Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#741991
diplomat έγραψε:Σμαρτ τιβί εδώ και μόλις λίγους μήνες, λάπτοπ δεκαπενταετίας, ανεβαίνεις κι άλλο στα μάτια μου. :inlove:


Το Laptop της μικρής είναι περυσινό, desktop είναι το εργαλείο! :rtfm:

Έχω και έναν ακόμα που είναι κάπου 10 ετών, αυτός έχει οθόνη μία 15άρα TFT EIZO που αγοράστηκε το 2001 (αν θυμάμαι καλά) και ακόμα τραβάει το σκυλί! :inlove: :metalo: :metalo: 3 καλώδια έχουν χαλάσει, η οθόνη δεν έχει ούτε μισό pixel καμμένο! :metalo: Και εδώ και πάνω από δεκαετία έχει κάθε τρεις και λίγο παιδικά χεράκια να δείχνουν, πιάνουν, κτλ... :lol: Αυτός ο υπολογιστής λοιπόν καλά πάει, πρόσφατα αλλάχτηκε κάρτα γραφικών, και μπήκαν Windows 10 (είχε τα 7), αλλά χάλασαν τα ηχειάκια του! :x Κάτι καινούρια ήταν, καμιά 5ετία τα είχα :x ΓΜΤΧΜ τα Turbo-X ούτε δημοτικό δεν έφτασαν. :x :rant:

Ένας εκ των δύο λογικά σύντομα θα πάει στους γονείς μου, για να γίνει και η δική τους τηλεόραση Smart (έχουν μία 32άρα, που την πήραν πάμφθηνα πριν 2-3 χρόνια χωρίς να με ρωτήσουν και δεν είναι Smart και τώρα θέλει ο πατέρας μου να βλέπει Ertflix)... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#741996 Δδλ στην προηγουμενη τιβι εστελνε ηχο, σε αυτη δε στελνει? Ή εστελνε και σε αυτη και σταματησε? Υπαρχει καλωδιο ηχου ή μεσω του hdmi? Ξεκινα ψαχνοντας τις ρυθμισεις της τιβι και συνεχισε με τις ρυθμισεις της καρτας γραφικων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#741997
Chris έγραψε:Δδλ στην προηγουμενη τιβι εστελνε ηχο, σε αυτη δε στελνει? Ή εστελνε και σε αυτη και σταματησε? Υπαρχει καλωδιο ηχου ή μεσω του hdmi? Ξεκινα ψαχνοντας τις ρυθμισεις της τιβι και συνεχισε με τις ρυθμισεις της καρτας γραφικων...


Στην ίδια τηλεόραση, τελευταία φορά που τον άνοιξα (2-3 εβδομάδες πριν) έστελνε κανονικά. Τώρα όχι. Οι ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών να άλλαξαν δύσκολο, δεν το πείραξε κανείς... Οι ρυθμίσεις της τηλεόρασης ενδεχομένως τα παιδιά κάτι να πείραξαν, θα το δω! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#742015 H σύνδεση με την τηλεόραση φαντάζομαι γίνεται με HDMI και μέσω αυτού περνάει και τον ήχο, σωστά; Εννοώ δεν έχεις κάνει το λάθος να έχεις βάλει κάπου χωριστά την είσοδο του ήχου;
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#742016 Kάτι τέτοιο πρέπει να είναι. Δες τις ρυθμίσεις της TV για τον ήχο αν παίρνει πράγματι από το HDMI
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#742063
vasilis έγραψε:Kάτι τέτοιο πρέπει να είναι. Δες τις ρυθμίσεις της TV για τον ήχο αν παίρνει πράγματι από το HDMI


αυτο βασικά αλλά τσεκάρεις απο τον Υπολογιστή , με δεξί κλικ στο ηχείο δίπλα στο ρολόι , που στέλνει ήχο

κατα πάσα πιθανότητα , στέλνει αλλού εκτός απο HDMI

ΥΓ άσχετο, τα Win 11 ακόμα για laptop χωρούν αρκετούτσικες βελτιώσεις σε gui - performance i/o
Άβαταρ μέλους
By markvag
#742095
Anonymous Founder έγραψε:H σύνδεση με την τηλεόραση φαντάζομαι γίνεται με HDMI και μέσω αυτού περνάει και τον ήχο, σωστά; Εννοώ δεν έχεις κάνει το λάθος να έχεις βάλει κάπου χωριστά την είσοδο του ήχου;


Ναι, η μόνη σύνδεση με την τηλεόραση είναι με το καλώδιο HDMI. Και για εικόνα και για ήχο.


vasilis έγραψε:Kάτι τέτοιο πρέπει να είναι. Δες τις ρυθμίσεις της TV για τον ήχο αν παίρνει πράγματι από το HDMI


Μα, να άλλαξε μόνο του;;; Εκτός αν

sknipper έγραψε:Μήπως έκανε κανένα update η τηλεόραση


Και δεν το πήρα χαμπάρι (έγινε σε ώρα που δεν ήμουν σπίτι). Ο υπολογιστής σίγουρα δεν έκανε update, τελευταία φορά εγώ τον άνοιξα και είμαι σίγουρος γι' αυτό. Οπότε δύσκολο να έχει πειραχτεί κάτι εκεί, αλλά θα το κοιτάξω...


georgetz έγραψε:
αυτο βασικά αλλά τσεκάρεις απο τον Υπολογιστή , με δεξί κλικ στο ηχείο δίπλα στο ρολόι , που στέλνει ήχο

κατα πάσα πιθανότητα , στέλνει αλλού εκτός απο HDMI



Σωστά... :tomato: Δεν το σκέφτηκα καθόλου... :tomato: :tomato:


Ευχαριστώ παιδιά!
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#742262
diplomat έγραψε:Σμαρτ τιβί εδώ και μόλις λίγους μήνες, λάπτοπ δεκαπενταετίας, ανεβαίνεις κι άλλο στα μάτια μου. :inlove:


Μας τα χάλασε λίγο στο
markvag έγραψε:Με την τηλεόραση συνδέεται με ένα καλώδιο HDMI μέσω της κάρτας γραφικών που έχει


αντί για

Εικόνα

:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#742326
Zorz έγραψε:
Μας τα χάλασε λίγο στο
markvag έγραψε:Με την τηλεόραση συνδέεται με ένα καλώδιο HDMI μέσω της κάρτας γραφικών που έχει


αντί για

Εικόνα

:rtfm:



Τί πράγματα του Σατανά είναι αυτά;; :omg: :omg: :omg:



:lol: :lol: :lol:


Το θέμα δεν το είδα καθόλου χθες, γύρισα αργά, είχα κάποιες άλλες δουλειές και μετά δεν είχα κουράγιο... και κάπως έτσι προβλέπεται και σήμερα να πάει... Μόλις το δω θα επανέλθω με feedback! Ευχαριστώ πάντως και πάλι! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#742342 Ερώτηση: Για να εγκαταστήσω σε PC το XBOX Game Pass (1 ευρώ οι 3 μήνες - σπεύσατε, έχει το καινούργιο Forza) θέλει minimum requirements Win 10 1909. Εγώ έχω τα 1809 και δεν μπορώ να τα αναβαθμίσω γιατί έχω βάλει τα Enterprize (είναι η έκδοση που μας δίνει το ΑΠΘ) και πρέπει να το κάνει ο admin και ξυσταρχίδιασ'.

Ξέρει κανένας κάποιον άλλο τρόπο να βάλω νεότερα 10αρια χωρίς να ξηλώσω;
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#742346 Ουτε καν το ειχα παρατηρήσει αυτό το requirement και έπαιζα 1 μήνα. Το δοκίμασες παρά την έκδοση και δεν δουλεύει? :hmmm:

(BTW κυκλοφορεί μόντα μέσω vpn και eneba για ~3ευρω/μηνα :ninja: )