Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#686449
drdino έγραψε:Random MAC Address στο ON;
A, ναι, αυτό θα είναι, κάθε φορά που συνδέεται έχει άλλο MAC και έτσι μόνο το ένα είναι ενεργό, έσβησα τα άλλα. Έχει καμιά σημασία αυτό, δηλαδή μήπως ενοχλείται ο router, να το σταματήσω;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#686753 Δεν ξέρω τι @#@$#@$@ έκανα αλλά το κινητό μου (OPPO Realme 7 pro) συνδέεται με το wifi σε 2,4 και 5GHz, φούλ σήμα αλλά δεν περνάει τίποτα, ιντερνετ γιοκ. Βγαίνει και ενημέρωση ότι η σύνδεση είναι μάπα και θα σε συνδέσω με data. Άλλα κινητά, tablet και τα λαπτοπ κανενα πρόβλημα. Σημειωτέον ότι χθες το πρωί που πρωτοσυνδέθηκε για πολύ λίγο χρόνο πρόλαβε να μου δείξει πλήρη ταχύτητα.
Το ίδιο router (Nokia HA-140W-B με εγχειρίδιο: https://hyperoptic.com/wp-content/uploa ... manual.pdf ) συνδέεται μέσω powerline σε άλλο δωμάτιο κι εκεί έχω ένα παλιό router σε bridging mode να δίνει wifi στο οποίο το τηλεφωνό μου συνδεεται κανονικά. :hmmm:
'Αρα είτε κάτι έκανα στον κύριο router (δεν νομίζω να έχω περιορίσει MAC ούτε IP, του έκανα και factory reset πάλι τα ίδια) είτε κατι στο τηλεφωνό μου (κάτι ειδικό για τα συγκεκριμένα 2 δίκτυα wifi). Δεν μπορώ να βρω κάτι. Τι να κάνω, τι μου έχει ξεφύγει;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#686970
BARHonda έγραψε:Την IP που παίρνει την έχεις τσεκάρει? Bridging έχεις ένα subnet ή 2 συνολικά?
Παίρνει κάποια IP, δεν νομίζω να την έχω περιορίσει. Τι εννοείς να την τσεκάρω, δεν μοιάζει να υπάρχει κάποια περιορισμένη IP. Μπορώ να δοκιμάσω να την αλλάξω, πώς;
Bridging και subnet τι εννοείς;

Anonymous Founder έγραψε:Mac filtering μήπως ;
Μπορεί να έπαιξα λίγο με αυτό αλλά δεν μοιάζει να έχει κάποιον περιορισμό πια. Άλλωστε το mac αλλάζει κάθε φορά, random λέει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686974 Αν έπαιξες, μπορεί εκεί να έγινε η ζημιά. Θα έλεγα απενεργοποίησέ το όπως και το random και δες.
MAC filtering σημαίνει πως επιτρέπει συγκεκριμένη λίστα MAC. Αν σου αλλάζει την δική σου συνέχεια το κινητό, τότε δεν θα περνάει ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#686976 Ερώτηση

Μπορείς σε win10 να συνδυάσεις wifi και usb dongle με ραδιοδικτυο ώστε να έχεις άθροισμα των ταχυτήτων;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686978 Πρέπει να το υποστηρίζει και το router σου. Γενικώς, δεν είναι τόσο εύκολο. Και πλέον δεν έχει και τόσο νόημα, με τις ταχύτητες που πιάνουν τα σημερινά router.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#687006
saxon_747 έγραψε:
dimik έγραψε:Sata SSD


Adata XPG SX8200 Pro NVMe vs Crucial MX500 SATA διαφορά 10-15€ (αλλά 6x read 2,5x write)

Σχετικά με NUC, βρήκα το Intel NUC Kit NUC8i3BEK με 210 αλλά έχει i3-8109U :hmmm: 2 λιγότεροι πυρήνες, χαμηλότερη συχνότητα... :hmmm: Μαζί με μνήμες (16GB) και NVMe θα βγεί κάνα 320άρι.

