Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#741366 Ημερα αναβαθμισης σημερα. Εδω και πολυ καιρο εκανα θορυβο οι ανεμιστηρες στο PC και θελαν αλλαγη, ελεγα να βαλω κι εναν SSD να απογειωθει το εργαλειο, μετα τις μνημες που του ειχα βαλει πριν δυο χρονια και ηταν πλεον στα 8G RAM δεν ηθελε κατι αλλο. Θα ξανανιωνε αφου δουλευει αγογγυστα απο το 09.

Φωναξα εναν γνωστο που δουλευει σε μαγαζι με υπολογιστες και ειναι η δουλεια του κι εφερε ενα ανεμιστηρακι 8ρι, ενα 12ρι για το PSU και εναν SSD Crucial 500GB, ο οποιος ηταν προταση δικη του σαν πιο οικονομικος και το ιδιο αξιοπιστος με Samsung.

Ανοιξε το μηχανημα, δεινοσαυρους ειχε μεσα. :s_dunno

Καθαρισμα σχολαστικο και συνδεση του νεου δισκου ωστε να γινει κλωνος του παλιου ( δεν τις μπορω τις καθαρες εγκαταστασεις γιατι θελει ωρες και βαριεμαι ).

Πηρε ο ανθρωπος στον παγκο να αλλαξει τα φουρφουρια και τι να δει, το τροφοδοτικο ειχε σοβροτερα θεματα απο τον ανεμιστηρα οποτε μου προτεινε να τον αλλαξουμε καλυτερα απο το να βαλουμε ανεμιστηρακι.

Γρηγορο ψαξιμο στη Cosmodata που ειναι δυο στενα μακρια και εβρεθη ο be quiet! system power 9, 500W με 44€

Μεχρι να βγαλει τον παλιο, να ξανακαθαρισει λιγο ειχα ερθει με το ποθουμενο! :inlove:

Μπηκε πανω, συνδεθηκε στο ρευμα, οριστηκε στο bios τι κανει ο νεος δισκος και τι ο παλιος και .........το εργαλειο πεταει! :superman:

Οποτε με 44 + 52,5 ο δισκος και 2,5 το ανεμιστηρακι και αλλα 25 εργασια, εχω υπολογιστη μεχρι να τα φτυσει η μητρικη :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#741369 Φαντάσου να είχες αναθέσει στον g την ίδια εργασία:

i7 τουλάχιστον
2x 16 ram
1000w τροφοδοτικό
2tb nvme ssd

Τουλάχιστον 1500€

Φθηνά τη γλίτωσες.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#741372 Για αυτό επέλεξα κι εγώ πριν κάνα μήνα desktop. Διορθώνεις πολλά με μικρό κόστος. Και βέβαια είναι πιο δυνατά από τα αντίστοιχα φορητά.

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#741414
g8777 έγραψε:Με 120 € σου εφτιαχνα τουμπανο πισι . :roll:
Τον μήνα για ένα χρόνο;
saxon_747 έγραψε:Φαντάσου να είχες αναθέσει στον g την ίδια εργασία:

i7 τουλάχιστον
2x 16 ram
1000w τροφοδοτικό
2tb nvme ssd

Τουλάχιστον 1500€

Φθηνά τη γλίτωσες.
Χαλαρά.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#741415
Eliaskat έγραψε:την αλλαγη του μονιτορ δεν εβαλες!!
Περσινό. Έχω ένα Dell 22'ρι φτηνουλι αλλά καλό.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By g8777
#741417 Δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο, καί ο σαξονας
πάνω σεε ένα Game & Watch δουλεύει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#741436
Anonymous Founder έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Με γεια GB, καλότυχο να είναι αυτή τη φορά και να το απολαύσεις.
Είχαμε κι εμείς νέα άφιξη στην οικογένεια, αλλά εντελώς διαφορετική κατηγορία. Αγοράστηκε για ν'αντικαταστήσει το Yoga 700 που έσβησε ξαφνικά και δεν άναψε ποτέ. Επειδή προοριζόταν για την μητέρα μου, η μόνη απαίτηση ήταν να μπαίνει στο Internet, και να παίζει Viber για να μιλάμε όταν είναι Γιάννενα.
Teclast F5R 11.6-Inch 360 Degree Hinge Touch Screen Laptop Intel Apollo Lake N3450 Win 10 8GB DDR4 256GB SSD Notebook
https://www.banggood.com/Teclast-F5R-11 ... rehouse=CZ

Ήρθε στο σπίτι μου σε μία εβδομάδα (αποστολή από Τσεχία). Το συνολικό κόστος με τον αντάπτορα που πήρα γιατί έχει μόνον θύρα USB-C, ήταν 300€.
https://www.banggood.com/MantisTek-H3-7 ... rehouse=CZ

