Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#657178
Dimitris_P έγραψε:Για τη συνδεσμολογία τα 'χω γράψει, πόσο πιο αναλυτικά τα θες;

Modem για τον συγχρονισμό της γραμμής->δίνει WAN στο mikrotik που κάνει την PPP κλήση για να πάρει IP και από κει και πέρα δίνει σε switch για LAN και λοιπά services. Άρα το router είναι το mikrotik, όχι το modem.


Έτσι έχω και γω το σπίτι.
Η γραμμή μπαίνει στο speedport του connx για να κανει το DSL modem. Εγώ το αφήνω και αυτό να κάνει σύνδεση PPPoE και αφήνω πανω του το σταθερό τηλέφωνο. Κανονικά δλδ ενα κλασικό setup. Και έχει και το δικό του DHCP και του ρίχνω κιόλας και ενα voip ξεχωριστό τηλέφωνο.

Απο κει και πέρα στέλνω όπως ο Δημήτρης, μια πόρτα του speedport να δώσει δίκτυο και στο mikrotik router που πάνω του τρέχει όλο το τοπικό δίκτυο και τα AP.
Η πόρτα στο mikrotik είναι η WAN σε ότι αφορά το δικό του δίκτυο και εκεί κάνει ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ σύνδεση PPPoE στο connx.
Για πλήρη διαχείριση από το mikrotik.

Ο ΟΤΕ δλδ βλέπει δύο κλήσεις PPPoE από μένα. Και το επιτρέπει κανονικά.

Και φυσικά το Mikrotik σηκώνει τα δικά του DHCP. 3 vlan τρέχει...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#657183 Αν έχεις δυναμική IP μπορείς να κάνεις όσες PPPoE κλήσεις θέλεις, αλλά αν έχεις στατική, μόνο μία. Ε αυτή γίνεται στο mikrotik
Άβαταρ μέλους
By glf
#657186 Αλλιώς τι vlan και |λογοκρισία|.. βάλε 5 router πάνω του και έχεις 5 ασφαλεστατα δίκτυα. Για το guest, για τον παππού, για τη γειτόνισσα.. αχαχα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#657264 Τα 10 με κάποιο update κάτι πείραξαν στο firewall και περιόρισαν την κίνηση LAN. Δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω VPN στον υπολογιστή μου με RDP και το mikrotik δεν κάνει καν ping την ip του pc μου. Αν κλείσω το firewall του mk δεν αλλάζει κάτι, αν κλείσω όμως των windows κομπλέ, μπαίνει. :rant:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#657830 https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet ... on_3451283

Ανεξαρτητου μαρκας (turbo x εδω πχ) αυτα τα παπαρακια κανουν κατι? Η μπορει να βαλω το κινητο μεσα και να γινει καμια μλκια??
Άβαταρ μέλους
By drdino
#657832 Πάρε ένα πακέτο μαντηλάκια με αλκοόλη και καθάριζε το κινητό σου.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#657836 Εγώ:

drdino έγραψε:Πάρε ένα πακέτο μαντηλάκια με αλκοόλη και καθάριζε το κινητό σου.


Το eshop:
- Χωρίς ουσίες όπως αλκοόλη, βουτυλογλυκόλη και μεθανόλη.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#657837 :s_biggrin :s_biggrin

Η Λανα φταιει!!!

Μου δινεις ενα λινκ παρακαλω?
Και η παραπανω συσκευη ειναι μουφα? Ελεγα να βαζω κλειδια κλπ
Άβαταρ μέλους
By drdino
#657839 Εξαρτάται σε τι φάσμα εκπέμπουν τα LED της. Εγώ είμαι κατά του να μαζεύω σαβουρογκάτζετ, μαντιλάκια έχω έτσι κι αλλιώς στο σπίτι οπότε καθαρίζω ό,τι θέλω με αυτά (κλειδιά, κινητά, κάρτες κλπ). Τι λινκ να σου δώσω, στα επόμενα ψώνια σου πάρε ένα πακέτο μαντηλάκια που έχουν αντιική δράση.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#657857
Geo f1 έγραψε:https://www.e-shop.gr/antibaktiridiaka-mantilia-wet-hankies-antibacterial-5-pack-p-ANA.PRC0047

:s_howdy
Αυτά.
Η πορτοκαλί συσκευασία έχει και ωραία άρωμα.