Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670136 Να κάτι τέτοια γίνονται και πάλι μου μπαίνουν σκέψεις για synology.
Ερώτηση: Μπορώ στο synology να έχω τα data μου όπως έχω τώρα στον τρέχον σκληρό και να συγχρονίζονται αυτόματα στο synology ή πρέπει να τα μεταφέρω όλα στους σκληρούς που θα είναι στον synology;
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#670146
Dimitris_P έγραψε:Να κάτι τέτοια γίνονται και πάλι μου μπαίνουν σκέψεις για synology.
Ερώτηση: Μπορώ στο synology να έχω τα data μου όπως έχω τώρα στον τρέχον σκληρό και να συγχρονίζονται αυτόματα στο synology ή πρέπει να τα μεταφέρω όλα στους σκληρούς που θα είναι στον synology;

μπορείς με το synology drive
Άβαταρ μέλους
By fokion
#670155 Ειναι δυνατον να "επιταχυνθηκε" η μπαχατελα/λαπτοπ μου τωρα που μου ηρθε ειδοποιηση οτι το adobe flash player θα καταργηθει στο τελος του χρονου, αν θελω να καταργηθει απο τωρα, και πατησα ναι?

ή ειναι ιδεα μου?
εννοειται οτι δεν αλλαξα καποιες ρυθμισεις σε brouzer κλπ.. Παρα μονο οτι αλλαξε ( που δεν εχω ιδεα τι) η απεγκατασταση...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670157 Εξαρτάται. Ναι μεν είναι βαρύ το flash, αλλά δεν ξέρεις με τι τεχνολογία θα το αντικαταστήσει το εκάστοτε site. Εάν το μπουκώσουν σε javascript/jquery/ajax κλπ μπορεί να γίνει ακόμα πιο βαρύ.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#670169
ArrowsFA1 έγραψε:Το Dropbox μου φούλαρε και είμαι έτοιμος για την τελική απόφαση για Synology DS218+ (ή παρόμοιο αξιόλογο μοντέλο με 2 bays-υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά περίπου τα χρήματα;). Σε 2-3 χρόνια θα έχει αποσβεστεί η αξία του.....και δεν θα έχει και η Dropbox τα δεδομένα μου!
Έχω προβληματιστεί αρκετές φορές αλλά ήρθε πια η ώρα.
Όμως έχω μια κρίσιμη ερώτηση.
Κάτι που με βολεύει απίστευτα στο dropbox, είναι η δυνατότητα να συντάσσω από το κινητό ένα email (μέσω του gmail app), και να μπορώ να επισυνάπτω σε αυτό αρχεία κατευθείαν από το dropbox μου.
Θα έχω παρόμοια δυνατότητα με gmail-dsfile;



Το 218+ εχει αντικατασταθεί απο το DS220+
Το οποιο
εχει 2X gigabit LAN ports με fail-over και link aggregation (στο 218+ μονο ενα)
Εχει DDR4 (στο 218+ ειναι DDR3)
εχει J4025 πιο συγχρονος επεξεργσατης (στο 218+ J3355)
CPU Bench DS218+ Celeron J3355 VS DS220+ Celeron J4025

Εκτος κ αν βρεις το 218+ με 250€ σε προσφορα, δεν υπαρχει λογος να δωσεις 310€++ για το παλιο μοντελο, οταν το 220+ ξεκιναει στα 320€

Στο αλλο ερωτημα τωρα
Το DS File πλεον το βλεπουν ΟΛΑ τα App στα Smartphones και μπορεις μεσα απο το Gmail app να τραβηξεις καποιο αρχειο που εχεις στο Synology σου, στο σπιτι σου.

Εγω εχω σταματησει να χρησιμοποιώ ΟΛΑ τα free cloud storage, εκτος του OneDrive, για τα μηχανακια με Windows.