Για monitor είδα και το Mi 23.8'' Desktop Monitor 1C (+130€) Σε 1-2 reviews διάβασα καλές κριτικές.


Για SSD, οι NVMe είναι πιο γρήγοροι αλλά στην πράξη η διαφορά (ειδικά για την χρήση που ανέφερες) σε σχέση με τους SATA είναι αρκετά μικρή. Με αυτό το σκεπτικό καλύτερα 500άρης SATA, αν βγαίνει σε παραπλήσιο κόστος. Είτε το Crucial MX500 που λες (ΙΜΟ είναι κορυφή στους SATA SSD μαζί με τον Samsung 860 EVO που όμως είναι πολύ πιο ακριβός και δεν αξίζει), είτε τον WD Blue.

Αναφορικά με την οθόνη, σωστά επέλεξες IPS αλλά για τη χρήση σου προτείνω να τεντώσεις λίγο το προϋπολογισμό σου για ανάλυση 2560x1440. Η διαφορά στη χρηστικότητα που σου δίνει το μεγαλύτερο screen real estate είναι αισθητή, ειδικά για photoshop/gimp. Λχ. κάτι σαν αυτήν εδώ: https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q ... 5-QHD.html
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#687020
sknipper έγραψε:
BARHonda έγραψε:Την IP που παίρνει την έχεις τσεκάρει? Bridging έχεις ένα subnet ή 2 συνολικά?
Παίρνει κάποια IP, δεν νομίζω να την έχω περιορίσει. Τι εννοείς να την τσεκάρω, δεν μοιάζει να υπάρχει κάποια περιορισμένη IP. Μπορώ να δοκιμάσω να την αλλάξω, πώς;
Bridging και subnet τι εννοείς;

Anonymous Founder έγραψε:Mac filtering μήπως ;
Μπορεί να έπαιξα λίγο με αυτό αλλά δεν μοιάζει να έχει κάποιον περιορισμό πια. Άλλωστε το mac αλλάζει κάθε φορά, random λέει.


Ξαναδιάβασα το ποστ, λες ότι το πρόβλημα είναι μόνο με το κινητό σου και ότι οι υπόλοιπες ασύρματες συσκευές είναι εντάξει με τη σύνδεση, συνεπώς τσέκαρε τις ασύρματες ρυθμίσεις του κινητού, μήπως άλλαξες κάτι που δεν έπρεπε

Βεβαιώσου ότι για αρχή παίρνει κανονικά IP διεύθυνση και έπειτα βλέπουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#687119
BARHonda έγραψε:Ξαναδιάβασα το ποστ, λες ότι το πρόβλημα είναι μόνο με το κινητό σου και ότι οι υπόλοιπες ασύρματες συσκευές είναι εντάξει με τη σύνδεση, συνεπώς τσέκαρε τις ασύρματες ρυθμίσεις του κινητού, μήπως άλλαξες κάτι που δεν έπρεπε