Να πω πως δεν του βγήκα κάποιο κουσούρι; Θα το πω. :s_blush
Εντάξει, δεν είναι το πιο γρήγορο μηχάνημα, αλλά δεν είναι καθόλου αργό. Και την σύγκριση την έκανα με το Surface 4 Pro με τον i5 που έχω για την δουλειά. Επίσης το μέγεθος δεν είναι καθόλου άσχημο. Είναι πραγματικά φορητό και ελαφρύ. ΟΚ, το 12.5" του Surface είναι ένα κλικ καλύτερο νομίζω, αλλά και τα 11.6" δεν είναι καθόλου άσχημα.
Ο πατέρας μου το είδε και ήθελε κι αυτός ένα, όχι όμως τόσο μικρό, μιας και τώρα έχει κι αυτός 14άρα.

Το πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό είναι πως είναι εντελώς fanless και εξ αυτού ήσυχο και πιθανόν να ζήσει και παραπάνω, αφού είναι και όλο αλουμινένιο. Επέλεξα το συγκεκριμένο λόγω καλών κριτικών, καλής τιμής και αποστολής από ευρωπαϊκή αποθήκη (ήρθε με DHL).
Πάρα πολύ προσεγμένο σε όλα του, έπαθα πλάκα. Αν μείνουν πάντα τόσο προσιτά, δεν πρόκειται ν'αγοράσουμε κάτι άλλο. Με 300€ αγοράζεις πολύ καλό μηχάνημα σε όλα του.
Εικόνα
Εδώ Teclast vs. Surface 4 Pro

Το προτείνω σε όποιον είναι σε σφιχτό budget.
Τώρα, μένει να βρω αν αξίζει να φτιαχτεί το Lenovo (το λυπάμαι γιατί είναι πολύ δυνατό μηχάνημα και δεν θέλω να το πετάξω). :help:

Σε συνέχεια αυτού: η μητέρα ξέχασε μια τσάντα στο εμπρός κάθισμα στα Γιάννενα και το Teclast έκανε φτερά. Μετάνιωσα άπειρα που δεν είχα βάλει κλείδωμα, γιατί μετά έτρεχα να κάνω log-out από Chrome και Firefox. Την επόμενη φορά, δεν θα τους ακούσω και θα μπει κλείδωμα, ειδικά τώρα που στα Windows 10 το κάνει με την κάμερα, δεν υπάρχει δικαιολογία.

Εκτός από το Teclast F5, μας έκλεψαν και τον δυνατό φορτιστή της Baseus (65Watts) που βόλευε πολύ να φορτίσεις laptop και κινητό μαζί. Συνολική απώλεια, κάπου 300€.
:s_hang
Καλύτερα έτσι, παρά να κλαίω τα λεφτά του Lenovo που έκαψε μητρική λίγους μήνες μετά την λήξη της εγγύησης (κόστος 800+ €).
Τώρα δουλεύει με το BMAX Y13 του πατέρα και στο ενδιάμεσο ψάχνω τον αντικαταστάτη (αντίστοιχης ποιότητας-τιμής πάντα).

Ξέχασα να ενημερώσω πως τελικά δεν είχε κλαπεί τίποτε όλα βρέθηκαν σε μια... τσάντα που είχε παραπεταχθεί στο σπίτι. 1-2 μέρες μετά το -και καλά- συμβάν.
Αλλά ως εδώ τα καλά, το γράφω για να προειδοποιήσω. Έχει μπλοκάρει το ΤΑΒ πλήκτρο και ήταν αδύνατο να χρησιμοποιηθεί! Μια απλή ζημιά, που θα μπορούσε να διορθωθεί με ένα άλλο πληκτρολόγιο. Αν έβρισκες! Γιατί δεν υπάρχει πουθενά! Το Banggood που αγοράστηκε και που πουλάει άπειρα τέτοια κάθε χρόνο, νίπτει τας χείρας του. Και είναι πολύς κόσμος που γκρινιάζει για το θέμα... Η Teclast ούτε καν απάντησε στο email μου. Σε διάφορα site που κάποτε είχαν, τώρα δεν υπάρχει στοκ.
Η αλήθεια είναι πως όλα αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι όταν μπλέκεις με τους κινέζους, αλλά έπεσα και στην συγκυρία.
Τελικά, έδωσα προσωρινά λύση με ένα διαφορετικό mapping των πλήκτρων, καταργώντας το ΤΑΒ με την εφαρμογή Sharpkeys.
https://www.randyrants.com/category/sharpkeys/
Eίναι δωρεάν και κάνει μια χαρά την δουλειά της. Έγινε πλέον λειτουργικό, αφού έκανα map ένα άλλο πλήκτρο στην θέση του ΤΑΒ και όλα δουλεύουν.
Αλλά προς γνώσιν και συμμόρφωσιν.... :s_roses
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#741441
g8777 έγραψε:Δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο, καί ο σαξονας
πάνω σεε ένα Game & Watch δουλεύει.


