Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#671677 Τελικά πήρα 220j (δεν χρειαζομουν όλα τα του +) και 2 x wd Red 3tb. Τώρα σειρά έχει το στήσιμο των backup
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#671760
sknipper έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
sknipper έγραψε:Πώς μπορώ να κάνω το τηλέφωνό μου να σώζει τις φωτογραφίες σε συγκεκριμένο σκληρό σε υπολογιστή στο σπίτι;
Εγκατέστησε το google drive στον υπολογιστή και όρισε να αντιγράφει τα αρχεία στον δίσκο που θες.
Δηλαδή στο τηλέφωνο του λέω να τα σώζει στο Google Drive (πως το κάνω αυτό;) και στο Google Drive του λέω να τα σώζει στον C-user-photos (πως το κάνω αυτό); Και δεν έχει φόβο να γεμίσει το Google Drive;
Scotch έγραψε:Μέσα από τα settings του Google Photos (back up and sync). Εκεί έχεις δύο επιλογές: 1) full resolution (limited to account storage) και 2) high resolution (free backup).
Νομίζω ότι το όριο του high μου φτάνει οπότε δεν με πιάνει το όριο των 15GB.
Όμως αυτό τα σώζει στο google drive όχι στον υπολογιστή μου.
saxon_747 έγραψε:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ttxapps.drivesync
Κατέβασε και το gdrive στο pc και ρύθμισε το.
Αυτό μοιάζει να κάνει συγχρονισμό μεταξύ τηλεφώνου και google drive. Δηλαδή ότι κάνει και το Google photos από μόνο του. Δεν βλέπω πως θα τα στείλω στο σκληρό μου. Θα το ψάξω περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#671761 Synology question
Υπάρχει τρόπος να κάνω backup από το Drive client σε encrypted shared folder ή να κάνω encrypt ένα folder στο /home ; Κανένα από τα δύο δεν βλέπω να με αφήνει.
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#671931 Ελα αγαπητέ, η θεία Λίζα έδωσε πονο εχθές ,

3080 δεν βρήκα διαθέσιμη στην Ελλάδα ,οπότε παω βουρ για Ryzen 5000 και λογικά μια RX 6800 XT (να πάρουμε και το Rage Mode)

Δυστυχώς τίποτα διαθέσιμο ακόμα , α δεν σου ειπα , η παραγγελία για μόνιτορ έπεσε στην προσφορά για το ultrawide 34 της Xiaomi στα 312€ (2K,144HZ)

Αν δεν το φέρουν μέχρι το πρώτο 15ημερο θέλω να αγοράσω to G7 (περιμένω review σου )
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#671936 Τι να πουμε για την οθονη...
ΟΘΟΝΑΡΑ...

Την συνηθισα σχετικα ευκολα. Στα δε παιχνιδια πραγματικα ειναι απολαυση. Με την 2080 δεν χτυπαω φυσικα 240 fps. Ριχνω λιγο settings για να ειμαι εκει στα 150-180!

Να ερθεις να την δεις καμια μερα αν θες για να την δεις και με τα ματια σου.
Εγω σαν ιντελακιας θα περιμενω μπας και βγει απο το 2021 3080ti.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#671976 δυστηχως η ευτηχως τωρα πια για να παρεις το μαξιμουμ απο τις νεες καρτες γραφικων θα πρεπει να εχεις ryzen 5xxx και μητρικη 5χχ

τωρα για Intel μην περιμενεις τιποτα για τουλαχιστον 3 χρονια ακομη
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#672105 Για οικιακό εκτυπωτή-πολυμηχάνημα τι να κοιτάξω. Καλύτερα λέιζερ (έχω βαρεθεί τα ξεραμένα μελάνια και το καθάρισμα κεφαλών) και καλύτερα έγχρωμο.
Λίγες σελίδες το μήνα, να είναι wifi.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#672230
sknipper έγραψε:Για οικιακό εκτυπωτή-πολυμηχάνημα τι να κοιτάξω. Καλύτερα λέιζερ (έχω βαρεθεί τα ξεραμένα μελάνια και το καθάρισμα κεφαλών) και καλύτερα έγχρωμο.
Λίγες σελίδες το μήνα, να είναι wifi.


