Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#738635 Δε χρειάζεται ελληνική μετάφραση, και με επεξήγηση στα αγγλικά μια χαρά είναι για μας.
Ε θα το πάρω και σαν.. δοκιμή, τόσα χρόνια δεν πήρα ereader
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#738650 Η μεγάλη χρησιμότητα στο Kindle είναι όταν θέλεις να διαβάζεις σε εξωτερικό χώρο και δεν θέλεις να φορτίζεις συνέχεια. Αλλιώς και ένα κλασικό tablet με την εφαρμογή είναι μια χαρά.
Απλώς το Kindle είναι ό,τι πιο κοντά στην αίσθηση του βιβλίου και αυτό επίσης μετράει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#738653 Ανακηρυσσω πάντως τον Chris πωλητή της χρονιάς


Όχι ότι έπεσε σε κανέναν δύσκολο πελάτη αλλά με έπεισε να το δοκιμάσω

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#738654
Anonymous Founder έγραψε:Η μεγάλη χρησιμότητα στο Kindle είναι όταν θέλεις να διαβάζεις σε εξωτερικό χώρο και δεν θέλεις να φορτίζεις συνέχεια. Αλλιώς και ένα κλασικό tablet με την εφαρμογή είναι μια χαρά.
Απλώς το Kindle είναι ό,τι πιο κοντά στην αίσθηση του βιβλίου και αυτό επίσης μετράει.


επισης σε φαση με πολυ ηλιο (ξαπλωστρα παραλία) διαβάζεις πολυ πιο ανετα με Kindle
Άβαταρ μέλους
By glf
#738656 Ναι η μεγάλη διαβάζει πολύ και θα.. σωθούμε και στα ταξίδια. Μπαταρία πάντα ξεχνάει να φορτίσει.. χαχαχα

Ναι και γω σήμερα παραγγέλνω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#738658
glf έγραψε:Σκέφτομαι να πάρω ένα Kindle Papwerwhite τώρα στο BF για τη μεγάλη κόρη. Διαβάζει άνετα αγγλικό κείμενο και πάει για Lower.
Είδα λοιπόν ότι το kindle έχει μια λειτουργία που επεξηγεί δύσκολες λέξεις μέσα στο κείμενο και το βρήκα ότι καλύτερο για τη φάση που είμαστε τώρα.
Συν το οτι πιστεύω ότι το paperwhite είναι πιο ξεκούραστο για τα μάτια. Και ήδη φοράει γυαλιά η μεγάλη μου..
από το amazon.de βγαίνει τώρα 90€ το 32GB.

Για πες, βιβλια που εχω στα google docs τα διαβαζει;

@Chris δωσε κι εδω ενα πμ :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#738661 Κάτοχος κ εγώ εδώ κ δύο χρόνια του ,kindle!Αυτο που κάνει είναι τέλειο.Οπως αναφέρθηκε κ πιο πάνω ειδικά για καλοκαίρι με βολεύει πολύ! Φορτώνω κ ελληνικά free βιβλία κ δεν με νοιάζει αν βραχεί από τα χέρια κ για τον ήλιο.Μπαταρια τέλεια.

Ειδικά για αγγλικά κείμενα είναι ιδανικό .

έχει κ μια εφαρμογή για να αλλάζεις φορμάτ pdf σε αρχείο ειδικό για kindle να κάνει αυτόματη μεγένθυση χωρίς πρόβλημα.

Απλά περίμενα να με βολεύει για pdf editor reader αλλά δεν βολεύει. Επίσης μπορείς να σημειώνεις αποθηκεύεις κομμάτια κειμένου που είναι βολικό. Κ φυσικά black friday offer λέει!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#738665
dimik έγραψε:Κι εγώ αλλαγή λαπτοπ με Surface σαν βασικό μηχάνημα σκέφτηκα αλλά δεν το έγραψα για να μην φανεί ότι προτείνω φεραρι σε τοπικό για μικρομεσαίο.

Σε συνδυασμό με Office 365, Notes, To Do, Whiteboard, Project συν τα υπόλοιπα κλασσικά του Office είναι ακαταμάχητος συνδυασμός για παραγωγικοτητα, όλα σε ένα τακτοποιημενα.

< >
Κάποια στιγμή θα γίνει αλλά θέλει να πας για ακριβά μοντέλα να γίνει σωστά η δουλειά. Είμαι στη φάση που στο σπίτι δεν υπάρχει καμμία συσκευή ios, κ υπάρχει εξοπλισμός για συλλογή δεδομένων που τρέχει τέλεια κ προτείνεται σε ios. Η αντίστοιχη android app είναι σχεδόν πειραματική ούτε στο store την έχουν ανεβάσει.

Οπότε πρέπει να δανειστώ κάποιο iphone παλαιό( τρέχει από 6 κ πάνω) να δω ότι δουλεύει κ στη χειρότερη να το αγοράσω μεταχειρισμένο.

Ή να αγοράσω το ipad το απλό κ να έχω μια ταμπλέτα..Όπως καταλάβατε κινητό για μένα apple δεν θέλω.

Σε φίλου iphone συνδέθηκαν 6 αισθητήρες με Bluetooth κ έκανε καταγραφή 2 δεδομένων από τον καθένα. Σε δύο android έχω φτάσει μέχρι ένα αισθητήρα!