Έκανα αναβάθμιση :iconcool:
Δε σου λέω τι, γιατι θα με ματιάξεις. :s_roses

Υ.Γ. Boot time σε Win 10: 3'' :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#741522
saxon_747 έγραψε:Φαντάσου να είχες αναθέσει στον g την ίδια εργασία:
Τουλάχιστον 1500€
Φθηνά τη γλίτωσες.


Και roxette να παίζει κατά τις εργασίες.... Πού το βάζεις αυτό...

άκου sweet smoke...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#741838 Μου έχουν δώσει ένα πολυμηχάνημα Epson WF-2520 το οποίο λένε δεν τυπώνει με τίποτα μαύρο ακόμα και με καινούριο μελάνι. Υποτίθεται ότι έχουν πατηθεί τα σχετικά κουμπιά καθαρισμός κλπ. Δεν τον έχω ανοίξει ακόμα να δοκιμάσω κι εγώ. Τι μπορεί να φταίει και αν μπορώ να κάνω κάτι ώστε να γίνει πλήρως λειτουργικός και να τον πάρω πχ στο γραφείο;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#741868
Dimitris_P έγραψε:Μου έχουν δώσει ένα πολυμηχάνημα Epson WF-2520 το οποίο λένε δεν τυπώνει με τίποτα μαύρο ακόμα και με καινούριο μελάνι. Υποτίθεται ότι έχουν πατηθεί τα σχετικά κουμπιά καθαρισμός κλπ. Δεν τον έχω ανοίξει ακόμα να δοκιμάσω κι εγώ. Τι μπορεί να φταίει και αν μπορώ να κάνω κάτι ώστε να γίνει πλήρως λειτουργικός και να τον πάρω πχ στο γραφείο;


Συνηθισμένο πρόβλημα σε Epson, έχει βουλώσει η κεφαλή.
Αν δε φτιάξει με επαναλαμβανόμενους καθαρισμούς κεφαλής και ευθυγραμμίσεις, δοκίμασε να τυπώσεις μια full black σελίδα αρκετές φορές μήπως ξεβουλώσει.

Αλλιώς: https://youtu.be/Qtnd8xO9g9Y
Άβαταρ μέλους
By markvag
#741982 Ερώτηση:

Έχω έναν υπολογιστή που πλέον τελειώνει το Γυμνάσιο, μιας και αγοράστηκε το μακρινό 2007 (αν θυμάμαι καλά)... Intel Core 2 Duo κανείς;; :svivhaha: :metalo: :inlove:

Πρόσφατα περάστηκαν Windows 10 και το μηχάνημα πετάει (έχει και 4 ολόκληρα GB RAM) :svivhaha: , ενώ σε παλαιότερη αναβάθμιση είχε περαστεί και ένας 128GB SSD.

Τον έχω πίσω από την τηλεόραση και καμιά φορά χρησιμοποιείται ως DVD player... Με την τηλεόραση συνδέεται με ένα καλώδιο HDMI μέσω της κάρτας γραφικών που έχει (κάποια NVidia, δεν θυμάμαι τώρα). Και τον έχω ως back-up σε περίπτωση που χρειαστεί και πάλι τηλεκπαίδευση και χαλάσει κάποιος άλλος από τους υπολογιστές που έχουμε (ένα Laptop η μεγάλη που αγοράστηκε αρχές του 2020 και ένας σταθερός που αγοράστηκε φέτος για τον μικρό). Προφανώς, ο υπολογιστής δουλεύει ελάχιστα πλέον, ιδίως τη στιγμή που, εδώ και μερικούς μήνες η τηλεόραση είναι Smart.

Προχθές, πάω να τον ανοίξω και συνειδητοποιώ πως δεν στέλνει ήχο στην τηλεόραση... :protest: Καινούριο μηχάνημα να χαλάσει;;; :protest: :protest:

Αρχικά, θα δω το καλώδιο (που και αυτό καινούριο είναι). Η τηλεόραση θεωρώ απίθανο να χάλασε, οριακά την έχω 4 μήνες... Τί άλλο αν δεν είναι το καλώδιο; Υπάρχει περίπτωση να είναι η κάρτα γραφικών; Ή η μητρική; (για να προλάβω, ο ήχος ήταν τέρμα και στο pc και την τηλεόραση)

Κατά τ' άλλα, o υπολογιστής δουλεύει κανονικά.