Εκτυπωτή ή πολυμηχάνημα;
Budget?
Να υποθέσω οτι δε σε ενδιαφέρει το κόστος αναλωσίμων αφου τυπώνεις λίγες σελίδες το μήνα;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#672263
Dimitris_P έγραψε:Synology question
Υπάρχει τρόπος να κάνω backup από το Drive client σε encrypted shared folder ή να κάνω encrypt ένα folder στο /home ; Κανένα από τα δύο δεν βλέπω να με αφήνει.


Wagner :s_shout :lol:

Παρατήρησα πως όταν κάνει το drive client κάνει backup και βρει κάποιο αρχείο μολυσμένο, απλώς κολλάει εκεί μέχρι να το πάρεις χαμπάρι και να το μετακινήσεις χειροκίνητα, δεν πετάγεται το windows antivirus, αν και φαινομενικά το μπλοκάρει.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#672305
saxon_747 έγραψε:
sknipper έγραψε:Για οικιακό εκτυπωτή-πολυμηχάνημα τι να κοιτάξω. Καλύτερα λέιζερ (έχω βαρεθεί τα ξεραμένα μελάνια και το καθάρισμα κεφαλών) και καλύτερα έγχρωμο.
Λίγες σελίδες το μήνα, να είναι wifi.

Εκτυπωτή ή πολυμηχάνημα;
Budget?
Να υποθέσω οτι δε σε ενδιαφέρει το κόστος αναλωσίμων αφου τυπώνεις λίγες σελίδες το μήνα;
Πολυμηχάνημα λέιζερ έγχρωμο με wifi. Από μάρκες βλέπω φοριέται Brother - Kyocera και άλλες. Από τιμές βλέπω για ένα συμπαθητικό της Brother MFCL3750CDW 279 λίρες, ας το θεωρήσουμε ταβάνι, προτιμώ χαμηλότερα.
Κόστος ανά σελίδα δεν με καίει αλλά να μην είναι και κλέφτες.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#672307
sknipper έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
sknipper έγραψε:Για οικιακό εκτυπωτή-πολυμηχάνημα τι να κοιτάξω. Καλύτερα λέιζερ (έχω βαρεθεί τα ξεραμένα μελάνια και το καθάρισμα κεφαλών) και καλύτερα έγχρωμο.
Λίγες σελίδες το μήνα, να είναι wifi.

Εκτυπωτή ή πολυμηχάνημα;
Budget?
Να υποθέσω οτι δε σε ενδιαφέρει το κόστος αναλωσίμων αφου τυπώνεις λίγες σελίδες το μήνα;
Πολυμηχάνημα λέιζερ έγχρωμο με wifi. Από μάρκες βλέπω φοριέται Brother - Kyocera και άλλες. Από τιμές βλέπω για ένα συμπαθητικό της Brother MFCL3750CDW 279 λίρες, ας το θεωρήσουμε ταβάνι, προτιμώ χαμηλότερα.
Κόστος ανά σελίδα δεν με καίει αλλά να μην είναι και κλέφτες.


Από πού θα το αγοράσεις; Δώσε λινκ από τον brother (που νομίζω είναι λίγο overkill για "λίγες σελίδες" -ας πούμε 100?)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#672402
saxon_747 έγραψε:Από πού θα το αγοράσεις; Δώσε λινκ από τον brother (που νομίζω είναι λίγο overkill για "λίγες σελίδες" -ας πούμε 100?)
Δεν έχω κάποια προτίμηση, Αγγλία είμαι. Συγνώμη, το Brother 3550 (χωρίς fax) κάνει 279, το 3750 (με φαξ που δεν μου χρειάζεται) κάνει 299.
Βλέπω και κάτι Canon i-SENSYS MF641 ή 643 (με τροφοδότη) μια χαρά μοιάζουν με πιο μεγάλη οθόνη και μνήμη και λίγο πιο φτηνά.
Απλά δεν ξέρω καθόλου τι να προτιμήσω Brother, Canon, Kyocera, OKI, Xerox (HP δεν θέλω και μάλλον ούτε Lexmark). Με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο και καλοφτιαγμένο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#672411 Καλύτερη κατασκευή και ποιότητα από Kyocera, αμφιβάλλω αν θα βρεις. Απλώς εκτός από γερά, είναι και βαριά και τεράστια. Επίσης, παίζουν άψογα και με συμβατά τόνερ.
Έχω μείνει φοβερά ευχαριστημένος με ένα εκτυπωτή έγχρωμο Laser που αγοράσαμε πριν μερικούς μήνες.
Το βάρος και ο όγκος όμως είναι ένα θέμα.
Είναι στα επίπεδα επαγγελματικών συσκευών.