά μία ημέρα πυρετό, θετικό τεστ έβγαλε την 6η ημέρα το οποίο κράτησε θετικό για άλλες 6 μέρες με σχεδόν κανένα σύμπτωμα. 3 εμβόλια.

Εγώ χωρίς καμία προφύλαξη μέχρι την ημέρα που έβγαλε θετικό τεστ, από την οποία ημέρα μετακόμησα για τον ύπνο στον καναπέ και δεν άνοιγα κουβέντα μαζί της αν δεν είχαμε 3 μέτρα απόσταση. Το σπίτι μας 50 τμ με μία τουαλέτα. Εν τέλει τα τεστ μου όλα αρνητικά. Για 2-3 μέρες κάποια στιγμή ένοιωσα ένα σαν γρατζούνισμα στην μία πλευρά του λαιμού μου (καμία μα καμία σχέση με τον πονόλαιμο που θυμάμαι από τις παιδικές μου γρίπες), αν δεν άκουγα την έκφραση με γρατζουναει ο λαιμός μου από άλλους που το περάσανε δεν θα μου πέρναγε ποτέ από το μυαλό ότι μπορεί αυτό να σχετιζότανε με τον κορωνοιό. Είχα 2 εμβόλια αν έχει κάποια σημασία αυτο. Τελικά πέρασα η δεν πέρασα, ποιος ξέρει.
Τελευταία επεξεργασία από rafi και 18 Ιαν 2023, 13:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά