Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#713383 Ποιος ξέρει να μου πει αν η διαφορά των εν λόγω επεξεργαστών είναι πολύ μεγάλη;
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/I ... 4vsm921077

Το λέω γιατί κοιτάω τα 2 παρακάτω λάπτοπ:

1) https://www.kotsovolos.gr/computing/lap ... 28780-null

2) https://www.kotsovolos.gr/computing/lap ... 28779-null
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#713385 Αφού την βλέπεις την διαφορά. Περίπου 15-20% πιο γρήγορος ο G7. Τώρα αν αξίζει τα παραπάνω 100€, έχει να κάνει με το τις ανάγκες σου και τα οικονομικά σου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#713387
Anonymous Founder έγραψε:Με γεια GB, καλότυχο να είναι αυτή τη φορά και να το απολαύσεις.
Είχαμε κι εμείς νέα άφιξη στην οικογένεια, αλλά εντελώς διαφορετική κατηγορία. Αγοράστηκε για ν'αντικαταστήσει το Yoga 700 που έσβησε ξαφνικά και δεν άναψε ποτέ. Επειδή προοριζόταν για την μητέρα μου, η μόνη απαίτηση ήταν να μπαίνει στο Internet, και να παίζει Viber για να μιλάμε όταν είναι Γιάννενα.
Teclast F5R 11.6-Inch 360 Degree Hinge Touch Screen Laptop Intel Apollo Lake N3450 Win 10 8GB DDR4 256GB SSD Notebook
https://www.banggood.com/Teclast-F5R-11 ... rehouse=CZ

Ήρθε στο σπίτι μου σε μία εβδομάδα (αποστολή από Τσεχία). Το συνολικό κόστος με τον αντάπτορα που πήρα γιατί έχει μόνον θύρα USB-C, ήταν 300€.
https://www.banggood.com/MantisTek-H3-7 ... rehouse=CZ

Να πω πως δεν του βγήκα κάποιο κουσούρι; Θα το πω. :s_blush
Εντάξει, δεν είναι το πιο γρήγορο μηχάνημα, αλλά δεν είναι καθόλου αργό. Και την σύγκριση την έκανα με το Surface 4 Pro με τον i5 που έχω για την δουλειά. Επίσης το μέγεθος δεν είναι καθόλου άσχημο. Είναι πραγματικά φορητό και ελαφρύ. ΟΚ, το 12.5" του Surface είναι ένα κλικ καλύτερο νομίζω, αλλά και τα 11.6" δεν είναι καθόλου άσχημα.
Ο πατέρας μου το είδε και ήθελε κι αυτός ένα, όχι όμως τόσο μικρό, μιας και τώρα έχει κι αυτός 14άρα.

Το πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό είναι πως είναι εντελώς fanless και εξ αυτού ήσυχο και πιθανόν να ζήσει και παραπάνω, αφού είναι και όλο αλουμινένιο. Επέλεξα το συγκεκριμένο λόγω καλών κριτικών, καλής τιμής και αποστολής από ευρωπαϊκή αποθήκη (ήρθε με DHL).
Πάρα πολύ προσεγμένο σε όλα του, έπαθα πλάκα. Αν μείνουν πάντα τόσο προσιτά, δεν πρόκειται ν'αγοράσουμε κάτι άλλο. Με 300€ αγοράζεις πολύ καλό μηχάνημα σε όλα του.
Εικόνα
Εδώ Teclast vs. Surface 4 Pro

Το προτείνω σε όποιον είναι σε σφιχτό budget.
Τώρα, μένει να βρω αν αξίζει να φτιαχτεί το Lenovo (το λυπάμαι γιατί είναι πολύ δυνατό μηχάνημα και δεν θέλω να το πετάξω). :help:

Σε συνέχεια αυτού: η μητέρα ξέχασε μια τσάντα στο εμπρός κάθισμα στα Γιάννενα και το Teclast έκανε φτερά. Μετάνιωσα άπειρα που δεν είχα βάλει κλείδωμα, γιατί μετά έτρεχα να κάνω log-out από Chrome και Firefox. Την επόμενη φορά, δεν θα τους ακούσω και θα μπει κλείδωμα, ειδικά τώρα που στα Windows 10 το κάνει με την κάμερα, δεν υπάρχει δικαιολογία.

Εκτός από το Teclast F5, μας έκλεψαν και τον δυνατό φορτιστή της Baseus (65Watts) που βόλευε πολύ να φορτίσεις laptop και κινητό μαζί. Συνολική απώλεια, κάπου 300€.
:s_hang
Καλύτερα έτσι, παρά να κλαίω τα λεφτά του Lenovo που έκαψε μητρική λίγους μήνες μετά την λήξη της εγγύησης (κόστος 800+ €).
Τώρα δουλεύει με το BMAX Y13 του πατέρα και στο ενδιάμεσο ψάχνω τον αντικαταστάτη (αντίστοιχης ποιότητας-τιμής πάντα).
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#713389 Η διαφορά δεν είναι απαραίτητα 24% σε επιδόσεις, παρόλα αυτά ο i5-1135G7 είναι ταχύτερος, πιο πρόσφατος και έχει καλύτερα γραφικά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#713391 Ω μακακία...

Ένας από τους λόγους που θέλω Χαβάη, είναι το δαχτυλικό αποτύπωμα για περίπτωση απώλειας/κλοπής.

Anonymous Founder έγραψε:Αφού την βλέπεις την διαφορά. Περίπου 15-20% πιο γρήγορος ο G7. Τώρα αν αξίζει τα παραπάνω 100€, έχει να κάνει με το τις ανάγκες σου και τα οικονομικά σου.