Μου χουν μεινει καποια mp3 στο Google Drive
Καποια Wallpapers και memes στο DropBox
Και ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ τα υπολοιπα εχουν μετακομίσει στο Synology Drive
Τελευταία επεξεργασία από Wagner669 και 19 Οκτ 2020, 13:49, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#670170 Σε γενικές γραμμές η ονοματολογία τους είναι (συνολικός αριθμός δίσκων εσωτερικών/addons που μπορούν να κάνουν host)(χρονια παρουσίασης). Δλδ το 218 έχει 2 δίσκους και βγήκε το '18, το 220 έχει 2 δίσκους και βγήκε το '20 κλπ. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις αν κάποιο βγήκε πιο νωρίς (το 620 πχ βγήκε τέλος του 19).
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#670172
drdino έγραψε:Σε γενικές γραμμές η ονοματολογία τους είναι (συνολικός αριθμός δίσκων εσωτερικών/addons που μπορούν να κάνουν host)(χρονια παρουσίασης). Δλδ το 218 έχει 2 δίσκους και βγήκε το '18, το 220 έχει 2 δίσκους και βγήκε το '20 κλπ. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις αν κάποιο βγήκε πιο νωρίς (το 620 πχ βγήκε τέλος του 19).


Περιπου.....
Μετα αρχιζουν τα plus, τα "σκετα", τα slim, τα J, τα play, τα SE κτλ
Και πρεπει να αρχισεις να σκαλιζεις τα spec για να καταλαβεις τις διαφορες


Γι αυτο
μπαινουμε στο petrolheads
γραφουμε τι ψαχνουμε και τι θελουμε να κανουμε
περιμενουμε να μας απαντησει ο Wagner669
:lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#670173 Προφανώς.
Slim εύκολο,
SE αντίστοιχο των iphone δλδ πολύ entry-level,
J λίγο καλύτερο/σχεδόν το βασικό,
Play ταμάμ για home entertainment καθώς υποστηρίζει 4κ,
Plus καλύτερα σπεκ από το Play αλλά δεν έχουν όλα 4k transcoding, αυτή είναι η μόνη παγίδα
XS πάλι σαν τα iphone :lol: το καλύτερο και ξεφεύγει από χρήση σπιτιού.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#670174
drdino έγραψε:Προφανώς.
Slim εύκολο,
SE αντίστοιχο των iphone δλδ πολύ entry-level,
J λίγο καλύτερο/σχεδόν το βασικό,
Play ταμάμ για home entertainment καθώς υποστηρίζει 4κ,
Plus καλύτερα σπεκ από το Play αλλά δεν έχουν όλα 4k transcoding, αυτή είναι η μόνη παγίδα
XS πάλι σαν τα iphone :lol: το καλύτερο και ξεφεύγει από χρήση σπιτιού.


Τα XS+/XS Series ΑΝ ΔΕΝ κανω λαθος ειναι ολα Expansion Units τα οποια απο μονα τους ΔΕΝ δουλευουν

RS Rack Station πιο δυνατη σειρα
FS Flash Station απολυτη σειρα που παιζει με SSD, SSD Caching κλπ
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#670177
Wagner669 έγραψε:Το 218+ εχει αντικατασταθεί απο το DS220+
Το οποιο
εχει 2X gigabit LAN ports με fail-over και link aggregation (στο 218+ μονο ενα)
Εχει DDR4 (στο 218+ ειναι DDR3)
εχει J4025 πιο συγχρονος επεξεργσατης (στο 218+ J3355)
CPU Bench DS218+ Celeron J3355 VS DS220+ Celeron J4025
Εκτος κ αν βρεις το 218+ με 250€ σε προσφορα, δεν υπαρχει λογος να δωσεις 310€++ για το παλιο μοντελο, οταν το 220+ ξεκιναει στα 320€
Η διαφορά τους σε χρήματα είναι πολύ μικρή οπότε το 220+ είναι καλύτερο. Αλλά:
- τo 218+ εχει μεν πιο παλιό επεξεργαστή αλλά διάβασα ότι πλεονεκτεί σε μια συγκεκριμένη λειτουργία σχετική με το Plex σε σχέση με το νεότερο.
- το 218+ έχει esata σύνδεση για να συνδεθεί με expansion unit, το 220+ δεν έχει οπότε ίσως να μην μπορεί αν συνδεθεί.

Δεν μου είπατε, WD Red ή Seagate IronWolf;;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670181 Κι εμένα για DS220+ με βλέπω. Τελικά αυτά που ξεκίνησα να μαζεύω για μηχανή (βρουμ βρουμ) μάλλον εκεί θα πάνε, γιατί πιο πολύ θα κλαίω αν χάσω data
Άβαταρ μέλους
By g47
#670234 Έχω μία ασύρματη κάμερα και έχει χαθεί ο δέκτης.

Εικόνα

Θέλω να αγοράσω έναν αλλά να είμαι σίγουρος ότι θα παίζει.
Υπάρχει τρόπος να βρω σε ποιά συχνότητα εκπέμπει?