Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#720115
Ove20 έγραψε:Πωπω είσαι δημόσιος κίνδυνος. :s_biggrin :vava:


Το όριο είναι 30, οι κανόνες γνωστοί για ολους άρα καλώς έφαγε το πρόστιμο.
Δυστυχώς ή ευτυχώς καπως ετσι λειτουργούν τα οργανωμένα κράτη.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#720117 16-20 προειδοποίηση
21-24 1 μηνα χωρίς δίπλωμα
25 και ανω 3 μήνες χωρίς δίπλωμα
Εδώ είναι η λίστα στα Αγγλικά
https://www.ch.ch/en/driving-over-speed-limit/
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#720127 ….και κάπως έτσι επιτυγχάνονται οδηγικές συμπεριφορές που συνήθως αποδίδουμε στην περίφημη «οδηγική παιδία «
Άβαταρ μέλους
By 224v
#720134 σε αυτά είναι μέσα και θάνατοι απο μεθύσια???, η μόνο από ταχύτητες μέχρι τα 100 φαντάζομαι,!!?!.μίλησα με συγγενή που ζει εκεί στο Λουγκάνο πάνω από 40 χρόνια και μου είπε ότι η γερμανόφωνη Ελβετία είναι πολύ αυστηρή στην ιταλική ίσως χαλαρώνουν!?. πάντως κάποτε πήγαινα από locarno σε Santa Maria Maggiore σαν τρελός σε ορεινό δρόμο περνούσα και τα σύνορα εκεί μέσα, χάρηκα στροφηλικι, για μια εβδομάδα δεν μου ήρθε μπιλιετο.!!!?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#720135
KiloMeater έγραψε:….και κάπως έτσι επιτυγχάνονται οδηγικές συμπεριφορές που συνήθως αποδίδουμε στην περίφημη «οδηγική παιδία «


Παιδεία γράφεται.

Ε ναι ο φίλος επάνω με 33 χλμ απέδειξε ότι δεν έχει οδηγική παιδεία.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#720136 Δεν κατάλαβα τπτ. Παντως ειτε στην Ζυρίχη ειτε στο Λουγκάνο αμα φας την φλασιά το πρόστιμο θα ειναι ιδιο. Δεν κάνει διαφορα η γλώσσα σε αυτά.
@Ove20 είπαμε οι κανόνες ειναι γνωστοί και το πρόστιμο συμβολικό θα έλεγα. Εκει που τίθεται θέμα Οδικής Παιδείας υπαρχουν και οι αναλογες επιπτώσεις οπως βλέπεις.
Ο φίλος από πάνω ηταν με 36 διορθωμένα στα 33 δλδ καπου 40 στο κοντέρ. Την επόμενη φορά θα είναι πιο προσεκτικός.
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#720142
mirage έγραψε:Ο φίλος από πάνω ηταν με 36 διορθωμένα στα 33 δλδ καπου 40 στο κοντέρ. Την επόμενη φορά θα είναι πιο προσεκτικός.


Μου προσβάλετε το κοντέρ.
Με 40 πήγαινα πριν φρενάρω. Απροσεξία, συμβαίνουν αυτά.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#720145 Ε ναί, καπως ετσι την πάτησα κι εγω πριν 2 χρόνια. Βρεθηκα απο δρομο με 50 σε δρόμο με προσωρινό όριο 30 λογω έργων. Μέχρι να το συνειδητοποίησω και έχοντας ήδη αρχισει να κόβω ταχύτητα ηδη το φορητό ραντάρ με φλασαρει. 35χλμ διορθωμένα σε 32 και 40 ευρώ στο πρόστιμο που ήρθε 2 βδομαδες μετα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#720147 Εξίσου σημαντικό είναι και πόσοι τραυματισμοί με πεζούς κλπ μειώνονται.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#720148 με όλα αυτά τα τερτιπια πόσους θανάτους γλυτώνουν αφού αντί για 33 πάνε με 30!!! σε αστικά περιβάλλοντα??.
Ετσι μάλλον καταπολεμούν την ανεργία εκεί. και εισπράττουν και πρόστιμα. κλασσική τιμωρειτική πολιτική για να ισχυρίζονται ότι η συμμόρφωση με τους νόμους σώζει ζωές.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#720149 Καλά τώρα, πάμε να αποδείξουμε το αυτονόητο;

Καλά κάνουν. Εδώ Ελλάδα κάθε μέρα διαβάζεις για δυστυχήματα που όχι μόνο σκοτώνεται αυτός που φταίει, αλλά παίρνει στο λαιμό του οικογένειες και ζωές άλλων πεζών-αυτοκινητιστών. Απαράδεκτα πράγματα.


< >