Βεβαιώσου ότι για αρχή παίρνει κανονικά IP διεύθυνση και έπειτα βλέπουμε
Το κινητό λειτουργεί κανονικά με όλα τα άλλα SSID και επίσης λειτουργεί κανονικά μέσω powerline+παλιό router.
Μπορεί να έχει ρύθμιση το κινητό να κόβει συγεκκριμένα SSID? Στα οποία είπα συνδέεται και δείχνει και μεγάλη ταχύτητα σύνδεσης απλά μετά δεν περνάει τίποτα. Το router κάπου μας έχει κάνει τη δουλειά (όχι αυτό, εγώ κάτι πείραξα και πρέπει να ξεπειράξω)...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#687133 Θελω να βαλω μια συσκευη που στριμαρει HD video πισω απο VPN.
Μεχρι στιγμης η μονη λυση που δουλεψε πραγματικα σωστα ηταν ενα λαπτοπ το οποιο συνδεεται με wifi αποκωδικοποιει και μοιραζεται το ιντερνετ μεσω ethernet. Αγορασα ενα GL-inet AR300m για να αποδεσμευσω το λαπτοπ αλλα ενω στην αρχη λειτουργει σωστα μετα απο μερικα λεπτα αρχιζουν οι αποσυντονισμοι στο βιντεο! (να ειναι αραγε πολυ αδυναμος ο επεξεργαστης? )
Εχει καποιο να προτεινει καποια αξιοπιστη και δοκιμασμενη λυση?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#687136
sknipper έγραψε:
BARHonda έγραψε:Ξαναδιάβασα το ποστ, λες ότι το πρόβλημα είναι μόνο με το κινητό σου και ότι οι υπόλοιπες ασύρματες συσκευές είναι εντάξει με τη σύνδεση, συνεπώς τσέκαρε τις ασύρματες ρυθμίσεις του κινητού, μήπως άλλαξες κάτι που δεν έπρεπε

Βεβαιώσου ότι για αρχή παίρνει κανονικά IP διεύθυνση και έπειτα βλέπουμε
Το κινητό λειτουργεί κανονικά με όλα τα άλλα SSID και επίσης λειτουργεί κανονικά μέσω powerline+παλιό router.
Μπορεί να έχει ρύθμιση το κινητό να κόβει συγεκκριμένα SSID? Στα οποία είπα συνδέεται και δείχνει και μεγάλη ταχύτητα σύνδεσης απλά μετά δεν περνάει τίποτα. Το router κάπου μας έχει κάνει τη δουλειά (όχι αυτό, εγώ κάτι πείραξα και πρέπει να ξεπειράξω)...

Νομίζω πως είναι συνδυασμός και των δύο.
Δοκίμασες αυτό που σου πρότεινα για την MAC;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#687277
BARHonda έγραψε:Ξαναδιάβασα το ποστ, λες ότι το πρόβλημα είναι μόνο με το κινητό σου και ότι οι υπόλοιπες ασύρματες συσκευές είναι εντάξει με τη σύνδεση, συνεπώς τσέκαρε τις ασύρματες ρυθμίσεις του κινητού, μήπως άλλαξες κάτι που δεν έπρεπε

Βεβαιώσου ότι για αρχή παίρνει κανονικά IP διεύθυνση και έπειτα βλέπουμε
Τι θα πει κανονικά, ή παίρνει ή δεν παίρνει. Ναι παίρνει.

Anonymous Founder έγραψε:Νομίζω πως είναι συνδυασμός και των δύο.
Δοκίμασες αυτό που σου πρότεινα για την MAC;
Κοιτάω ξανακοιτάω σε όσα μενού έχει περιορισμούς δεν υπάρχει τίποτα σωσμένο. Δηλαδή εκεί που θα περιόριζε ΙP δεν έχει κάτι σωσμένο, εκεί που θα περιόριζε MAC ή που θα επέτρεπε MAC πάλι δεν υπάρχει κάτι σωσμένο.

Εϊδα τώρα ότι ενώ δεν έχει ίντερνετ, το email (3 ξεχωριστά email σε 3 ξεχωριστά apps Yahoo, Gmail, outlook) λειτουργούν κανονικά όπως και το Whatsapp και Viber.... :hmmm:

Σε ένα σημείο δείχνει λίστα με συνδεμένα πράματα, λέει αν είναι ενεργή ή όχι η σύνδεση, όνομα, IPv4 address, hardware address, IP address allocation (DHCP όλα εκτός από κάτι που είναι static στην 192.168.1.1 και λέει ethernet άρα έχει σχέση με το powerline). H τελευταία στήλη δίνει τη δυνατότητα να κάνεις delete τη γραμμή αλλά μόνο αν η συσκευή είναι inactive όχι συνδεμένη. Μπορεί και να πείραξε όταν έσβησα 2 γραμμές που ήταν inactive το τηλέφωνο.