Χρήση γραφείου, πρόγραμμα τιμολόγησης, εκτυπώσεις, browsing
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#713396 Μια χαρά δουλεύει πάντως και η κάμερα, δεν είναι απαραίτητο το δακτυλικό αποτύπωμα για απλό χρήστη (αν και σαφώς πιο ασφαλής μέθοδος).
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#713459
Giuseppe Busso έγραψε:
g8777 έγραψε:Μπουσσε δεν είχες αγοράσει πρόσφατα matebook ; :hmmm:



Ναι προσωπικό. Θέλω κι άλλο.
Για τη χρήση που το θες οποίο και να επιλέξεις θα πετάει.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#713488
saxon_747 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
g8777 έγραψε:Μπουσσε δεν είχες αγοράσει πρόσφατα matebook ; :hmmm:



Ναι προσωπικό. Θέλω κι άλλο.
Για τη χρήση που το θες οποίο και να επιλέξεις θα πετάει.


Λοιπόν, πέρασα μια βόλτα τα παιδιά του Πλαισίου που ξέρω.
Μου κόβουν 50€ για το D15 με τον καλό επεξεργαστή, κατεβαίνει στα 849€ (στα 685 περίπου χωρίς ΦΠΑ) δηλαδή και μου δίνουν 20€ δωροεπιταγή για αγορά οτιδήποτε θέλω από το κατάστημά τους.

Σκέφτομαι να μπω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτός ο i5, αν είναι οκ στο διάβα των ετών, μιας και το μηχάνημα θα μείνει για χρόνια να κάνει τις δουλειές που ανέφερα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#713490
Giuseppe Busso έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
g8777 έγραψε:Μπουσσε δεν είχες αγοράσει πρόσφατα matebook ; :hmmm:



Ναι προσωπικό. Θέλω κι άλλο.
Για τη χρήση που το θες οποίο και να επιλέξεις θα πετάει.


Λοιπόν, πέρασα μια βόλτα τα παιδιά του Πλαισίου που ξέρω.
Μου κόβουν 50€ για το D15 με τον καλό επεξεργαστή, κατεβαίνει στα 849€ (στα 685 περίπου χωρίς ΦΠΑ) δηλαδή και μου δίνουν 20€ δωροεπιταγή για αγορά οτιδήποτε θέλω από το κατάστημά τους.

Σκέφτομαι να μπω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτός ο i5, αν είναι οκ στο διάβα των ετών, μιας και το μηχάνημα θα μείνει για χρόνια να κάνει τις δουλειές που ανέφερα.
Για τη χρήση που αναφέρεις, πας 10ετια.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#713763 Λοιπόν, θυμάστε πριν από καιρό που σας είχα ρωτήσει για κάτι ακριβά ποντίκια; Φάγανε Χ.
Πήρα σήμερα άλλο ένα Mi Silent με 10€, το οποίο θα κρατήσω σπίτι για προσωπική χρήση και το άλλο που είχα, το μαύρο, πάει στο μαγαζί.
10 ευρώ με χαρακτηριστικά για 50 ευρώ. Πάμε παρακάτω.

Εικόνα

saxon_747 έγραψε:Για τη χρήση που αναφέρεις, πας 10ετια.


Τα ζύγισα γιατί είχα βρει και ένα HP με τον i5-1135g7 με κάνα 200άρι ευρώ κάτω.
Αλλά, δεν είχε IPS οθόνη, πλαστικό, 8άρα RAM και γενικά ήταν σε όλα χειρότερο. Απλά ήταν πιο φθηνό.
Προχώρησα με το Χαβάη. Δυστυχώς δεν έτρεχε κάποια προσφορά, αλλά επειδή είμαι καλός πελάτης σε κάποια καταστήματα, μπορώ να ζητήσω κάτι καλύτερο off the record και το πήρα -75€.
Εξαιρετικό μηχάνημα δείχνει. Ήμουν σίγουρος και για αυτό το ήθελα. Τέλεια η 15,6 ιντσών οθόνη. Σαφώς καλύτερη για την επαγγελματική χρήση που το θέλω. Δεν είναι γυαλιστερή για να σκονίζεται κιόλας. Μπήκαν προγράμματα, βάσεις δεδομένων κλπ. Όλα κομπλέ.


Τώρα έχω μια συγκεκριμένη ερώτηση που πρέπει να την κάνω καλά για να πάρω σωστή απάντηση.

Έβαλα ένα mail και θα το χρησιμοποιώ εγώ και ο αδερφός μου. Ξεκλειδώνει με δαχτυλικό με το Windows Hello. Ένα δάχτυλο εγώ, ένα ο Μπουσοαδερφός.

Μπορώ εγώ να βάλω τον προσωπικό μου λογαριασμό σε αυτό το λάπτοπ; για να κατεβάσω πχ εκεί δικά μου προγράμματα όπως Chrome που έχω μέσα τους κωδικούς μου; για να μπορώ να το χρησιμοποιώ για δική μου χρήση; αλλά να μπαίνω μόνο εγώ σε αυτό το προφίλ.
Γίνεται κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#713768 Γίνεται απλά στο προσωπικό σου account θα βάλεις άλλο δάχτυλο στο Hello, με τα ίδια biometrics δεν μπορείς να έχεις πολλαπλά accounts.

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#714510 Υπάρχει κάποιος mail client με δυνατότητα sync? (Όχι webmail)

Θέλω σε ένα λογαριασμό email να μαρκαρονται κάποια email με labels (πχ "προς τιμολόγηση", "ολοκληρώθηκε") και να τα βλέπουν 2-3 χρήστες του ίδιου account.