ΥΓ όπως θα έλεγε κ ο Μάρκος δέχομαι κ χορηγίες με ανάλογα credits όταν τρέξουν αυτά που πρέπει....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#738668 Για να τρέχεις εύκολα και φθηνά πράγματα σε iOS παίρνεις ένα φθηνό iPad, αντί για iPhone που είναι πανάκριβα.
Δεν κατάλαβα για τι αισθητήρες μιλάς πάντως. Πώς παίζουν, μέσα από εφαρμογή ή από το λειτουργικό;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#738682 Ούτε εγώ κατάλαβα για τι αισθητήρες μιλάμε, φαίνεται από την περιγραφή για smart home.

Πάντως τον συνδυασμό Surface-Notes-O365 μόνο σε έναν γιατρό το θαύμασα πραγματικά γιατί το είχε σε πλήρη εκμετάλλευση.
Ιστορικό ασθενή με όλες τις κατά καιρούς εξετάσεις σκαναρισμενες attached στο note, χειρόγραφες με το πενάκι σημειώσεις σε κάθε επίσκεψη με συμπτώματα-αγωγή, με λίγο scroll και άνοιγμα μερικών αρχείων καταλάβαινε-θυμόταν ακριβώς που βρίσκετε η κατάσταση κι ας είχε 100δες άλλους ασθενείς.

Το PC στο γραφείο του το είχε μόνο για να κάνει chat με την γραμματεία δίνοντας live συμβουλές σε ασθενείς που πήραν τηλ να ρωτήσουν κάτι.

< >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#738684
Anonymous Founder έγραψε:Για να τρέχεις εύκολα και φθηνά πράγματα σε iOS παίρνεις ένα φθηνό iPad, αντί για iPhone που είναι πανάκριβα.
Δεν κατάλαβα για τι αισθητήρες μιλάς πάντως. Πώς παίζουν, μέσα από εφαρμογή ή από το λειτουργικό;
Είναι imu
**** The term IMU stands for “Inertial Measurement Unit,” and we use it to describe a collection of measurement tools. When installed in a device, these tools can capture data about the device's movement. IMUs contain sensors such as accelerometers, gyroscopes, and magnetometers.****

Λειτουργεί σε ios θέλει 11 κ μετά για να σε αφήσει να το κατεβάσεις από το store..
Λογικά ένα iphone 7 ,k πάνω θα μπορεί να κατεβάσει την εφαρμογή.Απλα θα πρέπει να το δοκιμάσω ότι λειτουργεί καλά με 6 units συνδεμένα κ κρατάει δεδομένα. Τότε μπορώ να αγοράσω ένα φθηνό μεταχειρισμένο.

Αλλιώς αυτό που είπες κ είναι το πιο σίγουρο ipad 9 gen 417 euro k μένει κ η ταμπλέτα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#738685
Anonymous Founder έγραψε:Για να τρέχεις εύκολα και φθηνά πράγματα σε iOS παίρνεις ένα φθηνό iPad, αντί για iPhone που είναι πανάκριβα.
Δεν κατάλαβα για τι αισθητήρες μιλάς πάντως. Πώς παίζουν, μέσα από εφαρμογή ή από το λειτουργικό;
Είναι imu
**** The term IMU stands for “Inertial Measurement Unit,” and we use it to describe a collection of measurement tools. When installed in a device, these tools can capture data about the device's movement. IMUs contain sensors such as accelerometers, gyroscopes, and magnetometers.****

Λειτουργεί σε ios θέλει 11 κ μετά για να σε αφήσει να το κατεβάσεις από το store..
Λογικά ένα iphone 7 ,k πάνω θα μπορεί να κατεβάσει την εφαρμογή.Απλα θα πρέπει να το δοκιμάσω ότι λειτουργεί καλά με 6 units συνδεμένα κ κρατάει δεδομένα. Τότε μπορώ να αγοράσω ένα φθηνό μεταχειρισμένο.

Αλλιώς αυτό που είπες κ είναι το πιο σίγουρο ipad 9 gen 417 euro k μένει κ η ταμπλέτα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#738799
JarnoT έγραψε:Σκέφτομαι να πάρω έναν projector, φτηνό, οικονομικό, μαξ 150 ευρώ, έτσι για την οικιακή πλάκα μου. Αποκλειστικά για να βλέπω σειρές. Τηλεόραση δεν έχω κι ούτε επιθυμώ να πάρω. Ούτε πανί, κατευθείαν στον τοίχο.

Τελικά πήρα αυτόν που δω (113 ευρώ):
https://m.banggood.com/Android-9_0-XIAOMI-Wanbo-X1-WIFI-Projector-1080P-Supported-Netflix-YouTube-Online-TV-350-ANSI-Lumens-1+8G-Four-way-Keystone-Correction-Home-Theater-p-1879489.html
Μεν 720p, ωστόσο ολοκαίνουρια βερσιόν με φωτεινό φακό και πολύ καλή απόδοση χρωμάτων, λένε τα ρηβιούζ. + Android tv 9.0 με τις διάφορες ευκολίες. Καλύτερος, λένε, από τον wanbo t2 max, κι ας είναι 1080 ο δεύτερος.
Άη να δούμε.